АНАЛІТИЧНОЇ ЧАСТИНИ КУРСОВОЇ РОБОТИ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ МИХАЙЛА ОСТРОГРАДСЬКОГО

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ЩОДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ДЕРЖАВНЕ ТА РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ»

ДЛЯ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ ТА ЗАОЧНОЇ ФОРМ НАВЧАННЯ

ЗА НАПРЯМОМ 6.030601 – «МЕНЕДЖМЕНТ»

(спеціальністю 073 «Менеджмент)

 

 

КРЕМЕНЧУК 2016


 

ЗМІСТ

 

Вступ……………………………………………………………………… 3
1. Структура процесу написання курсової роботи з навчальної дисципліни «Державне та регіональне управління»…………………..   4
1.1  Вибір теми, визначення мети та об’єкта досліджень……………. 1.2 Визначення завдань дослідження курсової роботи…………….. 1.3 Пошук та обробка матеріалу, необхідного для написання курсової роботи…………………………………………………… 1.4 Узагальнення і систематизація матеріалів………………………. 1.5 Написання курсової роботи………………………………………. 1.6 Вимоги до оформлення курсової роботи………………………… 1.7 Захист курсової роботи……………………………………………. 1.8 Критерії оцінювання курсової роботи…………………………… 4 5   6 7 7 8 11 12
2 Тематика курсових робіт та їх структура……………………….. 13
3 Рекомендації щодо виконання аналітичної частини курсової роботи……………………………………………………………………..   16
4 Етапи виконання індивідуального навчально-дослідного завдання…………………………………………………………………….   21
Список літератури………………………………………………………… Додаток А Зразок оформлення титульної сторінки пояснювальної записки курсової роботи…………………………………………………. 32     35

 

 


 

ВСТУП

 

Відповідно до навчального плану важливим етапом вивчення дисципліни "Державне та регіональне управління" є виконання курсової роботи.

Мета курсової роботи полягає в тому, щоб закріпити теоретичні знання з даної дисципліни, прищепити навички самостійної роботи у сфері державного та регіонального управління, навчити розробляти заходи, спрямовані на реалізацію виявлених резервів щодо підвищення ефективної роботи органів державного та регіонального управління.

Зі становленням ринкових відносин в Україні та інтеграцією вітчизняної господарської системи у глобальний світовий простір постає нагальне питання підвищення рівня управлінської підготовки кадрів у сфері державного управління. Ускладнення процесів соціальної самоорганізації, взаємопереплетення та взаємопроникнення сфер, секторів суспільної діяльності вимагає при прийнятті управлінських рішень застосування комплексу знань з різних галузей, серед яких саме управлінські знання та навички відіграють вирішальну роль. Сучасний управлінець повинен мати достатній рівень економічних знань, вміти їх застосовувати при розробці та прийнятті управлінських рішень, прогнозувати економічні й соціальні наслідки прийнятих рішень. Написання курсової роботи з дисципліни «Державне та регіональне управління» спрямоване на вирішення цього завдання.

Базою для виконання курсової роботи виступають регіони та держава в цілому. Курсова робота певною мірою узагальнює набуті знання з державного та регіонального управління і висвітлює механізми регулювання вітчизняної економіки в динаміці. Студенти повинні зробити спробу використання деяких елементів порівняльного аналізу при оцінюванні регулювання макроекономічних процесів у містах, регіонах з різним рівнем соціально-економічного розвитку, що дає можливість оцінити розвиненість та дієвість застосовуваних механізмів регулювання.

При виконанні курсової роботи студенти повинні творчо підходити до питання розв’язання поставлених у роботі задач і використовувати літературу з висвітленням останніх досягнень науки і техніки в управлінні, нових нормативних матеріалів.

Загальний обсяг курсової роботи – 60–80 аркушів формату А4. Виконання курсової роботи з дисципліни "Державне та регіональне управління" має характер навчально-дослідної роботи.

 

1 СТРУКТУРА ПРОЦЕСУ НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ “ДЕРЖАВНЕ ТА РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ”

 

Під час виконання курсової роботи слід керуватися наступним планом:

1. Вибір теми, визначення мети та об'єкта досліджень.

2. Визначення завдань досліджень курсової роботи.

3. Пошук та обробка матеріалу, необхідного для написання курсової роботи.

4. Узагальнення і систематизація матеріалів.

5. Написання курсової роботи.

6. Оформлення курсової роботи.

7. Захист курсової роботи.

 

1.1 Вибір теми, визначення мети та об’єкта досліджень

Тему курсової роботи студент обирає самостійно або за порадою наукового керівника кафедри “Менеджмент” згідно з темами, запропонованими у методичних вказівках.

Вибір теми визначає початок роботи над курсовою роботою. Викладачі кафедри проводять зі студентами роботу, спрямовану на орієнтацію вибору тем. При цьому необхідно врахувати індивідуальні здібності студентів, науково-дослідницьку роботу, що проводили студенти до написання курсової роботи.

За необхідності розв’язання комплексної проблеми, виходячи з аналізу управлінської та економічної ситуації у відповідному регіоні, викладач-керівник визначає студентів, які мають вести розробку теми названої курсової роботи.

Підхід до вибору теми мусить бути творчим. для написання курсової роботи студент може запропонувати власну тему, а також нову форму (що особливо цінно) викладення теми, при цьому необхідно порадитися з викладачем-керівником.

Після завершення етапу вибору тем курсових робіт складають поіменний список студентів із зазначенням назви теми. Список затверджують на засіданні кафедри.

Визначення мети та об'єкта курсової роботи зосереджує студента на розв’язанні конкретних питань, сприяє збиранню необхідної інформації, яка стосується теми.

Курсову роботу пишуть за фактичними матеріалами регіону та держави, оскільки вона повинна мати практичне значення. Але, виходячи з досвіду та набутих навичок студента, вона може носити і цілком теоретичний характер.

