Прокурорський нагляд за законністю в державному управлінні



 

Закон України “Про прокуратуру” від 5 листопада 1991 р. називає нагляд за точним та однаковим виконанням законів, який здійснюють органи прокуратури, вищим наглядом. Ця назва – принципова. Як зазначалося вище, наглядом та контролем за точним виконанням юридичних приписів займаються й інші органи, але наглядову чи контрольну діяльність вони чинять від свого імені. Прокурори ж здійснюють загальний нагляд від імені Верховної Ради України – вищої влади в державі.

Згідно з Перехідними положеннями Конституції України, органи прокуратури здійснюють нагляд:

 

· за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

· за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Прокуратура продовжує поки що виконувати відповідно до чинних законів функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів та функцією попереднього слідства – до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування.
Основним і специфічним для прокуратури способом юридичного реагування на порушення законності у сфері виконавчої влади є винесення протесту з вимогою скасування юридичного акта чи приведення його у відповідність із чинним законодавством, а також припинення незаконних дій посадових осіб, відновлення порушеного права.

Протестобов’язковий для розгляду та відповідного реагування протягом 10 днів з моменту його поступлення. Принесення протесту зупиняє дію опротестованого акта. Протест, принесений прокурором може бути відкликаний, або змінений вищим прокурором.
Залишення посадовою особою без розгляду протесту, припису чи подання прокурора, а так само несвоєчасна відповідь на них тягне за собою адміністративну відповідальність винної посадової особи за ч.2 статті 185/6 КпАП України.

Коротко зупинимося на судовому контролі в державному управлінні.

Судовий контроль за законністю у сфері виконавчої влади здійснюється у двох формах:
1. Це діяльність суду щодо вирішення адміністративних справ, яка пов’язана з перевіркою законності актів управління на підставі звернень зацікавлених осіб. Йдеться про справи, що виникають з адміністративно-правових відносин: справи позовного та особливого провадження (про звільнення, житлові, про відшкодування збитків, завданих неправильними діями посадових осіб), справи по позовах органів самоврядування, власника тощо, вирішуючи які, суд обов’язково перевіряє доцільність, законність, обгрунтованість дій відповідних органів управління. Судові рішення при цьому або скасовують, або змінюють незаконні акти виконавчої влади, або ж відмовляють у визнанні юридичної сили за актами, що суперечать закону. Це є пряма форма судового контролю.
2. Судовий контроль за законністю актів (дій) органів виконавчої влади має місце і тоді, коли законність того чи іншого акта чи дії не є спеціальним предметом судового розгляду, а досліджується, перевіряється у зв’язку з вирішенням віднесених до компетенції суду кримінальних, інших судових справ, при розгляді яких судові доводиться оцінювати дії органів управління з погляду їхньої відповідності закону. Це так званий непрямий контроль.

Отже, судовий контроль має ту особливість, що здійснюється у сферах, які недоступні деяким іншим видам контрольно-наглядової діяльності.

За результатами непрямого контролю судами приймаються окремі ухвали та подання.

Окрема ухвала має інформувати державні органи, об’єднання громадян, комерційні та інші приватні структури про виявлені порушення закону, про причини та умови, що породили їх, повідомляє про необхідність вжиття заходів щодо усунення порушень і попередження таких надалі (ст.340 КПК, ст.235 ЦПК України). Специфікою цього судового акта є те, що ним суд не скасовує і не змінює протизаконні акти управління, а лише повідомляє сигналізує, про необхідність їх скасування і не повторення протиправних дій надалі.

Подання суддімає таку саму мету, але відрізняється від окремої ухвали єдиноначальним порядком, оперативністю, виноситься суддею у довільній формі, є наслідком узагальнення фактів порушення законності щодо ряду справ поза судовою діяльністю або після судового процесу.

Залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду чи подання судді або невжиття заходів до усунення вказаних у них порушень закону, так само, як і невчасна відповідь на окрему ухвалу (подання), тягнуть за собою адміністративну відповідальність (ч.1 ст. 185/6 КпАП України).

Що стосується Конституційного суду, то його призначення – вирішувати спір про відповідність Конституції України, нормативних актів Президента України, законів, та інших нормативних актів, що приймаються Верховною Радою України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.

