Критерії оцінки уроків студента



Додаток 1

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка

Кафедра фізики

ЗВІТНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

з педагогічної практики

 

студента______________________ курсу фізико-математичного факультету

                              /П.І.Б. студента/

Дата звітування:________________

Підпис студента-практиканта:

_____________________________

Підпис відповідального методиста:

_____________________________

 

Суми – 20___


Додаток 2

СХЕМА ОФОРМЛЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПЛАНУ РОБОТИ

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

методист від кафедри фізики

" _ "____________20__ року

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПЛАН РОБОТИ

студента-практиканта________ курсу                групи фізико-математичного факультету

Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка

____________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по-батькові студента)

 

на період виробничої педагогічної практики з______________ по             20__ р.

___________________________________________________________________

(навчальний заклад)

Навчально-виховна робота проводиться в _____ групі _____________ профілю.


 

 

Зміст роботи Термін виконання
Початковий етап педагогічної практики 1. Участь у настановній конференції, груповій роботі з методистом. 2. Знайомство з навчальним закладом та його керівництвом та викладачами. 3. Ознайомлення з планами роботи викладачів - предметників та конспектами їх уроків. 4. Знайомство з групою, планом її роботи , особовими справами студентів. 5. Ознайомлення з порядком ведення журналу групи. 6. Складання індивідуального плану та затвердження методистом з фізики. 7. Складання тематичних планів з навчальних дисциплін, по яких проходить практика, на період педагогічної практики. Указати дати (прізвища, тему, тип заняття тощо)
Навчально-виховна робота 1. Відвідування та аналіз уроків викладачів. 2. Проведення занять по дисциплінах, з яких проходить практика. 3. Відвідування та аналіз занять студентів. 4. Відвідування і аналіз позакласних заходів, які проводять викладачі та практиканти. 5. Проведення позакласних заходів (вказати вживані посібники). 6. Виготовлення та застосування наочних посібників.  
Позакласна виховна робота 1. Ознайомлення із системою роботи наставника групи. 2. Вивчення контингенту групи, за якою закріплений студент. 3. Виконання функцій помічника наставника групи.  
Науково-дослідна робота Тема:________________________________________________ Указати конкретні види роботи на період педагогічної практики: вивчення та аналіз навчальних посібників, спостережень за студентами та групою. Обов'язко­во планувати участь в роботі методичних семінарів та педагогічних радах. Указати літературу, посібники, теми семінарів

Додаток З

Схема аналізу заняття з фізики та критерії оцінки заняття,

Проведених студентами

Аналіз відкритого заняття з фізики, його обговорення та звітна документація.

Головною задачею аналізу заняття є встановлення результату навчально-виховної діяльності викладача (студента); при цьому необхідно показати, що сприяло досягненню мети заняття, а що заважало, які недоліки мали місце на занятті та їх причини. Аналізуючи заняття, потрібно мати на увазі, що метою аналізу будь-якого заняття є не тільки виявлення його недоліків, але й з'ясовування позитивних сторін в роботі кожного викладача (студента), чому можна навчитися в нього.

В процесі спостереження потрібно занотовувати якомога більшу кількість відомостей, що стосуються різних сторін заняття. Одночасно необхідно фіксувати і свої зауваження та узагальнення. З цією метою рекомендується сторінку зошита, в якому ведуться записи заняття, ділити вертикально на дві частини: основна частина (три чверті) для фіксації фрагментів заняття та чверть сторінки для відміток позитивних і негативних моментів та попутних порад.

Ці матеріали дадуть можливість після заняття детально провести його аналіз.

Обговорення заняття рекомендується починати з самооцінки студентом свого заняття. В зв'язку з цим перше слово надається тому, хто проводив заняття(викладачу чи практиканту). Він же відповідає на питання, якщо вони будуть. Після цього слово надається по черзі всім практикантам та викладачу, що були присутніми на уроці. Потім методист висловлює свої зауваження, відмічає позитивні сторони заняття. Підводячи підсумки обговорення, він же оцінює заняття та оголошує оцінку.

Обговорення заняття протоколюється практикантом призначеним методистом на папері формату А4 (папером забезпечує студент, що проводив відкрите заняття). Протокол відкритого заняття, підписаний методистом, додається до його конспекту.

Аналіз та обговорення заняття проводиться за такою схемою:

А. Організація заняття.