Об'єктом курсової роботи може бути суспільство в цілому та його компоненти, які підпадають під управлінський вплив держави, сприймають його і беруть участь у формуванні механізмів управління. Вибір теми – це свідомо обґрунтоване самостійне рішення студента. Тому він має чітко усвідомлювати актуальність обраної теми дослідження.

 

1.2 Визначення завдань дослідження курсової роботи

Після визначення мети курсової роботи виникає необхідність окреслити завдання, які ведуть до розкриття суті поставленого питання і мають бути розв’язані при виконанні роботи.

Ринкові відносини потребують від фахівця вміння оперативно орієнтуватися у змінах економічної політики, професійно оцінювати реальні економічні умови і знаходити оптимальні шляхи розв’язку економічних проблем у сфері виробничої, позавиробничої та зовнішньоекономічної діяльності. Курсову роботу виконують на основі зібраних та проаналізованих матеріалів.

Основні завдання курсової роботи:

– засвоєння й закріплення теоретичних знань студента;

– виявлення здатності студентів поєднувати набуті теоретичні знання під час розв’язання конкретних завдань та практики вдосконалення управління на державному, регіональному та місцевих рівнях;

– вміння впроваджувати результати наукових узагальнень;

– обов'язкове поєднання функцій управління з використанням сучасної обчислювальної техніки.

Крім того, рівень написання курсової роботи дає об’єктивну характеристику підготовки студента для самостійної роботи після закінчення ВНЗ.

 

1.3 Пошук та обробка матеріалу необхідного для написання курсової роботи

Якість роботи, її практичне значення залежать від правильно складеної програми збору даних. Програма збору вихідних матеріалів може бути розроблена лише після ознайомлення студентів зі спеціальною літературою, а також об'єктом курсової роботи. Розробка таких програм, як правило, не викликає особливих ускладнень.

Оцінювання виконаної курсової роботи ґрунтується не на кількості використаних матеріалів, а на якості їх обробки; ступені самостійності виконання; особливостей висновків і пропозицій; наявності певної частки елементів новизни й оригінальності.

Матеріал збирають тоді, коли студент почав вивчати особливості об'єкта дослідження (з літературних джерел, технічних інструкцій, нормативних документів тощо).

 

1.4 Узагальнення і систематизація матеріалів

У процесі вивчення дисципліни студент має набути вміння узагальнювати та систематизувати матеріали, працювати над пропозиціями з таким розрахунком, щоб мати час для збору матеріалів і перевірки доцільності своїх висновків і пропозицій. Таку роботу рекомендується виконувати за вказаною схемою:

1. Систематизація і обробка матеріалів з кожної пропозиції плану. На цьому етапі відбирають матеріал для включення у відповідні розділи курсової роботи і складають план викладення (структура, оформлення наочного матеріалу тощо), на основі аналізу роблять висновки.

2. Висновки та пропозиції. На цьому етапі визначають основні напрямки розробки висновків і пропозицій, що витікають з основного змісту курсової роботи.

3. Збір додаткових матеріалів, детальна розробка і обґрунтування висновків і пропозицій.

4. Літературна обробка та оформлення курсової роботи з обов’язковим включенням графічного матеріалу.

        

1.5 Написання курсової роботи

Перед “чистовим” переписуванням курсової роботи (остаточний варіант), необхідно ознайомитися з правилами оформлення та відредагувати роботу, визначитися із розміщенням графічного матеріалу. Під час написання курсової роботи студент зобов’язаний дотримуватись наступних вимог:

– правильно застосовувати теоретичні положення з державного та регіонального управління;

– чітко та лаконічно викладати свої думки і пропозиції.

Важливим моментом під час написання курсової роботи, є правильно обрана послідовність її викладення, тобто структура роботи.

 

1.6 Вимоги до оформлення курсової роботи

Курсову роботу (обсягом до 80 стор.) друкують за допомогою комп'ютера на одній стороні аркуша білого паперу формату А4 (210x297 мм.) до тридцяти рядків на сторінці з використанням шрифтів текстового редактора Word розміру 14 з полуторним міжрядковим інтервалом. Текст роботи необхідно друкувати, залишаючи береги таких розмірів: лівий — 25 мм, правий — 15 мм, верхній — 20 мм, нижній — 20 мм.

Шрифт друку повинен бути чітким, стрічка чорного кольору середньої жирності. Щільність тексту роботи повинна бути однаковою.

Заголовки структурних частин роботи “ЗМІСТ”, “ВСТУП”, “РОЗДІЛ”, “ВИСНОВКИ”, “СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ”, “ДОДАТКИ” друкують великими літерами симетрично до тексту. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою. Відстань між заголовком і текстом повинна дорівнювати 2 інтервалам.

Кожну структурну частину роботи треба починати з нової сторінки.

Нумерацію сторінок, розділів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака „№”. Першою сторінкою роботи є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.

Такі структурні частини роботи, як зміст, висновки, список використаних джерел не мають порядкового номера. Всі аркуші, на яких розміщені згадані структурні частини, нумерують звичайним чином. Не нумерують лише їх заголовки, тобто не можна друкувати: “1. ВСТУП” або “Розділ 4. ВИСНОВКИ”.

Номер розділу ставлять після слова “РОЗДІЛ”, після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу.

Рисунки й таблиці треба подавати безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше або на наступній сторінці. Ілюстрації позначають словом “Рис.” І нумерують послідовно в межах розділу, за винятком ілюстрацій, поданих у додатках. Номер ілюстрації повинен складатися з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка. Наприклад, Рис. 1.2 (другий рисунок першого розділу). Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщують послідовно під ілюстрацією.

Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць, поданих у додатках) в межах розділу. В правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують напис “Таблиця” із зазначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: “Таблиця 1.2” (друга таблиця першого розділу). Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею. Її друкують симетрично до тексту. Назву і слово “Таблиця” починають з великої літери. Назву не підкреслюють.

