Другий та третій рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему накопичувального пенсійного забезпечення



Громадяни України можуть бути учасниками та отримувати пенсійні виплати одночасно з різних рівнів системи пенсійного забезпечення в Україні. Обов’язковість участі або обмеження щодо участі громадян у відповідних рівнях системи пенсійного забезпечення в Україні та отримання пенсійних виплат установлюються законами з питань пенсійного забезпечення.

Для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх, пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов’язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.

Питання участі іноземців і осіб без громадянства в системі пен сійного забезпечення в Україні та участі громадян України в іноземних пенсійних системах регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншими законами з питань пенсійного забезпечення та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

У ході пенсійної реформи зменшиться кількість пільгових пенсій, виникне зацікавленість зайнятого населення у власному матеріальному забезпеченні на старість чи у випадку непрацездатності, з’являться стимули до праці в офіційному, а не в тіньовому секторі економіки: чим більше людей буде зайнято в легальному секторі, тим вищими будуть пенсійні та інші соціаль ні виплати.

Кошти з фондів обов’язкового пенсійного страхування, інвестовані у виробництво, сприятимуть його розвиткові. Поступово виникатимуть нові робочі місця. Працівники сплачуватимуть біль ше внесків до пенсійних фондів. Завдяки цьому буде надходити достатня кількість коштів на потреби соціальної сфери.

Почнуть зростати надходження до чинної солідарної пенсійної системи. Розмір пенсії стане адекватним доходам, утраченим унаслідок виходу на пенсію.

2. Поняття та правові ознаки страхових пенсійних виплат.

Страхові пенсії - це щомісячні грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійно страхування, яку отримує застрахована особа вразі досягнення пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'їу випадках, передбачених законом.

Страхова пенсія є одним із найбільш поширених видів пенсійного забезпечення. Вона може призначатися та випла чуватися особі окремо як у солідарній, накопичувальній обов'язковій та недержавній пенсійних системах, так і у кожній з трьох пенсійних систем одночасно.

У солідарній пенсійній системі передбачається виплата пенсій за віком, пенсій по інвалідності та пенсій у зв'язку з втратою годувальника. З накопичувальної обов'язкової системи може виплачуватися довічна пенсія або одноразова пенсійна виплата, а в системі недержавного пенсійного забез печення особа вправі претендувати на довічну пенсію, пенсію на визначений період або ж одноразову пенсійну виплату.

Правовою основою для призначення та виплати страхових пенсій є низка законів України, серед яких найважливіши­ми вважаються: «Про загальнообов'язкове державне пенсій не страхування», «Про загальнообов'язкове державне стра хування від нещасного випадку на виробництві та профе сійного захворювання, що спричинило втрату працездат ності», «Про недержавне пенсійне забезпечення».

Страхові пенсії відзначаються певними ознаками. Най­більш характерним є те, що суб'єктами права на них можуть бути лише застраховані громадяни або члени їхніх сімей. Незастраховані особи не можуть отримувати страхову пенсію.

Важливою умовою призначення страхової пенсії є так зва­ний страховий стаж особи, тобто період сплати нею (або її ро ботодавцем) страхових внесків до відповідного пенсійного фонду.

Характерною ознакою страхових пенсій є те, що вони ви­плачуються за рахунок державних та недержавних соціаль них страхових фондів. У солідарній пенсійній системі здійс нення пенсійних виплат проводиться з Пенсійного фонду або з Фонду загальнообов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві; у накопичувальній — за рахунок Накопичувального пенсійного фонду; у недер жавній — за рахунок коштів недержавних пенсійних фондів.

За загальним правилом, юридичними фактами, що зумов люють виплату страхової пенсії, є обставини, передбачені пенсійними законами, але у певних випадках особа може додатково визначити інші юридичні факти у пенсійному контракті.

Для страхових пенсій характерним є те, що розмір їх спів відносний із середнім заробітком особи. При цьому законода вець встановив обмеження максимальної величини заро бітної плати, з якої стягуються страхові внески на пенсійне забезпечення. У накопичувальній (обов'язковій та недер жавній системах) розмір пенсійних виплат залежить лише від інвестиційного доходу та пенсійних активів особи.

