ЗАВДАННЯ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ, КОЛОКВІУМІВ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ



 

          Тема 1.  Поняття та сутність оперативно-розшукової діяльності

                                         (колоквіум)

 

                                            П л а н

 

1. Поняття ОРД. Основні напрямки реалізації даних, отриманих в ході проведення оперативно-розшукових заходів.

2. Запобігання, припинення, профілактика злочинів шляхом проведення ОРД.

3. Забезпечення безпеки працівників суду та правоохоронних органів, а також осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві шляхом проведення ОРД.

4. Пошук та фіксація фактичних даних про злочини як завдання ОРД

5. Одержання інформації в інтересах безпеки громадян, суспільства і держави. Розвідувальна та контррозвідувальна діяльність.

6.  Оперативно-перевірочна діяльність.

 

                Тема 2. Принципи оперативно-розшукової діяльності

                                                  (колоквіум)

П л а н

1. Принцип законності ОРД. Специфіка правовідносин в ОРД. Критерії законності при використанні спеціальних засобів розслідування, які напрацьовані Європейським судом з прав людини.

2. Принцип дотримання основоположних прав і свобод людини в процесі здійснення ОРД.

3. Принципи взаємодії оперативних підрозділів з органами управління і населенням та публічності.

4. Принцип єдності гласних і негласних заходів ОРД, а також комплексно-системного їх використання

5. Принцип конспірації.

 

Тема 3. Суб’єкти оперативно-розшукової діяльності та їх повноваження

(колоквіум)

П л а н.

1. Загальна характеристика суб’єктів ОРД.

2. Органи внутрішніх справ як суб’єкти ОРД. Загальна характеристика.

3. Державна служба боротьби з економічною злочинністю МВС України як суб’єкт ОРД.

4. Державна служба по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України як суб’єкт ОРД.

5. Кримінальна міліція у справах дітей як суб’єкт ОРД.

6. Спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю МВС та СБ України як суб’єкти ОРД.

7. Державні органи, які ведуть боротьбу з тероризмом

8.  Повноваження оперативних підрозділів податкової міліції

9. Сприяння громадян оперативно-розшуковим органам. Умови добровільності та конфідеціальності сприяння.  

10. Прокурорський нагляд за додержанням законів органами, які проводять ОРД.

 

Тема 4. Поняття та класифікація оперативно-розшукових заходів

                                  (для самостійної роботи)

П л а н

1. Поняття оперативно-розшукових заходів.

2. Види оперативно-розшукових заходів.

 

 

Тема 5. Загальна характеристика оперативно-розшукових заходів та можливості використання їх результатів у кримінальному судочинстві

З а в д а н н я

1.Директор виробничого підприємства запідозрив, що конкуренти по бізнесу використовують технологію виробництва обладнання, розроблену його фірмою. Він припустив, що хтось із працівників підприємства співробітничає з конкурентами шляхом передавання інформації, яка становить комерційну таємницю. Директор підприємства запросив начальника служби внутрішньої безпеки фірми і запропонував підключити прослуховуючи пристрої до робочих телефонів працівників підприємства та встановити таке ж обладнання у місцях для куріння та туалетах, щоб мати можливість контролювати спілкування працівників по мобільним телефонам.

Через тиждень начальник відділу внутрішньої безпеки надав директорові інформацію про те, що один із співробітників конструкторського бюро Д. розмовляв по робочому телефону із представником конкуруючої фірми і збирається зустрітися з ним в кафе біля залізничного вокзалу.

Директор підприємства дав доручення простежити за цим працівником і зробити фото, а й, по можливості, записати розмову Д. з представником конкуруючої фірми.

За результатами спостереження начальником були надані фотографії, які підтверджували факт зустрічі. Але записати розмову не вдалося.

Директор підприємства запросив Д. для співбесіди і пред’явив йому фотографії, зроблені в кафе. Д. не заперечував факт зустрічі, але пояснив, що особа з якою він зустрічався, є його однокурсником по інституту і що вони спілкувалися з останнім виключно на особисті теми і питань виробничої діяльності не торкалися.