При перенесенні частини таблиці на інший аркуш (сторінку) слово “Таблиця” і номер її вказують один раз справа над першою частиною таблиці, над іншими частинами пишуть слова “Продовження табл.” і вказують номер таблиці, наприклад: “Продовження табл. 1.2”.

Формули в роботі (якщо їх більше однієї) нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля правого берега аркуша на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (3.1) (перша формула третього розділу).

При написанні роботи необхідно давати посилання на літературні джерела, окремі результати з яких наводяться. Такі посилання дають змогу відшукати джерела й перевірити достовірність відомостей про цитування, дають необхідну інформацію щодо нього, допомагають з'ясувати його зміст, мову тексту, обсяг.

Використовуючи літературні джерела, студент повинен викладати думки автора своїми словами, або наводити цитати з обов’язковим посиланням на джерела порядковим номером за переліком посилань, виділеним двома квадратними дужками, наприклад, “... у працях [1–7]...”. Якщо в тексті необхідно зробити посилання на цитату, то вказують сторінку, наприклад [1, с. 7].

Список використаних джерел – елемент бібліографічного апарату, що містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків. Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують з каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропусків будь-яких елементів, скорочення назв та ін. Завдяки цьому можна уникнути повторних перевірок, вставок пропущених відомостей. Джерела можна розміщувати одним з таких способів: у порядку появи посилань у тексті, але в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку. Відомості про джерела, включені до списку, треба давати відповідно до вимог державного стандарту з обов'язковим наведенням назв праць.

Додатки оформлюють як продовження роботи на наступних її сторінках або у вигляді окремої частини (книги), розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті. Якщо додатки подають на наступних сторінках роботи, кожний такий додаток повинен починатися з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкують слово “Додаток __ ” і велику літеру, що позначає додаток.

Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Г, Є, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, додаток А, додаток Б і т.д. Один додаток позначається як додаток А.

При оформленні додатків окремою частиною (книгою) на титульному аркуші під назвою роботи друкують великими літерами слово “ДОДАТКИ”.

Ілюстрації, таблиці й формули, що розміщені в додатках, нумерують у межах кожного додатка, наприклад: Таблиця А.1 – перша таблиця додатка А; Рис. Д. 1.2 – другий рисунок першого розділу додатка Д; формула (А.1) – перша формула додатка А.

Матеріал курсової роботи розташовується в такій послідовності:

1. Титульний аркуш.

2. Лист завдання на курсову роботу.

3. Зміст із зазначенням повних назв глав, параграфів роботи та їх розміщення на сторінках тексту:

3.1. Вступ.

3.2. Розділи роботи.

3.3. Висновки (робляться щодо роботи в цілому).

4. Індивідуальне навчально-дослідне завдання.

5. Список використаних джерел.

Нумерація сторінок повинна бути наскрізною, з урахуванням таблиць, графіків, діаграм та інших матеріалів, які розмішені по тексту та займають обсяг аркуша формату А4. Форма титульного аркуша наведена в додатку А. Список використаної літератури оформляється з урахуванням відповідних вимог.

 

1.7 Захист курсової роботи

До захисту курсової роботи допускаються студенти, які вчасно здали роботи на перевірку викладачеві. Студент, який захищає курсовий проект, повинен зробити доповідь за роботою, де необхідно відобразити актуальність теми дослідження, його мету й коротко охарактеризувати результати, отримані за кожним розділом роботи. Після доповіді необхідно відповісти на запитання, які виникли у викладача в процесі перевірки роботи й доповіді та присутніх. За результатами попередньої перевірки роботи та її захисту викладач оцінює роботу.

 

1.8 Критерії оцінювання курсової роботи

Оцінка "відмінно" ставиться, якщо роботу виконано в повному обсязі без помилок, оформлено згідно з існуючими стандартами з оформлення подібних робіт та здано в установлений термін; під час захисту студент продемонстрував добре володіння теоретичним матеріалом, чітко та аргументовано відповів на поставлені запитання, використовував комп’ютерну техніку для демонстрації основних положень та результатів своєї роботи.

Оцінка "добре" ставиться, якщо роботу виконано в повному обсязі, здано в установлений термін, але в роботі є незначні помилки, що не впливають суттєво на кінцеві результати, або є незначні вади в оформленні роботи, деякі стилістичні та граматичні помилки; під час захисту студент продемонстрував добре володіння теоретичним матеріалом, відповів на поставлені запитання.

Оцінка "задовільно" ставиться, якщо роботу виконано в повному обсязі, здано в установлений термін, але в роботі є окремі помилки, що впливають на кінцеві результати, а також окремі вади в оформленні роботи, стилістичні та граматичні помилки; під час захисту студент продемонстрував володіння теоретичним матеріалом, але не дуже чітко та аргументовано відповів на поставлені запитання (або відповів не на всі запитання).

Оцінка "незадовільно" ставиться, якщо роботу виконано в неповному обсязі, з грубими помилками без дотримання установлених вимог щодо оформлення подібних робіт. Така робота до захисту не допускається і повертається студентові на переробку.


 

2 Тематика курсових робіт та їх структура

 

Курсові роботи виконуються згідно з наступними темами:

1. Державне управління в галузі економіки (на прикладі промисловості, сільського господарства, транспорту, будівництва, зв‘язку, ЖКГ, охорони здоров‘я, освіти тощо).

2. Державне управління комплексом економіки (на прикладі АПК, ВПК, паливно-енергетичного, металургійного тощо).

3. Державне управління в секторі економіки (на прикладі державного, корпоративного, малого і середнього бізнесу тощо).

4. Місцеве самоврядування в Україні: сучасні проблеми.

5. Державне управління окремого ринку (на прикладі ринку цінних паперів, валютного, сировинного, нерухомості тощо).

