Інтеграція бібліотечних ресурсів до соціальних мереж

Коммуникации

  • Социальные сети: ВКонтакте, Facebook, Мой Мир, LinkedIn, Одноклассники.ru, MySpace.
  • Блоги: LiveJournal, Blogger, LiveInternet, Diary.
  • Микроблогинг: Twitter, Google Buzz, Jaiku, Qaiku, Yammer.
  • Отзывы: Яндекс.Маркет, Otzyv.ru, Irecommend.ru.
  • Сайты знакомств: LovePlanet.ru.
  • Геосоциальные сервисы: Foursquare, Advizzer, AlterGeo, Gowalla.

Мультимедиа

  • Фотохостинг: Flickr, Photobucket, Picasa, SmugMug.
  • Видеохостинг: Viddler, Vimeo, YouTube, Smotri.com.
  • Кастинг: Skype, Stickam, Ustream.
  • Музыка: Last.fm, The Hype Machine.

Остановимся на найболее популярных.

Блог (також блоґ, англ. blog, від web log, «мережевий журнал чи щоденник подій») — це веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості.

До них можуть додаватися коментарі інших людей, що забезпечує дискусію з приводу тієї чи іншої теми. Сукупність цих записів утворює хронологічну структуру блогу, в якій останній запис завжди відображається на початку, а перший в кінці, тобто в зворотному порядку.

Блог може складатися з декількох тематичних розділів, які містять записи відповідно до його тематики. Наприклад, «Поради фахівцю» – тут можна розміщувати методичні рекомендації, обмюнюватись досвідом тощо, «Масові заходи» – в цьому розділі відвідувачі блогу можуть отриувати інформацію про заходи, що проводились у бібліотеці, дивитись фотографії, відеозаписи тощо, «Краєзнавство» – тут біблітекар може розміщувати матеріали краєзнавчого характеру т.д.

Блоги мають соціальний характер. Навколо них формується група людей, які цікавляться його тематикою, або знають особисто автора (чи авторів). Саме тому блог можна використовувати в бібліотечній роботі, сформувавши групу з бібліотекарів або з користувачів і бібліоткарів, і таким чином, організувати їх спільну діяльність.

Блогерами називають людей, які є авторами блогів. Сукупність усіх блогів в Інтернеті створює блогосферу.

За версією газети «Вашингтон профайл» (англ. Washington Profile), першим блогом вважають сторінку Тіма Бернса-Лі, де він, починаючи з 1992 року, публікував новини. Широке використання блогів розпочалося з 1996 року. У серпні 1999 року комп'ютерна компанія «Pyra Labs» із Сан-Франциско відкрила сайт Blogger. Це була перша безкоштовна блогова служба. Згодом Blogger був викуплений компанією Google.

З кожним днем кількість блогів у світовому веб-просторі невпинно зростає. По справжньому вибуховим і масовим блогінг став у 2003-му, коли на світ з’явилися такі блогерські платформи, як TypePad та WordPress. [ 8]

З 2007 року в Україні збільшується кількість окремо встановлених блогів. Зростає також кількість якісних тематичних та професійних блогів, підвищується кількість коментарів та й самих коментаторів. Для користувачів українського Інтернет простору слово „блог” стає зрозумілим і доступним.

За даними Яндекса, в 2010 році налічувалося 700 тисяч українських блогів, 120 тисяч з яких були активними, причому активні блоги зростають швидше від звичайних. Українська блогосфера поки що єдина з кириличних, яка не припинила свого росту. У лютому 2008 року світ побачив проект, який так і називається – Українська блогосфера. Метою цього проекту став розвиток української блогосфери, а в першу чергу самостійних українських блогів, створених на власних хостингах з допомогою CMS на зразок WordPress чи подібних.

Бібліотекарі стають активними блогерами. Це пояснюється декількома чинниками. По-перше, публікуватися в інтернеті за допомогою блогів легко. По-друге, інформація, опублікована на блозі, є доступною для всіх. Окрім того, існують декілька безкоштовних систем блогування, де будь-хто може зареєструватися та вести свій блог, не докладаючи особливих зусиль та інше. Блоги мають соціальний характер, тому що навколо них формується група людей зі спільними інтересами, які цікавляться його тематикою, знайомі з автором.