Директор підприємства під загрозою звільнення запропонував Д. пройти іспит на поліграфі, але останній відмовився, посилаючись на те, що його ображають безпідставні підозри з боку начальника.    

Наступного дня директор подав до райвідділу міліції заяву про вчинений злочин, додавши до нього фотографії та запис телефонної розмови, отриманні службою внутрішньої безпеки виробничого підприємства. На підставі отриманої заяви та матеріалів наданих заявником того ж дня відносно Д. була порушена кримінальна справа за ознаками злочину, передбаченого ст. 231 КК України (незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну або банківську таємницю), а вранці наступного дня Д. був затриманий в порядку ст. 106 КПК України за підозрою у вчиненні злочину.

Чи були порушенні діями керівництва виробничого підприємства норми діючого законодавства та права і свободи громадян? Яке доказове значення мають фотографії та звукозапис телефонної розмови, що надані заявником? Яким чином повинні діяти працівники правоохоронних органів? 

                                                  

2.Оперуповноважений департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків РО УМВС отримав інформацію, що громадянин Афганістану Б. займається розповсюдженням наркотиків серед відвідувачів одного з нічних клубів міста. В вечері наступного дня оперуповноважений під видом звичайного відвідувача попросив Б. продати йому дозу наркотиків. Б. сказав, що зараз у нього немає наркотиків через перебої у їх постачанні. Оперуповноважений сказав, що він може достати невелику партію наркотиків і запропонував Б. купити її наступного дня. Б. погодився.

У визначений час оперуповноважений зустрівся з Б. і продав йому обіцяну кількість наркотиків. В момент передавання Б. грошей за отриману партію наркотиків оперуповноважений представився працівником міліції і здійснив затримання Б. В той же час він покликав двох співробітників ДБНОН і склав акт оперативної закупівлі.

Складений документ був покладений в основу порушення відносно Б. кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ст. 307 КК України (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів).

Чи правильні дії оперуповноваженого?    

   

 

3. Під час здійснення ОРД у межах оперативно-розшукової справи, заведеної за ознаками злочину, передбаченого ст. 307 КК України (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) оперуповноважений Дзержинського РВВС м. Харкова К. викликав за телефоном В. для проведення опитування. Під час телефонної розмови К. попередив В. про відповідальність за неявку. Під час опитування В. був попереджений про відповідальність за відмову від дачі пояснень та завідомо неправдиві показання, про що була зроблена відмітка у довідці про результати опитування, яка пізніше була долучена до матеріалів кримінальної справи.

На момент проведення досудового слідства В. не був допитаний як свідок, через те, що виїхав на ПМП в іншу країну. З урахуванням цього слідчий послався на дані, що містилися у довідці за результатами опитування, в обвинувальному висновку.

Дайте оцінку діям оперуповноваженого та слідчого.

 

4. У момент виїзду слідчого до слідчого ізолятору для допиту Н., підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 296 КК України, в коридорі приміщення слідчого відділу він зустрів оперуповноваженого карного розшуку С., що, довідавшись про мету поїздки слідчого, заявив, що в нього є аудіозапис, отриманий негласним шляхом, у якому Н. фактично визнає свою участь у здійсненні злочину, що може бути використано для одержання правдивих показань. Аудіокасету з записом оперуповноважений передав слідчому. Слідчий вдало використав її під час допиту, одержавши викривальні показання підозрюваного, а потім оглянув і долучив її до матеріалів кримінальної справи як речовий доказ.

Оцініть дії слідчого та оперуповноваженого.

5. З метою перевірки інформації про вчинення громадянами України В. та А. злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, а саме крадіжки, вчиненої за попередньою змовою групою осіб, до порушення кримінальної справи оперативним підрозділом ОВС було заведено оперативно-розшукову справу. У межах ОРД за цією справою з дозволу суду було встановлено слуховий контроль за телефонними переговорами об’єктів справи. За результатами здійснення зазначеного заходу було складено протокол з відповідними додатками, який з іншими матеріалами передано у встановленому порядку до органів досудового слідства для вирішення питання про порушення кримінальної справи.