6. Державне управління розвитку ринкової інфраструктури (на прикладі фінансової, кадрової, матеріально-технічної, соціальної тощо).

7. Місцеве самоврядування і державна влада: проблеми взаємовідносин;

8. Адміністративно-правове та організаційне забезпечення взаємодії органів державноїх влади України у правоохоронній сфері.

9. Захист економічної конкуренції: організаційно-правові засади державного управління.

10. Механізми державного управління в сфері захисту економічної конкуренції в Україні.

11. Державне управління у сфері природних монополій.

12. Місцеве самоврядування в Україні у контексті європейського досвіду.

13. Механізми державного управління у сфері захисту прав жінок в Україні.

14. Державне управління підприємницькою діяльностю.

15. Актуальні проблеми місцевого самоврядування в Україні у контексті адміністративної реформи.

16. Державне управління соціальними системами України.

17. Державне управління і контроль у галузі вивчення, використання та охорони надр.

18. Державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.

19. Законність у сфері державного управління: поняття, принципи, гарантії забезпечення.

20. Державне управління інвестиційною діяльностю.

21. Державне управління у сфері інноваційної діяльності.

22. Місцеве самоврядування в системі народовладдя.

23. Державна служба зайнятості як централізований орган виконавчої влади.

24. Державне регулювання раціональної зайнятості.

25. Державне регулювання доходів населення.

26. Державне регулювання рівня і якості життя населення.

27. Сучасні методи оцінювання персоналу органів державного управління.

28. Управління керівним персоналом у сфері державної служби України.

29. Державне управління продовольчою безпекою на рівні регіону.

30. Інша тема за умови погодження із викладачем навчальної дисципліни.

Тематика курсових робіт розроблена з урахуванням проблем, які відбивають зміст дисциплін "Державне та регіональне управління".

Під час написання курсової роботи рекомендується дотримуватися наступної структури:

1. Об‘єкт державного управління (певна сфера економічної діяльності, економічний процес): охарактеризуйте сучасний стан об`єкту на основі аналізу основних соціально-економічних показників його розвитку.

2. Економічна необхідність, межі державного управління зазначеної сфери економічної діяльності (економічного процесу): чим, на Вашу думку, визначається необхідність такої діяльності держави (існуючі обмеження ринку, потреба постачання суспільних благ тощо)? Які чинники зумовлюють доцільні межі втручання держави в управлінні зазначеної сфери, процес? Як сформульовані стратегічні цілі держави та шляхи їх досягнення щодо зазначеного об`єкту у чинних нормативно-правових актах, програмних документах?

3. Суб’єкти державного управління зазначеної сфери економічної діяльності (економічного процесу): які органи державної влади мають відповідні повноваження? Які горизонтальні та вертикальні зв`язки встановлені при взаємодії цих органів державної влади? Чи достатніми є повноваження цих суб`єктів щодо зазначеного об`єкту? Чи відповідає чинна організаційна структура суб`єктів державного управління цілям та завданням економічного зростання України?

4. Засоби державного управління зазначеної сфери економічної діяльності (економічного процесу): які механізми (методи, інструменти) використовуються (а які – ні, але можуть використовуватись у цій сфері) суб‘єктами регулювання щодо зазначеного об‘єкту? Проаналізуйте умови, процедури, сфери, форми та реальні наслідки їх застосування.

5. Прогалини у функціонуванні системи державного управління зазначеної сфери економічної діяльності (економічного процесу): чи відповідає сучасний стан державного управління офіційним цілям та завданням держави у визначеній сфері? Що, на Вашу думку, гальмує розвиток зазначеної системи? Обґрунтуйте Вашу позицію, посилаючись на аналіз чинної нормативно-правової бази, динаміку показників розвитку зазначеної сфери (процесу) тощо.

6. Висновок: сформулюйте Ваші пропозиції щодо розв`язання назрілих проблем, пов‘язаних із функціонуванням зазначеної системи державного управління.

7. Перелік використаних джерел (Internet-сайти, статистичні довідники, нормативно-правові акти тощо).

Якщо курсова робота виконується на основі літературних джерел, вона повинна містити узагальнення теоретичних основ та передового досвіду з проблем державного та регіонального управління. У аналітичній частині такого проекту слід детально розглянути принципи аналізу та узагальнення відповідного передового досвіду.

 

3 РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ

АНАЛІТИЧНОЇ ЧАСТИНИ КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

Виконання аналітичної записки передбачає формування у студентів уявлення про державне управління як певний різновид систем – особливу складноорганізовану впорядковану цілісність, що включає певні структурні елементи, об‘єднані різноманітними зв‘язками і взаємовідносинами, специфічними за своєю природою і змістом.

Наявність не тільки необхідних, а й достатніх елементів для саморозвитку, самовідтворення такої системи характеризує її цілісність, самодостатність. Ознака органічності системи вказує на внутрішню, родинно-генетичну єдність, чистоту, нечужинність її елементів. Чим більше в зазначеній системі перехідних, змішаних явищ, форм та процесів, тим нижчий ступінь її органічності, чистоти. Здатність комплексно, адекватно і своєчасно реагувати на зміни навколишнього середовища свідчить про мобільність системи державного управління. Наявність зазначених характеристик цієї системи є запорукою досягнення цілей держави у відповідній сфері економічних відносин.

Як складові елементи системи державного управління можуть розглядатися: об‘єкти та суб‘єкти відповідної діяльності, форми, методи, механізми її здійснення тощо. Сутнісні характеристики елементів системи державного регулювання економіки та конкретні приклади їх втілення, наведені в табл.1.


