ТЕМА 6. ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ АКЦІОНЕРІВ



1. Порядок набуття статусу акціонера.

2. Права акціонерів – власників простих акцій:

2.1.Право на участь в управлінні акціонерним товариством

2.2. Право на інформацію про діяльність акціонерного товариства.

2.3. Право на дивіденди. Дивіденди акціонерного товариства. Концепції дивідендної політики акціонерних товариств. Порядок виплати дивідендів. Обмеження на виплату дивідендів.

3. Права акціонерів – власників привілейованих акцій:

2.1.Право на участь в управлінні акціонерним товариством

2.2. Право на інформацію про діяльність акціонерного товариства.

2.3. Право на дивіденди та забезпечення їх виплати.

4. Переважні права акціонерів.Інші права акціонерів.

5. Обов’язки акціонерів.

6. Захист прав акціонерів. Проблеми захисту прав міноритарних акціонерів.

7. Корпоративні договори: поняття, правова природа, укладення, зміст, виконання.

Завдання 1

Проаналізуйте зміст права акціонера на участь в загальних зборах. Визначте, в яких випадках акціонер зобов’язаний брати участь в загальних зборах.

Проаналізуйте положення статті 29 Закону України "Про акціонерні товариства". Ознайомтеся з п. 2.20 Постанови Пленуму ВГС України від 25.02.2016 року № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин».

Завдання 2

Проаналізуйте порядок здійснення та межі права акціонера на інформацію про діяльність товариства.

Ознайомтеся з ст. 78 Закону України "Про акціонерні товариства" та п. 2.33 Постанови Пленуму ВГС України від 25.02.2016 року № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин».

Що включають в себе документи звітного характеру?

З якого часу акціонер товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства та щодо якого періоду часу він має право отримувати цю інформацію?

Завдання 3

Проаналізуйте підстави та порядок стягнення дивідендів за виконавчим написом нотаріуса. В чому полягає безспірність вимоги про стягнення дивідендів?

Ознайомтеся з п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 р. № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів».

Завдання 4

Проаналізуйте такий спосіб захисту прав акціонерів як визнання недійсними рішення загальних зборів.

Чи застосовуються положення статей 203 та 215 ЦК України, які визначають підстави недійсності правочину, і, відповідно, правові наслідки недійсності правочину за статтею 216 ЦК України, до визнання недійсним рішення загальних зборів АТ? Відповідь обґрунтуйте.

Які безумовні підстави для визнання недійсними рішень загальних зборів АТ? Проаналізуйте статті 41, 42, 46 Закону України «Про акціонерні товариства», п.2.12 – 2.19 Постанови Пленуму ВГС України від 25.02.2016 № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин».

Завдання 5

Які засоби впливу на прийняття рішення на загальних зборах має акціонер (в тому числі міноритарний)?

Чи може бути недостатність голосів акціонера для зміни результатів голосування підставою для відмови у задоволенні позовних вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів АТ?

Проаналізуйте п. 2.16 Постанови Пленуму ВГС України від 25.02.2016 № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин».

Ситуація 1.

Акціонер приватного акціонерного товариства продав належні йому акції своєму приятелеві. Засновники цього товариствазвернулися до суду з позовом про визнаннянедійсним договору купівлі-продажу цихакцій. В обґрунтування своїх вимог вони стверджували, що договором про заснуваннятовариствабулапередбачена заборона відчуженняакційтоваристватретім особам без згоди самого товариства та йогоакціонерів, які малютьпереважне право на придбанняакційтовариства, щовідчужуються.

Яке рішеннямаєвинести суд? Обґрунтуйте свою відповідь з посиланням на чинне законодавство.

Учомуполягаєрізниця у правовому положенні (правах та обов’язках) акціонерівпублічного та приватного АТ?

Чивідрізняютьсясвоїмправовим режимом акціїПАТ від акційПрАТ?

Ситуація 2.

Акціонери ПАТ «М», що в сукупності володіють 8,5 відсотками акцій, поставили перед наглядовою радою товариства вимогу про скликання у грудні поточного року позачергових загальних зборів акціонерів у зв’язку із прийняттям правлінням акціонерного товариства рішення, що суперечить інтересам акціонерів і виходить за межі компетенції правління. Наглядова рада відмовиласявиконатицювимогу, посилаючись на її недоцільність.На березеньнаступного року запланованічерговізагальнимизборамиакціонерів, на яких і можна розглянути ці вимоги.

Чиможутьакціонери – ініціаторипроведенняпозачерговихзборівскликатитакізборисамі?

Якими правами наділеноменшість в акціонерномутовариствіщодоуправління справами товариства?

Дайте правовий аналіз ситуації.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!