Операції педагогічного впливу

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ № 8

Створюючі чи гальмівні?

Прочитайте ситуації. Які прийоми педагогічного впливу в них описано? До якої групи прийомів педагогічного впливу вони належать: до створюючих чи до гальмівних?

1. Вчителька розпочала урок. Раптом рипнули двері, і через поріг по-жаб’ячому стрибнув учень. Клас завмер, передчуваючи скандал. Але минула хвилина, вчителька зачекала, поки бешкетник сів на місце, і спокійно сказала:

- Продовжимо урок. Як я вже говорила...

 

2. “На перших порах вибирала легші запитання. За хорошу відповідь хвалила. Бувало, що хвалю за те, чого ще й близько немає. Скажу, наприклад: “Молодець, Олег, ти намагаєшся розповідати своїми словами. Це дуже важливо”. Дивлюся, на наступному уроці він дійсно намагається розказувати своїми словами”.

3. “Петренко запізнився на завод. Я викликаю командира того загону, в якому знаходиться Петренко, і кажу:

- У тебе запізнення на заводі.

- Так. Петренко запізнився.

- Щоб цього більше не було.

- Так, більше не буде.

 

Наступного разу Петренко знову запізнився. Я роблю зауваження всьому загону. Вони кажуть, що цього не буде. Загін буде сам виховувати Петренка”.

4. Одного разу вчителька зайшла до класу і помітила надзвичайну чистоту і порядок.

- Діти, хто ж це сьогодні так постарався? Хто сьогодні черговий?

- Романенко.

- От молодець Романенко! У такому чистому класі займатися одне задоволення!

 

5. Черговий Коля жаліється класному керівнику:

- Мої вимоги клас не виконує. Я сказав розчистити доріжки, а вони зібралися на каток.

 

Вчитель іде в клас.

- Увага. Струнко! У вашому розпорядженні 25 хвилин. Негайно прибрати доріжки. Черговому прийняти роботу о 15 год. 35 хв.

 

6. У вихідний день діти з вчителькою поїхали до лісу. Коли сіли поїсти, усі почали ділитися, пропонувати один одному хліб, огірки, помідори. Тільки Трофимов від усього відмовлявся, не їв. Пізніше діти розбрелися у різні боки, а цей хлопчик підійшов до вчительки, дістав із сумки великий шматок пирога, шоколад і сказав впівголоса:

- Їжте, будь-ласка, Маріє Миколаївно!

 

Вчителька пильно подивилася на нього і відмовилася. Трофимов трохи знітився, відійшов убік і почав їсти сам.

Увечері по дорозі додому діти знову захотіли їсти. Марія Миколаївна дістала батон, нарізала його і роздала усім. Діти почали відмовлятися:

- Ми не хочемо, їжте самі.

 

- Ні, у товаришів під час походу все повинно бути спільним. Що ж ви хочете, щоб я пішла в куток вагону і наїлася одна?

7. Вчителька географії захворіла. Прийшов математик. Викликав учня до дошки довести теорему. А той вирішив пожартувати:

- Найбільша річка Східно-Європейської рівнини – Волга. На Волзі стоять такі великі міста як Саратов, Іваново...

 

Клас завмер в очікуванні, а хлопчик розсміявся:

- За розкладом географія – по географії й відповідаю.

Вчитель спокійно зауважив:

- Географію знаєш погано. Не на Волзі Іваново. Там річка Талка... А тепер спробуй довести теорему. Може, це у тебе вийде краще.

 

8. Ваня постійно запізнювався на уроки. Коли у черговий раз запізнився на 15 хвилин на перший урок математики, вчитель зробив вигляд, що не помітив цього, продовжуючи пояснення. Після закінчення пояснення дозволив хлопчику сісти на місце, не зробивши ніякого зауваження. Це означало, що за запізнення потрібно відчитатися після уроку. Коли Ваня прийшов до вчителя, той зробив вигляд, що нічого не сталося, запитав, які оцінки отримав, що збирається робити після уроків, і, нарешті, попросив хлопчика допомогти донести додому неперевірені зошити. Ваня відразу погодився. Коли дійшли до дому вчителя, Сергій Семенович подякував і стурбовано сказав, що завтра йому доведеться нести в школу крім цих зошитів, ще й інші. Хлопчик з готовністю запропонував свою допомогу, сказав, що кожного дня може приносити і відносити зошити. Сергій Семенович висловив сумнів: “Мені потрібно виходити з дому рано, а якщо я буду тебе чекати, то можу запізнитися. Але, якщо хочеш, я буду чекати тебе до 7.30”. Наступного дня Ваня о 7.15. прийшов до вчителя.

9. Бажаючи зацікавити учнів своїм предметом, добитися кращої дисципліни, вчителька принесла на урок яскраві малюнки і таблиці, що стосувалися нового матеріалу. Учні дійсно з цікавістю розглядали наочні посібники, але коли потрібно було працювати, у класі здіймався шум, продовжувалися розмови. Це обурило вчительку. Швидко склавши книги, картини, вона ображено сказала:

- Бачу, що вас нічим неможливо зайняти. На вас нічого не діє! Скільки вчитель не старається, вас це зовсім не хвилює. Коли йшла до вас у клас, думала: “От який цікавий урок у нас сьогодні буде, діти будуть задоволені”. Скільки часу я витратила, щоб підібрати ці картини, хотіла, щоб ви краще засвоїли новий матеріал. А тепер бачу, що робила це даремно. Ви не цінуєте працю інших.

 

10. Дівчинка бігла по коридору, проїхала по натертій паркетній підлозі, сильно подряпавши її. Чергова сказала про це Антону Семеновичу. Ученицю викликала до нього у кабінет. Дівчинка зайшла ні жива, ні мертва. Антон Семенович глянув на неї і сказав: “Іди”.

