Аналіз показників валового прибутку



І собівартості реалізованої продукції

 

Прицьому розрахунку визначається процентне співвідношення собівартості реалізованої продукції і чистого обсягу продажу. Цей коефіцієнт (КС) показує, яку частку складає вартість куплених або вироблених товарів, вартість наданих послуг у відношенні до тієї суми, яка залишається для покриття загальних операційних витрат і у вигляді прибутку (коефіцієнт КП).

(8.1)
(8.2)

 

Валовий прибуток залежить від співвідношення цін, обсягу продажу і собівартості. Будь-які зміни у співвідношенні цін і собівартості товарів або послуг (вироблених або куплених) може потягти за собою зміни у валовому прибутку. Обсяг операцій важливий у тому випадку, якщо, наприклад, виробнича компанія має великі постійні витрати або торговельна фірма має меншу купівельну здатність і менший ефект масштабу чим її більш великий конкурент.

У нашому прикладі валовий прибуток компанії «TNK», відображений у звітності, складається від результатів роботи трьох основних напрямів виробництва: консолідований звіт про прибутки включає аерокосмічне виробництво і оборонну продукцію, виробництво засобів автоматизації та інформаційних систем. Для отримання більш повної картини бажано розрахувати валовий прибуток по окремих видах діяльності, якщо звіт компанії надає для цього достатній обсяг інформації.

Аналіз виробничих компаній утруднюється із-за характеру обліку витрат виробництва, за яким визначається вартість товарно-матеріальних запасів і собівартість реалізованої продукції. Значні відмінності в результатах можуть спричинятися у зв’язку з тим, чи використовується компанією система: «стандарт-кост» або метод розрахунку собівартості за перемінними витратами, або система калькуляції собівартості з повним розподіленням витрат. Результати також викривляються впливом інфляції, оскільки вона призводить до змін цін на покупні товари і матеріали, а також вироблених і реалізованих товарів і послуг. Якщо компанія приймає участь у міжнародних операціях, то на результати діяльності впливають зміни курсів валют.

Значні коливання в розрахованих показниках собівартості продукції і валового прибутку вимагають подальшого аналізу для визначення причин таких різких коливань. Велике значення також має вибір звітних періодів, що підлягають розгляду: підприємства багатьох галузей мають звичайні сезонні коливання, але можуть бути підприємства зі значно більш подовженим виробничим циклом. Таким чином коефіцієнт дає лише сигнал про те, що щось відбувається, а не є абсолютною величиною фактора впливу.

 

Визначення коефіцієнтів чистого прибутку

Співвідношення чистого прибутку (після виплати податків) і обсягу продажу (виручка від реалізації продукції – доход) вказує на уміння управляти підприємством так, щоб за рахунок отриманого доходу не тільки покривати витрати на товари або послуги, операційні витрати (включаючи амортизацію) і вартість використання позичених засобів, але і мати достатній (розумний) залишок, щоб компенсувати позичкодавцям той ризик, який вони приймають на себе, вкладаючи свій капітал в дане підприємство.

Фактично коефіцієнт відношення чистого прибутку до доходу від реалізації продукції характеризує ефективність співвідношення витрат на виробництво продукції і ціни, за якою ця продукція реалізується. В нашому прикладі цей коефіцієнт складає:

Коефіцієнт чистого прибутку =  = 3,6 % (2009 : 3,7 %)  

При розрахунку коефіцієнта чистого прибутку в чисельнику часто ставлять величину прибутку до виплати процентів і податків (ПДПП). Передбачається, що у такому вигляді цей показник дає більш точне уявлення про ефективність роботи підприємства, оскільки знімається вплив способів фінансування і розрахунку сум оподаткування.

 

 

Коефіцієнт чистого прибутку =  = 7,3 % (2009 : 7,9 %)

 

Однак, існує вагомий аргумент на користь того, щоб вважати податок на прибуток, яким би чином він не був підрахований, постійною статтею витрат компанії. Указану вище формулу можна модифікувати, використовуючи прибуток після виплати податків, але до сплати процентів – тобто ми робимо акцент на ефективність операцій, виключаючи  з розрахунків будь-яку компенсацію власникам позикового капіталу.  У нашому прикладі буде наступне:

Для спрощення ми передбачаємо, що всі сплачені проценти вираховувались із оподатковуваного прибутку, і ми просто додаємо знову (назад) суму сплачених процентів, але з урахуванням виплати податків.

 

Аналіз операційних витрат

 

Традиційно різні статті витрат порівнюються з чистим доходом від реалізації. Розрахунки виконуються для таких статей витрат, як загальні адміністративні витрати, витрати по реалізації і просуванню товару на ринок, а також по інших статтях витрат, характерних для даного типу підприємства. Загальна формула виглядає наступним чином:

 

(8.3)

 

Коефіцієнти по різних статтях витрат порівнюються з показниками інших аналогічних компаній даної галузі.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 374; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!