Значення першої медичної допомоги



Міністерство внутрішніх справ УКРАЇНИ

Дніпропетровський державний університет

Внутрішніх справ

Кафедра фізичного виховання

 

 

ЛЕКЦІЯ

З дисципліни «Цивільний захист»

ТЕМА № 4

«Надання першої долікарської допомоги при надзвичайних станах»

(2 години)

 

 

Для студентів юридичного факультету

 

 

Дніпропетровськ – 2015

 


Грибан В.Г.. Надання першої долікарської допомоги при надзвичайних станах: лекція / Грибан В.Г. – Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2015. – 14 с.

 

Рецензенти:

Степченко Л.М. –, завідувач кафедри візіології та біохімії Дніпропетровського державного агроекономічного університету, кандидат біологічних наук, професор

Самошкін В.В. - завідувач кафедри анатомії, біомеханіки і спортивної метрології, кандидат медичних наук, доцент, Дніпропетровського державного інституту фізкультури і спорту.

 

 

Обговорено та затверджено на засіданні кафедри фізичного виховання Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ 12 серпня 2015 року, протокол № 1

 

 

Автор

Грибан В.Г.– доктор біологічних наук, професор, заслужений працівник народної освіти України


ПЛАН ЛЕКЦІЇ

Загальні поняття про першу медичну допомогу  

1.1.Основні групи заходів

1.2.Значення першої медичної допомоги

Станції швидкої медичної допомоги

Загальні принципи надання першої допомоги постраждалому від нещасного випадку

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Краткая медицинская энциклопедия. – М., 1990.

2. Справочник терапевта. - М., 1996.

3. Е.П. Желібо “Безпека життєдіяльності”, розділ 5, Київ “Каравела” – 2003 р.

4. Медицинская подготовка: первая доврачебная медицинская помощь, учебное пособие, издательство Университета внутренних дел, Харьков-2000 г.

5. В.М. Ярошевська, “Безпека життєдіяльності”, Київ – 2004 р.

6. Ю.О. Чирва, О.С. Баб’як “Безпека життєдіяльності”, навчальний посібник, Київ АТІКА – 2003.

7. Неотложные состояния и экстремальная помощь. - М., 1989.

8. Общепрактическая семейная медицина (под ред. М. Кохана). –Минск, 1997.

9. Викерн Д., Фрайес Дж. Медицинский справочник на все случаи жизни. – С.-Пб.,1998.

10. Синельников Р.Д., Синельников Я.Р. Атлас анатомии человека. - М., 1997.

 

Мета лекції – навчити швидко та вірно  визначати характер захворювань, а також - травм за їх зовнішніми ознаками, вірно вибрати способи зупинки кровотеч, використовуючи підручні засоби, провести транспортну іммобілізацію, накладати типові пов’язки, проводити серцево-легеневу реанімацію, вміти вилучати з транспортних засобів потерпілих в залежності від видів травм, вибирати та практично здійснювати способи переносу та транспортування потерпілих, здійснювати долікарську допомогу при отруєннях, враженні електричним струмом, опіках, відмороженнях.

Вступ. Долікарська допомога- це комплекс простих термінових дій, спрямованих на збереження здоров’я і життя потерпілого.

Женевська конвенція з прав людини визначає людське життя найвищою цінністю. Водночас, вміння і навички надавати першу допомогу для врятування або збереження життя не лише засвідчують добрий тон сучасної людини, а трактуються як невід’ємна складова якісної освіти.

За теперішніх темпів розвитку суспільства, урбанізації, зростання впливу техногенних факторів, щоразу частіших стихійних лих, збільшується потреба у фахівцях, що здатні надати якісну долікарську допомогу в перші хвилини від нещасного випадку чи травми.

ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ ПРО ПЕРШУ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ

Невідкладна медична допомога може бути різною; у залежності від того, хто її надає, розрізняють:

1) першу медичну некваліфіковану допомогу, яка здійснюється немедичним працівником, який часто не має необхідних засобів та медикаментів;

2) першу медичну кваліфіковану (долікарську) допомогу, яка здійснюється медичним працівником, який пройшов спеціальну підготовку з надання першої допомоги (фельдшер, медична сестра, лаборант, зубний технік і т. д.);

3) першу лікарську медичну допомогу, яка здійснюється лікарем, який має у своєму розпорядженні необхідні інструменти, апарати, медикаменти, кров та кровозамінники та інше).

Першу медичну допомогу потребують особи, з якими трапився нещасний випадок або в яких раптово виникло важке захворювання, що загрожує життю.