Таблиця 1– Основні складові системи державного управління (ДРУ)

та їх сутність

Складова системи ДРУ Сутність, приклади
Об‘єкти на що спрямований вплив держави? – економіка країни, галузей, сфер, секторів, регіонів, областей, міст, районів тощо; –економічні явища, процеси (економічний цикл, структура економіки, інвестиційні процеси, грошовий обіг, інфляція, ціни, платіжний баланс тощо)
Суб‘єкти які органи та інституції забезпечують вплив держави? – міждержавні і національні (центральні, регіональні, місцеві) органи державної влади та інституції
Механізми завдяки чому забезпечується функціонування ДРУ? Цілісна сукупність взаємодіючих, взаємозумовлених і цілеспрямованих важелів, форм, методів ДРУ – організаційний, правовий, економічний, інформаційний тощо; – фінансово-бюджетний (фіскальний), грошово-кредитний (монетарний), інвестиційний, зовнішньоекономічний тощо
Важелі (інструменти) що є знаряддям здійснення механізму ДРУ? – фінансово-бюджетний: податки, державні витрати, пільги, субсидії, дотації, субвенції тощо; – грошово-кредитний: облікова ставка, норма обов‘язкового резервування, операції на відкритому ринку тощо; – валютний: валютні інтервенції, девальвація, ревальвація, валютні обмеження тощо; – зовнішньоекономічний – ціна, податок, мито, тарифи, стандарти, пільги тощо
Методи в який спосіб здійснюється (реалізується) ДРУ? –за характером впливу (прямі, непрямі); –за часом дії (довгострокові, короткострокові); –за масштабами втручання (загальні, часткові); –за змістом (економічні, адміністративні, інституційні, соціально-психологічні); – за способом прийняття (правові, неправові); –за характером дії (стримувальні (обмежувальні), стимулюючі, комплексні); – за рівнем впливу (загальнодержавні, територіальні, місцеві); –за об‘єктом впливу (галузеві, функціональні) тощо
Форми що є зовнішнім виразом, втіленням змісту ДРУ? –план (прогноз) соціально-економічного розвитку країни, галузі, певної сфери економічної діяльності, регіону, державне замовлення тощо

 

По суті, виконання курсової роботи передбачає опис зазначених елементів системи державного управління відповідно до обраної студентом теми та з‘ясування стану розвитку цієї системи в контексті наведених характеристик цілісності, органічності, мобільності.

Для висвітлення теми курсової роботи варто навести статистичні дані, що характеризують структуру та динаміку аналізованого процесу, явища. З цією метою доцільно скористатися статистичними даними, розміщеними на сайтах.

Лаконічна відповідь на п. 2 аналітичної записки (2–3 речення) передбачає чітке формулювання основної проблеми, що зумовлює необхідність втручання держави в процес регулювання аналізованого процесу (діяльності) та доцільні межі такого втручання, пов‘язані із об‘єктивними можливостями застосування владних механізмів в економічній сфері. Для цього варто взяти до уваги основні ситуації неспроможності ринку та джерела неспроможностей державної влади в сфері регулювання економіки, розгорнутий перелік яких наведено відповідно в таблицях 2 і 3.

Таблиця 2 – Перелік неспроможностей ринку та їх наслідків для ефективності економіки

Неспроможність ринку Наслідки для ефективності економіки
1 2

1. ТРАДИЦІЙНІ НЕСПРОМОЖНОСТІ РИНКУ

А Суспільні блага

Неконкурентні, виключні у споживанні: придатні для продажу суспільні товари Недостатня пропозиція
Неконкурентні, невиключні у споживанні: чисті суспільні блага Недостатня пропозиція
Конкурентні, невиключні у споживанні: ресурси спільної власності Надмірне споживання, недостатнє інвестування

Б Зовнішні ефекти

Позитивні зовнішні ефекти Недостатня пропозиція, недостатнє споживання  
Негативні зовнішні ефекти Надмірна пропозиція, надмірне споживання    

Продовження табл. 2

1 2
Природна монополія Недостатня пропозиція, Х-неефективність
Інформаційна асиметрія: надмірна оцінка і недооцінка якості Надмірне споживання або недостатнє споживання

2. ІНШІ ОБМЕЖЕННЯ КОНКУРЕНТНОЇ МОДЕЛІ

 

А Ринки з небагатьма продавцями або покупцями Недостатня пропозиція

Б Ендогенні або неприйнятні вподобання

Ендогенні вподобання Як правило, надмірне споживання
Взаємозалежність корисностей Неефективність розподілу
Неприйнятні вподобання Надмірне споживання

В Проблема невизначеності

Неповні ринки страхування: несприятливий вибір, моральна шкода й унікальні активи Недостатнє або надмірне споживання, недостатня пропозиція
Неправильне розуміння ризику Надмірне або недостатнє споживання
Г Міжчасові проблеми: некомерційні активи і банкрутство Неповні ринки капіталу, недостатнє інвестування
Д Витрати пристосування Недостатнє використання ресурсів

 

Таблиця 3 – Джерела неспроможностей державної влади в сфері регулювання економіки

 

Неспроможність державної влади Наслідки для економіки  
1 2

Проблеми, властиві прямій демократії

Парадокс голосування Неоднозначність програм
Інтенсивність уподобань і пакетування позицій Витрати за неефективний суспільний вибір припадають на меншість

Проблеми, властиві представницькій владі

Вплив організованих інтересів Пошуки ренти
Географічні виборчі округи Розподіл «державного бюджету»

Продовження табл. 3

1 2
Обмежені часові горизонти, породжені виборчими циклами Недостатнє інвестування
Позування перед громадськістю Обмежений порядок денний

Проблеми, властиві бюрократичному забезпеченню

Проблеми державних інститутів Використання ресурсів не за призначенням
Проблеми оцінювання благ Х-неефективність
Обмежена конкуренція Х-неефективність
Захист прав державних службовців Негнучкість
Неспроможності державних інститутів як неспроможності ринку Неефективність розміщення та Х-неефективність

Проблеми, властиві децентралізації

Розмиті повноваження Проблеми втілення політики в життя
Фіскальні зовнішні ефекти Нерівний розподіл місцевих суспільних благ

 

 

Визначення стратегічних цілей держави та шляхів їх досягнення щодо зазначеного об`єкту доцільно навести з посиланням на чинне законодавство, програмні документи діяльності уряду України тощо. У разі відсутності таких положень можливо послатися на проекти законів України, розробки перспективних урядових рішень щодо регулювання аналізованих процесів. З цією метою варто звернутися до матеріалів, розміщених на сайтах [1, 2, 7].