1. Своєчасний прихід студентів та практиканта на заняття.

2. Форма привітання та перевірка присутніх на занятті студентів.

3. Наявність дошки, крейди, вологої ганчірки.

4. Готовність студентів до заняття (наявність на партах зошита з фізики, підручника, ручки тощо).

5. Чи підготовані наочні посібники, технічна апаратура.

6. Чи точно за дзвоником почалося  та закінчилось заняття.

Б. Тип, структура, зміст та методика його проведення.

1. Тип заняття, відповідність вибору типу заняття освітній меті.

2. Відповідність структури заняття його типу.

3. Відповідність змісту заняття вимогам програми.

4. Методичний та науковий рівень заняття.

5. Наочність на занятті. Ефективність її використання. Рівень методики та техніки демонстраційного експерименту.

6. Вивчення нового матеріалу. Створення проблемно-пошукової ситуації. Передбачення вчителем можливих труднощів та шляхи їх подолання.

7. Шляхи активізації розумової діяльності студентів на занятті.

8. Наявність зв'язку між матеріалом, що вивчається, та вивченим.

9. Самостійна робота студентів на занятті.

10. Методи закріплення нових знань на занятті. Використання матеріалу, що вивчався, в різних ситуаціях.

11. Облік знань, умінь та навичок, що формуються на занятті. Якість отриманих знань студентів. Помилки, що були допущені студентами та способи їх виправлення. Культура мовлення студентів.

12. Завдання додому. Інструктаж викладача про раціоналізацію прийомів розумової діяльності студентів вдома.

13. Досягнення мети заняття.

14. Раціональність використання часу на занятті.

15. Освітня та виховна цінність заняття.

16. Якими прийомами роботи практикант забезпечив дисципліну, увагу, контакт з групою, інтерес студентів  до заняття? Яким було відношення студентів до заняття в цілому та їх поведінка на окремих етапах?

17. Які педагогічні якості практиканта проявилися на занятті?

18. Практикант на занятті. Культура мовлення. Поза та манери під час викладання. Голос, міміка, дикція, ритм викладення. Наявність педагогічного такту та авторитет. Зовнішній вигляд практиканта.

19. Загальна оцінка заняття. Поради практиканту.

Критерії оцінки уроків студента.

При оцінці занять слід враховувати якість підготовки студента до заняття, зміст, проведення та результат заняття.

Оцінку «відмінно» ставлять за бездоганно проведене заняття, коли студент при підготовці до заняття: виявив вміння самостійно та творчо готуватися до заняття при наявності напрямних порад; вірно підібрав дидактичний матеріал; склав план-конспект заняття відповідно до вимог та своєчасно надав його для підпису викладачу; повністю підготував обладнання заняття (підібрав дидактичний матеріал, перевірив роботу експериментальних установок).

Зміст та методика проведення заняття: повністю досягнуто навчальної мети заняття, виконано план заняття, розкрито тему заняття, матеріал викладено на високому науково-методичному рівні; при викладенні матеріалу не було допущено жодної помилки або неточності; правильно вибрані та вміло використані методи вивчення нового матеріалу та методи перевірки знань; матеріал заняття був розташований в педагогічне обґрунтованій послідовності, що дозволило полегшити його розуміння студентами та забезпечити міцне засвоєння; правильно було підібрано та проведено на високому педагогічному рівні фізичний експеримент, проведено всебічний аналіз результату експерименту та зроблено з нього висновки; забезпечено усвідомлене сприйняття групою матеріалу; вся група працював активно; поєднувалися різні форми роботи; розвивалися навички самостійної роботи студентів на занятті; правильно було використано час заняття, практикант добився засвоєння всіма студентами матеріалу безпосередньо на занятті, використавши ефективні форми закріплення знань; помічались та виправлялись своєчасно помилки у відповідях студентів, знання їх оцінювалися об'єктивно, оцінки коментувалися; практикант добре вивчив групу, правильно реагував на поведінку студентів; керуючи їх увагою, зумів забезпечити зразкову дисципліну групи; забезпечено високу культуру записів на дошці; заняття було проведено літературною мовою; самоаналіз заняття повний, критичний та правильний.

Оцінку «добре» ставлять зазаняття, що задовольняють всім вимогам, які було вказано для оцінки «відмінно», але з наявністю незначних недоліків.