Визначте доказове значення отриманого протоколу з відповідними додатками за результатами прослуховування телефонних переговорів.

 

6. 25 лютого 2009 року старший слідчий в особливо-важливих справах слідчого відділу податкової міліції Державної податкової адміністрації Львівської області, розглянувши матеріали оперативно-розшукової справи № 136-115/09, яка знаходилась у провадженні Управління податкової міліції ГНА у Львівській області, порушив кримінальну справу щодо О. за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - умисного ухилення від сплати податків.

О. відповідно до ст. 2367 КПК оскаржив постанову про порушення кримінальної справи до місцевого суду, який відкрив провадження за скаргою і на підставі п.4 ст. 2368  зобов’язав орган досудового слідства подати до суду матеріали, на підставі яких було прийнято рішення про порушення справи. Однак, у визначений суддею строк зазначені матеріали не були надані з тих мотивів, що вони містяться в оперативно-розшуковій справі, яка має гриф таємно, а суддя відповідного допуску до державної таємниці не має.

Яке рішення має прийняти суд у цій ситуації?

 

7. Під час проведення досудового слідства у справі про злочин, передбачений статтею ч. 4 ст. 187 КК України, слідчий дав доручення оперативному підрозділу УМВС у Хмільницькій області провести оперативно-розшукові заходи для документування зв’язків осіб, причетних до діяльності організованої злочинної групи. На виконання доручення за об’єктами було встановлене візуальне спостереження. Довідка за результатами цього оперативно-розшукового заходу була у встановленому порядку передана до органів досудового слідства і приєднана до матеріалів кримінальної справи як доказ.

Під час розгляду справи у суді захисник заявив, що спостереження проводилося без заведення оперативно-розшукової справи і наполягав на визнанні довідки недопустимим доказом. На думку прокурора, дане порушення закону не можна вважати істотним, оскільки оперативно-розшуковий захід було проведено на законній підставі – доручення слідчого, а права і свободи особи порушені не були. Крім того, дані спостереження є одним з ключових доказів у справі і підтверджуються показаннями обвинувачених, даними ними під час досудового слідства. Отже довідку за результатами візуального спостереження необхідно вважати допустимим доказом, тим більше, що порушень кримінально-процесуального закону допущено не було.

Яке рішення має прийняти суд?

8. Начальник слідчого відділу УМВС при вивченні матеріалів кримінальної справи порушеної по факту розбійного нападу на громадянина М. дав письмову вказівку слідчому провести низку додаткових слідчих дій, спрямованих на закріплення доказів, які підтверджують участь у вчиненні злочину підозрюваного Х. Крім того, було наказано здійснити спостереження за підозрюваним Х. і його знайомим В., причетність якого до вчинення нападу також не виключалась.

Дайте оцінку діям начальника слідчого відділу.

 9.В оперативний підрозділ відділу по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією УМВС України в Кіровоградській області звернувся громадянин П. і заявив, що на його адресу по телефону надходять погрози з вимогою підписати акт прийомки робіт підрядником для підприємства, директором якого він є. Співробітники оперативного підрозділу прийняли рішення про прослуховування і фіксацію телефонних переговорів заявника без отримання дозволу відповідної судової інстанції.

Оцініть дії співробітників ОВС. Який порядок проведення такого ОРЗ передбачений чинним законодавством України?

10.Слідчий прокуратури повідомив начальника органу, який здійснює ОРД, про необхідність проведення ОРЗ по кримінальній справі, що знаходиться у його провадженні. Керівник оперативного підрозділу дав вказівку співробітникам карного розшуку на здійснення ОРЗ з метою виявлення осіб, причетних до вчинення злочину відповідно з наведеними слідчим прокуратури фактами.

Оцініть дії зазначених посадових осіб. Чи можуть по порушеній кримінальній справі проводитись ОРЗ?

 11. До структурного підрозділу ОВС надійшла анонімна заява, в якій вказувалось, що керівник одного з комерційних підприємств громадянин М. причетний до протиправної діяльності злочинного угруповання.

