Вимоги до тексту курсової роботи



Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Гуманітарний факультет

Кафедра документознавства та інформаційної діяльності

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Щодо написання, оформлення та захисту курсових робіт

Для студентів денної та заочної форм навчання

           Галузь знань:                     0201 - Культура

Напрям підготовки:              8.020105 - Документознавство та                  інформаційна діяльність

 

ОДЕСА  2013


УДК

 

 

Рекомендовано:

Кафедрою документознавства та інформаційної діяльності (протокол № 6  від 30.01.2013).

 

Методичні вказівки щодо написання, оформлення та захисту курсових робіт : для студентів денної та заочної форм навчання; галузь знань: 0201 - культура; напрям підготовки: 8.020105 - документознавство та                  інформаційна діяльність [Текст] / під заг. ред. В. Г. Спрінсяна ; уклад. Т. Л. Бірюкова, Т. Ф. Коляда-Березовська, Л.Є. Ященко. – Одеса : ОНПУ, 2013. – 16 с.


ЗМІСТ

 

   Вступ                                                                                  4

1 Структура курсової роботи                                      4

2 ЗАГАЛЬНІ Вимоги до курсової роботи            5

3 Оформлення курсової роботи                               5

4 Вимоги до тексту курсової роботи                8

5 Оформлення презентаційного матеріалу  11

6 Захист курсової роботи                                             12

   ДОДАТКИ                                                                                 13

   Додаток 1 Зразок оформлення завдання на курсову роботу 14

   Додаток 2 Зразок оформлення титульної сторінки             16

    Додаток 3 Зразок оформлення списку використаних  джерел 17

 

 

Вступ

 

Написання курсової роботи є  однією з найважливіших форм самостійної діяльності студентів, яка сприяє формуванню навичок наукової  творчості, підвищенню теоретичного рівня підготовки. Студенти повинні виконувати курсові роботи з метою поглибленого вивчення дисциплін, для набуття навичок чіткого виокремлення об’єкту і предмету дослідження, самостійного аналізу та узагальнення інформації із різних джерел, абстрагування і формулювання висновків, остаточного оформлення наукового дослідження.

Орієнтовна тематика курсових робіт розробляється викладачем і відповідає навчальній та робочій програмам дисципліни. Тему курсової роботи студент обирає самостійно згідно з власними інтересами.

Завдання на курсову роботу розробляється студентом разом із науковим керівником (див. Додаток 1)

 

Структура курсової роботи

 

Курсова робота складається з таких елементів:


• титульний аркуш;
• анотація українською, російською і англійською мовами;
• зміст (створений засобами MS Word);
• перелік умовних позначень та скорочень (за необхідності);
• вступ;
• основна частина
- огляд використаних джерел (теоретичні, експериментальні дослідження, практичне використання) щодо об’єкту дослідження, аналіз і  проміжний висновок;
- аналіз інформації про предмет дослідження і проміжний висновок;
- практична частина (проведення необхідних додаткових досліджень, розробка шляхів оптимізації процесів щодо предмету дослідження тощо);
• висновок автора (рекомендації, перспективи);
• список використаних джерел;
• додатки (за необхідності).


Усі складові частини роботи повинні бути логічно взаємопов’язані та аргументовані.

Мова написання курсової роботи – державна.

Курсова робота оформляється відповідно до державного стандарту України. Таким стандартом є ДСТУ 3008-95 «Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення».

 

ЗАГАЛЬНІ Вимоги до курсової роботи

 

Загальні вимоги до курсової роботи  такі:

1) структурно-логічна послідовність викладення розділів і підрозділів;
2) чіткість формулювань, яка не надає можливості суб’єктивного і неоднозначного тлумачення;
3) переконливість аргументації та обґрунтованість висновків і пропозицій.


     Текстова частина курсової роботи обов’язково має супроводжуватися таблицями, схемами, малюнками, діаграмами, графіками.

Загальний обсяг курсової роботи: теоретична і практична частина – 25 -30 сторінок роботи  + створення презентації .  

Рекомендований  обсяг частин курсової роботи:

- вступ до 1,5 сторінки,

- аналіз використаних джерел (історіографія) - 5 сторінок,

- аналіз предмету дослідження – 5 сторінок,

власні дослідження, розробка шляхів оптимізації процесів в предметі дослідження – 12-15 сторінок,

- висновки – до 2-х сторінок,

- список використаних джерел - 1 сторінка; у тексті повинні бути посилання на всі використані джерела із списку.

Титульний аркуш (див. Додаток 2)

 

 

Оформлення курсової роботи

Зміст розміщується перед текстом роботи, після титульного листка і створюється засобами MS Word, із позначенням сторінок, що відповідають розташуванню структурних елементів курсової роботи.

Вступ розкриває сутність і стан наукової проблеми, її значущість, обґрунтування необхідності проведення дослідження. Він є найбільш важливою частиною роботи, оскільки в стислій формі вміщує всі фундаментальні положення, обґрунтуванню яких призначена робота.