При підготовці до заняття: студент підібрав матеріал до заняття та склав план-конспект його за допомогою консультацій викладача та методиста; підготував фізичний експеримент, але недостатньо перевірив роботу експериментальних установок, що не вплинуло на якість заняття.

Зміст та методика проведення заняття: повне досягнення мети, виконання задач та плану заняття з незначними недоліками; проведене заняття за своїм змістом методично та науково витриманий, але не завжди узгоджено вирішувалися освітні та виховні задачі заняття; студент використовував ефективні методи та методичні прийоми, але недостатньо творчо, або на занятті мали місце методичні прорахунки, які не порушили нормальної роботи; допущені незначні неточності в техніці демонстраційного експерименту; окремі неточності в відповідях, в мовленні студентів виправлялись несвоєчасно; на занятті "була гарна дисципліна, студенти добре працювали, але їх активність була нерівномірною або на окремих ділянках заняття незначною; оцінки мотивувалися поверхнево, записи на дошці розкидані; практикант знає клас, володіє ним, дає правильний, хоча і недостатньо розгорнутий аналіз свого заняття.

Оцінку «задовільно» ставлять, якщо при підготовці до заняття: студент не зміг виявити самостійності в правильному підборі теоретичного, дидактичного та експериментального матеріалу заняття; підготовка до заняття проходила зі значною допомогою викладача  чи методиста; конспект надано несвоєчасно та виконано неякісно.

Зміст та методика проведення заняття: освітні та виховні задачі в основному виконано, тему заняття розкрито; заняття в основному методично та науково витримано, але студент допускав в поясненні неточності або не помічав помилок в відповідях студентів; на занятті практикант не зміг організувати активної розумової діяльності студентів; погано знає студентів групи; наочність на занятті використовувалася в основному правильно, але мали місце окремі неточності (неправильне розташування приладів на демонстраційному столі, недостатні пояснення до дослідів, досліди проводив невпевнено, недбало); під час проведення заняття студент допускав методичні помилки і це негативно вплинуло на знання студентів; на занятті мали місце порушення студентами дисципліни, а практикант не завжди вірно та своєчасно реагував на це; заняття аналізує не повно, багатьох недоліків не помітив.

Оцінку «незадовільно» ставлять, якщо при задовільній підготовці до заняття студент: не виконав освітніх та виховних задач заняття, план заняття виконано не повністю; провів заняття на низькому методичному та науковому рівні, допускав грубі помилки, внаслідок чого студенти не засвоїли навчального матеріалу; мовлення практиканта нечітке, з наявністю недоліків по формі та змісту; не помічалися помилки у відповідях студентів; дисципліна студентів на занятті була поганою, а практикант виявився безпорадним в її налагодженні.

 


Додаток 4

Схема аналізу заняття

Математична оцінка ефективності учбових занять заснована на рейтингу (методі компетентних суддів). За кожен розділ ставляться бали від 0 до 4. Підраховується сума всіх балів. Визначені наступні критерії оцінок: якщо при оцінці одержано 85 і вище балів – то проведене заняття оцінюється на «відмінно», 65 – 84 – на «добре», 45 – 64 – на «задовільно».

Що оцінюється Бали

1. Оцінка основних особистих якостей викладача на занятті

1.1 Знання предмету і загальна ерудиція в цілому  
1.2 Рівень педагогічної і методичної підготовки  
1.3 Культура мови, темп, дикція, інтенсивність, образність, емоційність, загальна і специфічна письменність  
1.4 Ступінь тактовності і демократичності взаємостосунків з учнями  
1.5 Зовнішній вигляд викладача, міміка, жести, культура поведінки  

2. Оцінка основних характеристик роботи студентів на занятті

2.1 Ступінь пізнавальної активності, творчості і самостійності  
2.2 Рівень загально-навчальних і спеціальних умінь і навиків  
2.3 Наявність і ефективність колективних (групових) форм роботи  
2.4 Ступінь дисциплінованості, організованості і зацікавленості  

3. Оцінка змісту діяльності викладача та студентів

3.1 Науковість, доступність і посильність матеріалу, що вивчається (формованих умінь і навиків)  
3.2 Актуальність і зв’язок з життям (теорії з практикою)  
3.3 Ступінь новизни, проблеми і привабливості учбового матеріалу одержуваного студентами  
3.4 Оптимальність об’єму запропонованого для засвоєння матеріалу  

