Деякі методи психолого-педагогічної терапії



Принципи психолого-педагогічної терапії

(МОЖЕТЕ ДОПОВНИТИ ЗАГАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИМИ ПРИНЦИПАМИ: принцип детермінзму, принцип єдності свідомості і діяльності, принцип розвитку, принцип індивідуального підходу – це детально описано у підручниках із загальної психології, крім того є в інтернеті ):

 

Психолого - педагогические принципы учебно-воспитательной деятельности Принципы – основные исходные положения какой-либо теории, науки в целом; основные требования, предъявляемые к чему-либо.

Психолого-педагогические принципы – это основные идеи, следование которым помогает наилучшим образом достигать поставленных педагогических целей. Основные психолого-педагогические принципы формирования воспитательных отношений:

ü Принцип природосообразности – один из старейших педагогических принципов. Правила осуществления принципа природосообразности: педагогический процесс строить согласно возрастным и индивидуальным особенностям учащихся; знать зоны ближайшего развития (Выготский Л.С.), определяющие возможности учащихся, опираться на них при организации воспитательных отношений; направлять педагогический процесс на развитие самовоспитания, самообразования, самообучения учащихся.

ü Принцип гуманизации может быть рассмотрен как принцип социальной защиты растущего человека, как принцип очеловечивания отношений учащихся с педагогами и между собой, когда педагогический процесс строится на полном признании гражданских прав воспитанника и уважении к нему.

ü Принцип целостности, упорядоченности означает достижение единства и взаимосвязи всех компонентов педагогического процесса.

ü Принцип демократизации означает предоставление участникам педагогического процесса определенных свобод для саморазвития, саморегуляции и самоопределения, самообучения и самовоспитания.

ü Принцип культуросообразности предполагает максимальное использование в воспитании и образовании культуры той среды, в которой находится конкретное учебное заведение (культуры нации, страны, региона).

ü Принцип единства и непротиворечивости действий учебного заведения и образа жизни учащегося направлен на организацию комплексного педагогического процесса, установление связей между всеми сферами жизнедеятельности учащихся, обеспечение взаимной компенсации, взаимодополнение всех сфер жизнедеятельности.

ü Принцип профессиональной целесообразности обеспечивает отбор содержания, методов, средств и форм подготовки специалистов с учетом особенностей выбранной специальности.

Все группы принципов тесно связаны между собой, но в то же время каждый принцип имеет свою зону наиболее полного осуществления.

 

Лекція (коротко як доповнення до того, що давала на 1-й парі):

Психолого-педагогічна терапія, її суть та ознаки

1. Психолого-педагогічна терапія: особливості та значення.

2. Форми психолого-педагогічної терапії: індивідуальна, групова.

3. Методи психолого-педагогічної терапії.

4. Засоби психолого-педагогічної терапії.

Психолого-педагогічна терапія: особливості та значення

Психолого-педагогічна терапія є однією із основних функцій соціально-педагогічного спілкування й полягає в допомозі клієнтам різноманітними психотерапевтичними засобами у процесі виховного впливу.

Психолого-педагогічна терапія (поряд із психологічним консультуванням) є видом психологічної до­помоги. На відміну від психологічного консультування вона передбачає більш активний цілеспрямований вплив на особистісний, поведінковий та інтелектуальний рівні функціону­вання людини і, як правило, потребує більшого часу для здійснення. Психотерапія спрямована на глибинне про­никнення у світогляд особистості і здійснення прогресивних зрушень в її взаємодії зі світом через зміну само- і світосприймання.

Форми психолого-педагогічної терапії: індивідуальна, групова, колективна.

В умовах перебудови системи цінностей і духовних орієнтирів особливого значення набуває проблема адаптації дитини, молодої людини до особливостей сьогодення. Сучасний кризовий стан суспільства створює систему впливів: об'єктивних (екологічна криза, соціально-політична нестабільність, економічна невизначеність) і суб'єктивних (родинних, релігійних, культурних, національних), що перешкоджають ефективній самореалізації особистості, розкриттю її здібностей та обдарувань. Саме тому надзвичайної ефективності набуває проблема надання психолого-педагогічної допомоги особистості.

Головним завданням соціального педагога, що працює в галузі психологічної допомоги, є здійснення (домедичної) корекції чи терапії у ставленнях дитини до себе, до піших і до реального життя.

Корекція ставлення до себе, до власного «Я» передбачає формування адекватної самооцінки; усвідомлення причин пригніченості і їх подолання; «реконструкцію» адаптивності; вироблення навичок самостійності; створення ситуації анти навіювання (як результат – не піддаватися легко соціально-небажаним впливам оточення); формування почуття гідності, поваги до себе; зміну ієрархи у системі цінностей, домагань.

Корекція ставлення до інших (далеких і близьких) базується на здатності до емпатії, розумінні почуттів інших, чуйності; здатності до доброзичливого сприйняття стану та інтересів, переваг і недоліків інших осіб; набутті навичок повноцінного спілкування, вміння запобігати появі конфліктів і своєчасного долання конфліктних ситуацій.

