Звітність та облік організації ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7

Фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва, фермерських господарств.

Мета заняття: Вивчити методику складання та заповнення фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва (форма № 1-м, 1-мс «Баланс та № 2-м, 2-мс «Звіт про фінансові результати»)

Час: 2 год.

Нормативна база

- НКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755 - VI.

- Закон № 996 - Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996 - XIV.

- Порядок № 419 - Порядок представлення фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419.

- П(С) БУ 25 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затверджене наказом Мінфіну від 25.02.2000 р. № 39.

- Методрекомендации № 1524 - Методичні рекомендації по перевірці порівнянності показників фінансової звітності, затверджені наказом Мінфіну від 22.12.2008 р. № 1524.

- План рахунків спрощений - План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, затверджений наказом Мінфіну від 19.04.2001 р. № 186.

- План рахунків - План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій, затверджений наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291.

- Інструкція № 291 - Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291.

Форми, бланки

- Форми № 1-м, 2-м - Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва. Форми № 1-м, 2-м.

Загальні положення

Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва складається з Балансу (форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-м)  (ч. 3 ст. 11 Закону № 996).

Звітність по формах № 1-м, 2-м складають:

- суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи, визнані такими відповідно до законодавства (ст. 1 Закону України "Про розвиток і державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні") 1, окрім вказаних в абз. 3 п. 2 р. I П(С) БУ 25; 2 

Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва (наведено у додатку 1 до П(С)БО 25) у складі форм № 1-м та № 2-м подають юридичні особи, які згідно із чинним законодавством України належать до СМП (п. 2 П(С)БО 25). Такими суб'єктами є підприємства (незалежно від форми власності та виду діяльності), які одночасно відповідають двом критеріям (ст. 63 Господарського кодексу, далі - ГК):

1 Один з критеріїв - "среднеучетная чисельність працюючих" - розраховується на підставі Інструкції за статистикою кількості працівників. • середньооблікова чисельність їх працівників за звітний (фінансовий) рік становить не більше 50 чоловік. При визначенні цього показника підприємство використовує норми Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.05 р. № 286;    обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за звітний (фінансовий) рік не перевищує 70 млн грн.
2 Суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи, які відповідають вимогам п. 154.6 НКУ і мають право застосовувати спрощений бухгалтерський облік доходів і витрат, а також платники єдиного податку, складають Спрощений фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва (форми № 1-мс, 2-мс) (п. 2 р. I П(С) БУ 25).
Звертаємо увагу: не мають права подавати фінансовий звіт СМП підприємства, у тому числі сільськогосподарські, у статутному капіталі яких частка юридичних осіб - не СМП перевищує 25 %

- представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності.

При цьому звітувати за поточний рік по формах № 1-м, 2-м можуть суб'єкти, що відповідають вищезгаданим критеріям за результатами минулого року або знову створені підприємства. За результатами звітного періоду, в якому підприємство перестало відповідати таким критеріям, звітність складається відповідно до П(С) БУ 1, П(С) БУ 2, П(С) БУ 3, П(С) БУ 4 і П(С) БУ 5.

Згортання активів і зобов'язань, а також доходів і витрат у формах № 1-м, 2-м не дозволяється, окрім випадків, передбачених відповідними П(С) БУ.

Джерелом інформації для складання форм № 1-м, 2-м служать дані оборотно-сальдової відомості.

П(С) БУ 25 передбачена можливість внесення у форми № 1-м, 2-м вписуваних рядків, якщо в цьому виникає необхідність.

При складанні форм № 1-м, 2-м (як і інших форм фінансової звітності) використовуються Методрекомендации № 1524.

Усі суб'єкти господарювання, що становлять форми № 1-м, 2-м, представляють їх в органи статистики щокварталу і щорічно (ч. 1 ст. 13 Закону № 996, п. 2 Близько № 419), а платники податку на прибуток щорічно звітують ще і в органи ДПС (п. 2 Близько № 419, п. 46.2 НКУ).

При складанні річної звітності важливо визначитися, чи має право підприємство подавати фінансову звітність за правилами п. З П(С)БО 25. Якщо підприємство, бувши СМП минулого року, в одному з періодів поточного року (І квартал, перше півріччя, 9 місяців, рік) порушило хоча б один із критеріїв, установлених ст. 63 ГК, то, починаючи з періоду, у якому відбулося таке порушення, і до кінця року воно зобов'язане подавати звітність у повному обсязі. Зазначимо, що цього правила повинні дотримуватися і новостворені підприємства.

