Зовнішня політика Ірану в умовах постбіполярності

 

Актуальність теми дослідження обумовлена необхідністю вивчення змін в доктринально-концептуальних засадах зовнішньої та безпекової політики Ірану. Безумовно, найвагоміше значення для сучасної політичної та економічної стабільності світу зберігає регіон Близького Сходу. Геополітичне розташування Ірану дає йому можливість слугувати мостом між Центральною, Південною, Східною Азією та Європою. Саме знаходження в геостратегічно важливому місці вже обумовлює пильну увагу до Ірану з боку всіх без винятку сучасних геополітичних гравців [1].

Мета – дослідити проблемні питання зовнішньої політики Ірану в умовах постбіполярності та визначити оптимальні шляхи їх розв’язання.

Об’єкт дослідження – постбіполярна система міжнародних відносин.

Предмет дослідження – зовнішня політика Ірану в умовах постбіполярності.

Виклад основного матеріалу. Близький Схід має глобальне значення з геополітичної та геоекономічної/геоенергетичної точки зору (враховуючи, що світові ціни на енергоносії визначаються більшою мірою ситуацією саме в цьому регіоні). При цьому слід зазначити, що цей міжнародний простір визначається внутрішньополітичною, економічною, соціальною нестабільністю, тому саме Близький Схід став сьогодні точкою зіткнення національних інтересів та виявлення претензій провідних країн світу.

Регіональний вимір світової політики демонструє декількох регіональних гравців, які прагнуть диктувати свої умови в процесі відстоювання власних національних інтересів. Одним з таких гравців, на наш погляд, є Іран. Ісламська Республіка Іран (ІРІ) є однією з найбільших держав на Близькому Сході, яка володіє стратегічними ресурсами (енергетичними). Ключову роль у цьому контексті відіграють такі енергоресурси як: нафта, нафтопродукти, природний газ, кам’яне вугілля тощо. Враховуючи той факт, що в Ірані сконцентровано понад 9 % світових запасів нафти і 15% запасів природного газу [4] і ці ресурси належать до категорії вичерпних і непоновлювальних (отже, зі зменшенням їх запасів буде зростати їх цінність), Іран стає пріоритетним об’єктом зовнішньої політики не тільки для країн регіону, але і для провідних гравців світової політики [2].

Безумовно, в сучасних умовах глобальної світової політики Іран може ефективно застосовувати нафтові важелі впливу на економіки західних країн в силу їх енергетичної залежності. Водночас Іран, який претендує на роль регіонального лідера і лідера мусульманського світу, за наявності енергоресурсів має суттєві привілеї перед іншими регіональними центрами впливу на Близькому Сході.

Висновки та рекомендації. Поліпшення відносин Ірану з країнами Заходу, насамперед зі США, має неоднозначні наслідки для безпеки в регіоні Близького Сходу. У перспективі відміна міжнародних санкцій сприятиме збільшенню політичної ваги Ірану та набуттю ним регіонального лідерства. Водночас перерозподіл сил у регіоні здатний викликати нову хвилю насильства та ще більше ускладнити ситуацію навколо Сирії.

Послаблення санкцій щодо Ірану і перспектива їх повного скасування здатні викликати зміни на світовому енергетичному ринку. Враховуючи наявну вразливість України в плані енергетичної безпеки, процеси можливого виходу Ірану на європейський газовий ринок потребують уважного моніторингу.


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!