В тексті повідомлення також було зазначено, що в офісі цієї комерційної фірми часто збираються особи, які ведуть «легкий» спосіб життя, які мають при собі значні суми грошей та зброю.

З метою перевірки даної інформації до офісу зазначеної фірми був направлений дільничний інспектор, який опитав керівника фірми громадянина М. та деяких співробітників. За результатами проведеної перевірки було вказано, що інформація щодо громадянина М. не підтвердилась.

Оцініть дії посадових осіб правоохоронних органів. Предметом якого виду діяльності має бути перевірка такої інформації? Які, на вашу думку, заходи необхідно було вжити для перевірки отриманої інформації. Вкажіть порядок їх проведення та способи використання результатів.

12.До обласної прокуратури звернувся громадянин Г. зі скаргою на дії співробітників міліції, які на його думку, проводили оперативно-розшукові заходи, спрямовані на збирання інформації про його приватне життя.

Прокурор, який здійснює нагляд, спрямував запит до управління МВС про надання інформації щодо фактів, викладених у скарзі. Керівник відповідного оперативного підрозділу відмовив у наданні будь-якої інформації, мотивуючи це тим, що такі відомості складають державну таємницю.

Оцініть дії керівника оперативного підрозділу. Які права має прокурор при здійсненні нагляду за дотриманням законності органами, які здійснюють ОРД? Чи вправі громадяни отримати інформацію щодо ОРЗ, які проводяться щодо них?

 

Тема 6. Підстави та порядок проведення оперативно-розшукових дій

З а в д а н н я

 

13.До відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Головного управління внутрішніх справ України в Харківській області надійшла інформація про те, що громадянин К., будучи учасником злочинного угруповання, здійснює незаконний збут наркотиків. У ході оперативної розробки з метою документування злочинних дій гр. К., було прийнято рішення про необхідність проведення оперативної закупівлі наркотиків. Для цього особі, якій було доручено здійснити закупівлю, було вручено необхідну суму помічених грошей, про що складено протокол наступного змісту:

 

 

Протокол

Огляду та помітки грошей

 

м. Харків                                                               11 січня 2011 р.      

 

Я, старший оперуповноважений відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області капітан міліції Онупрієнко С.О. у приміщенні каб. № 117 ГУМВС України в Харківській області у присутності понятих:

1. Лосева Г.А., який мешкає за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, б. 20, кв. 56;

2. Сизова О.О., який мешкає за адресою: м. Харків, вул. Каразіна, б. 4, кв. 21;

яким відповідно до ст. 127 КПК України роз’яснені їхні права і обов’язки, провів огляд та помітку наступних грошових купюр.

Купюри: ВБ 5362828 номіналом 200 гривень, ЕЦ 9042778 номіналом 200 гривень.

Зазначені купюри передано громадянину Іваненку С.С. для проведення оперативної закупівлі згідно зі ст. 5 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними» та п.2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» за адресою:

вул. Воєнна, 3 у громадянина К.

Протокол зачитано вголос. Зауважень та заяв не надходило.

 

Поняті:

1. (підпис) Лосев Г.А.

2. (підпис) Сизов О.О.

 

Учасники:

(підпис) Іваненко С.С.

 

Протокол склав:

старший оперуповноважений

ВБНОН ГУМВС України в

Харківській області

капітан міліції                                                                   (підпис)     Онупрієнко С.О.

 

Вивчіть зміст протоколу. З урахуванням особливостей правового регулювання ОРД оцініть правильність складання документа з точки зору правильності посилання у ньому на норми відповідних нормативних актів. Дайте обґрунтовану відповідь.

14.Щодо громадянки Естонії Т., яка проживає в Україні і є суб’єктом підприємницької діяльності, було заведено оперативно-розшукову справу за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, а саме ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), яке призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах. Т. стало відомо, що відносно неї проводяться оперативно-розшукові заходи, у т.ч. пов’язані з обмеженням таємниці листування та телефонних розмов. Вважаючи, що оперативно-розшукова діяльність щодо неї проводиться безпідставно, вона звернулася до юриста з проханням скласти звернення до відповідних органів з метою отримати пояснення з приводу обмеження її прав і свобод.