Підприємствам, які подають фінансовий звіт СМП, необхідно враховувати такі особливості його складання:

1)форма № 1-м «Баланс» передбачає об'єднання деяких статей в одну. Наприклад, основні засоби об'єднані з нематеріальними активами, виробничі запаси - із незавершеним виробництвом, готова продукція - з купованими товарами, неоплачений капітал - із вилученим капіталом; у статті «Інша дебіторська заборгованість» зазначається уся заборгованість, яка не є заборгованістю покупців за товари (роботи, послуги) і заборгованістю бюджету перед підприємством; у складі додаткового капіталу відображаються дані про пайовий капітал, додаткові внески засновників понад суму статутного капіталу, дооцінку необоротних активів, інший додатковий капітал);

2)у формі № 2-м «Звіт про фінансові результати» також укрупнено окремі статті. Наприклад, в інших доходах відображаються фінансові доходи, доходи від участі в капіталі, інші доходи, що не потрапили до операційних доходів; до складу інших операційних витрат включаються адміністративні, збутові, інші операційні витрати; до інших витрат входять фінансові витрати, втрати в капіталі, інші витрати, що не належать до операційної діяльності.

Чистий фінансовий результат визначається розрахунком і має відповідати даним рахунка 79 «Фінансові результати». Алгоритм визначення чистого фінансового результату з розшифруванням доходів і витрат подано на рис. 1.

Рис. 1. Алгоритм визначення чистого фінансового результату суб’єкта малого підприємництва

 

Згідно з наказом Мінфіну від 24.01.11 р. № 25. що набув чинності з 01.04.11 р., СМП уперше подавали фінзвітність за оновленими формами за перше півріччя 2011 року. Крім того, у зв'язку з непорівнянністю статей звітності за звітні періоди поточного року та аналогічні періоди минулого року при складанні форми № 2-м СМП дозволено не заповнювати графу 4 «За аналогічний період попереднього року» (спільний лист Мінфіну та Держкомстату від 02.03.11 р. № 31-34020-06-5/5837 № 04/4-7/137).

Фінансовий звіт СМП заповнюється у тисячах гривень із одним десятковим знаком після коми (п. 1 П(С)БО 25), округлення проводиться за правилами математики. Суми, які зазначаються в дужках (маються на увазі від’ємні показники), при підрахунку підсумків віднімаються.

Звітність та облік організації ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах

Селянське (фермерське) господарство (далі - Господарство) як юридична особа веде бухгалтерський облік відповідно до статті 24 Закону України від 20.12.91 р. N 2009 "Про селянське (фермерське) господарство", що дозволяє визначити фінансовий результат, здійснювати розрахунки з бюджетом та складати звітність.

Після реєстрації Господарства фермер складає опис майна, яке відповідно до статті 16 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" становить його власність.

В описі зазначають вартість об'єктів основних засобів, виходячи з кошторисних (розрахункових) чи фактичних витрат на їх будівництво та придбання (доставку, встановлення, реєстрацію тощо), а на підставі даних про рік ведення об'єктів в експлуатацію та норм амортизації розраховують знос: (при відсутності таких даних знос може визначатися, виходячи із стану об'єкта), що не суперечить вимогам Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. N 92 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.05.2000 р. за N 288/4509).

Оцінку товарно-матеріальних цінностей, сільськогосподарської продукції, молодняку тварин, птиці, тварин на відгодівлі, незавершеного виробництва тощо здійснюють згідно Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 р. N 246 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.99 р. за N751/4044), за меншою з оцінок: за фактичними (нормативними) витратами на їх виробництво або придбання чи за чистою вартістю реалізації (ціни продажу на аналогічні об'єкти за вирахуванням очікуваних витрат на завершення виробництва і збут).

На підставі даних опису майна складають вступний баланс. В Господарствах, які використовуватимуть просту форму обліку, вступний баланс складається за бажанням власника. В активі балансу відображають вартість основних засобів (первісна вартість за мінусом суми зносу), товарно-матеріальних цінностей і незавершеного виробництва; кошти, заборгованість Господарству (дебіторська заборгованість) тощо; в пасиві - джерела створення засобів, зокрема, власний капітал та заборгованість Господарства (кредиторська заборгованість): банку, юридичним та фізичним особам тощо. Власний капітал - це різниця між наявністю засобів (підсумок активу) і заборгованістю Господарства.

Господарські операції оформляють первинними документами, складеними відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. N 996.

 Бухгалтерський облік у Господарстві ведеться за однією з наведених нижче форм з врахуванням таких засад.

1. Просту форму обліку (без використання подвійного запису) застосовують Господарства, в яких працюють власник (голова) та члени його родини (без залучення найманих працівників).

2. Спрощену форму обліку пропонується застосовувати Господарствам з середньообліковою чисельністю працюючих за звітний період - до 10 осіб включно (крім членів сім'ї) і обсягом виручки за рік, що не перевищує 500 тис. грн.