4. Оцінка ефективності способів діяльності викладача та студентів

4.1 Раціональність і ефективність використовування часу заняття, оптимальність його темпу, а також чергування і зміни видів діяльності  
4.2 Ступінь доцільності і ефективності використовування наочності  
4.3 Ступінь раціональності і ефективності використаних методів і організаційних форм роботи  
4.4 Рівень зворотного зв’язку зі всіма студентами в ході заняття  
4.5 Ефективність контролю за роботою студентів  рівень вимог, на якому проводилася оцінка знань, умінь і навичок  
4.6 Ступінь естетичної дії заняття на студентів  
4.7 Ступінь дотримання правил охорони праці і техніки безпеки викладачем і студентами  

5. Оцінка мети і результатів проведеного заняття

5.1 Ступінь конкретності, чіткості і лаконічності формулювання мети заняття  
5.2 Реальність, доцільність, складність і досяжність мети одночасно  
5.3 Ступінь повчальної дії заняття на студентів (чому і в якому ступені навчалися)  
5.4 Ступінь виховної дії (що сприяло їх вихованню і в якому ступені)  
5.5 Ступінь дії заняття на розвиток студентів (що сприяло їх розвитку і в якому ступені)  

 

Оцінка: ___________

Методист/Викладач  фізики                              /підпис/         ___________________

                                 (П.І.Б.)


Додаток 5

Схема аналізу заняття

Тема заняття.

Мета заняття і його задачі.

Місце заняття в загальній системі заняттів по розділу.

Тип заняття.

1. Аналіз структури і організації заняття:

  • Відповідність структури заняття його цілям.
  • Логічна послідовність і взаємозв’язок етапів заняття.
  • Раціональність вибору форм навчання (індивідуальна, групова, фронтальна).
  • Раціональність устаткування заняття.
  • Раціональність праці викладача та студентів.

2. Аналіз змісту заняття:

  • Відповідність вимог заняття вимогам програми.
  • Науковість, логічність, доступність викладу матеріалу.
  • Виділення головного по темі, створення проблемної ситуації.
  • Шляхи формування власного мислення.

3. Аналіз методики проведення заняття (діяльність викладача):

  • Вибір методів, прийомів та засобів навчання.
  • Різноманітність прийомів і методів, вживаних на занятті, що забезпечують формування нових понять, якісне освоєння нового матеріалу.
  • Самостійна робота студентів.

4. Аналіз роботи та поведінки студентів:

  • Увага, активність групи.
  • Працездатність на різних етапах заняття.
  • Якість знань, умінь.
  • Інтерес до теми, предмету.
    Додаток 6

Зразок підпису зошита з планами-конспектами занять

 

Плани-конспекти

уроків з фізики у_______________ групі _______________________________ профілю

________________________________________________________, проведеного

(навчальний заклад)

студентом                                  курсу фізико-математичного факультету

Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка

_________________________________________________________________

(П.І.Б. студента)

Схема оформлення плану-конспекту заняття за інтегративною моделлю навчального процесу

Тема заняття:

Мета:

Обладнання: (перелік приладів та матеріалів, необхідних для проведення демонстрацій)

Студенти повинні знати:(перелік структурних елементів, що вводиться на занятті)

Студенти повинні вміти:  (схеми часткових умінь та алгоритмічні приписи)

Хід заняття:

І. Висування навчальної проблеми.

(докладно описується процес висунення навчальної задачі, із зазначенням питань, що задаються студентам для перевірки вивченого)

ІІ. Прогнозування наступної діяльності.

(описується спосіб визначення системи завдань, виконання яких дозволить розв’язати навчальну проблему)

ІІІ. Виконання плану.

(перелік пізнавальних завдань, необхідних для послідовного введення істотних ознак компоненту змісту навчального предмета, із зазначенням демонстрацій, схем дослідних установок, істотних ознак)

ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.

( подається перелік структурних елементів у тому вигляді, який він матиме в робочих зошитах студентів)

V. Розв’язування навчальної проблеми.

(детально записується розв’язок навчальної проблеми)

VІ. Робота з результатом.

(подаються умови задач з відповідіями; повністю записується домашне завдання)

Конспект заняття подається з детальним розкриттям кожного пункту вказаного плану.

Примітка: Якщо заняття проводилось не за інтегративною моделлю навчального процесу, то план-конспект і конспект оформлюються за схемою тієї методики (із зазначенням її назви, після запису теми заняття), що була використана.


Додаток 7


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!