ГІГІЄНІЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ РЕЖИМУ ДНЯ В ДОШКІЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ



Для правильної організації режиму дня важливе значення має попередження втоми і перевтоми у дітей. Діти втомлюються від тривалого перебування у великому колективі, вони щоденно виконують обов'язкові завдання, які вимагають великих зусиль, зібраності, відчувають емоційні навантаження. Все це при негативних умовах може сформувати передумови для перенапруження нервової системи. У дітей дошкільного віку в силу вікових особливостей легко виникають з її боку розлади. Тому дуже важлива роль вихователя в регулюванні поведінки дітей, їх діяльності.

Причиною втоми, крім порушення режиму, можуть бути і такі фактори, як невідповідність розумових і фізичних навантажень фізіологічним можливостям організму, підвищені вимоги до дитини в процесі виховання, недостатня тривалість сну, негативні емоції.

Втома в різних дітей проявляється неоднаково. Частіше за все вона виявляється в зниженні активності дитини, послабленні уваги, підвищенні збудженості чи в'ялості. Нерідко при втомі у дітей з'являються негативні поведінкові реакції, примхи, що призводять до виникнення конфліктів при спілкуванні їх з однолітками та з дорослими. У багатьох дітей при втомі порушується сон і апетит. Усе це так звані зовнішні ознаки втоми. На фоні втоми і перевтоми понижуються захисні функції організму і, отже, підвищується схильність до захворювань.

Саме тому в дошкільному закладі вихователь, щоденно проводячи різні форми роботи з дітьми, повинен так організувати педагогічний процес, щоб втома у дітей, яка виникла в результаті їх діяльності, легко усувалась своєчасним відпочинком, переміною дій і положень. Якщо вихователь буде дотримуватися гігієнічних і педагогічних рекомендацій до організації навчальної, ігрової, трудової діяльності і відпочинку дошкільників, то всі види діяльності не тільки не призведуть до розвитку втоми, але й будуть сприяти вдосконаленню фізіологічних можливостей організму.

Одне з провідних місць у попередженні перевтоми й охорони нервової системи дітей належить фізіологічно повноцінному сну, який відповідає віковим і індивідуальним потребам організму дитини.

Отже, створення позитивних зовнішніх умов, в яких здійснюється діяльність дітей, своєчасний відпочинок, тепла, дружня атмосфера є діючими заходами захисту нервової системи дітей.

Гігієнічна організація сну в дошкільних закладах. Сон - найважливіша потреба організму людини. Задоволення цієї природної потреби сприяє гарному самопочуттю і нормальній працездатності. Для дітей раннього і дошкільного віку фізіологічно повноцінний сон складає основу міцного здоров'я і правильного розвитку.

Потреба у сні значно пов'язана з умовами навколишнього середовища, з функціональним станом організму і залежить від багатьох факторів. Тому, щоб створити умови для повноцінного сну

дитини, вихователь повинен знати вікові й індивідуальні особливості сну дошкільника та володіти педагогічними прийомами, що впливають на його якість.

Видатний фізіолог І.П.Павлов установив, що сон - це гальмуючий стан нервових клітин, який виникає після їх активної діяльності. Сон відновлює нормальну діяльність організму, функції нервових клітин кори великих півкуль головного мозку. Тому дуже велика роль повноцінного сну для дитини дошкільного віку, організм якої потребує не тільки відновлення використаної енергії, але й створення позитивної основи для його подальшого розвитку.

Сон, як фізіологічний процес, протягом життя людини проходить складний шлях формування від поверхневого, уривчастого на першому місяці життя до більш глибокого в наступні роки.

Для формування повноцінного сну у дітей важливо на всіх вікових етапах створювати необхідні для нього гігієнічні та педагогічні умови, усувати причини, що заважають його настанню.

У дитячому закладі потрібно забезпечити достатню для кожної вікової групи тривалість сну, швидке засинання, міцний сон і спокійне пробудження дітей. Частота і тривалість сну дітей різного віку наведена в таблиці 7.

Педагог має обов'язково враховувати індивідуальні особливості кожного вихованця. Діти дошкільного віку повинні спати за добу не менш 11 — 12 годин. Денний сон у залежності від віку триває до 2 — 2,5 годин.

Дитину, яка вперше вступила в дошкільний заклад і ще не встигла звикнути до нових умов, потрібно вкладати в останню чергу, щоб вона бачила, як лягають інші діти.

Під час сну стан теплового комфорту досягається шляхом відповідного підбору одягу. Вихованці при вкладанні та підйомі переодягаються в групових приміщеннях або в спальнях. Діти здорові, раніше загартовані, можуть одягатися після сну при ~ температурі повітря 16—18 °С, приймаючи при цьому повітряні ванни.

У теплу пору року діти сплять у легкій білизні з короткими рукавами, а влітку в жаркі дні - в самих трусах. Після їх вкладання вихователь відкриває кватирки, вікна. Протягом сну дітей їх 

залишають відкритими лише з однієї сторони і закривають за 20-30 хв. до підйому дітей.

                                                                                            Таблиця 7


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 499; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!