 Складіть відповідний мотивований документ від імені гр-ки Т.

 15.Приватне детективне агентство «Silver Bullet» за завданням клієнтки К. протягом березня-квітня 2010 року здійснювало стеження за її чоловіком М., виконавчим директором АКБ «DAF», якого вона підозрювала у зраді та зв’язках з коханкою. У ході спостереження було встановлено, що чоловік знімає квартиру за адресою вул. Плеханівська, буд. 21-б, кв. 17 та часто її відвідує у супроводі різних жінок, іноді зустрічається там зі своїми друзями. На прохання К. з дому навпроти агентством було організоване візуальне спостереження за вказаною квартирою у т.ч. із застосуванням відео та фотозйомки. Також було встановлене прослуховування помешкання шляхом застосування лазерного детектора резонансу вікон квартири.

В результаті зазначених заходів було з’ясовано, що в одній з розмов із приятелем М. та невстановленою особою у квартирі за вказаною адресою чоловік. висловив намір вбити свою жінку, щоб заволодіти майном, яке вона успадкувала від батька і просив приятелів допомогти «найти людину, яка візьметься за цю справу». Крім того, 14 квітня 2010 року під час чергового відвідування помешкання з дівчиною М. побив її, від чого вона припинила опір (імовірно втратила свідомість), після чого вступив з нею у статевий зв’язок. Зазначені події були зафіксовані за допомогою відео- та аудіозапису. Електронні файли із зазначеною інформацією були записані на оптичний диск та передані К.

Отримавши зазначені матеріали, К. звернулася із заявою до ОВС з вимогою порушити щодо М. кримінальну справу за фактом вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 152, а також ст. 15 та п.12 ч. 2. ст. 115 КК України, додавши диск з відповідними записами.

1. Дайте правову оцінку діям детективного агентства, отриманим відео та аудіо матеріалам щодо можливості їх використання як приводів і підстав для порушення кримінальної справи, проведення слідчих дій та використання як доказів.

2. Складіть від імені ОВС рішення за результатами вивчення заяви Милославської та доданих матеріалів.

 16.У червні 2009 року до відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області з оперативних джерел надійшла інформація про причетність громадян Грузії Б. та А. до діяльності злочинного угруповання, яке займається постачанням в Україну і реалізацією «важких» наркотиків з Близького Сходу. За сигнальною інформацією наркотики доставляються невеликими партіями через пошту у посилках, закамуфльовані під банки з м’ясними консервами. Зв'язок між Б., А. та постачальниками здійснюється за допомогою SMS-повідомлень з умовними фразами. Вказані особи вперше потрапили в поле зору правоохоронних органів, раніше робота стосовно них не велася. З метою перевірки інформації та документування злочинної діяльності необхідно організувати перехоплення кореспонденції та зняття інформації з каналів зв’язку.

 Вкажіть які дії (рішення) і в якій послідовності необхідно здійснити, щоб організувати перехоплення кореспонденції та зняття інформації з каналів зв’язку А. та Б., ким і на підставі чого вони мають бути здійснені.

 17.До районного відділку внутрішніх справ звернулася громадянка України З. із заявою про те, що чоловік її доньки Г., зловживаючи алкоголем, регулярно б’є доньку і просила притягнути його до кримінальної відповідальності. З метою перевірки заяви про злочин до порушення кримінальної справи було заведено оперативно-розшукову справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 126 КК України (Побої і мордування). У межах зазначеної оперативно-розшукової справи керівник оперативного підрозділу звернувся до судді з поданням про застосування технічних засобів одержання інформації з метою документування протиправної поведінки Г., а саме встановлення негласного відеоспостереження.

Яке рішення має прийняти суддя?

СЛОВНИК ОСНОВНИХ ТЕРМІНІВ

Зняття інформації з каналів зв'язку – це оперативно-розшуковий захід, який здійснюється на підставі рішення суду з використанням спеціальних технічних засобів і спрямований на негласний контроль і фіксацію відкритої інформації, яка передається особами, що становлять оперативний інтерес, по каналам зв’язку.