Вступ надає загальну характеристику роботи в рекомендованій нижче послідовності.

Актуальність теми. Шляхом критичного аналізу та порівняння з відомими розв'язаннями проблеми обґрунтовують актуальність і доцільність роботи для розвитку відповідної галузі науки чи виробництва, особливо на користь України. Актуальність дослідження визначає:

- сутність проблеми дослідження;

- соціальну значущість проблеми дослідження, вирішення якої має важливе народногосподарське та соціально-культурне значення для України;

- суттєве значення для подальшого розвитку відповідної галузі науки чи виробництва, теорії та практики;

- вирішення конкретних питань, які сприяють якісним змінам у науці чи виробництві;

- доцільність роботи, її відмінність порівняно з подібними відомими.

Мета і завдання дослідження. Формулюється мета роботи та завдання, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети, що забезпечує внесення значного вкладу в теорію і практику. Відповідно до мети потрібно виділити три-чотири цільові завдання в роботі, які необхідно вирішити для досягнення головної мети. При цьому не слід формулювати мету як «Дослідження...», «Вивчення...», «Обґрунтування і розробка», «Розробка принципів…», оскільки ці слова вказують на засіб досягнення мети, а не на саму мету. Натомість рекомендуються формулювати мету такими термінами: «Проаналізувати …», «З’ясувати зміст та роль…».

Мета дослідження повинна узгоджуватися з назвою курсової роботи і містити не тільки очікувані результати, а й вказувати, на яких наукових передумовах вона базується, якими засоби і як досягається (із залученням яких наукових ідей, явищ, законів).

Завдання дослідження не повинні бути глобальними – вони мають сприяти досягненню мети курсової роботи. Не слід захоплюватися їх кількістю. Завдання дослідження формулюються у формі переліку дій: «вивчити…», «проаналізувати…», «встановити…», «з’ясувати…», «обґрунтувати...» та ін. Про досягнення мети і вирішення завдань дослідження обов’язково зазначається у висновках курсової роботи.

Об'єкт дослідження – це процес або явище, обране для вивчення, що породжує проблемну ситуацію. Це система закономірностей, зв’язків, відносин, форм діяльності, де виникла проблема.

Предмет дослідження міститься в межах об'єкта. Об'єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове. В об'єкті виділяється та його частина, яка є предметом дослідження. Саме на нього спрямована основна увага, оскільки предмет дослідження визначає тему роботи, визначеної на титульному аркуші як її назва.

Опис об’єкта і предмета дослідження має лаконічний характер.

Методи дослідження. Надається перелік використаних методів дослідження для досягнення поставленої в роботі мети (аналіз і синтез, прогнозування, математичні методи обробки даних, порівняльний аналіз та ін.). Перераховувати їх треба в контексті роботи, коротко та змістовно визначаючи, що саме досліджувалось тим чи іншим методом. Це надасть можливість переконатися в логічності та доцільності вибору саме цих методів.

Практична значущість одержаних результатів. Перераховується, в яких ділянках прикладної сфери, якими органами і організаціями, в якій формі використовуються і можуть бути використані результати виконаного дослідження і рекомендації, надані в роботі.

В першому розділі - 1.  - надається огляд використаних джерел, окреслюються основні етапи розвитку наукової думки за досліджуваною проблемою. Розглядаються теоретичні основи теми, здійснюється їх аналіз і висловлюється особиста думка студента, щодо обґрунтованості тих чи інших положень, визначаються методи, на основі яких буде проведено дослідження, робиться висновок про ступінь наукового вивчення питань з теми роботи. Стисло, критично висвітлюючи наукові праці попередників, потрібно назвати ті питання, що залишились невирішеними і, отже, визначити своє місце у розв'язанні проблеми. Бажано закінчити цей розділ коротким резюме стосовно необхідності проведення досліджень у даній галузі.

У другому розділі - 2. - аналізується стан досліджуваної проблеми (наприклад, конкретна галузь науки, економіки підприємства, документообіг галузі або конкретної інформаційної системи тощо).

Мета такого аналізу – отримання обґрунтованих даних, що дозволяють з’ясувати проблемні питання та можливі варіанти їх вирішення.

У третьому розділі - 3.  -   спеціальній частині курсової роботи, з вичерпною повнотою викладають результати власних досліджень автора з висвітленням того нового, що він вносить у розроблення проблеми. Потрібно давати оцінку повноти вирішення поставлених завдань, оцінку достовірності одержаних результатів, їх порівняння з аналогічними результатами вітчизняних і зарубіжних праць, обґрунтування потреби додаткових досліджень, якщо треба, висвітлити негативні результати, які зумовлюють необхідність припинення подальших досліджень.

Обробку експериментальних і статистичних даних слід виконувати із застосуванням пакетів програм MS Office, а результати показувати в формі таблиць, діаграм і графіків. 

 

Висновки

 

1. Висновки послідовно, відповідно до поставлених завдань, висвітлюють найважливіші наукові та практичні результати, одержані в роботі, які повинні містити формулювання розв'язаної наукової проблеми, її значення для науки та практики.

