Поняття і сутність спрямованості особистості, основні складові спрямованості, їх характеристика

Зміст

Введення

1. Структура особистості

2 Поняття і сутність спрямованості особистості, основні складові спрямованості, їх характеристика

Висновок

Список використаної літератури

Введення

Тема особистості людини, динаміка її розвитку, процеси її становлення та існування хвилювали людство з до історичних часів. Прагнення пізнати самого себе, прагнення розібратися в глибинах своєї істоти направляло думки людей у складний і заплутаний світ людської психіки.

З тієї причини, що людина внутрішньо дуже мало змінився за останні чотири-п'ять тисяч років, ми можемо стверджувати, що актуальність самопізнання залишається незмінно високою в системі цінностей людини.

Розглядаючи історію розвитку психіки дитини, ми не можемо обійтися без аналізу потреби в нових вражень і спілкуванні. Вибірковість сприйняття людиною навколишнього світу ми також пов'язуємо з потребами та інтересами особистості; з'ясовується, що і наша пам'ять залежить від спрямованості особистості: що саме запам'ятовується, як і на який термін знову-таки пов'язано з потребами та інтересами. Без спрямованості не обійтися при аналізі розумової діяльності й уваги. В.В. Богословський зазначав: «Спрямованість особистості - це система спонукань, що визначає вибірковість відносин і активність людини».

Структура особистості

Кожен з нас має якесь уявлення про особистість. Найчастіше особистість асоціюється з популярністю, публічним «іміджем», силою волі, високою впевненістю в собі, розвиненою самосвідомістю і т.д. В одних людей ці якості проявляються більш виразно, в інших менш.

У сучасній психології виділяють сім основних підходів до вивчення особистості. Кожен підхід має свою теорію, свої уявлення і властивості та структуру особистості, свої методи їх вимірювання. Ось чому можна запропонувати лише наступне схематичне визначення:особистість - багатовимірна і багаторівнева система психологічних характеристик, які забезпечують індивідуальне своєрідність, тимчасову іситуаційну стійкість поведінки людини.

Кожна теорія дозволяє побудувати одну або кілька структурних моделей особистості більшість моделей є умоглядними і лише не багато хто в основному діспозіціонального, побудовані з використанням сучасних математичних методів.

У своєму рефераті я буду спиратися на діяльнісну теорію особистості, ця теорія набула найбільшого поширення у вітчизняній психології. Серед дослідників, які зробили найбільший внесок у її розвиток, слід назвати насамперед С.Л. Рубінштейна, О.М. Леонтьєва, К.А. Абульханова-Славська і А.В. Брушлинского. У даній теорії найбільш популярною є чотирьох компонентна структура особистості, яка в якості основних структурних блоків включає в себе: спрямованість, здібності, характер і самоконтроль.

Спрямованість - це система стійких переваг і мотивів особистостей, що задає головні тенденції поведінки особистості. Людина з яскраво вираженою спрямованістю має працьовитістю, цілеспрямованістю.

Здібності - індивідуально-психологічні властивості, які забезпечують успішність діяльності. Виділяють загальні та спеціальніздібності. Люди відрізняються не тільки за рівнем загальних здібностей, але й по сполученню спеціальних здібностей.

Характер - сукупність морально-етичних та вольових якостей людини. Морально-етичні властивості відбивають уявлення особистості про основні нормативних діях людини, закріплених у звичках, звичаях і традиціях. Вольові якості включають рішучість, наполегливість, мужність і самовладання, які забезпечують певний стиль поведінки і спосіб вирішення практичних завдань.

Самоконтроль - це сукупність властивостей саморегуляції, пов'язана з усвідомленням особистістю самої себе. Даний блок надбудовується над усіма іншими блоками та здійснює над ними контроль: посилення і ослаблення діяльності, корекцію дій і вчинків, передбачення і планування діяльності і т.д.

У своєму рефераті я розгляну такий компонент структури особистості як спрямованість.