Структура та класифікація блогів

Вміст блога можна уявляти собі як стрічку, на якій знаходяться дописи (пости), що йдуть один за одним. Усі накопичені записи у блозі розміщені в хронологічному порядку. Це дуже зручно для перегляду тому, що з часом у блозі накопичується багато записів і вони мають бути упорядковані. Як правило, сторінки блогу також містять посилання на архів – попередні пости, згруповані по місяцях і роках. Окремий пост блогу має заголовок, дату публікації, власне зміст, який складається з гіпертексту (думки автора, цитати тощо), посилань на інші сайти та блоги в Інтернеті, інколи зображень чи навіть відео. Як правило, до кожного посту читачі можуть залишити коментарі (відгуки до публікації) за допомогою простої веб-форми. [7]

Блогерський жанр розвивається у двох напрямах: щоденники та тематичні блоги. Найбільшу увагу привертають тематичні блоги, саме завдяки їм блогосфера стрімко прогресує. Автор обирає тематику, на якій добре знається, пише про новини, сайти і події, які стосуються визначеної теми, наводить свої міркування та висновки.

Для того, щоб легше було шукати ваш блог в мережі, потрібно добре продумати його структуру. Вона повинна бути зрозумілою та зручною як для відвідувачів, так і для пошукових систем.

У структурі блогу є рубрики на окремих сторінках. Для того, щоб створити рубрики, потрібно розділити тему вашого блогу на частини і назвати їх – це і будуть рубрики, в які ви будете заносити статті. Кожній рубриці присвоюється посилання в автоматичному режимі. Статті у блог пишуться за правилом „одна стаття – одна тема”. Краще написати велику статтю на одну тему, розкрити її в повному обсязі, і задоволені читачі обов’язково повернуться на ваш блог. Усі записи у блогах поділяються за категоріями (розділами). Так, відвідувачі блогу, які цікавляться думками блогера щодо певної теми, можуть за посиланням на цю категорію перейти до всіх існуючих постів автора, присвячених зацікавленій темі.

Перше, над чим замислюється блогер-початківець при створенні ресурсу, – це вибір блог-платформи.

Усі блоги поділяються на три типи:

1. Автономні блоги (Stand alone) – це блоги, що фактично являють собою простий сайт. Він не прив’язаний до шаблонів оформлення блог-платформи та може бути таким, яким його хоче бачити власник. Найбільш типовими є блоги, створені на Wordpress. Суттєвим обмеженням автономних блогів є більш складна, у порівнянні з іншими блогами, процедура пошуку користувачів. Фактично перед вами стоїть завдання розкрутити сайт, з усіма пов’язаними з цим складностями – реклама на сторонніх сайтах, SEO-оптимізація в пошукових системах Google, Yandex, налаштування RSS-стрічки. Все це потребує часу та досвіду. Тому новачкам краще скористатися іншим типом блог-платформи. При гарному догляді автономні блоги мають звичку перетворюватись у гарні, повноцінні сайти.

2. Блог-платформи – це спеціальний сервіс, що надає можливість без зайвих складностей створити блог, який інтегрований у велику мережу, наприклад Blogger, LiveJournal, LiveInternet, Blogpost тощо. Блог-платформа має багато користувачів, які можуть прочитати вашу публікацію, прокоментувати її чи поширити інформацію про неї серед своїх друзів та знайомих. Блог-платформа – це завжди певна структура, офіційні та неофіційні правила, а також специфічна технічна складова, яку необхідно враховувати. Також необхідно розуміти, що правила на блог-платформі задає її власник. Одна з проблем популярних сервісів – вибір веб-адреси блогу. Адже чим старша платформа, тим більша вірогідність, що вибрати собі гарне та милозвучне ім’я буде не просто. На більшості блог-платформ у вашому блозі буде розміщуватись реклама, за рахунок якої ця платформа існує. Слід розуміти, що інколи вона може суперечити вашим поглядам та поставити вас у незручне становище.

 

3. Блоги, інтегровані у новинні сайти. Більшість українських новинних ресурсів надають можливість створити блог на власній блог-платформі, інтегрованій у даний новинний сайт. Популярними є блоги на Українській Правді, Кореспонденті, ЛігаБізнесІнфо тощо. Це дає змогу просувати свій блог, коментуючи новини та публікації ресурсу, а також спрощує пошук цільової аудиторії, оскільки користувачі сайту вже є представниками певної аудиторії. [14]

Цікавим є досвід американських бібліотекарів, які відповідно до тематики змісту, цільового призначення, числа посилань, інше, сформували так званий блог-рейтинг за напрямами:

1. Блоги про професійний розвиток і навчання: ідеї щодо побудови своєї кар’єри в якості бібліотекаря, ресурси для навчання, різні аспекти професійної діяльності. В основному орієнтовані на академічну освіту.

1.1 Блоги про технології навчання: креативні ідеї, інформаційні продукти, технології ХХІ ст., цікаву освіту, інновації, експерименти.

