Процеси росту та розвитку протікають нерівномірно. Кожному віку властиві певні анатомо-фізіологічні особливості



ВІКОВА ФІЗІОЛОГІЯ Лекція № 2

РІСТ І РОЗВИТОК ДИТЯЧОГО ОРГАНІЗМУ. ОСНОВНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ РОСТУ ТА РОЗВИТКУ

План лекції:

1. Поняття росту і розвитку.

2. Закономірності росту та розвитку організму і окремих його систем.

3. Закон надійності біологічної системи.

4. Вікова періодизація дітей та підлітків.

5. Акселерація росту та розвитку

 

Життя людини це безперервний процес розвитку, у якому послідовно проходять наступні етапи: дозрівання, зрілий вік, старіння.

Сучасна біологія, позиціях, визнає існування та роль спадковості, але стверджує що спадкові властивості можуть змінюватися під впливом зовнішнього середовища. Установлено, що фактори зовнішнього середовища впливають на спадкову мінливість, змінюючи обмін речовин на молекулярному рівні.

При цьому кожному віковому періоду розвитку повинні відповідати оптимальні умови, які забезпечують нормальний розвиток організму.

Ріст і розвиток - це дві взаємозалежні та взаємозумовлені боки одного і того самого процесу. Ріст - кількісні зміни, пов'язані зі збільшенням розмірів! клітин, маси як окремих органів і тканин, так і всього організму. Розвиток - якісні зміни, морфологічне  диференціювання тканин і органів і їх функціональне вдосконалення. Ріст і розвиток протікають не-я рівномірно.

В основі росту та розвитку організму, як і в основі життя взагалі, лежить обмін речовин і енергії. Він складається із двох фаз - асиміляції та дисиміляції. В організмі дорослого ці процеси врівноважені. Метаболізм зростаючого організму відрізняється перевагою процесів асиміляції над процесами дисиміляції.

На процеси росту витрачається тим більше енергії, чим молодша дитина. У віці 3 місяців на ріст і розвиток організму витрачається 36% енергії, в 6 місяців - 26%, в 9 міс. - 21%.

Провідна роль у регуляції обміну речовин належить нервовій системі і її вищому відділу — корі великих півкул. В експерименті видалення великих півкуль у молодих тварин і птахів приводить до порушення всіх видів обміну - білкового, жирового, вуглеводного, мінерального, водного. Наслідком цього є різка затримка росту тварин.

У дітей з обмеженим ураженням ділянки кори головного мозку спостерігається затримка росту органа, функціонально пов'язаного з ураженою ділянкою кори. Мікроцефали відстають у росту тіла та розвитку від нормальних дітей.

У дітей раннього віку через слабкий розвиток кори регулюючий вплив її на обмінні процеси недостатній. У зв'язку із цим у них швидко виникають порушення обміну речовин.

Види діяльності дітей підрозділяються на чотири групи залежно від затрачуваної енергії

1. Витрати енергії перевищують основний обмін на 20-50% при спокійному сидінні під час занять у дитячому садку та школі, при настільних іграх.

2. Витрати енергії перевищують основний обмін на 75- 125% під час ручної праці, лабораторних занять, при іграх середньої рухливості.

3. Витрати енергії перевищують основний обмін на 125- 175% при ходьбі.

4. Витрати енергії перевищують основний обмін на 300- 380% під час рухливих ігор, при бігу, підйомі по сходам.

Найбільш інтенсивно обмінні процеси протікають в умовах активної рухової діяльності дітей на відкритому повітрі, тому фізичне виховання при повноцінному харчуванні є важливим чинником, що сприяє росту та розвитку організму.

На підставі великого фактичного матеріалу вікової морфології та фізіології встановлені закономірності росту та розвитку як організму в цілому, так і окремих його систем:

Чим  дитячий організм молодший, тим більш інтенсивно протікають процеси росту та розвитку.

Найбільш значні темпи росту в ранньому дитячому віці. У цей період відбувається істотне збільшення основних морфологічних показників (ріст, маса тіла, окружність грудної клітки). До кінця першого року життя ріст збільшується на 47% стосовно первісного, на другому році — на 13% стосовно першого, на третьому-: на 9% стосовно другого року. У віці 3—7 років щорічне збільшення становить 7,5—5%. Надалі вона продовжує знижуватися, підвищуючись у період статевого дозрівання. Найбільше збільшення маси тіла також доводиться на перший рік життя: до 4—5 міс маса тіла подвоюються, до року —• збільшується в 3 рази. У наступні роки інтенсивність наростання маси тіла зменшується та знову зростає в пубертатний період Ріст і розвиток окремих систем організму також найбільш інтенсивні в ранньому віці.

У ранньому дитинстві відбувається і найбільш бурхливий розвиток великих півкуль головного мозку.

Процеси росту та розвитку протікають нерівномірно. Кожному віку властиві певні анатомо-фізіологічні особливості.

Нерівномірність полягає насамперед у тому, що періоди інтенсивного зростання можуть не збігатися з періодами посиленої диференціювання. Дані вікової морфології та фізіології підтверджують, що періоди посиленого росту супроводжуються відносно повільно протікаючими процесами диференціювання та навпаки, посилене диференціювання викликає уповільнення росту.

Наростання маси головного та спинного мозку в основному закінчується до 8-10 років, функціональне ж удосконалювання нервової системи відбувається ще протягом тривалого часу.

Нерівномірність розвитку полягає в тому, що темпи росту та розвитку окремих органів і тканин неоднакові в окремі періоди. Так, якщо наростання маси та росту тіла, маси серця та деяких інших органів відбувається постійно та відносно рівномірно впродовж всього періоду дозрівання, маса головного та спинного мозку до 8—10 років майже досягає маси цих відділів нервової системи дорослого та подальше її збільшення досить незначно. Лімфатична тканина досягає максимального розвитку до 10-12 років, потім спостерігається її інволюція. Статеві залози, навпаки, до 12-13 років розвиваються досить незначно, але із цього часу відбувається їхній бурхливий розвиток. Остаточне формування систем органів закінчується в різний термін. Розвиток різних систем іде не прямолінійно та не паралельно один одному.

Темпи росту окремих частин тіла також різні. Це приводить до того, що в процесі росту змінюються пропорції тіла. Дитина з відносно великоголової, коротконогої, довготулубної поступово перетворюється в малоголову, довгоногу, короткотулубну.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 61; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!