На відміну від багатьох інших соціальних виплат, пенсійні кошти у накопичувальних пенсійних системах є приватною власністю особи. Вона може вказати майбутніх спадкоємців на випадок, якщо не зможе самостійно скористатися власни ми пенсійними коштами.

І, нарешті, останньою ознакою, що характеризує страхові пенсії, може вважатися можливість отримання пенсійних виплат накопичувальної системи особою одноразово.

3. Суб`єкти права на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної пенсійної системи.

Суб'єктами права на одержання пенсійних виплат у солі дарній пенсійній системі є:

1) громадяни України, які застраховані на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне стра хування» та досягли встановленого пенсійного віку чи ви знані інвалідами у встановленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб — члени їхніх сімей;

2) особи, яким до дня набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» , — за умови, якщо вони не отримують пенсії (щомі сячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених Законом, — члени їхніх сімей.

Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Ук раїні на законних підставах, мають право на одержання пен сійних виплат із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України, як що інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

1) За рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

2) пенсія за віком;

3) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворю вання, у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інва лідності з дитинства;

4) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Якщо особа має одночасно право на різні види пенсії за солідарною пенсійною системою, то за її вибором їй призна чається лише один із видів пенсії.

Загальними умовами для призначення та виплати пенсій є:

1) настання відповідного соціального ризику: досягнення загального чи спеціального пенсійного віку; настання інвалід ності внаслідок загального захворювання (травми, не пов'яза ної з виробництвом чи з дитинства); втрата годувальника;

2) наявність в особи необхідного пенсійного страхового стажу.

Базовою величиною для обчислення розміру пенсій за солідарною системою виступає заробітна плата особи — май бутнього пенсіонера.

Як бачимо, важливою умовою для призначення пенсії є пенсійний страховий стаж. Таким вважається період, протя гом якого особа підлягала загальнообов'язковому державно му пенсійному страхуванню чи щомісяця сплачувала стра хові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Таким мінімальним страховим внеском прийнято вважати суму коштів, що дорівнює добутку мінімального розміру заробітної плати та страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу) (ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Пенсійний страховий стаж обчислюється в місяцях і становить суму місяців трудової діяльності особи (чи прирівняних до неї періодів), за які сплачено мінімальний страховий внесок. Неповний місяць роботи, якщо застрахо вана особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у сис темі загальнообов'язкового державного пенсійного страху вання, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до пенсійного страхового стажу як пов ний місяць за умови здійснення особою доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплаче них коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. В іншому разі до пенсійного страхового стажу зараховується період, визначений за кож ний місяць сплати страхових внесків як частка суми фак тично сплачених особою страхових внесків за відповідний місяць та мінімального страхового внеску за відповідний місяць.

До пенсійного страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності (або у зв'язку з втратою годувальника), крім наявного в особи пенсійного страхового стажу, на загальних засадах нараховується також період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою загального пенсійного піку (або період з дня смерті годувальника до дати, коли б годувальник досяг загального пенсійного віку).

 

4. Загальні умови пенсійного забезпечення за солідарною пенсійною системою.

       Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на одержання пенсійних виплат із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.        За рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаютьсятакі пенсійні виплати:1)    пенсія за віком;2)    пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства;3)    пенсія у зв'язку з втратою годувальника.       Якщо особа має одночасно право на різні види пенсії за солідарною пенсійною системою, то за її вибором їй призначається лише один із видів пенсії.       Загальними умовами для призначення та виплати пенсій є:1)    настання відповідного соціального ризику: досягнення загального чи спеціального пенсійного віку; настання інвалідності внаслідок загального захворювання (травми, не пов'язаної з виробництвом чи з дитинства);втрата годувальника;2)    наявність у особи необхідного пенсійного страхового стажу.       Базовою величиною для обчислення розміру пенсій за солідарною системою виступає заробітна плата особи — майбутнього пенсіонера.       Як бачимо, важливою умовою для призначення пенсії є пенсійний страховий стаж. Таким вважається період, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню чи щомісяця сплачувала страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Таким мінімальним страховим внеском прийнято вважати суму коштів, що дорівнює добутку мінімального розміру заробітної плати та страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

5. Пенсійний страховий стаж.

Поняття «страхового стажу» введено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058), який набув чинності з 1 січня 2004 року.

З цього часу поняття «трудовий стаж» замінюється поняттям «страховий стаж» та є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 328; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!