 

Поняття і сутність спрямованості особистості, основні складові спрямованості, їх характеристика

Сьогодні питання про спрямованість особистості, її потреби, мотиви, інтереси недарма ставиться на перше місце. Замислюючись над особливостями свого внутрішнього світу, ми вільно або мимоволі прагнемо усвідомити свої потреби і бажання, свої здібності й характер.Вдивляючись в іншу людину, намагаючись зрозуміти його, ми також як би запитуємо: «Чого ти хочеш?», «Що ти можеш?», «Що ти є?».

Спрямованість особистості - це сукупність стійких мотивів, поглядів, переконань, потреб та устремлінь, орієнтувальних людину на певні поведінку і діяльність, досягнення щодо складних життєвих цілей.

Спрямованість завжди соціально обумовлена ​​і формується в онтогенезі в процесі навчання і виховання, виступає як властивість особистості, що виявляється у світоглядній, професійної спрямованості, у діяльності, пов'язаної з власним захопленням, заняттям чим-небудь у вільний від основної діяльності час (наприклад, образотворчим творчістю, фізичними вправами, риболовлею, спортом та ін.)

У всіх цих видах людської активності спрямованість проявляється в особливостях інтересів особистості: цілях, які ставить перед собою людина, потребах, пристрастях і установках, які реалізуються на потягах, бажаннях, схильностях, ідеалах та ін:

- Потяг

- Схильність

- Ідеал

- Світогляд

- Переконання

- Установка

- Позиція

- Мета

Особиста спрямованість - створюється переважанням мотивів власного благополуччя, прагненням до особистого першості, престижу. Така людина найчастіше буває, зайнятий самим собою, своїми почуттями і переживаннями і мало реагує, на потреби оточуючих його людей: ігнорує інтереси співробітників або роботу, яку повинен виконувати. У роботі бачить, перш за все, можливість задовольнити свої претензії незалежно від інтересів інших співробітників.

Спрямованість на взаємні дії - має місце тоді, коли вчинки людини визначається потребою в спілкуванні, прагненням підтримувати гарні відносини з товаришами по роботі, навчанні. Така людина виявляє інтерес до спільної діяльності, хоча може і не сприяти успішному виконанню завдання, нерідко його дії навіть ускладнюють виконання групової задачі і його фактична допомога може бути мінімальною.

Ділова спрямованість - відображає переважання мотивів породжуваних самою діяльністю, захоплення процесом діяльності, безкорисливе прагнення до пізнання, оволодіння новими навичками і вміннями. Зазвичай така людина прагне до співпраці і домагається найбільшої продуктивності групи, а тому намагається довести точку зору, яку вважає корисною для виконання поставленого завдання

Висновок


Отже, соціально-психологічні, психологічні та індивідуально-психологічні властивості особистості доцільно розглядати цілісно як такі, що становлять єдиний ряд, який можна позначити терміном “соціально-психолого-індивідуальні” властивості особистості. У цьому ряду виділимо такі складові, як спілкування, спрямованість, характер, самосвідомість, досвід, інтелектуальні або психічні процеси, психофізіологічні якості.
Особистість має три найважливіші психологічні характеристики: стійкість, єдність та активність. Виділяють також три основні під структури особистості: можливості, властивості та направленість.
До можливостей особистості відносяться рівень розвитку її пізнавальних, емоційно-чуттєвих та вольових психічних процесів, загальні здібності, розвинена пам`ять з усіма її культурними нашаруваннями.
До властивості особистості відносяться темпераментний характер та спеціальні здібності.
Направленість особистості виявляє мету, яку ставить перед собою людина, прагнення, мотиви, відповідно до яких вона діє. Мотивами виступають природні та психодуховні потреби, а також переконання людини.
Головну роль у процесах формування та розвитку особистості відіграють виховання, навчання та освіта. Процес розвитку особистості відноситься до психологічного періоду, а цілеспрямоване формування – до педагогічного. Процес формування ставлення та розвитку особистості відбувається протягом усього життя людини у різних соціальних інститутах, де вона грає різні соціальні ролі: у сім`ї, навчальних закладах, професійних та трудових колективах, групах стимулювання тощо.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 473; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!