Учениця з полегшенням зітхнула. Минулося.

Через два тижні, коли вона разом з іншими дівчатками працювала на клумбі, веселилася, сміялася, підійшов Макаренко і покликав її до себе.

- Ну ось, тепер два тижні будеш прибирати. Даю тобі такий наряд...

- За що?

- А, пам’ятаєш, два тижні тому ти зіпсувала підлогу. Але тоді на тобі лиця не було. Хіба я міг тебе наказувати? А тепер ти весела, смієшся...

11. Коля часто тікав з дитячого будинку. Його запрошували у танцювальний гурток, студію образотворчого мистецтва. Але хлопчика нічого не зацікавлювало. Вихователька викликала його до себе.

- Ми розгубилися, Миколко. Скажи, що нам робити. Ти ще не знайшов себе в нашому домі. Але ж ти щось любиш, чимось можеш захопитися.

- Мені б кроликів, – прошепотів хлопчик.

 

Пішли по селу шукати кроликів. А Коля почав будувати хатинку для звірят.

Операції педагогічного впливу

Проаналізуйте запропоновані ситуації. До кожної з них сформулюйте ключові операції педагогічного впливу: “Я-повідомлення”, “Ти-повідомлення” та “безумовність норми”.

1. Учень позичив у Вас книгу, а через деякий час повернув її брудною і розірваною.

2. Завжди спокійний і врівноважений учень нагрубив вчителю.

3. Учень систематично запізнюється на перший урок, який веде один і той самий вчитель.

4. Ви домовились зі своїм класом піти на екскурсію, але прийшло лише дві дівчинки.

5. Учень вкотре “забув” зошит із домашнім завданням.

6. Учениця систематично ігнорує одного з вчителів: не приходить на його уроки, а якщо приходить, то не готова до уроку, відмовляється відповідати.

7. Учениця жаліється вчительці на однокласницю, яка у неї списує.

Педагогічна вимога

Визначте, які вимоги (безпосередні чи опосередковані) змальовано у даних ситуаціях.

1. У вазі було чотири яблука: мамі, батькові, Андрійкові та його молодшій сестрі Оленці. Одне з них було найбільшим і справляло на Андрія гіпнотичний вплив. Оленка теж зуміла оцінити вартість яблука і позирала на нього.

Помітивши це, батько розважливо, ні до кого не звертаючись, промовив:

- Хороші люди, звичайно, собі беруть менше, а іншим дають більше.

- А погані, – сказала мати, – ті завжди намагаються взяти собі побільше, а до інших їм немає діла.

- Зате таких ніхто не любить, – зітхнув тато.

 

Коли обід було закінчено, Андрійко рішуче взяв з вази найбільше яблуко і поклав його перед мамою.

- Це тобі.

 

Оленка найбільше з тих, що лишилися, поклала перед батьком:

- А це тобі.

 

Тепер у вазі залишилося два яблука, але одне з них знову було більше. Андрійко з поспіхом узяв менше собі. Відкусив, посміхнувся і сказав:

- А воно смачне!

2. Учитель помітив, що учень чомусь не вітається з ним на вулиці. Під час наступної зустрічі вчитель вітається з учнем першим. “Доброго дня, Петре!” – підкреслено ввічливо й доброзичливо говорить він, затримуючись, і йде далі. Відтоді учень завжди вітається з учителем.

3.Учениця чи то забула зняти, чи то навмисне сидить на уроці в якійсь ультрамодній хустці. Вчителька не вимагає зняти хустку, а лише говорить: “Ой, як красиво!” і називає прізвище учениці. Дівчина червоніє, швидко розв’язує хустку і ховає її під парту.

4. На контрольній роботі з математики вчитель відібрав шпаргалку. Учень вирішує зовсім не писати роботи. Сховав зошит і сидить, склавши руки. Його сусід заявляє: “А Стеценко нічого не робить!” – “Як це нічого не робить? Він думає. Хіба можна розв’язати задачу, не подумавши?” Учень виймає зошит і береться за роботу.

5.П’ятикласник Олег порушував дисципліну в такий спосіб. Він непомітно залазив під парту і звідти смішив своїх товаришів. Учителі робили йому зауваження, він дотепно виправдовувався, і в класі було ще більше сміху. Тоді один із педагогів, зайшовши до класу, відразу запитав Олега: “Ти де сьогодні думаєш сидіти: за партою чи під партою? Якщо під партою, то лізь, брате, зараз. Не соромся. Я скажу черговому, щоб він і на перервах дозволив тобі там сидіти. Сиди там скільки хочеш”. Під парту учень більше не лазив.

Вибір вимоги

Уявіть себе на місці вчителя. Яку вимогу (безпосередню чи опосередковану), на Ваш погляд, варто застосувати в кожній із ситуацій?

1.Відразу після уроків Вам необхідно мобілізувати клас на прибирання пришкільної території.

2.Переконайте учнів у необхідності носити змінне взуття.

3. Учень відмовляється займатися мовою й літературою, мотивуючи це тим, що обрав для свого майбутнього технічну спеціальність і мова йому “не потрібна”.

4. Відпросіться в директора у відпустку в розпал навчального року.

5. Двоє учнів за останньою партою тихо, але зосереджено займаються сторонньою справою (наприклад, грають в шахи, розгадують кросворд і т.п.).

6. Ви прочитали цікаву книгу і вважаєте, що Вашим учням варто теж з нею ознайомитися.

7. На Ваше зауваження, зроблене в коректній формі, учениця відповіла грубо.

8.Урок розпочався. Вчитель привітався, але в класі ще шумно.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 580; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!