Юридична особа як суб’єкт цивільних правовідносин.



Міністерство освіти і науки України

Національна юридична академія України

Імені Ярослава Мудрого

 

Програма курсу

 

“ ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ “

 

 

Харків 2007

 

 

Міністерство освіти і науки України

Національна юридична академія України

імені Ярослава Мудрого

 

Програма курсу

“ ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ “

 

 

Затверджено Вченою радою академії

(протокол № __ від «__» ____ 2007р.)

 

 

Харків 2007

 

Програма курсу “Цивільне право України” / Уклад.: В.І. Борисова, Л.М. Баранова, І.В. Жилін­кова, С.Н. Приступа, О.М. Соловйов, А.Г. Бірюкова, В.Л. Яроцький.- Харків: Національна юрид. акад. України, 2007. - ____ с.

 

 

Укладачі: В.І. Борисова Л.М. Баранова
  І.В. Жилінкова С.Н. Приступа О.М. Соловйов
  А.Г. Бірюкова В.Л. Яроцький

 

РОЗДІЛ І

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА

Цивільне право - галузь приватного права.

Об’єктивність поділу права на приватне і публічне. Матеріальні та фор­мальні критерії поділу права на приватне і публічне. Проблема дуалізму при­ватного права.

Цивільне право - галузь приватного права. Поняття цивільного права як приватного права. Цивільне право в системі права України. Відносини, що регулюються цивільним правом (цивільні відносини). Диспозитивний метод регу­лювання цивільних відносин та чинники, що зумовлюють його. Принципи цивільного права. Принцип свободи особистості та неприпустимості свавільного втручання у сферу особистого життя людини. Принцип свободи власності. Прин­цип свободи до­говору. Принцип свободи підприємництва. Принцип судового захисту цивільних прав та інтересів. Принципи справед­ливості, добросовісності та розум­ності. Функції та система цивільного права.

Цивільне право як наука та навчальний курс.

Наука цивільного права як одна з галузей правознав­ства. Предмет науки цивільного права. Методи дослідження цивільно-правових явищ. Поняття і система цивільного права як навчального курсу.

Джерела цивільного права.

Поняття та види джерел цивільного права. Акти цивільного законодавства. Конституція України як ос­нова цивільного законодавства. Цивільний кодекс України – основний акт цивільного законодавства. Поточні закони України як акти цивільного законодавства України. Регулювання цивільних відносин актами Президента України. Постанови Кабінету Міністрів України як акти цивільного законодавства. Особливості актів інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим, що регулюють цивільні відносини. Забезпечення верховенства норм Цивільного Кодексу України. Цивільно-правовий договір як джерело цивільного права. Акти цивільного законодав­ства і цивільно-правовий договір. Міжнародні договори як джерела цивільного права. Звичаї як джерела цивільного права. Дія цивільного законодавства у часі, просторі та за ко­лом осіб. Аналогія закону та аналогія права. Тлумачення цивільно-право­вих норм. Застосування Цивільного кодексу України до врегулювання відносин у сферах господарювання, використання природних ресурсів, охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин.

 

Загальна характеристика цивільного права зарубіжних країн.

Основні цивільно-правові системи світу. Романо-германська (континентальна) цивільно-правова система. Англо-американська цивільно-правова система. Інші цивільно-правові системи світу.

РОЗДІЛ П

ЦИВІЛЬНЕ ПРАВОВІДНОШЕННЯ

Поняття, зміст та види цивільних правовідносин.

Поняття цивільного правовідношення. Елементи цивільного пра­вовідношення. Суб’єкти цивільних пра­вовідносин. Об’єкти цивільних правовідносин. Зміст цивільних пра­вовідносин. Поняття та зміст суб’єктивних прав та обов’язків. Види цивільних пра­вовідносин. Речові, зобов’язальні та корпоративні правовідносини. Абсолютні та відносні правовідносини. Підстави виник­нення цивільних прав та обов'язків. Юридичні факти. Дії та події. Юридичні (фактичні) склади.

 

Фізична особа як суб’єкт цивільних правовідносин.

Поняття фізичної особи. Цивільна правоздатність фізичної особи як природна здатність людини мати цивільні права і обов’язки. Виник­нення і припинення цивільної правоздатності фізичної особи. Обсяг цивільної право­здат­ності фізичної особи. Нікчемність правочинів та недійсність актів, що обмежують можливість фізичної особи мати не заборонені законом цивільні права та обов’язки. Співвідношення цивільної правоздатності та суб’єктивного цивільного права. Цивільна дієздатність фізичної особи та її обсяг. Повна цивільна дієздатність. Часткова цивільна дієздатність фізичної особи, яка не досягла 14 років. Неповна цивільна дієздатність фізичної особи у віці від 14 до 18 років. Набуття повної цивільної дієздатності фізичною особою, яка не досягла 18 років. Випадки та підстави об­ме­ження цивільної дієздатності фізичної особи. Визнання фізичної особи недієздатною. Опіка та піклування.

Місце проживання фізичної особи та його цивільно-пра­вове значення. Підстави, порядок та правові наслідки визнання фізичної особи безвісно відсутньою та оголошення її померлою. Акти цивільного стану.

Фізична особа – підприємець. Принципи та умови здійснення підприємницької діяльності фізичною особою. Цивільно-правова відповідальність фізичної особи-підприємця. Управління майном, що викори­стовується для підприємницької діяльності органом опіки та піклування. Банкрутство фізичної особи-підприємця.

Юридична особа як суб’єкт цивільних правовідносин.

Сутність юридичної особи. Розвиток вчення про юридичну особу в науці цивільного права. Поділ юри­дичних осіб на юридичні особи приватного права і юридичні особи публічного права. Участь юридичних осіб публічного права в цивільних правовідносинах. Поняття юридичної особи приватного права та її ознаки. Ор­ганізаційно-правові форми юридичної особи приватного права. Товариства та установи. Підприємницькі товариства. Непідприємницькі товариства. Індивідуалізація юридичних осіб. Найменування юридичної особи. Комерційне (фірмове) найменування підприємницьких товариств. Використання підприємницькими товариствами торговельних марок та географічних зазначень товарів (послуг). Створення юридичних осіб. Установчі документи юри­дичних осіб. Державна реєстрація юридичних осіб. Зміна установчих доку­ментів юридичної особи. Цивільна правоздатність та цивільна дієздатність юридичних осіб. Особисті немайнові права юридичної особи. Органи юридичної особи та їх види. Філії та представництва юридичної особи. Припи­нення юридичної особи. Припинення юридичної особи з правонаступництвом (злиття, приєднання, поділ та перетворення). Ліквідація юри­дичної особи. Виділ юридичної особи. Не­платоспроможність та банкрутство юридичної особи. Господарські това­риства та їх форми. Повні та командитні товариства. Товариства з обмеженою та до­датковою відповідальністю. Акціонерні товариства. Ство­рення ок­ремих форм господарських товариств однією особою. Особливості правового статусу окремих форм господарських товариств. Виробничі кооперативи.

Споживчі кооперативи, товариства власників житла, громадські об’єднання, інші форми непідприємницьких товариств.

Правовий статус установ.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 271; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!