Висвітлення п.п.3–6 передбачає використання студентами всього масиву інформації, виділеного ними як найбільш цікавого і актуального для обраної сфери дослідження - зокрема, в частині досвіду реформування вітчизняної економіки, можливостей використання в практиці державного управління в Україні позитивного зарубіжного досвіду тощо. У цьому розумінні доцільним буде звернення до матеріалів сайтів [6–15].

Аналітична частина курсової роботи повинна завершуватися 1–3 висновками, які б висвітлювали авторську позицію щодо основних проблем функціонування відповідної системи державного регулювання економічної діяльності та конкретних напрямів їх розв’язання у відповідності до сучасних реалій господарського життя в нашій країні.

4 ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО

НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНОГО ЗАВДАННЯ

Перший етап передбачає вибір індивідуального варіанта; написання вступу, який має містити обґрунтування актуальності теми, мету виконання індивідуальної навчально-дослідної роботи, а також завдання, вирішення яких сприяє досягненню поставленої мети. Завдання формулюють за розділами роботи: теоретичним, аналітичним і евристичним.

Другий етап. Формування теоретичного розділу роботи (першого розділу). Теоретичний розділ має розкривати зміст основних показників, що характеризують економіку регіону (валовий регіональний продукт; інвестиції в основний капітал; загальний обсяг інноваційних витрат; обсяги реалізованої продукції промисловості; зовнішньоторговельний оборот; середньомісячна номінальна заробітна плата одного найманого працівника), а також допоміжних показників (індекс інфляції та кількість наявного населення). Це має здійснюватися на основі аналізу літературних джерел, що містять теорію з указаних питань регіонального менеджменту. Перший розділ повинен закінчуватися узагальнюючим висновком.

Третій етап. Формування аналітичного розділу (другого розділу).

Аналітичний розділ має містити результати розрахунків, що повинні бути отримані за наведеною нижче методикою, і висновок, зроблений за результатами аналітичних розрахунків.

Методика виконання аналітичних розрахунків і формулювання узагальнюючого висновку:

1. Формування таблиці вихідних даних згідно з індивідуальним варіантом (табл. 4) за показниками, що наведені в табл. 5 і характеризують економіку регіону.


Таблиця 4 – Індивідуальні варіанти

№ варіанта   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Назва регіону Автономна республіка Крим (АРК)   Вінницька область   Волинська область   Дніпропетровська область   Донецька область   Житомирська область   Закарпатська область   Запорізька область Івано-Франківська область   Київська область   Кіровоградська область   Луганська область   Львівська область   Миколаївська область   Одеська область   Полтавська область   Рівненська область   Сумська область   Тернопільська область   Харківська область   Херсонська область   Хмельницька область   Черкаська область Чернівецька область   Чернігівська область   м. Київ   м. Севастополь  

 

Таблиця 5 –Основні економічні показники, що характеризують економіку j-го регіону та України (вихідні дані)

Значення показників за роками

Назва показників

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
1 2 3 4 5 6 7 8
УКРАЇНА              
1. Валовий внутрішній продукт, фактичні ціни, млн грн              
2. Інвестиції в основний капітал, фактичні ціни, млн грн              
3. Загальний обсяг інноваційних витрат, фактичні ціни, млн грн              
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості, фактичні ціни, млн грн              

Продовження табл. 5

1 2 3 4 5 6 7 8
5. Зовнішньоторговельний оборот, фактичні ціни, млн дол США              
6. Середньомісячна номінальна заробітна плата одного найманого працівника, грн              
7. Індекс інфляції, відсотки              
8. Середньорічна кількість наявного населення, млн осіб              
J-та ОБЛАСТЬ              
1. Валовий регіональний продукт, фактичні ціни, млн грн              
2. Інвестиції в основний капітал, фактичні ціни, млн грн              
3. Загальний обсяг інноваційних витрат, фактичні ціни, млн грн              
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості, фактичні ціни, млн грн              
5. Зовнішньоторговельний оборот, фактичні ціни, млн дол США              
6. Середньомісячна номінальна заробітна плата одного найманого працівника, грн              
Індекс інфляції, відсотки              
Середньорічна кількість наявного населення, тис осіб              

 

 

2. Розрахунок основних економічних показників, що характеризують економічний розвиток України та j-ї області в реальних цінах на одну особу (табл. 6)

Таблиця 6 – Вихідні дані для розрахунку інтегрального показника

Значення показників за роками

Назва показників

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
1 2 3 4 5 6 7 8
УКРАЇНА              
1. Валовий внутрішній продукт, реальні ціни на одну особу, грн              
2. Інвестиції в основний капітал, реальні ціни на одну особу, грн              
3. Загальний обсяг інноваційних витрат, реальні ціни на одну особу, грн              
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості, реальні ціни на одну особу, грн              
5. Зовнішньоторговельний оборот, реальні ціни на одну особу, дол США              
6.Середньомісячна реальна заробітна плата одного найманого працівника, грн              
J-та ОБЛАСТЬ              
1. Валовий регіональний продукт, реальні ціни на одну особу, грн              
2. Інвестиції в основний капітал, реальні ціни на одну особу, грн              
3. Загальний обсяг інноваційних витрат, реальні ціни на одну особу, грн                

Продовження табл. 6

1 2 3 4 5 6 7 8
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості, реальні ціни на одну особу, грн              
5. Зовнішньоторговельний оборот, реальні ціни на одну особу, дол США              
6. Середньомісячна реальна заробітна плата одного найманого працівника, грн              

 

3.  Визначення основних економічних показників, що характеризують економіку України й областей у реальних цінах, здійснюють за формулами.

