Тема 5. ІНСТИТУЦІЙНІ ЧИННИКИ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ



Інституційні чинники. Інституціональне будівництво. Інституціональна система та її принципи. Власність як базисний інститут. Приватизація та роздержавлення. Суб’єкти, цілі і методи приватизації. Інституціоналізація ринкової інфраструктури. Суб’єкт та об’єкт інституціоналізації ринкової інфраструктури. Періоди інституціоналізації ринкової інфраструктури.

Рекомендована література:[2, с. 216 - 242] , [3, с. 175 - 208].

Тема 6. ФУНКЦІОНУВАННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ НАЦІОНАЛЬНОГО РИНКУ

Інфраструктура в економічній системі. Шляхи і напрямки розвитку ринкової інфраструктури. Основні концепції дослідження ринкової інфраструктури.  

Інфраструктура національного ринку. Поняття і функції інфраструктури національного ринку. Інфраструктура товарного ринку. Товарна біржа. Інфраструктура фінансового ринку. Фондова біржа. Інвестиційні компанії. Довірчі товариства. Інфраструктура ринку праці. Страхова компанія і ауди­торська фірма. Умови формування ринку в Україні.

Рекомендована література:[2, с. 242 - 284], [3, с. 137 - 175].

Тема 7. ДЕРЖАВНІСТЬ ТА ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІКОЮ

Необхідність і сутність державного регулювання ринкової економіки. Співвідношення між економічною політикою та державним регулюванням економіки. Об’єкти та суб’єкти державного регулювання економіки. Інструменти (елементи та важелі) державного регулювання економіки. Межі державного втручання в економіку.

Економічні функції держави: забезпечення ефективності і справе­дливості, сприяння макроекономічному зростанню і стабільності. Кейнсіанський і монетарний підходи до економічної ролі держави.

Методи державного впливу на ринкову економіку: адміністрати­вні, економічні, правові. Об’єктивна необхідність державного регулювання економіки. Регулювання економіки як сукупність інституціонального, державного та громадського регулювання. Функції держави в сучасній ринковій економіці. Альтернативні концепції теорії макроекономічного регулювання економіки. Моделі державного регулювання економіки в зарубіжних країнах, та їх еволюція Мета, завдання та особливості державного регулювання економіки перехідного періоду. Завдання державного регулювання економіки України.

Рекомендована література:[2, с. 103 - 123], [3, с. 208 - 257].

Тема 8. ДЕМОКРАТІЯ, ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА ТА ЕКОНОМІЧНИЙ ПОРЯДОК

Демократія: сутність, принципи, походження. Еволюція принципів демократії. Основи демократії. Власність як основа економічної демократії. Демократичний соціалізм. Демократичний централізм. Демократія, справедливість і культура миру в контексті діалогу світових культур. Розвиток європейської культури в контексті діалогу цивілізацій. Збереження культурного різноманіття, заохочення плюралізму і діалогу між культурами і цивілізаціями в епоху глобалізації. Глобальні проблеми сучасності та демократичне врядування. Характеристика основних проблем сучасного світу. Проблема тероризму та засоби її вирішення. Економічний порядок, його види та принципи функціонування.

Рекомендована література:[2, с. 103 - 123], [3, с. 208 - 257].

Тема 9. СТРУКТУРНА ПЕРЕБУДОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

Структура національної економіки, фактори структурних зрушень в економіці. Методи впливу держави на структурні зрушення в економіці.

Напрямки вдосконалення регіональної структури економіки.

Форми державного регулювання економічного й соціального розвитку регіонів. Державні регіональні програми. Бюджетні субсидії, субвенції, дотації. Нормативи відрахувань державних податків до місцевих бюджетів. Регіональні замовлення на поставки продукції для задоволення державних потреб. Централізовані капітальні вкладення в розвиток економіки окремих регіонів. Мета, завдання та зміст планів і програм економічного й соціального розвитку регіонів.

Механізм створення та функціонування вільних економічних зон.

Завдання державного регулювання промислового виробництва. Пряме регулювання промислового виробництва. Методика прогнозування потреб держави у продукції промисловості. Державні контракти на поставки промислової продукції для державних потреб. Обґрунтування планів промислового виробництва. Державне підприємництво у сфері промисловості. Державний контроль за розміщенням промислових підприємств. Стандартизація та сертифікація промислової продукції. Методи впливу держави на недержавний сектор промислового виробництва.

Завдання державного регулювання розвитку агропромислового комплексу. Регулювання земельних відносин. Форми й методи регулювання агропромислового виробництва. Методи прогнозування державних потреб у продукції АПК. Баланс державних ресурсів сільськогосподарської продукції. Державні контракти та державне замовлення як засоби задоволення державних потреб у продукції АПК. Методи підтримки підприємництва в агропромисловому комплексі.

Сутність, завдання та форми державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Завдання та функції державних органів щодо регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Реєстрація суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Тарифне й нетарифне регулювання, квотування, ліцензування експорту та імпорту. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Декларування тарифів і майна, яке переміщується через кордон. Страхування зовнішньоекономічної діяльності. Державне регулювання експортно-імпортних операцій. Координація діяльності у сфері міждержавних зв’язків. Державне регулювання валютних операцій та кредитно-розрахункових відносин. Платіжний і торговельний баланси України.

Рекомендована література:[1, с. 97 -109], [2, с. 135 - 141], [3, с. 137 - 175].

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 306; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!