Господарства, які відповідають статусу малих підприємств (з середньообліковою чисельністю працівників за звітний період - від 10 до 50 осіб та обсягом виручки від реалізації від 500 тис. грн. до 2,5 млн. грн.), ведуть бухгалтерський облік за спрощеним Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 р. N 186 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.05.2001 р. за N 389/5580) і складають фінансову звітність відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 р. N 39 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2000 р. за N 161/4382).

Всі інші Господарства ведуть облік за Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. N 291 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.12.99 р. за N 892/4185) та відповідно до Методичних рекомендацій з організації та ведення бухгалтерського обліку за журнально-ордерною формою на підприємствах агропромислового комплексу, затверджених наказом Мінагрополітики України від 07.03.2001 р. N 49.

Бухгалтерський облік в Господарстві ведеться безперервно з дня реєстрації (створення) Господарства до припинення його діяльності.

Господарство веде бухгалтерський облік результатів фінансово-господарської діяльності за звітний період.

Відповідно до чинного законодавства Господарство складає і подає статистичну, податкову та фінансову звітність. Голова Господарства несе персональну відповідальність за організацію та достовірність ведення бухгалтерського обліку та складання звітності.

Заповнення форми № 1-м

Покажемо в табл. 1, як заповнювати форму № 1-м «Баланс» із урахуванням особливостей, установлених для сільськогосподарських підприємств.

Таблиця 1

Найменування

рядка

Код

рядка

Дані для заповнення

Пояснення (що відображається)

Повний план рахунків

Скорочений план рахунків

1 2 3

4

5

Актив

І. Необоротні активи

Незавершені капітальні інвестиції 020

Сальдо за Дт 15

Вартість незавершених на дату балансу капітальних інвестицій, у т. ч. обладнання для монтажу, витрати на придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів (далі - ДВА)
Основні засоби: - залишкова вартість 030

Ряд.031 - ряд. 032

- первісна вартість 031

Сальдо за Дт 10-12

Сальдо за Дт 10

Первісна (переоцінена) вартість основних засобів, малоцінних необо­ротних матеріальних активів, нематеріальних активів, інвестиційної нерухомості
- знос 032

Сальдо за Кт 131- 133,135)

(Сальдо за Кт 13, крім зносу за ДВА)

Накопичений знос (амортизація) активів відповідних груп
Довгострокові біологічні активи: - справедлива (залишкова) вартість 035

 Ряд. 036- 1 - ряд.037 +

+ сальдо за Дт 161, 163, 165

Ряд.036 - - ряд.037 +

+ сальдо за Дт 16 (оцінка за справедливою вартістю)

Зазначається або справедлива вартість ДВА, які обліковуються на субрахунках 161, 163, 165, або залишкова вартість ДВА, які обліковуються на субрахунках 162, 164, 166
- первісна вартість 036

Сальдо за Дт 162, 164, 166

Сальдо за Дт 16 (оцінка за первісною вартістю)

Наводиться первісна вартість ДВА, які облі­ковуються на субра­хунках 162, 164, 166
- накопичена амортизація 037

(Сальдо за Кт 134)

(Сальдо за Кт 13 лише в частині ДВА, оцінених за первісною вартістю)

Лише для активу, який обліковується за пер­вісною вартістю
Довгострокові фінансові інвестиції 040

Сальдо за Дт 14

Усі фінансові інвестиції на період вкладення більше року з дати балансу
Інші необоротні активи 070

Сальдо за Дт 17-19

Згорнуте сальдо від­строчених податкових активів і відстрочених податкових зобов’я­зань*, дані про довго­строкову дебіторську заборгованість (у т. ч. із фінансової оренди) та гудвіл
Усього за розділом І 080

Сума рядків 020, 030, 035, 040, 070

II. Оборотні активи

Виробничі запаси 100

Сальдо за Дт 20, 22, 23

Сальдо за Дт 20, 23

Залишки запасів, МШП на складі, незаверше­ного виробництва
Поточні біологічні активи 110

Сальдо за Дт 21

Дані про поточні біо­логічні активи на дату балансу, оцінені або за справедливою вартістю за мінусом очікуваних витрат на збут у місці виробництва, або за фактичною собівартістю (п. 11 П (С)БО ЗО)
Готова продукція 130

Сальдо за Дт 26-28

Сальдо за Дт 26

Готова продукція оці­нюється за собівар­тістю виробництва, сільськогосподарська - за справедливою вартістю (мінус витрати в місці продажу) або за виробничою собівар­тістю на рівні прямих витрат за правилами П(С)БО 16 (п. 12 П(С)БО ЗО). Куповані товари вказу­ються за первісною вартістю

* Такий залишок можливий лише на початок першого фінансового року, із якого платник податку на прибуток починає подавати фінансовий звіт СМП. Дані переносяться з ряд. 060 форми № 1 (гр. 4 - на кінець року) за попередній рік (див. також лист Мінфіну від 14.04.10 р. № 31-34000-20-27/8144). При складанні першого фінансового звіту СМП робиться проведення Дт 44 - Кт 17 (Дт 54 - Кт 44) (п. 2.20 П(С)БО 25).