                                       = ,                                    (1)

               ,                                  (2)

де ФЦtікр, – значення і-го показника у фактичних цінах у країні та в j-й області відповідно; , – значення індексу інфляції у країні та в j-й області відповідно; t – період розрахунку.

Визначення основних економічних показників, що характеризують економіку України й областей у реальних цінах на одну особу здійснюється за формулами:

                                 = ,                                                    (3)

                                                         (4)

де , – кількість наявного населення у країні та в j-й області України відповідно; t – період розрахунку.

3. Визначення горизонтальної річної і середньорічної динаміки основних економічних показників в Україні й області (табл. 7).

Таблиця 7–Динаміка основних економічних показників

Значення показників за роками

Значення показників за роками (%)

 

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 середня
1 2 3 4 5 6 7 8  
УКРАЇНА                
1. Валовий внутрішній продукт                
2. Інвестиції в основний капітал                
3. Загальний обсяг інноваційних витрат                
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості                
5. Зовнішньоторговельний оборот                
6.Середньомісячна реальна заробітна плата одного найманого працівника, грн.                
J-та ОБЛАСТЬ                
1. Валовий регіональний продукт                
2. Інвестиції в основний капітал                
3. Загальний обсяг інноваційних витрат                
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості, реальні ціни на одну особу, грн                
5. Зовнішньоторговельний оборот                
6. Середньомісячна реальна заробітна плата одного найманого працівника, грн                

 

 

Розрахунок динаміки економічних показників здійснюється за формулами 5, 6, 7, 8.

Темпи росту показників:

                                           (5)

                                        (6)

Темпи приросту показників:

 

                                 (7)

                         (8)

 

де ЗПtiкр; ЗПtij – значення і-го показника у країні та в j-й області відповідно; t – період розрахунку.

Розрахунок середньорічної динаміки економічних показників за певний період здійснюють за формулами:

                                                                         (9)

                                       ,                             (10)

де n – кількість періодів розрахунку динаміки.

4. Розрахунок інтегрального показника потребує визначення співвідношень основних економічних показників, які розраховують за формулою:

                            (11)

 

За результатами розрахунків необхідно заповнити табл. 8.


Таблиця 8 – Співвідношення економічних показників, що характеризують j-й регіон і Україну

Значення показників за роками

Значення показників за роками (%)

 

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
1 2 3 4 5 6 7 8
УКРАЇНА              
1. Валовий внутрішній продукт              
2. Інвестиції в основний капітал              
3. Загальний обсяг інноваційних витрат              
4. Обсяги реалізованої продукції промисловості              
5. Зовнішньоторговельний оборот              
6.Середньомісячна реальна заробітна плата одного найманого працівника              

 

5. Рівень економічного розвитку регіону можна встановити за інтегральним показником за формулою:

                                                      (12)

де  – інтегральний показник, що характеризує рівень економічного розвитку j-го регіону в t-му році, , якщо показник визначати за укрупненими регіонами та j,...,24, якщо показник визначати за обласними регіонами України;

СВi – співвідношення значення i-го показника в регіоні (області) й Україні, що виражено десятковим дробом, 1,..., n , у даному випадку 1,..., 6.

Вихідні дані для розрахунку інтегрального показника подано в табл. 8.

5. Значення інтегрального показника мають бути оцінені за певними критеріями (табл. 9). Результати оцінки необхідно подати у вигляді таблиці (табл. 10).

Таблиця 9 – Критерії оцінювання інтегрального показника, що характеризує рівень економічного розвитку регіону

Роки

 

Значення інтегрального показника за роками

середнє за областями України   середнє за областями та містами Київ і Севастополь
2004 2,200280 40,792738
2005 1,283260 6,518977
2006 0,968022 5,449241
2007 1,055437 7,613101
2008 0,915476 16,092363
2009 1,166429 20,233353
2010 0,864742 33,723922
Середнє 1,207664 18,631956

Таблиця 10 – Результати оцінювання інтегрального показника

Роки   Значення інтегрального показника j-тої області за роками Оцінка інтегрального показника j-ї області за роками*
2004    
2005    
2006    
2007    
2008    
2009    
20010    
Середнє значення    
Питома вага позитивних оцінок    

Примітка: * „+” – значення інтегрального показника в j-й області вище за середнє в Україні; „–” – значення інтегрального показника в j-й області нижче за середнє в Україні.

Аналіз та інтерпретування інтегрального показника потрібно подати за наступним планом:

1. Як змінилося значення інтегрального показника за період (2000–2006)? Як отримана така динаміка характеризує рівень економічного розвитку j-го регіону?

2. Охарактеризуйте середньорічну динаміку інтегрального показника.

3. Якщо в річній динаміці інтегрального показника були негативні тенденції, то охарактеризуйте, які показники її зумовили.

4. Охарактеризуйте річну й середньорічну динаміку основних показників, що характеризують рівень економічного розвитку j-й області.

5. Охарактеризуйте рівень економічного розвитку j-ї області за середнім значенням інтегрального показника та критеріями оцінки.

Четвертий етап. Формування евристичного розділу (третього розділу), який повинен містити пропозиції щодо заходів, які мають бути запропоновані за результатами аналізу інтегрального показника. Кожний конкретний захід має бути обґрунтований щодо доцільності його реалізації для забезпечення сталого економічного розвитку регіону. В третьому розділі має бути наведений алгоритм розрахунку та оцінки інтегрального показника.


СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

 

1. Амоша І. Регіональні проблеми інноваційної політики та її активізація / І. Амоша. – Донецьк: ІЕП НАН України, 1999. – 48 с.

