МЕТА І ЗМІСТ ПРЕДМЕТУ. КЛАСИФІКАЦІЯ
Електроніка - це наука про створення різних за функціями і діями електронних вузлів і пристроїв.
Комп'ютерна електроніка - це галузь науки і техніки, яка зв’язана з вивченням принципів дії параметрів електричних пристроїв аналогових та цифрових мікросхем, а також реалізує на їх основі різні пристрої та схеми, які використовують в засобах обчислювальної техніки.
Курс «Комп′ютерної електроніки» належить до спеціальних дисциплін спеціальності.
В останні десятиліття комп’ютерна електроніка значно ускладнилась. Останні покоління ЕОМ реалізовані на основі надвеликих інтегральних схем (НВІС), що містять на напівпровідниковій пластині площею не більше 1 см2 окремі блоки, а то і цілі пристрої. Внаслідок значного ускладнення комп’ютерної електроніки слід детально вивчати можливості інтегрування в існуючі апаратні системи шляхом розробки плат розширення та зовнішніх периферійних пристроїв. Тому вивчення основ комп’ютерної електроніки, є важливим завданням, до якого майбутньому спеціалісту слід віднестись з особливою відповідальністю в світлі майбутнього дипломного проектування.Комп'ютерна електроніка належить до спеціальних дисциплін спеціальності.
Мета дисципліни – є ознайомлення з фізичними основами, будовою та параметрами електронних напівпровідникових приладів та мікросхем, умовами експлуатації та режимами їх роботи, набуття навичок побудови і аналізу імпульсних та аналогових електронних схем на сучасних дискретних та інтегральних компонентах.
|
|
Основними завданнями вивчення дисципліни “ Комп′ютерна електроніка ” є надання студентам теоретичної та практичної підготовки щодо найбільш поширених цифрових та аналогових схем.
Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:
-знати:
- принципи роботи електронних та напівпровідникових приладів;
- сучасну елементну базу цифрових та аналогових пристроїв;
- призначення елементів каскадів аналогових та цифрових схем;
- найбільш розповсюджені електричні схеми та принцип роботи окремих каскадів електронних пристроїв комп'ютерної техніки;
- методичні і схемотехнічні основи побудови елементної бази сучасних комп'ютерів, принципи їх роботи та основні характеристики.;
- вміти:
-визначати основні параметри імпульсних, цифрових та аналогових приладів та пристроїв;
- будувати основні характеристики приладів;
- за технічним завданням будувати пристрій на основі вузлів аналогових та цифрових схем;
- обґрунтовувати та аналізувати вибір пристроїв на базі вузлів аналогових та цифрових схем;
- працювати з довідковою та спеціальною літературою.
|
|
Задача курсу-навчити студентів:
- розуміти принцип дії складових вузлів пристроїв схемотехніки та аналізувати їх роботу;
- обгрунтовувати вибір пристроїв на базі вузлів аналогових та цифрових схем;
- користуванню методикою розрахунку параметрів на базі вузлів аналогових та цифрових схем;
- мінімізувати логічні функції;
- реалізувати комбінаційні логічні схеми у базисах логічних елементів;
- знати ІМС цифрових комбінаційних та послідовнісних пристроїв та вміти їх застосовувати.
ВЛАСТИВОСТІ НАПІВПРОВІДНИКІВ (НП)
Напівпровідники (НП) належать до класу речовин, що мають тверду кристалічну структуру і за провідністю (104 – 10-10 См/см) займають проміжне місце між провідниками (104 - 106 См/см) та діелектриками (10-10 См/см та менше).
Матеріали для виготовлення НП: кремній (Sі – має робочу температуру до 140 °С), германій (Gе - найбільша робоча температура 75 °С), арсенід галію (GаАs - працює при температурах до 350-400 °С), а також селен, телур, деякі окисли, карбіди та сульфіди.
Властивості НП:
- негативний температурний коефіцієнт опору - із збільшенням температури їх опір зменшується (у провідників - зростає);
- додання домішок призводить до зниження питомого опору (у провідників - до збільшення);
|
|
- на електричну провідність впливають радіація, електромагнітне випромінювання.
Валентними називаються електрони, розташовані на зовнішній орбіті атома речовини. Вони найслабкіше зв'язані з ядром і визначають фізичні та хімічні властивості речовини.
НП мають кристалічну структуру. Між атомами кристалічних грат існують зв'язки. Вони утворюються валентними електронами, які взаємодіють не тільки з ядром свого атома, але і з сусідніми.
У кристалах германію зв'язок між двома сусідніми атомами здійснюється двома валентними електронами — такий зв'язок називається двохелектронним, або ковалентним рис.1).
Рисунок 1 – Кристалічні гратки германію
Особливість двохелектронних зв'язків - при їх створенні електрони зв'язку належать вже не одному, а відразу обом, зв'язаним між собою атомам, тобто є для них спільними.
Кристалічні гратки, в яких кожен електрон зовнішньої орбіти зв'язаний ковалентними зв'язками з рештою атомів речовини, є ідеальними.
Під дією зовнішніх факторів деякі валентні електрони атомів кристалічних граток набувають енергію, достатню для звільнення від ковалентних зв'язків, тобто для переходу електронів з валентної зони в зону провідності.
|
|
Діркою називається вільне місце при звільненні електрона від ковалентного зв'язку, що володіє елементарним позитивним зарядом, рівним по абсолютній величині заряду електрона, а процес утворення пари електрон — дірка називається генерацією зарядів. Дірка володіє позитивним зарядом, тому вона може приєднати до себе електрон сусіднього заповненого ковалентного зв'язку. В результаті, цього відновлюється один зв'язок - цей процес називають рекомбінацією і руйнується сусідній, тобто заповнюється одна дірка і одночасно з цим виникає нова у іншому місці. Такий генераційно-рекомбінаційний процес безперервно повторюється, і дірка, переходячи від одного зв'язку до іншого, переміщується по кристалу. За відсутності зовнішнього електричного поля електрони і дірки переміщуються в кристалі хаотично унаслідок теплового руху. В цьому випадку струм в напівпровіднику не виникає. Якщо ж на кристал діє електричне поле, рух дірок і електронів стає впорядкованим і в кристалі виникає електричний струм.
Провідність НП обумовлена переміщенням вільних електронів і дірок. У першому випадку носії зарядів негативні, в другому - позитивні. Відповідно розрізняють два види провідності напівпровідників - електронну, або провідність типу n (негативний), і дірчасту, або провідність типу р (позитивний).
Власна провідність виникає у хімічно чистому кристалі НП, де число дірок завжди дорівнює числу вільних електронів і електричний струм в ньому утворюється в результаті одночасного перенесення зарядів обох знаків. При цьому загальний струм в напівпровіднику рівний сумі електронного і дірчастого струмів. Власна провідність звичайно невелика, сам же НП відносять до і-типу.
Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!