Контрольоване постачання – це допуск з відома та під конспіративним контролем органу, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, обігу товару або переміщення предметів (засобів, речовин) для досягнення цілей та завдань ОРД.

Контррозвідувальна діяльність - це спеціальний вид діяльності у сфері забезпечення державної безпеки, яка здійснюється з використанням системи контррозвідувальних, пошукових, режимних, адміністративно-правових заходів, спрямованих на попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам безпеці України, розвідувальним, терористичним та іншим протиправним посяганням спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на інтереси України.  

Контроль телеграфно-поштових відправлень - це оперативно-розшуковий захід, який проводиться на підставі судового рішення і полягає в негласному відборі й вивченні поштових відправлень, телеграфної, телефаксної, телефонограмної кореспонденції з метою одержання інформації, що представляє інтерес для вирішення завдань ОРД, в установі (підприємстві) відправлення й прийому кореспонденції.

Наведення довідок – це оперативно-розшуковий захід, спрямований на одержання інформації про фізичних або юридичних осіб, про факти й обставини, що мають значення для рішення завдань ОРД, шляхом безпосереднього вивчення документів, матеріалів, баз даних, направлення запитів на підприємства, в установи й організації, іншим юридичним, а також фізичним особам, які мають або можуть мати зазначену інформацію.

Оперативно-розшукова діяльність – це система гласних і негласних заходів, які проводяться спеціально уповноваженими на це державними органами та результати якої використовуються (реалізуються) у наступних напрямках:1) котррозвідувальній діяльності; 2) розвідувальній діяльності; 3) боротьбі зі злочинністю; 4) діяльності по розшуку безвісно відсутніх осіб; 5) діяльності по перевірці осіб у зв’язку з їх допуском до державної таємниці і до роботи з ядерними матеріалами та на ядерних установках (оперативно-перевірочній діяльності).

Опитування — це оперативно-розшуковий захід, який полягає у зборі (добуванні) інформації в процесі безпосереднього спілкування оперативного співробітника або з його доручення іншої особи з людиною, яка обізнана або може бути обізнана про особи, факти й обставини, що мають значення для рішення завдань ОРД

Оперативна закупівля — це оперативно-розшуковий захід, який полягає в спеціальному оплатньому придбанні (покупці, обміні, заставі, оренді) товару або одержанні послуги в сфері легального або нелегального їх обігу з метою виявлення злочинів

Обстеження приміщень, будинків, споруджень, ділянок місцевості й транспортних засобів - це ОРЗ, що полягає в безпосередньому або опосередкованому (з використанням технічних засобів) візуальному огляді й вивченні (дослідженні) зазначених об'єктів з метою виявлення осіб, фактів і обставин, що мають значення для вирішення завдань ОРД

Оперативне проникнення - це оперативно-розшуковий захід, який заснований на конспіративному введенні штатного співробітника оперативного підрозділу або конфідента в кримінально-криминогене середовище або на відповідні об'єкти, добуванні відомостей про особи, факти й обставини, що представляють оперативний інтерес, на впливі на особи та іншу конспіративну участь у рішенні або сприянні рішенню завдань ОРД

Оперативний експеримент – це оперативно-розшуковий захід, який полягає у відтворення дій, обстановки або інших обставин протиправної події й здійснення необхідних досвідчених дій з метою припинення злочинних дій, виявлення осіб, що їх готують або вчиняють, а також перевірки й оцінки зібраних даних про можливість скоєння певних протиправних дій або одержання нових даних про протиправну діяльність.

Розвідувальна діяльність – це діяльність спеціальних органів державної влади, яка спрямована на захист національних інтересів України від зовнішніх загроз і сприяє формуванню і реалізації державної політики у сферах національної безпеки і оборони.

Спостереження - це оперативно-розшуковий захід, спрямований на одержання оперативно-розшукової або іншої юридично значимої інформації шляхом безпосереднього або опосередкованого, за допомогою технічних засобів, візуального й (або) слухового контролю за фізичними особами або іншими об'єктами незалежно від місця його проведення за умови законного знаходження спостерігаючих у зазначеному місці.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!