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: - чиста реалізаційна вартість 160

Ряд. 161 - ряд. 162

- первісна вартість 161

Сальдо за Дт 34, 36

Сальдо за Дт 37 у частині грошової заборгованості за товари, роботи, послуги, у т. ч. оформленої короткостроковими векселями

Заборгованості покуп­ців за поставлену про­дукцію (товари, роботи, послуги), а також векселі отримані
- резерв сумнівних боргів 162

(Сальдо за Кт 38)

(Сальдо за Дт 37 у частині резерву сумнівних боргів) Залишок резерву сум­нівних боргів
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом 170

Сальдо за Дт 378*, 641, 642, 65 (крім субрахунків 654 та 655)

Сальдо за Дт 37 (у частині розрахунків з ФСС), 64 (у частині розрахунків із бюджетом, ПФУ та ФСС) Визнана заборгованість перед підприємством казначейських, фінан­сових і податкових органів, а також державних цільових фондів
Інша поточна дебіторська заборгованість 210

Сальдо за Дт 37 (крім субрахунка 378), 63, 654, 655, І 66, 68

Сальдо за Дт 37 (перераховані аванси та інша заборгованість, не відображена в рядках 161, 170), 64 (у частині розрахунків із бюджетом, ПФУ та ФСС) Інша дебіторська за­боргованість, у т. ч. за­боргованість підзвітних осіб, за розрахунками за оренду, аванси видані тощо
Поточні фінансові інвестиції 220

Сальдо за Дт 352

Сальдо за Дт 35 Фінансові інвестиції, які можуть бути вільно реалізовані у строк не більше 12 місяців із дати балансу (крім інвестицій, що є еквівалентами грошових коштів)

* Заборгованість ФСС з ТВП з оплати лікарняних листів (листи Мінфіну від 26.10.11 р. № 31-08410-07-16/26368, від 06.09.11 р. № 31-08410-07-25/21750).

Грошові кошти та їх еквіваленти: - у національній вал юті 230

Сальдо за Дт 301, 311, 313, 333, 351

Сальдо за Дт 30, 31

Дані на кінець остан­нього дня звітного періоду:

- із банківських ви­писок;

- касової книги.

Тут же

відображаються гроші в дорозі (готівкова виручка, отримана у звітному періоді, зарахована на поточ­ний рахунок у наступ­ному періоді)

- у тому числі в касі 231

Сальдо за Дт 301

Сальдо за Дт 30 (у національній валюті)
- в іноземній валюті 240

Сальдо за  Дт 302, 312, 314, 334, 351 (в інвалюті)

Сальдо за Дт 30, 31 (в інвалюті)
Інші оборотні активи 250

Сальдо за Дт 331, 332, 643, 644

Сальдо за Дт 30, 64 (крім включених до інших статей активу) Вартість грошових до­кументів (путівок, проїзних документів, що зберігаються у касі на звітну дату), а також сальдо за податковим кредитом і податковим зобов'язанням із ПДВ, що обліковуються за  Дт 643, 644
Усього за розділом II 260

Сума рядків 100, 110, 130, 160, 170, 210, 220, 230, 240, 250

III. Витрати майбутніх періодів 270

Сальдо за Дт 39

Витрати, що здійснені у звітному періоді, але відносяться до майбутніх звітних періодів (наприклад, передплата на періодичні видання, страхові платежі та ін.)
IV. Необоротні активи та групи вибуття 275

Сальдо за Дт 286

Сальдо за Дт 26 Вартість необоротних активів і груп вибуття, що утримуються для продажу, визначена за правилами П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність»
Баланс 280

Сума рядків 080, 260, 270, 275

Пасив

І. Власний капітал

Статутний капітал 300

Сальдо за Кт 40

Сальдо за Кт 40

Зареєстрована згідно зі статутом сума статутного капіталу. Якщо розмір статутного капіталу в статуті не прописано (для підприємства не встановлено фіксованої суми), наводяться фактичні внески власників
Додатковий капітал 320

Сальдо за Кт 41, 42

Дані про пайовий капі­тал (пайові внески), додаткові внески учас­ників, сума дооцінки необоротних активів, безплатно отриманих необоротних активів, інший додатковий капітал
Резервний капітал 340

Сальдо за Кт 43

Резервний капітал, створений за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) 350

