КОРИСНІ ПЕРВИННІ ДІАГНОСТИЧНІ МЕТОДИКИ



 

Електрокардіограма

ЕКГ є ефективним засобом розпізнавання розладів ритму, виявленні дилятації та гіпертрофії камер, а також ішемії міокарда.

 

Рентгенографія органів грудної клітки

       Рентгенограма дає можливість оцінити легеневий судинний рисунок, роміри серця та його обриси, а також супутні легеневі чи м’язово-кісткові аномалії.

 

Ехокардіографія

       Ехокардіографія забезпечує детальною інформацією про анатомію серця та гемодинаміку. М-спосіб використовують для вимірювання камер та судин, а також для кількісної оцінки систолічної та діастолічної функцій. Двовимірна ехокардіографія в реальному часі дає можливість оцінити анатомічну будову, рух серця і точно встановити тип аномалії. Допплерівська методика забезпечує інформацією про серцеву гемодинаміку як у нормі, так і при патології, включно з кількісними і якісними показниками скидів, серцевого викиду, клапанних ґрадієнтів і реґурґітації.

 

Холтер-моніторинґ

       Ця методика дає можливість з’ясувати, чи власне розлади ритму або ішемія зумовлюють такі симптоми, як біль у грудях, запаморочення, непритомність і диспное.

 

Тест з фізичним навантаженням

       Тест з фізичним навантаженням виявляє приховані розлади ритму, ішемію, суттєву серцеву декомпенсацію, неадекватний серцевий викид чи резерв, виставляючи додаткові вимоги до серцево-судинної системи хворого шляхом дозованого навантаженя. При цьому реєструються частота серцевих скорочень, ритм, артеріальний тиск, відхилення сеґмента ST-T, тривалість толерантності до фізичного навантаження і симптоми, які з’являються при досягненні пацієнтом 80% від максимального рівня його/її частоти серцевих скорочень, виникненні скарг або змінах на ЕКГ.

СЕРЦЕВА НЕДОСТАТНІСТЬ

КЛАСИФІКАЦІЯ ХРОНІЧНОЇ НЕДОСТАТНОСТІ КРОВООБІГУ

До теперішнього часу в Україні найбільш вживаною класифікацієк хронічної серцевої недостатності (ХСН) є класифікація хронічно недостатності кровообігу М.Д.Стражеска, В.Х.Василенка, яка адаптован до сучасних умов.

1. Гостра недостатність кровообігу:

1.1. Гостра судинна недостатність (колапс, шок, непритомність).

1.2. Гостра серцева недостатність:

1.2.1. гостра лівошлуночкова недостатність;

1.2.2. гостра правошлуночкова недостатність;

1.2.3. гостра лівопередсердна недостатність;

1.2.4. гостра загальна недостатність серця.

1.3. Гостра серцево-судинна недостатність.

2. Хронічна недостатність кровообігу:

2.1. Типи недостатності кровообігу:

2.1.1. лівошлуночкова недостатність;

2.1.2. правошлуночкова недостатність;

2.1.3. загальна серцева недостатність.

2.2. Стадії недостатності кровообігу:

2.2.1.1 стадія — початкова, прихована — ХНК І;

2.2.2. II стадія — значно виявлена: період А — ХНК НА; період ] ХНКПБ;

2.2.3. Ш стадія — термінальна (кінцева), дистрофічна — ХНК Г

2.3. Хронічна судинна недостатність.

Характеристика стадій недостатності кровообігу

І стадія — прихована недостатність кровообігу, що виявляється ті при фізичному навантаженні (задишка, тахікардія, надмірна перев' тощо). У спокої гемодинаміка та функції органів не порушені; працездат знижена.

II стадія — тривала недостатність кровообігу, наявні поруш гемодинаміки (застій в малому та великому колах кровообігу тощо), н порушення функції органів та обміну речовин, працездатність в с значно обмежена.

