Знаходження функції передачі ТО за експериментальними ЧХ



У вигляді розкладу Боде

В загальному функція передачі лінійного динамічного об’єкта записують як відношення поліномів

,            (9)

де ,  – постійні коефіцієнти; .

В полюсно-нульовому представленні функція передачі має вигляд

,           (10)

де ;  – нулі (корені чисельника) функції передачі;  – полюси (корені знаменника) функції передачі.

Припустимо, що нулі і полюси є дійсними і від’ємними. Після введення позначень , ( ),  ( ) та нескладних перетворень функцію передачі (10) запишемо у вигляді

,   (11)

де  – коефіцієнт функції передачі; – кількість диференціюючих ланок; – кількість аперіодичних ланок;
– кількість інтегруючих ланок;  – кількість полюсів функції передачі;  сталі часу диференціюючих ланок;  – сталі часу аперіодичних ланок.

За прийнятих припущень функція передачі (11) складається з послідовно з’єднаних ідеальних диференціюючих ланок, інтегруючих ланок та аперіодичних ланок першого порядку і називається розкладом Боде.

     Параметри моделі (11) (коефіцієнт функції передачі і сталі часу відповідних ланок) можна визначити за логарифмічною амплітудно-частотною характеристикою (ЛАЧХ) і логарифмічною фазочастотною характеристикою (ЛФЧХ) об’єкта, які обчислюють за формулами

,   (12)

,                 (13)

де  – амплітудно-частотна характеристика,  – фазочастотна характеристика.

Застосування ЛАЧХ є зручним особливо для послідовно з’єднаних ланок, оскільки результуюча ЛАЧХ є алгебраїчною сумою ЛАЧХ ланок. Графічне представлення  є нескладним і наочним, тому що наближені ЛАЧХ інтегруючих, аперіодичних і диференціюючих ланок є сполученням лінійних відрізків з кутами нахилу, кратними до –20, 0, +20  [5].

 

Послідовність знаходження функції передачі об’єкта у вигляді розкладу Боде (11) за експериментальними значеннями ЛАЧХ є такою:

1. За отриманими експериментальними даними будують амплітудно-фазову, амплітудно-частотну і фазочастотну характеристики об’єкта, за якими оцінюють можливу структуру функції передачі. Далі будують графік логарифмічної амплітудно-частотної характеристики, яку розраховують за формулою [5]

.                                   (14)

2. Апроксимують ЛАЧХ ТО лінійними відрізками з кутами нахилу, кратними до 0,  та отримують наближену ЛАЧХ.

3. Якщо наближена ЛАЧХ починається з горизонтальної лінії, то коефіцієнт передачі визначають з рівняння  (де  значення ЛАЧХ на низьких частотах). Якщо ЛАЧХ починається з лінії під кутом нахилу  (де  кількість інтегруючих ланок), то коефіцієнт  функції передачі (11) визначають з рівняння  (де  – значення ЛАЧХ інтегруючих ланок на частоті ).

      Далі за ЛАЧХ визначають значення частот сполучення  (частот, при яких сполучаються лінійні відрізки з різними кутами нахилу) та розраховують сталі часу диференціюючих або аперіодичних ланок, як величини, обернені до знайдених значень частот сполучення:

.                                           (15)

4. Записують функцію передачі технологічного об’єкта у вигляді розкладу Боде (11).

Варто зауважити, що в цьому методі структура функції передачі наперед невідома, тобто кількість інтегруючих, аперіодичних та диференціюючих ланок залежатиме від точності апроксимації експериментальної ЛАЧХ прямолінійними відрізками.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!