Сальдо за Кт (Дт) 44

 

Сума нерозподіленого прибутку - Кт 441 або непокритого збитку - Дт 442
Неоплачений капітал 360

(Сальдо за Дт 45,46)

Дані про заборгованість власників (учасників) за внесками до статут­ного капіталу підпри­ємства (Дт 46), собівартість викупленої самим підприємством частки учасника і не проданої на дату балансу іншим особам (Дт 45)
Усього за розділом І 380

Ряд. 300 + ряд. 320 + ряд. 340 ± ряд. 350 – ряд. 360

ІI. Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування 430

Сальдо за Кт 47, 48

Невикористані залишки резерву оплати відпусток працівників, залишки коштів цільового фінансування і цільо­вих надходжень з бюд­жету та інших джерел
III. Довго­строкові зобов'язання 480

Сальдо за Кт 50-53, 55

Сальдо за Кт 55 Довгострокова забор­гованість (буде спла­чена не раніше ніж через 12 місяців із дати балансу): - за кредитами банків; - векселями виданими (строк погашення більше року); - випущеними обліга­ціями; - фінансовою орендою; іншими зобов'язан­нями (у т. ч. позиками від засновників)

IV. Поточні зобов'язання

Короткострокові кредити банків 500

Сальдо за Кт 311 (овердрафт), 60, 684

Сальдо за Кт 31 (овердрафт), 68 Заборгованість перед банком за коротко­строкові кредити, у т. ч. овердрафти, і заборгованість за нарахованими за користування кредитом відсотками
Поточна заборгованість за довгостроко­вими зобов'я­заннями 510

Сальдо за Кт 61

Сальдо за Кт 68

Частина довгострокової заборгованості, пере­веденої у поточну, оскільки від дати балансу до моменту її погашення залишилося менше 12 місяців
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги 530

Сальдо за Кт 62, 63

Заборгованість перед постачальниками та підрядниками за отри­мані товари, роботи, послуги; заборгованість за векселями виданими (строк погашення не більше року)
Поточні зобов'язання за розрахунками: - з бюджетом 550

Сальдо за Кт 641, 642

Сальдо за Кт 64 Заборгованість підпри­ємства перед бюдже­том за податками та іншими платежами, у т. ч. за ПДФО
- зі страхування 570

Сальдо за Кт 65

Сальдо за Кт 64 Заборгованість перед органами ПФУ (за єди­ним соціальним внес­ком) і ФСС; заборгова­ність зі страхування майна підприємства, індивідуального стра­хування працівників
- з оплати праці* 580

Сальдо за Кт 66

Заборгованість перед працівниками з нара­хованої, але не випла­ченої суми оплати праці, а також із депо­нованої зарплати
Вписуваний рядок (Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продаж) 605

Сальдо за Кт 680

Сальдо за Кт 68 (у частині відповідної заборгованості) Заборгованість, пов'я­зана з реалізацією необоротних активів і груп вибуття, призна­чених для продажу
Інші поточні зобов'язання 610

Сальдо за Кт 372, 643, 644, 67, 681-683, 685

Сальдо за Кт 68 (у частині, не включеній до рядків 500, 510, 530, 605) Інші поточні зобов'я­зання включають: - заборгованість підзвітних осіб; - аванси отримані; - внутрішні розрахунки; - розрахунки з власни­ками; - кредиторські забор­гованості з податкового кредиту та податкових зобов'язань із ПДВ
Усього за розділом IV 620

Сума рядків 500, 510, 530, 550, 570, 580, 605,610

   
V. Доходи майбутніх періодів 630

Сальдо за Кт 69

  Доходи, що отримані у звітному періоді, але відносяться до майбутніх періодів (ут. ч. суми визнаного цільового фінансування для придбання необоротних активів)
Баланс 640

 Сума рядків 380, 430, 480, 620, 630

* За балансом в ряд. 665 довідково наводиться сума заборгованості із зарплати, не виплаченої у вста­новлені колективним договором строки, із загальної суми заборгованості, зазначеної у ряд. 580.

               

Заповнення форми № 2-м

Подамо в табл. 2 порядок заповнення форми № 2-м «Звіт про фінансові результати».