Нещасним випадком називається ушкодження органів людини або порушення їхньої функції при раптовому впливі навколишнього середовища. Нещасні випадки часто трапляються в умовах, коли немає можливості швидко повідомити про них на станцію швидкої медичної допомоги. У таких обставинах надзвичайно важливого значення набуває перша невідкладна медична допомога, яка повинна бути надана на місці пригоди до прибуття лікаря або доставки постраждалого до лікувального закладу. При нещасних випадках постраждалі, їхні родичі, сусіди або випадкові свідки нерідко звертаються за допомогою у найближчі медичні заклади (аптека, зубопротезна майстерня, лабораторія, санітарно-епідеміологічна станція (СЕС), дитячий садочок тощо). Медичні працівники цих закладів повинні негайно прийти на допомогу.

Для того щоб вміти кваліфіковано надавати першу невідкладну медичну допомогу при нещасних випадках та раптових захворюваннях, усі медичні працівники повинні чітко знати основні ознаки різних ушкоджень, раптових захворювань, уявляти наскільки небезпечні для постраждалого або хворого можуть бути ці ушкодження або стан.

Основні групи заходів

Перша медична (долікарська) допомога включає такі три групи заходів:

Негайне припинення впливу зовнішніх ушкоджуючих факторів (електричний струм, висока або низька температура, здавлення вагою) та видалення постраждалого з несприятливих умов, в які він потрапив (витягання з води, з палаючого приміщення, приміщення, де накопичились отруйні гази тощо).

Надання першої медичної допомоги постраждалому у залежності від характеру та виду травми, нещасного випадку або раптового захворювання (зупинка кровотечі, накладання пов'язки на рану, штучне дихання, масаж серця, введення протиотрути та ін.).

Організація негайної доставки (транспортування) хворого або постраждалого у лікувальний заклад.

Заходи першої групи скоріше є першою допомогою взагалі, а не медичною допомогою. Її часто надають як взаємо- та самодопомогу, тому що усі розуміють: якщо не витягнути потопаючого з води, не витягнути постраждалого з палаючого приміщення, не звільнити людину з-під завалів, то він загине. Слід підкреслити: чим довший вказаний вплив, тим більш глибоким та важким буде ушкодження. Тому першу допомогу слід починати саме з цих заходів.

Друга група заходів складає вже медичну допомогу. Надати її можуть медичні працівники або особи, що вивчили основні ознаки ушкоджень та спеціальні заходи першої допомоги.

Найкраще для перевезення постраждалого користуватися спеціалізованим транспортом (санітарна автомашина, санітарний літак). За його відсутності транспортування повинне бути здійснене за допомогою будь-яких доступних у конкретних обставинах засобів пересування. У найнесприятливіших умовах доставка проводиться шляхом перенесення постраждалого на руках, на спеціальних або імпровізованих ношах, брезенті ь

Транспортування може тривати від декількох хвилин до декількох годин. Медичний працівник повинен забезпечити правильне перенесення хворого, перекладання його з одного транспортного засобу до іншого, надавати медичну допомогу дорогою до закладу та проводити заходи з попередження ускладнень, які можуть розвинутись при блюванні, порушенні транспортної іммобілізації, переохолодженні, трясці та з інших причин.

Значення першої медичної допомоги

Значення першої медичної допомоги важко переоцінити. Своєчасне надання та правильне проведення медичної допомоги не тільки рятує життя постраждалому, але й забезпечує подальше успішне лікування хвороби або ушкодження, попереджує розвиток тяжких ускладнень (шок, нагноєння рани, загальне зараження крові), зменшує втрату працездатності.

Будь-який медичний працівник зобов'язаний за першим викликом прийти на допомогу постраждалому на вулиці, у дорозі, громадських місцях, на дому та вміти правильно надати першу медичну допомогу при нещасних випадках та раптових захворюваннях. Медичні працівники, які порушили професійні обов'язки, несуть встановлену законом дисциплінарну відповідальність, якщо ці порушення не призводять до кримінальної відповідальності.

Висновки з першого питання - Велике значення у комплексі заходів першої невідкладної медичної допомоги має найшвидша доставка постраждалого у лікувальний заклад. Транспортувати хворого або постраждалого слід не тільки швидко, але й правильно, тобто у положенні, найбезпечнішому для хворого згідно з характером захворювання або видом травми, наприклад, у положенні на боці — у непритомному стані або при можливому блюванні, при зламаних кістках після створення нерухомості ушкодженому органу тощо.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 202; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!