1.2 Блоги, написані бібліотекарями про бібліотечну справу: теми лідерства, освіти, мотивації, досвіду, цифрових технологій, а також рекомендації літератури.

2. Блоги шкільних бібліотекарів, які хочуть спілкуватися з колегами, вчителями, технологами. Містять рекомендації та рецензії на книги.

3. Блоги, адресовані вчителям та шкільним бібліотекарям. Досліджуються точки перетину шкіл, бібліотек та технологій.

4. Блоги про новинки галузі. Розкривають актуальні проблеми бібліотечної практики, тенденції розвитку бібліотечної справи, пропонують новини, різні думки, добірки книг.

5. Блоги для технічно-орієнтованих бібліотек: про технології у бібліотечній роботі, як використовувати різні інструменти та гаджети аби завжди бути сучасним, цікаво про майбутнє книг, рекомендація цифрового контенту (електронна та аудіокнига, ін.),

6. Блоги для дітей та підлітків: рекомендації щодо читання кращої дитячої літератури, акції, відгуки на книги, популяризація літератури для розвитку підліткової грамотності, огляди молодіжної літератури для дорослих.

7. Книжкові блоги про «велике читання» для себе. Нові назви, хороші рекомендації, нові літературні імена, відгуки фахівців та думки експертів, останні рецензії в сучасній літературі та відгуки молоді про наукову фантастику, про нові імена в літературі, соціальних та філософських науках, краща художня та наукова література.

8. Різні (поза рейтингом). Про дизайн, інновації, нові медіа як кращий бібліотечний досвід. Зокрема, блоги, які розповідають все про систему Дьюї, популяризують комікси, пропонують гумор від бібліотекаря.

Для чого блог бібліотеці?

 

Візитною карткою бібліотеки в Інтернеті є сайт. Блог може стати доповненням до сайту, створити і вести його можуть самі бібліотекарі, навіть не дуже „продвинуті”. Для невеликої бібліотеки блог може слугувати заміною сайта. На відміну від сайту, блогів може бути декілька, головне – визначити навіщо їх створювати і для кого. Можливо, це буде тематичний блог, чи блог-проект, чи щось інше. [2]

 

Книгозбірні можуть використовувати блоги для досягнення багатьох цілей. Найбільш очевидне їх застосування – поширення бібліотечних новин, які необхідно постійно оновлювати, витрачаючи на це мінімум часу й зусиль. Для бібліотекарів блог дає зовсім нові можливості організації професійного та особистого простору. [3]

 

Бібліотекарі постійно шукають нові можливості для надання корисних послуг.

 

Блог може стати джерелом інформації про різні бібліотечні події й програми. Він допоможе винести ці відомості за межі сайту своєї бібліотеки. Нові повідомлення з блогів передаються за допомогою технології RSS (Really Simple Syndication), яка дає користувачеві можливість отримати інформацію про оновлення на різних Інтернет-ресурсах, зокрема блогах, у вигляді короткого опису. Сформувавши стрічку RSS, користувач може отримати потік оперативної інформації з усіх тем, що його цікавлять, таким чином, бути в курсі нових повідомлень. [3]

 

Блог може бути ефективним інструментом для завоювання Інтернет-аудиторії, що складається з користувачів покоління next, для якого одержання інформації й спілкування в мережі стало невід’ємною частиною соціального життя. Блог є звичним для них засобом спілкування, адже юні користувачі в переносному значенні „живуть у мережі”. Учасники блогів можуть легко відвідати електронні бібліотеки, сайти з рекомендаційною бібліографією, прочитати новини у бібліотеках, залишити свій коментар до певної теми або прочитати думку інших. [3]

 

Краєзнавство є важливою складовою роботи бібліотеки, а блог може стати тим місцем, де збиратимуться корисні посилання на регіональні ресурси, публікуватимуться оригінальні роботи краєзнавчої тематики, ітиме систематична робота з популяризації культури, історії, традицій та звичаїв свого народу. [1]

 

Одні бібліотечні блоги ведуться для читачів, інші – для бібліотекарів. Іноді, через недостатню обізнаність у призначенні блогів, або через невизначену мету, бібліотекарям не вдається визначити свою аудиторію, і блог перетворюється на дошку оголошень та повідомлень. Якщо бібліотекар зможе чітко визначити завдання, проблематику і аудиторію, його блог матиме постійних відвідувачів та шанувальників.

 

Посилання на бібліотечні блоги http://www.bibliomist.org/ua/resursi/bibliotechni-blogi

 

«Творчість та інновації в українських бібліотеках» – http://libinnovate.wordpress.com – Блог Української бібліотечної асоціації та Центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні

 

Є посилання на соцмережі, є корисні посилання, останні коментарі, підписатися на новини блогу, е-пошта, архів.