Період А — початок тривалої стадії. Слабо виявлені поруч гемодинаміки; порушення функції серця або тільки його частин.

Період Б — кінець тривалої стадії. Глибокі порушення гемодина\ процес залучається уся серцево-судинна система.

ПІ стадія — дистрофічна недостатність кровообігу, тяжкі пору гемодинаміки, стійкі зміни обміну речовин та функцій всіх органів, працездатності.

 

Широке використання в світі здобула класифікація недостатності кровообігу,запропонована

Нью-Йоркською кардіологічною асоціацією (NYНА) 1964 року В основу її створення покладено функціональний стан серцево-судинної системи та толерантність хворого до фізичного навантаження Виключно в усіх широкомірильних дослідженях з серцево-судинної патології для характеристики порушення діяльності системи кровообігу застосовується саме ця класифікація

 

функціональний                                    Характер змін

клас

І Хворі з серцевою патологією, яка не обмежує їхню фізичну активність

Звичайне фізичне навантаження не викликає надмірного стомлення, серцебиття, задишки або приступу стенокардії

ІІ Хворі з серцевою патологією, яка призводить до певного обмеження фізичної активності У стані спокою самопочуття їх добре Звичайне фізичне навантаження викликає надмірну втому, серцебиття, задишку або приступ стенокардії

     ІІІ Хворі з серцевою патологією, яка суттєво обмежує їхню фізичну активність У стані спокою самопочуття їх добре Невелике фізичне навантаження викликає надмірну втому, серцебиття, задишку або приступ стенокардії

     IV Хворі з серцевою патологією, які не в змозі витримати ніяке фізичне навантаження без погіршення самопочуття Суб'єктивні прояви серцевої недостатності або стенокардія можуть виникати навіть у стані спокою Будь-яке фізичне навантаження викликає погіршення самопочуття

 

Алгоритми лікування* Хронічна серцева недостатність Вибір фармакологічної терапії

 

    Інгібітор АПФ Діуретик Калійзберігаю-чий діуретик Серцеві глікозиди Вазодилятатор ( ІСДН) Бета-блокатор
Систолічна дисфункція                        
Асимптомна ЛШ дисфункція Показаний деяким Не показано (якщо АТ не підвищений) Не показаний Тільки при ФП Не показаний Після ЇМ
Симптомна СН (NYНА II) Показаний         (а) при ФП, або (Ь) при покращенні важчої СН при синусо-вому ритмі* Якщо Інгібітори АПФ не толеруються Показаний (під спеціальним наглядом)
- затримка рідини     Показаний деяким Не показаний            
+ затримка рідини     Показаний Стійка і іпокалісмІя            
Погіршення СН (NYНА ІІІ-ІУ) Показаний Показаний, комбінації діуретикш Стійка гіпокаліємія; спіронолактон для ефективності Показані Якщо інгібітори АПФ не толеруються, або їх недостатньо Показаний (під спеціальним наглядом)
Кінцева сгадія СН (стійка NYНА IV) Показаний Показаний, комбінації діуретиків Стійка гіпокаліємія; спіронолактон для ефективності Показані Якщо інгібітори АПФ не толеруються або їх недостатньо Показаний (під спеціальним наглядом)

 

Примітка. АТ — артеріальний тиск; СН — серцева недостатність; ЛШ -лівошлуночковий; ЇМ — інфаркт міокарда; ІСДН — ізосорбід;

динітрат. * — попередні дані від дослідження 010 свідчать, щі дігоксин може бути показаним при СН класу II за NYНА та синусовому ритмі.

* За даними Європейського та Американського керівництв з лікування серцеве вої недостатності.

 

 

Література. Основна:

1.  Медицина дитинства /За ред. П.С.Мощича. - К.:3доров'я, 1994. -Т.2.-С.487-494.

2. Шабалов Н.П. Детские болезни. - 4-е изд., перераб. и доп. - С-Пб, 1999.-С.421-435.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 33; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!