Таким чином, контроль і нагляд є основними засобами забезпечення законності в діяльності органів виконавчої влади держави.

Контроль здійснюється компетентними органами держави, наділеними відповідними повноваженнями. Об’єктом контролю є дії фізичних осіб у зв’язку з виконанням ними правових приписів. Основними принципами здійснення контролю є: постійність, систематичність, об’єктивність, універсальність, гласність. Розрізняють такі види контролю: парламентський, адміністративний і судовий.

Державний контроль здійснюється, переважно у формі ревізій та перевірок.

Об’єктом нагляду є законність актів управління, що приймаються. Основна роль, як наглядовому органу відводиться прокуратурі України. У окремих сферах державного управління контроль та нагляд здійснюють державні та спеціалізовані інспекції, Державна контрольно-ревізійна служба України та інші органи держави.

В умовах становлення і розбудови незалежної демократичної правової Української держави, законність і порядок забезпечуються завдяки ефективному і дійовому контролю і нагляду, суворій дисципліні і компетентності працівників державного апарату.

Ситуаційні завдання:

1. Президент України наклав вето на закон, який був прийнятий Верховною Радою України.

Після того, як закон був повторно розглянутий Верховною Радою і поступив на підпис Президента, він знову наклав на нього вето.

Як вирішується це питання згідно з чинним законодавством?

Відповідь :

Вето Президента України — право Президента України на повернення переданого йому на підпис прийнятого Верховною Радою України закону із своїми зауваженнями для повторного розгляду Верховною Радою. Згідно з чинним законодавством Президент України може повернути закон із своїми зауваженнями до Верховної Ради для повторного розгляду у двотижневий строк з часу, коли текст закону надійшов від Верховної Ради до Президента України. Якщо при повторному розгляді закон буде прийнято більшістю у 2/3 голосів від фактичного складу Верховної Ради України, Президент України в 10-денний строк має його підписати і обнародувати.

2. Для з’ясування обставин вчиненого

правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, Микитенко В.І. був підданий адміністративному затриманню терміном на 2 доби. Після цього суддя виніс постанову про притягнення Микитенка В.І. до адміністративної відповідальності у вигляді арешту терміном на 7 діб.

Відбувши покарання, Микитенко В.І. опублікував в одній із газет свою заяву про порушення працівниками правоохоронних органів його прав.

Як вирішити питання законності в цій ситуації?

Відповідь :

 Стаття 185. Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця

 

Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку -

тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

{ Стаття 185 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР N від 03.08.88, N від 18.01.91, Законами N від 02.10.96, N від 07.02.97, N 2342-III від 05.04.2001, N 2744-VI від 02.12.2010 }

 

3. Голова Київської міської державної

адміністрації О.О. Омельченко заслухав доповіді начальників РУВС м. Києва про забезпечення особистих прав і свобод громадян.

Охарактеризуйте взаємовідносини з начальниками РУВС та підпорядкування в системі органів виконавчої влади.

Відповідь :

Міський голова відповідно до вимог Конституції України, законів України очолює міську раду та її виконавчий комітет, організовує та координує їх діяльність.

Вносить на розгляд міської ради пропозиції щодо кандидатури на посаду секретаря ради, про кількісний і персональний склад виконавчого комітету.

Вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури і штатів виконавчих органів міської ради, апарату виконавчого комітету та міської ради.

Здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету. Скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій, головує на пленарних засіданнях.

Забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного розвитку, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування, бюджету міста та звіту про його виконання, здійснює розроблення проектів нормативно - правових актів, проводить експертизи таких актів.

Очолює:

§ цивільний захист (цивільну оборону) міста;

§ інвестиційну раду міста;

§ комісію з питань захисту прав дитини.

Спрямовує мобілізаційну роботу в місті.

Координує діяльність відповідних органів, які забезпечують охорону громадського порядку та боротьбу із злочинністю в місті.

Затверджує плани роботи відділів і управлінь апарату міської ради.

Координує та контролює діяльність всіх підрозділів міської ради та її виконавчого комітету щодо виконання покладених на них завдань.

