Послідовність робіт при прийнятті оптимальних рішень



Основні етапи робіт

 

Основніетапиробіт при прийняттіоптимальнихрішеньнаступні:

1. Вибір задачі — це найважливіше питання. Рішення задачі, особливо досить складної, — дуже важка справа, що вимагає багато часу. І якщо задача обрана невдало, то це може привести не тільки на справедливий жаль про загублений час, але, що більш сумно, до розчарування в застосуванні методів оптимізації. Яким же основним вимогам повинна задовольняти задача?

Таких вимог два:

1) повинно існувати, як мінімум, два варіанти її рішення; адже якщо варіантів рішення ні, виходить, і вибирати не з чого;

2) треба чітко знати, у якому змісті шукане рішення повинне бути найкращим. Якщо ж ми чітко не знаємо, чого хочемо, то математичні методи, реалізовані навіть на найкращому комп'ютері, допомогти не зможуть.

Вибір задачі завершується її змістовною постановкою.

2. Змістовна постановка задачі є перехідним містком від бажання вирішити задачу до її формулювання в такій формі, на підставі якої було б ясно, якими є елементи математичної моделі:

1) початкові дані: величини детерміновані чи випадкові;

2) змінні, що шукаються: безперервні чи дискретні;

3) межі, у яких можуть знаходитися значення шуканих величин в оптимальному рішенні;

4) результат всебічної оцінки як рішень, отриманих за допомогою пошуку, так і тих значень, що були визначені в ході зробленого аналізу.

Такі основні етапи ухвалення оптимального рішення, що будуть багаторазово ілюструватися на прикладах рішення різних задач, розглянутих у книзі.

 

Методичекиеуказания по решениюоптимизационных задач

Рішення задачі вибору варіантів розміщення реклами

В умовах ринкової економіки менеджери постійно вирішують завдання розподілу виділених на рекламу коштів серед різноманітних засобів масової інформації. Істотно допомагають у вирішенні цього питання моделі лінійного програмування. Використання цих моделей у маркетингових дослідженнях на Україні не отримало широкого розповсюдження. Основна причина цьому - відсутність нових постановок завдань, які відповідають сучасним економічним умовам.

Потенційними місцями розміщення реклами, що отримали найбільше розповсюдження в Донецькому регіоні, є телебачення, радіо, газети.

Реклама тім ефективніша, чим кращий дизайн, година і місце подачі реклами. Усі ці аспекти можна назвати якістю експозиції реклами. Цей показник визначений нами як критерій ефективності. Чим він більший, тім більш ефективна реклама.

З теоретичної крапки зору краще було б взяти як критерій ефективності показник прибутку від розміщення реклами. Алі практично встановити залежність між витратами на рекламу та прибутком, який одержує торгове підприємство від її розміщення, дуже складно із-за безлічі факторів, що впливають на прибуток підприємства, окрім реклами.

Обмеження моделі визначаються в процесі рекламної діяльності.

Одне з їх зв'язане з питанням: “Скільки потенційних клієнтів буде охоплено рекламою?” Очевидно, є межа цього показника, нижче якої реклама не має сенсу навіть при високій якості експозиції. Обмеження моделі також зв'язане з режимом роботи засобів масової інформації, торбами засобів, що виділяються на певний вид реклами і так далі.

Дослідження показали, що великий торговий центр виділяє в середньому на рекламу 3 000 гривень у місяць. Розглянемо модель, що дозволити ефективно використати виділені кошти з урахуванням якості експозиції реклами і частоти її розміщення протягом місяця.

Потрібно знайти цілочисельні змінні  (  ), що максимізують сумарну якість експозиції реклами (  ):

 ,

при таких обмеженнях:

                                                                                     (1)

                                                                                    (2)

                                                                                    (3)

                                                                                      (4)

                                                                                    (5)

(6)

                                                                            (7)

                                                  (8)

                                                                                                                       (9)

де  - частота розміщення реклами відповідно на першому телеканалі всунь (одна хвилина), на першому телеканалі ввечері (одна хвилина), у газеті «Вечірній Донецьк» (100 див2), у газеті «Салон» (10 див2), на радіо «Мега» (1 хвилина - всунь і ввечері).

Критерій ефективності  обчислюється із застосуванням показників якості експозиції одного рекламного оголошення в різноманітних засобах масової інформації. Ці показники визначені експертним шляхом у балах і дорівнюють: для денного телебачення - 10, для вечірнього телебачення - 30, для щоденної газети - 10, для тижневика - 20, для радіо - 10.

Обмеження (1) - (5) зв'язані з максимально можливою кількістю оголошень у місяць по певному варіанту розміщення реклами. Обмеження (6) враховує вартість одного оголошення по шкірному виді реклами і показує, що витрати на всю рекламну кампанію не можуть перевищувати 3000 гривень. Обмеження (7) передбачає, що реклама на телебаченні удень і увечері винна бути не менше 10 разів у місяць. Витрати на телевізійну рекламу не повинні перевищувати 2000 гривень (обмеження 8). І останнє обмеження передбачає, що кількість потенційних клієнтів, що будуть охоплені усіма видами реклами, не винна бути менш 20000.

Коефіцієнти і інші вхідні дані взяті з прейскурантів рекламних фірм і отримані з використанням засобу експертних оцінок. Однак у зв'язку з постійними змінами рівня цін і курсу гривні ці дані можна вважати умовними.

У результаті комп'ютерного рішення цієї моделі з використанням пакету програм «Excel» отримані такі значення: , , , , . Таким чином, необхідно дати 10 разів рекламу по телебаченню, 8 разів у газеті «Салон» і 28 днів давати рекламу на радіо. Рекламою буде охоплене 20800 потенційних клієнтів і сумарний показник якості експозиції реклами буде рівний у балах 540.

У цілому розрахунки по наведеній моделі показали, що при максимумі якості експозиції реклами охоплюється необхідне коло потенційних клієнтів і не відбувається перебільшення коштів, виділених на рекламу.

В отриманій моделі можна змінювати коефіцієнти і параметри і одержувати нові варіанти розміщення реклами. На комп'ютері ця модель легко вводитися, корегується і тому доступна для широкого кола користувачів.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 241; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!