Особливості здійснення камеральної перевірки платника податків



Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи органів держави.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

 Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Камеральна перевірка проводиться в один із таких способів:

— в електронному вигляді;

— шляхом зіставлення даних програмних продуктів, результатів автоматизованого контролю податкової звітності, інформації з інших джерел.

Розгляньмо основні етапи перевірки декларації з ПДВ.

Візуальний контроль

Податкова декларація повинна містити всі реквізити, передбачені ст. 48 ПКУ, та бути складеною за формою, чинною на момент подання, затвердженою в порядку п. 46.5 ПКУ. Якщо у декларації не зазначено будь-якого з обов'язкових реквізитів, вона втрачає свій статус та не визнається поданою.

Також слід не забувати про граничні терміни подання декларації з ПДВ (п. 203.1 ПКУ). Це ще один із головних чинників, через невідповідність якому декларація не пройде камеральну перевірку на початковій стадії. У разі порушення терміну подання декларації складається відповідний акт, і саме за результатами камеральної перевірки застосовується штраф згідно зі ст. 120 ПКУ.

Арифметичні та методологічні помилки

Арифметичні помилки — це помилковий запис, помилки в обчисленні, неправильне перенесення даних із додатків до декларації, неправильно проставлена кома в цифрових показниках тощо.

Методологічні помилки — неправильне застосування ставок податку, коефіцієнтів, неправильне тлумачення порядку заповнення і, як наслідок, дані вписані не в ті рядки, графи, додатки.

Усі ці помилки і виявляються під час камеральної перевірки, яка охоплює всю звітність — як ту, що надходить у паперовому вигляді, так і електронну. Крім цього, під обов'язкову камеральну перевірку потрапляють усі уточнюючі розрахунки.

Камеральна перевірка стосується тільки звітності та її показників — не перевіряються бухгалтерські документи, реєстри, договори тощо. На підставі камеральних перевірок неможливо дійти висновків про реальність операцій, зв'язки з контрагентами, правильність відображення операцій у звітності. Перевіряються лише форма та зміст звітності («...предметом камеральної перевірки є правильність складання податкових декларацій, документами, які мають відношення до такої перевірки, є саме податкові декларації (розрахунки)...»1). Але результати такої перевірки можуть стати приводом для запиту щодо надання певних пояснень, документів і навіть до наступних перевірок інших видів (як правило, позапланових).

Особливості здійснення документальної планової перевірки платника податків.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, первинних документів, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова

Документальна позапланова

Документальна виїзна

Документальна невиїзна

Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Документальна планова перевірка проводиться лише, якщо платнику не менш, ніж за 10 календарних днів надані копія наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату її початку.

Особливості здійснення документальної позапланової перевірки платника податків.

Для проведення документальної позапланової перевірки потрібні особливі підстави – хоча б одна з нижчеподаних:

- отримання інформації про порушення при умові відсутності документально підтверджених пояснень на обов’язковий запит податкового органу;

- неподання у строк податкової звітності;

- подання платником уточнюючого розрахунку за період, що вже перевірявся податковими органами;

- заперечення або скарга з боку платника на рішення контролюючих органів;

- початок процедур реорганізації, припинення чи банкрутства;

- заявлення більше 100 тис. грн. до відшкодуввання з ПДВ;

- скарги на платника про порушення податкового законодавства при умові відсутності документально підтверджених пояснень;

- судове рішення або постанова оперативно-розшукових органів;

- рішення вищого податкового органу про порушення або неадекватність висновків нижчого податкового органу в ході або за результатами здійсненої перевірки платника;

- отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування.

Копія наказу про проведення документальної позапланової перевірки вручається перед її початком.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 63; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!