                                                                                                                              Таблиця 2                                                                                                          

Найменування

рядка

Код

рядка

Дані для заповнювання рядків

Примітки

Повний план рахунків

Скорочений план рахунків

із застосу- ванням рахунків класу 8

із застосу-

ванням

рахунків

класу 9

1 2 3

4

5

6
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 010

Обороти за Кт 701-703

Обороти за Кт 70

Відображаються доходи від основної діяльності визначена як основна згідно зі статутом підприємства та приносить ос­новну частину доходу)

Непрямі податки та інші вирахування з доходу

020

(Обороти Дт 701-703-Кт 641(у частині ПДВ), 641 (у частині ауцизного збору), 643 (у частині ПДВ), 651)

(Обороти Дт 70 - Кт 64, Дт 79 - Кт 70)

Наводяться су­ми податкових зобов'язань із ПДВ, акцизного збору, збору до ПФУ від опе­рацій особли­вого виду; а та­кож суми, що належать комі­тентам за про­даний товар, суми повер­нення товару покупцям (без ПДВ)

(Обороти Дт 791-Кт 704)

Чистий дохід (виручка) від реалізації про­дукції (товарів, робіт, послуг) (010-020) 030

Обороти Дт 791 - Кт 701-703

Оборот Дт 79 - Кт 70

Ряд 010 – ряд. 020
Інші операційні доходи 040

Обороти Дт 71 - Кт 791, крім оборотів за субрахунком 710*

Оборот Дт 74- Кт 79*

Доходи від опе­раційної оренди, операційних курсових різ­ниць, реалізації запасів (крім товарів і готової продукції), про­даж необорот­них активів і т. д.
Інші доходи 050

Обороти Дт 72-75- Кт 79

Оборот Дт 74 - Кт 79

Доходи у вигля­ді дивідендів, відсотків, дохо­ди від участі в капіталі, у ви­гляді відсотків отриманих, не- операційних курсових різ­ниць, доходи від надзвичайних подій та ін.
Разом чисті ДОХОДИ (030 + 040 +050)   070

Сума рядків 030, 040, 050

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) 080

(Обороти Дт 79-Кт 21, 23, 26, 27)

(Обороти Дт 79-Кт 90, 91)

(Обороти Дт-Кт 90, 91) Наводиться виробнича собівартість реалізованої продукції та/або собівартість реалізованих товарів**
Інші операційні витрати 090

(Обороти Дт 79 – Кт 80-84 (у частині інших операційних витрат))*

(Обороти Дт 79 – Кт 92-94, крім оборотів за субрахунком 940)*

(Оборот Дт 79 – Кт 96)* Адміністративні, збутові витрати, собівартість реалізованих оборотних активів (крім готової продукції і товарів), суми нарахованих резервів, нараховані податки, суми списання безнадійних боргів, інші операційні витрати
у тому числі: податок на землю, екологічний податок, збір за спеціальне використання води 091

(Обороти Дт 84 – Кт 641)

(Обороти Дт 92-94 – Кт 641)

(Обороти Дт 96 – Кт 64) У вписуваних рядках зазначаються найменування та сума податків (у т. ч. ФСП), які відносяться на витрати періоду(крім податку на прибуток)
  092

П(С)БО 25 не конкретизує порядок заповнення цього рядка. Тому тут можуть бути зазначені, наприклад, інші дані, які розшифровують ряд. 090

Інші витрати 100

(Оборот Дт 79 – Кт 85, крім податку на прибуток)

(Обороти Дт 79 – Кт 95-97, 99)

(Оборот Дт 79 – Кт 96, крім податку на прибуток) Витрати на сплату відсотків, витрати в капіталі, неопераційні курсові різниці, уцінка фінансових інвестицій і необоротних активів тощо
Разом витрати (080+090+100) 120

Сума рядків 080, 090, 100

Фінансови результат до оподаткування (070 - 120) 130

Ряд. 070 – ряд. 120

Податок на прибуток 140

(Оборот Дт 79 – Кт 85 у частині податку на прибуток)

(Оборот Дт 79 – Кт 98)

(Оборот Дт 79 – Кт 96 у частині податку на прибуток) Нарахований податок на прибуток згідно з даними ряд. 12 декларації
Чистий прибуток (збиток) (130-140)* 150

Ряд. 130 – ряд. 140

* У частині витрат від первісного визнаня біологічних активів і сільгосппродукції, а також витрати від зміни вартості поточних біологічних активів. Ці суми не включаються до ряд. 090 форми № 2-м.

** Якщо підприємство почало складати фінансовий звіт СМП лише у звітному році, то при запоненні порівнянної інформації в цьому рядку по гр. 4(за минулий рік) наводяться дані рядків 180, 210, 185 (гр. 3) форми № 2 за попередній рік (п. 5.10 П(С)БО 25).

