Токарно-гвинторізний верстат моделі 16К20



Міністерство освіти і науки України

Вищий навчальний заклад

«Київський Індустріальний коледж»

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1

Вивчення типових вузлів металорізальних верстатів. Конструкція та наладка коробок швидкостей і подачі токарно-гвинторізного верстата для обробки деталі.

з дисципліни: Основи обробки матеріалів та інструмент

 

Виконав

Студент групи М-21

Перевірив

Волобуєва Г. В.

Київ 2014

МЕТА РОБОТИ

1.1 Навчитись на практиці робити нескладні розрахунки для нарізання різьб та обточування конічних поверхонь.

1.2 Навчитися встановлювати поворотну частину супорту, задню бабку і отримувати заданий конус.

1.3 Навчитися встановлювати гітару змінних коліс, потрібний різьбовий інструмент та нарізати спеціальні метричні різьби.

ОБЛАДНАННЯ ТА ІНСТРУМЕНТ 

 

2.1Універсальний токарно-гвинторізний верстат.

2.2 Пристрій для закріплення деталі.

2.3 Токарні різці.

2.4 Вимірювальний інструмент.

2.5 Набір ключів.

 

ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

3.1 Загальні положення 

Результатом роботи металорізального верстата є утворення поверхонь деталі з заданими формою, розмірами, точністю і шорсткістю. Для цього необхідно забезпечити необхідні умови кінематичного узгодження переміщень чи швидкостей виконавчих органів між собою і джерелом руху. Цей процес називається кінематичним настроюванням верстата.

У більшості металорізальних верстатів з механічними зв'язками для настроювання кінематичних ланцюгів застосовуються органи кінематичного настроювання у виді гітар змінних зубчастих коліс, пасових передач, варіаторів, регульованих електродвигунів, коробка швидкостей і подач.

Значення передаточного відношення органа настроювання визначають по формулі настроювання і потім його реалізують у гітарах змінних зубчастих коліс підбором і установкою відповідних коліс у гітарі, а в коробках швидкостей і подач, - зачепленням зубчастих коліс.

 

3.2 Послідовність налагодження 

Налагодження верстата вимагає розрахунку передаточного відношення органа налагодження швидкостей ланцюга для одержання заданої частоти обертання шпинделя і передаточного відношення органа налагодження ланцюга для здійснення заданої подачі.

Для цієї мети намічають розрахунковий кінематичний ланцюг, складають розрахункові переміщення кінцевих ланок цього ланцюга і рівняння кінематичного балансу, з якого виводять формулу налагодження ланцюга. Рівнянням кінематичного балансу називають рівняння, що зв'язує розрахункові переміщення кінцевих ланок кінематичного ланцюга. Воно є основою для визначення передаточних відносин органа налагодження. Кінцеві ланки можуть мати як обертальний, так і прямолінійний рух. Якщо обоє кінцеві ланки обертаються, то розрахункові переміщення цих ланок умовно записують так

Стрілка в цьому записі заміняє слово "відповідає". По цих розрахункових переміщеннях складають рівняння кінематичного балансу даного кінематичного ланцюга:

де пк - частота обертання в хвилину кінцевої ланки органа налагодження;

пн - частота обертання в хвилину початкової ланки органа налагодження;

iпост - постійне передаточне відношення органа налагодження;

іx - шукане передаточне відношення органа налагодження.

Вирішуючи рівняння кінематичного балансу відносно ix, одержимо формулу налагодження розглянутого кінематичного ланцюга.

Якщо одна з кінцевих ланок має обертальний рух, а інша - прямолінійний, то для подачі, вираженої в міліметрах на один оберт початкової ланки, розрахункові переміщення можна записати так:

1 оберт початкової ланки → S мм подовжнього переміщення кінцевої ланки.

Рівняння кінематичного балансу буде мати вид:

1 оберт початкової ланки  

де l=Z·Тгв — переміщення кінематичної пари, що перетворює обертальний рух у прямолінійний (наприклад, переміщення гайки за один оберт гвинта), мм;  (тут Z — число заходів гвинта; Тгв— крок гвинта, мм).

 

Рисунок 1 – Спрощена кінематична схема токарно-гвинторізного верстата

 

3.3 Підбір зубців змінних зубчастих коліс  

У деяких металорізальних верстатів для налагодження кінематичних ланцюгів застосовують пристрої, які називають гітарами. Вони забезпечують належне зчеплення змінних зубчастих коліс. Для одержання точних передаточних відносин використовують двохпарні і трьохпарні гітари. Кожна гітара комплектується визначеним набором змінних коліс.

Щоб підібрані змінні зубчасті колеса могли поміститися на гітарі і не упиралися у втулки валиків зубчастих коліс, необхідно дотримувати наступні умови зачеплення:

а + b≥ с + (15 ... 20), с + d≥ b + (15 ... 22).

Суми чисел сполучених коліс не повинні перевищувати припустимого значення, обумовленого конструкцією і розмірами місця, відведеного для розміщення гітари на верстаті.

При розрахунку настроювання гітар можна використовувати п’ятковий набір (до нього входять зубчасті колеса з числами зубців, кратними п’яти від 20 до 120та шестерня 127)або парний набір (до нього входять зубчасті колеса з числами зубців, кратних двом від 20 до 120).

Існує кілька способів підбора чисел зубів змінних зубчастих коліс,

Спосіб розкладання на прості множники застосовують у тому випадку, якщо на них можна розкласти чисельник і знаменник передаточного відношення, отриманого по рівнянню налагодження. Роблячи розкладання, скорочують дріб чи уводять додаткові множники, комбінуючи їх так, щоб одержати вираження дробу через числа зубців наявних у комплекті змінних коліс.

Приклад

        a=70; b=60; c=40; d=90

Перевірка на умову зачеплення

а + b≥ с + (15 ... 20)                   70+60≥40+20  

с + d≥ b + (15 ... 22)                   40+90≥60+20

 

Токарно-гвинторізний верстат моделі 16К20

Верстат призначений для виконання різноманітних токарних робіт: нарізання правої і лівої метричної, дюймової, одно- і багатозахідних різьб з нормальним і збільшеним кроком; нарізання торцевих різьб і т.д.

Верстат 16К20 — базова модель, виготовлена з відстанню між центрами 710, 1000, 1400 і 2000 мм.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 409; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!