Керує роботою по формуванню кадрового резерву керівників виконавчих органів міської ради, підприємств комунальної власності територіальної громади міста.

Також безпосередньо спрямовує діяльність:

§ міського відділу ГУ МВС України в Київській області з питань, які належать до його компетенції;

§ фінансового управління;

§ юридичного відділу;

§ відділу бухгалтерського обліку;

§ сектору внутрішньої політики;

§ відділу державної реєстрації;

§ відділу ведення Державного реєстру виборців.

Координує взаємодію міської ради та її виконавчого комітету з:

§ правоохоронними органами;

§ об'єднаною державною податковою інспекцією;

§ Броварським відділенням Державного казначейства;

§ контрольно-ревізійним відділом м. Бровари і району;

§ військовими формуваннями;

§ об'єднаним міським військовим комісаріатом;

§ управлінням ГУ МНС України в Київській області;

§ засобами масової інформації, засновниками яких виступає міська рада.

4. Начальник Залізничного РУВС м. Києва Коновал Л.В. встановив таку форму контролю за одним із дільничних інспекторів міліції: два рази протягом дня особисто доповідати начальнику управління.

Чи правомірне рішення начальника РУВС?

Відповідь :

В своїй діяльності дільничний інспектор керується Конституцією України, Законом України "Про міліцію", іншими законодавчими актами України, указами і розпорядженнями Президента, постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями місцевих органів влади, прийнятими в межах їх компетенції, нормативними актами МВС України, а також Інструкцією по роботі дільничного інспектора міліції.

Дільничний інспектор підпорядкований начальнику міськрайоргану та його заступнику по керівництву дільничними інспекторами. Безпосереднє керівництво його роботою здійснює начальник відділу по керівництву дільничними інспекторами міліції, а також старший дільничний інспектор. Дільничні інспектори входять до складу служби дільничих інспекторів міліції. Організаційне та методичне керівництво їх діяльністю здійснюють відповідні підрозділи (управління, відділи) по організації роботи дільничних інспекторів міліції.

В органах внутрішніх справ на кожні три-чотири посади дільничних інспекторів вводиться посада старшого дільничного інспектора, яка заміщається особою, що має вищу юридичну освіту і пропрацювала не менше трьох років на посаді дільничного інспектора. На старшого дільничного інспектора покладається безпосереднє керівництво групою дільничних інспекторів, які працюють з ним в одному мікрорайоні.

5. В суд Оболонського району м. Києва надійшла скарга від одного з лідерів Селянської партії України про те, що державна адміністрація Оболонського району м. Києва не дала дозволу на проведення в районі станції метро «Мінська» мітингу з нагоди дня пам’яті загиблих у Бабиному яру.

Як буде вирішене це питання згідно з чинним законодавством?

Відповідь :

Мітинг — це організована форма політичних дій, оскільки в нього є організатори, цілі та завдання (наприклад, домогтися якомога більшої підтримки виборців на користь того чи іншого кандидата і виграти виборчу кампанію). Водночас мітинг, як і будь-яке багатолюдне зібрання, може перетворитися за певних умов у стихійний некерований процес і супроводжуватися раптовою зміною настроїв учасників, вибухом емоцій, бурхливими пристрастями.

У проведенні заходів може бути відмовлено за таких умов:

 

· якщо заходи намічено провести в місці і в час, який вже надано для іншого заходу, або у які обмежується чи забороняється проведення даного виду заходів;

· якщо проведення заходів безпосередньо створить перешкоди у роботі підприємств, установ і організацій чи загрожуватиме життєзабезпеченню населення, життю, здоров'ю та безпеці громадян, порушуватиме громадський порядок та санітарно-гігієнічні вимоги;

· якщо запланована кількість учасників заходу перевищує можливості відповідної території;

· у разі введення надзвичайного або воєнного стану, що поширюється на території м. Києва.

6. До прокуратури звернувся громадянин Карась О.М. зі скаргою на директора ліспромгоспу «Південний», який оштрафував його за порушення правил полювання, а також конфіскував рушницю і позбавив права полювання на один рік.

Як вирішити питання законності в цій ситуації?

Відповідь :


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 272; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!