2. Бодров В.Г. Трансформація економічних систем: концепції, моделі, механізми регулювання та управління: навч. посіб./ В.Г. Бодров. – К.: УАДУ, 2002. – 104 с.

3. Гаман М.В. Державне управління інноваціями: Україна та зарубіжний досвід / М.В. Гаман. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – 217 с.

4. Гладкий Ю.Н. Основы региональной политики: учебник / Ю.Н. Гладкий, А.И. Чистобаев. – СПб.: Изд-во Михайлова В.А., 1998. – 660 с.

5. Дубовик В.С. Регіональні матеріально-ресурсні баланси: розробка базових балансів / В.С. Дубовик, О.М. Нижник, Б.З. Піріашвілі та ін. – К.: РВПС НАН України, 2005. – 80 с.

6. Івашов М.Ф. Актуальні питання економічної теорії та практики її застосування в державному управлінні: навч. посіб./ М.Ф. Івашов. – К.: НАДУ, 2004. - 56 с.

7. Єпіфанов А.О. Регіональна економіка: навч. посібн./ А.О. Єпіфанов, І.В. Сало. – К.: Наукова думка, 2000. – 340 с.

8. Законодательство Украины. Правовая серия «Инфодиск». www. infodisk. сom. ua, laws @ infodisk. сom. ua, 2007.

9. Кінах А.К. Український прорив: наукове видання/ А.К. Кінах. – К.: ВІРА ІНСАЙТ, 2004.— 320 с.

10. Лук’янченко Н.Д. Регіональні проблеми формування трудового потенціалу і шляхи їх вирішення: монографія / Н.Д. Лук’янченко, В.П. Антонюк, Л.В. Шаульська, Л.Л. Шамільова та ін. – Донецьк: МОН України; Донецький національний ун-т; НАН України; Ін-т економіки пром-сті, 2004. – 340 с.

11. Мартиненко В.Ф. Державне управління інвестиційним процесом: моногр./ В.Ф. Мартиненко. – К.: Вид-во НАДУ, 2005.

12. Михасюк І.Р. Регіональна економіка: навчальний посібник / І.Р.Михасюка. – Львів: Укр. технології, 1998. – 234 с.

13. Мікловда В. П. Регіональні механізми розвитку і підтримки малого підприємництва / В.П. Мікловда, В.І. Варцаба та ін. – Ужгород: Карпати, 2005. – 150 с.

14. Підмогильний М.В. Регіональна економіка: Словник довідник / М.В. Підмогильний. – К.: Тираж, 2004. – 346 с.

15. Регіональна Україна: Довідник. – К.: Геопринт, 2003. – 400 с.

16. Регіональний портрет України / За ред. Ю. Тищенко. – К.: УНЦПД, 2003. – 335 с.

17. Регіональні аспекти організації та управління фінансовими ресурсами: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 10-12 листопаду 2005 р. – Івано-Франківськ: ВДВЦІТ, 2006. – 148 с.

18. Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці: Матеріали науково- практичної конференції 13-14 травня 2004 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – 294 с.

19. Регіони України: проблеми та пріоритети соціально-економічного розвитку: Монографія / За ред. З.С. Варналія. – К.: Знання України, 2005. – 498с.

23. Стеченко Д.М. Управління регіональним розвитком: навч. посібн. / Д.М. Стеченко. – К.: Вища школа, 2000. – 224 с.  

 

Інтернет-ресурси:

1. Сайт Верховної Ради України - http: // www.rada.kiev.ua

2. Сайт Кабінету Міністрів України (вихід на всі міністерства і відомства) - http: // www.kmu.gov.ua.

3. Сайт Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України - http: // www. me.gov.ua

4. Сайт Міністерства фінансів України - http: // www.minfin.kmu.gov.ua

5. Сайт Державного комітету статистики України - http: // www.ukrstat.gov.ua

6. Сайт Міжнародного центру перспективних досліджень - http: // www.icps.kiev.ua

7. Сайт Інституту проблем законодавства ім. Ярослава Мудрого - http: //www.legality.kiev.ua

8. Сайт Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова - http: // www.uceps.com.ua

9. Сайт Українського інституту розвитку фондового ринку - http: // www.usmdi.org.ua

10. Сайт Інституту конкурентного суспільства - http: // www.ics.org.ua

11. Сайт Світового банку (WB ) - http: // www.worldbank.org

12. Сайт Європейського банку реконструкції та розвитку (EBRD) - http: // www.ebrd.org

13. Сайт Світової організації торгівлі (WTO) - http: // www.wto.org

14. Сайт Європейської комісії (EC ) - http: // www.europa.eu.int

15. Сайт Організації з міжнародного співробітництва і розвитку (OECD) - http: // www.oecd.org


Додаток А

Зразок оформлення титульної сторінки пояснювальної записки курсової роботи

Форма № Н-6.01

Кременчуцький національний університет

імені Михайла Остроградського

 

кафедра менеджменту

 

 

КУРСОВИЙ ПРОЕКТ

(РОБОТА)

 

з дисципліни «Державне та регіональне управління»

 

на тему:                                                                                                                                                                                                                 

 

 

Студента (ки) 2го курсу ___________ групи

 

напряму підготовки «Менеджмент»

(спеціальності «Менеджмент»)

___________________________________________

 

Керівник ___________________________________

 

Національна шкала ________________   

 

Кількість балів: __________Оцінка: ECTS _____

 

                                                                Члени комісії     ________________ ___________________________

                                                                                                                                        (підпис)                   (прізвище та ініціали)

                                                                                                 ________________ ___________________________

                                                                                                                                         (підпис)                   (прізвище та ініціали)

                                                                                                                           ________________ ___________________________

                                                                                                                                         (підпис)                    (прізвище та ініціали

 

 

м. Кременчук – 2016 рік


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 222; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!