Забезпечення матеріального заохочення 160

Оборот за Кт 477

Оборот за Кт 47 у частині цього забезпечення У цьому рядку державні та комунальні підприємства наводять довідково суму прибутку, спрямовану на забезпечення матеріального заохочення працівників*
Вписуваний рядок (Дохід від пер­вісного визнання біологічних акти­вів і сільськогос­подарської про­дукції та дохід від зміни вартості поточних біоло­гічних активів) 201

Обороти за Кт 710

Обороти за Кт 74**
Вписуваний рядок (Витрати від пер­вісного визнання біологічних акти­вів і сільськогос­подарської про­дукції та витрати від зміни вартості поточних біоло­гічнихактивів)   202

(Обороти за Дт 940)

Обороти за Дт 96***

* Згідно з вимогами Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об’єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Мінфіну від 19.12.06 р. № 1213.

** У частині доходу від первісного визначення біологічних активів і сільгосппродукції, а також доходи від зміни вартості поточних біологічних активів.

*** У частині витрат від первісного визначення біологічних активів і сільгосппродукції, а також витрати від зміни вартості поточних біологічних активів. Ці суми не включаються до ряд. 090 форми № 2-м.

                 

Важливий нюанс: тепер при заповненні оновленої форми № 2-м доходи (витрати) від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, а також доходи (витрати) від зміни вартості поточних біологічних активів не відображаються в основних рядках цієї форми, а наводяться лише довідково у вписуваних рядках 201 та 202.

Ймовірно, це пов'язано з тим, що собівартість реалізованої сільгосппідприємствами продукції слід зазначати за фактичною собівартістю, а не за справедливою вартістю за мінусом витрат на продаж. Водночас на дату балансу біологічні активи і готова сільгосппродукція можуть обліковуватися за справедливою вартістю (за мінусом очікуваних у місці продажу витрат), якщо ця вартість відома (п. 11. 12 П(С)БО 30).

На наш погляд, такий підхід буде справедливий, тільки якщо дані оборотів за субрахунками 710 та 940 не будуть включатися до основних рядків форми № 2-м виключно в частині, що припадає на реалізовану продукцію. Інакше підприємство не зможе проконтролювати правильність заповнення форм № 1-м та № 2-м і дотримання так званої ув'язки (порівнянності) форм, яка перевіряється за допомогою рівняння:

Рядок 350 графи 4 форми № 1-м = Рядок 350 графи 3 форми № 1-м +

+ Рядок 150 графи 3 форми № 2-м ± Обороти за рахунком 44 (крім обороту Дт 79 - Кт 44 (Дт 44 - Кт 79)).

Якщо ж біологічні активи і готова сільгосппродукція оцінені за собівартістю (за первісною вартістю) згідно із правилами П(С)БО 7 «Основні засоби», П(С)БО 9 «Запаси», П(С)БО 16. то рядки 201 та 202 заповнювати не потрібно і підприємство без зайвих розрахунків складе форму № 2-м.

Завдання 1. На підставі даних завдання 2 та 3 практичної роботи №1 скласти фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (форму 1- м та 2-м)

1. Баланс

Форма N 1-м

Код за ДКУД

1801006

на ____________ 20 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Актив

Код рядка

На початок звітного року

На кінець звітного
періоду

1

2

3

4

I. Необоротні активи

 

 

 

Незавершені капітальні інвестиції

020

 

 

Основні засоби:

 

 

 

залишкова вартість

030

 

 

первісна вартість

031

 

 

знос

032

(                         )

(                          )

Довгострокові біологічні активи:

 

 

 

справедлива (залишкова) вартість

035

 

 

первісна вартість

036

 

 

накопичена амортизація

037

(                         )

(                          )

Довгострокові фінансові інвестиції

040

 

 

Інші необоротні активи

070

 

 

Усього за розділом I

080

 

 

II. Оборотні активи

 

 

 

Виробничі запаси

100

 

 

Поточні біологічні активи

110

 

 

Готова продукція

130

 

 

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:

 

 

 

чиста реалізаційна вартість

160

 

 

первісна вартість

161

 

 

резерв сумнівних боргів

162

(                        )

(                          )

Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом

170

 

 

Інша поточна дебіторська заборгованість

210

 

 

Поточні фінансові інвестиції

220

 

 

Грошові кошти та їх еквіваленти:

 

 

 

в національній валюті

230

 

 

у тому числі в касі

231

 

 

в іноземній валюті

240

 

 

Інші оборотні активи

250

 

 

Усього за розділом II

260

 

 

III. Витрати майбутніх періодів

270

 

 

IV. Необоротні активи та групи вибуття

275

 

 

Баланс

280

 

 

Пасив

Код рядка

На початок звітного року

На кінець звітного
періоду

1

2

3

4

I. Власний капітал

 

 

 

Статутний капітал

300

 

 

Додатковий капітал

320

 

 

Резервний капітал

340

 

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

350

 

 

Неоплачений капітал

360

(                         )

(                          )

Усього за розділом I

380

 

 

II. Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування

430

 

 

III. Довгострокові зобов’язання

480

 

 

IV. Поточні зобов’язання

 