Корекція ставлення до життя можлива за умови отримання навичок вибору і прийняття рішення; мобілізації і самоорганізації; досягнення стійкості до неприємностей, загроз; оптимістичного ставлення до реальності; подолання перешкод, труднощів.

Головною перевагою групової форми психолого-педагогічної терапії є отримання особистісного досвіду поведінки в мікро-соціумі. При цьому група не пропонує еталон поведінки, вона лише допомагає усвідомити емоційний стан, почуття, сформувати готовність до відповідальності особистості за своє майбутнє та життя в цілому. Кінцевою метою роботи психолого-терапевтичної групи є реабілітація кожного у власному сприйнятті, думках, почуттях; прийняття реального життя, формування реалістично-оптимістичного погляду на світ.

Групова психолого-педагогічна терапевтична зустріч має варіативну структуру. До орієнтовної структури можуть увійти такі компоненти: вступне слово, інструктування, тематична бесіда, релакс-пауза, аутотренінг, психокорекційні ігри, психогімнастика, допоміжні методи арт-терапії, домашнє завдання.

Групова психотерапія - використання закономірностей міжособистісної взаємодії у групі для лікування та досягнення фізичного і психічного благополуччя людини. За характером об'єкта психотерапевтичного впливу розрізняють: сімейну психотерапію, що передбачає одночасну роботу з батьками, дітьми та родичами в умовах спільної діяльності, в різного роду психогігієнічних клубах; ігрову психотерапію.

Для роботи з групами вихованців-підлітків краще обирати одну проблему.

До основних проблем занять психолого-терапевтичиих груп належать: психічний (духовний) розвиток дитини чи молодої людини; особистісні проблеми клієнта; проблеми молодої сім'ї; психічного та особистісного здоров'я клієнта; терапія непоправного лиха; проблеми психологічної допомоги у кризових ситуаціях; проблеми адаптації; подолання релігійних, етнічних забобонів та стереотипів тощо.

Деякі методи психолого-педагогічної терапії.

Імаготеропія – використання різного виду ігор для корекції особистості дитини і в реабілітаційній роботі з нею. Ігри бувають вільні і директивні (керовані). Вільні підрозділяються па регресивні (повертаючись до менш зрілим формам поведінки, дитина перетворюється на маленького, проситься па руки, повзає і т.д.), реалістичні (дитина грає в те, що визначається об'єктивною ситуацією, а не його потребами і бажаннями), агресивні (у війну, повінь, вбивство, насильство). Неструктурований матеріал (вода, пісок, глина, пластилін), використовуваний в директивних іграх, дозволяє дитині побічно висловлювати свої бажання, сприяє розвитку сублімації.Ігротерапія –використання різного виду ігор. Це можуть бути ігри в образах, ігри, засновані на літературних творах, на імпровізованому діалозі, на поєднанні переказу і інсценування. Разом з героями літературних творів діти переживають певні емоційні стани, бачать способи виходу зі складних ситуацій, що розширює їх соціальну компетенцію, дозволяє їм успішніше опановувати нормами і правилами життя в суспільстві.

Музикотерапія – використання в роботі з дітьми музичних творів і музичних інструментів.

Бібліотерапія – метод дії на дитину, його переживання, відчуття за допомогою читання книг. Підбираються літературні твори, в яких описані страхи дітей, переживання стресових ситуацій, знайдений вихід з них.

Логотерапія – метод розмовної терапії (засновником наукової Логотерапії є В. Франкл) – пропонує розмову з дитиною, спрямовану на вербалізацію емоційних станів, словесний опис емоційних переживань, перегляд системи цінностей і уявлень про світ. Логотерапія виходить з того, що основною рушійною силою в поведінці та розвитку людини є її прагнення до пошуку та реалізації сенсу свого життя. Ставить метою розширення можливостей людини бачити спектр життєвих сенсів, які може містити в собі будь-яка ситуація. Виникнення проблем, викликаних невмінням людини зрозуміти і визначити сенс свого життя, слід попереджати в дитинстві шляхом формування системи життєвих цінностей, потреби в самоактуалізації, соціальної та професійної орієнтації дитини.

Арттерапія – терапія засобами мистецтва. З цією метою використовуються прикладні види мистецтва.

Лялькотерапія – використання лялькової драматизації. Дорослі розігрують ляльковий спектакль, в який вводять конфліктні і значущі для дитини ситуації, пропонуючи їй як би з боку оцінити їх.

Морітатерапія – метод, за допомогою якого дитина ставиться в ситуацію, коли необхідно справити хороше враження на тих, хто її оточують.

Гештальттерапія застосовується психологом в індивідуальній і груповій роботі в ситуаціях, коли важливо розібратися в переживаннях, емоційних станах; може проводитися у формі перетворення розповіді в дію, наприклад «Незавершені справи», «У мене є таємниця», «Мої сновидіння» і т.д.

Поведінкова психотерапія – зокрема, систематичне усунення страхів.

Метод вільних словесних асоціацій. Він може використовуватися як метод мистецтва придумування історій. Психолог пропонує дітям по набору слів придумувати різні історії. Наприклад: бабуся, дівчинка, вовк, потяг і т.д. Діти повинні придумати будь-які історії, головне, щоб вони не повторювалися.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 961; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!