2. Висновки надають в абзацній формі, які нумерують. При цьому кожен пронумерований абзац має містити логічно закінчений і конкретний висновок.

3. У висновках необхідно наголосити на якісних і кількісних показниках здобутих результатів, обґрунтувати достовірність результатів, викласти рекомендації щодо їх використання.

4. Окремо слід підкреслити, що цілі дослідження були досягнуті, а всі поставлені задачі  вирішені.

 

Список використаних джерел

До списку використаних джерел відносять лише ті, на які є посилання у тексті роботи.

Бібліографічний опис джерел складають відповідно до
чинних стандартів з бібліотечної та видавничої справи (див. Додаток 3).

 

Додатки

Додатки не є обов'язковим елементом роботи. Для повноти сприйняття роботи до додатків за необхідності доцільно вносити допоміжний матеріал:

- таблиці допоміжних цифрових даних;

- інструкції та методики;

- допоміжні ілюстрації.

- зразки анкет, опитувальних листів, тестів;

- громіздкі таблиці і малюнки;

- акти упровадження, довідки;

- опис алгоритмів.

Вимоги до тексту курсової роботи


При написанні роботи слід використовувати тільки наукові видання (монографії, наукові збірники, наукові журнали, Інтернет-ресурс тощо). У тексті роботи обов’язкові посилання на використанні джерела. Посилання надаються в квадратних дужках, причому перша цифра повинна відповідати нумерації джерела в переліку використаних джерел, а друга відповідає сторінці у самому джерелі - [22; 58]. 

Викладення матеріалу у  тексті курсової роботи здійснюється у безособовій формі. Разом з тим, не можна перевантажувати текст займенником «ми», фразами «на нашу думку», «вважаємо», «думаємо». Найбільш вдалі в цьому плані такі словесні обороти: «розроблений підхід дозволяє…», «спочатку вироблявся інструментарій…», «цей висновок зроблений на підставі…».

Текст роботи не прийнято перенавантажувати маркерами, курсивом, іншими шрифтами.

Курсову роботу набирають на комп’ютері через 1.5 інтервали (29-30 рядків на сторінці) і друкують на принтері з одного боку аркуша білого паперу формату А4 (210х297 мм).

Друкуючи роботу, залишають поля: ліве – 3 см, праве – 1.5 см, верхнє і нижнє - 2 см. Шрифт друку повинен бути чітким, щільність тексту роботи повинна бути однаковою.

Стандарт шрифту: Times New Roman, розмір шрифту 14.

Ілюстративні матеріали мають відповідати форматові А4, їх включають до загальної нумерації сторінок роботи, якщо вони розміщуються по тексту роботи, або у додатках.

Заголовки структурних частин роботи «ЗМІСТ», «ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ», «ВСТУП», «порядковий номер і НАЗВА РОЗДІЛУ», «ВИСНОВКИ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ» друкують напівжирним шрифтом великими літерами по центру. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу напівжирним шрифтом. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою.

Відстань між заголовком (за винятком заголовка пункту) та текстом повинна дорівнювати 2 міжрядкові інтервали. Відбивка абзацу – 1,25.

Кожну структурну частину роботи (розділ) треба починати з нової сторінки.
До загального обсягу роботи не входять додатки.

Нумерація

Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, рисунків (малюнків), таблиць, формул подають арабськими цифрами без символу №.

Першою сторінкою роботи є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних – номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.

Такі структурні частини роботи, як зміст, перелік умовних позначень, вступ, висновки, список використаних джерел не мають порядкового номера. Підрозділи нумерують у межах кожного розділу.

Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номера підрозділу крапку не ставлять, наприклад: «2.3» (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж порядку наводять заголовок підрозділу.

Ілюстрації

Кожна ілюстрація має відповідати тексту, а текст – ілюстрації.

Назви ілюстрацій розміщують після їхніх номерів.

Підпис під ілюстрацією зазвичай має три основних елементи:

- скорочене слово «Рис.»;

- порядковий номер ілюстрації, який вказується арабськими цифрами і складається з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка;

- заголовок ілюстрації.

     

ПРИКЛАД:

       Рис. 3.1 Схема документообігу організації

 

У тому місці курсової роботи, де викладається думка, пов'язана з ілюстрацією, і де читачеві треба вказати на неї, розміщують посилання у вигляді виразу в круглих дужках (рис. 3.1) або зворот типу: «...як це видно з рис. 3.1» або «... як це показано на рис. 3.1».

Таблиці

Цифровий матеріал має бути оформлений у вигляді таблиць.

 Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею та друкують праворуч від  тексту. Назву і слово «Таблиця» починають з великої літери. Назву наводять жирним шрифтом.

Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті так, щоб її можна було читати без повороту переплетеного блоку роботи або з поворотом за стрілкою годинника. Таблицю з великою кількістю рядків переносять на наступну сторінку з повторенням номеру і назви.

Номер таблиці повинен складатися з номера розділу та порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: «Таблиця 1.2» (друга таблиця першого розділу).


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!