 

Короткострокові кредити банків

500

 

 

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями

510

 

 

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

530

 

 

Поточні зобов’язання за розрахунками:

 

 

 

з бюджетом

550

 

 

зі страхування

570

 

 

з оплати праці*

580

 

 

Інші поточні зобов’язання

610

 

 

Усього за розділом IV

620

 

 

V. Доходи майбутніх періодів

630

 

 

Баланс

640

 

 

____________ *З рядка 580 графа 4                             

Прострочені зобов’язання з оплати праці

 

 

(665) ___________

 

 

 

 

 

                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Звіт про фінансові результати

за ____________ 20 _ р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форма N 2-м

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Код за ДКУД

1801007

Стаття

Код рядка

За звітний період

За аналогічний період попереднього року

1

2

3

4

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

010

 

 

Непрямі податки та інші вирахування з доходу

020

(                        )

(                          )

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (010 - 020)

030

 

 

Інші операційні доходи

040

 

 

Інші доходи

050

 

 

Разом чисті доходи (030 + 040 + 050)

070

 

 

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

080

(                        )

(                          )

Інші операційні витрати

090

(                         )

(                          )

у тому числі:

091

 

 

 

092

 

 

Інші витрати

100

(                        )

(                          )

Разом витрати (080 + 090 + 100)

120

(                        )

(                          )

Фінансовий результат до оподаткування (070 - 120)

130

 

 

Податок на прибуток

140

(                        )

(                          )

Чистий прибуток (збиток) (130 - 140)

150

 

 

Забезпечення матеріального заохочення

160

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Керівник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(підпис)

 

 

 

 

 

 

(ініціали, прізвище)

 

 

Головний бухгалтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(підпис)

 

 

 

 

 

 

(ініціали, прізвище)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 2. На підставі даних завдання 2 та 3 практичної роботи №1 скласти фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (форму 1- м (скорочена).

 

 

Селянське (фермерське) господарство ____________________________________________________

 

1. Баланс

Форма N 1-мc

Код за ДКУД

1801006

на ____________ 20 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Актив

Код рядка

На початок звітного року

На кінець звітного
періоду

1

2

3

4

I. Необоротні активи

 

 

 

Основні засоби:

 

 

 

залишкова вартість

030

 

 

первісна вартість

031

 

 

знос

032

 

 

Інші необоротні активи

070

 

 

Усього за розділом I

080

 

 

II. Оборотні активи

 

 

 

Запаси

100

 

 

Поточна дебіторська заборгованість

210

 

 

Грошові кошти та їх еквіваленти

 

 

 

в національній валюті

230

 

 

у тому числі в касі

231

 

 

в іноземній валюті

240

 

 

Інші оборотні активи

250

 

 

Усього за розділом II

260

 

 

Баланс

280

 

 

Пасив

Код рядка

На початок звітного року

На кінець звітного
періоду

1

2

3

4

I. Власний капітал

 

 

 

Капітал

300

 

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

350

 

 

Усього за розділом I

380

 

 

II. Цільове фінансування

430

 

 

III. Довгострокові зобов’язання

480

 

 

IV. Поточні зобов’язання

 

 

Короткострокові кредити банків

500

 

 

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

530

 

 

Поточні зобов’язання за розрахунками:

 

 

 

з бюджетом

550

 

 

зі страхування

570

 

 

з оплати праці*

580

 

 

Інші поточні зобов’язання

610

 

 

Усього за розділом IV

620

 

 

Баланс

640

 

 

____________
*З рядка 580 графа 4                           

 

Прострочені зобов’язання з оплати праці

 

 

(665) ___________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Звіт про фінансові результати

за ____________ 20 _ р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форма N 2-мс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Код за ДКУД

1801007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стаття

Код рядка

За звітний період

За попередній період

1

2

3

4

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

010

 

 

Непрямі податки та інші вирахування з доходу

020

(                       )

(                          )

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (010 - 020)

030

 

 

Інші доходи

040

 

 

Разом чисті доходи (030 + 040)

070

 

 

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

080

(                       )

(                          )

Інші витрати

100

(                       )

(                          )

у тому числі:

101

 

 

 

102

 

 

Разом витрати (080 + 100)

120

 

 

Фінансовий результат до оподаткування (070 - 120)

130

 

 

Податок на прибуток

140

(                        )

(                          )

Витрати (доходи), які зменшують (збільшують) фінансовий результат після оподаткування

145

 

 

Чистий прибуток (збиток) (130 - 140 - (+) 145)

150

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Керівник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(підпис)

 

 

 

 

 

 

(ініціали, прізвище)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Головний бухгалтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(підпис)

 

 

 

 

 

 

(ініціали, прізвище)

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 190; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!