 

Секрети успішності блогів

1. Необходимо выбрать достаточно узкую нишу, которой вы посвятите свой блог. Чем уже будет ваша ниша, тем более целевым будет ваш подписчик.Люди идут на блоги за конкретной информацией и, чем больше будет такой информации в одном месте, тем меньше останется сомнений у посетителя перед тем, как стать подписчиком. Однако, как бы это не показалось сложно и на блоге, и в рассылке вам нужно полностью соответствовать заявленной теме, а не рекламировать все подряд. Любой рекламируемый продукт должен быть необходим именно вашей целевой аудитории.

2. Подавляющее количество постов вашего блога должно затрагивать вопросы, раскрываемые в ваших информационных продуктах. Если посетитель читает интересующую его статью, а в конце статьи видит предложение подписаться и получить больше информации по этой теме, то он обязательно это сделает. Раскрывайте тему с разных сторон, составьте для себя план написания статей дополняющих ваши инфо-продукты и старайтесь по-партизански пиарить в статьях те возможности, которые вы отдаете взамен на подписку.

3. Обеспечьте полноценную и оперативную обратную связь всеми возможными способами. На странице с контактами перечислите все возможные способы связи с вами, вплоть до номера телефона. Отвечайте на комментарии, втягивайте комментаторов в дискуссии – это стимулирует присоединиться к обсуждению и других читателей. Установите окошко онлайн-чата на блог. Это позволит связаться с вами с любой страницы и создаст имитацию живого общения, даже если вас сейчас нет на месте. Используйте опросы и анкетирование – это позволит получить представление о том, кто ваш среднестатистический подписчик и, какие проблемы его волнуют в данный момент.

4. Всеми способами пытайтесь охватить аудиторию социальных сетей. Стимулируйте читателей нажимать на кнопки социальных сетей – прямо просите об этом, дарите подарки за активность. Внедрите на блог все возможные способы соприкосновения с соцсетями – используйте кнопки Pluso, комментарии Cackle, социальные замки, регистрацию на блоге с помощью аккаунтов социальных сетей (есть специальные плагины), социальные голосования и опросы (также есть отличные плагины).

5. Старайтесь разнообразить контент. Предлагайте вашей аудитории посты в различных форматах – текст, аудио, видео. В свою очередь вы можете разнообразить и эти форматы – создавайте различные обзоры, берите интервью, записывайте видео-уроки и аудио-подкасты. Не надоедайте однообразием. Креативьте!

6. Не давайте вашим читателям заскучать. Устраивайте конкурсы, эстафеты, викторины, марафоны, акции. Это будет стимулировать посетителя к проявлению активности, и, соответственно, становиться вашими преданными и заинтересованными подписчиками.

7. Дружите с тематическими блоггерами и инфобизнесменами. Завязывайте с ними партнерские отношения. В дальнейшем это поможет вам в продвижении, получении новых подписчиков и прибыли от совместных акций. Существует множество способов зафрендиться с популярными личностями в вашей нише. Вы можете прямо написать письмо с предложением сделать это, но самый эффективный, на мой взгляд, способ – это интервью. Берите много интервью, а в дальнейшем налаживайте дружеские отношения с вашими респондентами. Это отлично работает, проверено на практике.

8. Расширяйте линейку ваших информационных продуктов. Создайте множество инфо-продуктов. На самом деле, в этом нет ничего сложного. Существует огромное количество способов упаковки информации и даже из простой электронной книги можно сделать несколько инфо-продуктов.

9. Уделите максимальное внимание набору подписной базы. Без подписчиков ваш инфобизнес будет эффективно погибать и у вас пропадет к нему интерес. На данный момент известно множество способов формирования подписной базы и с каждым днем появляется что-то новенькое. Не обязательно слепо следовать инструкциям других инфобизнесменов – вы можете придумать что-то свое, протестировать и, в случае успеха, продавать свои идеи.

10. Будьте максимально активными. И это относится не только к написанию постов и ответам на комментарии. Активность, в данном случае, это также и налаживание партнерских отношений, генерация и поиск перспективных идей для развития, продвижение блога и собственного имени, проведение массовых мероприятий и участие в различных конференциях, и в популярных сегодня онлайн-марафонах.

Отже, інформація в блогах є

1. постійно оновлюваною і завдяки цьому є 2. актуальною. Крім цього така

2. інформація вузькоспеціалізована, має професійний (тематичний) характер. 4.Ця інформація має бути різноформатною (аудіо, відео, тексти), 5. мати персоніфікований характер (розкриває суб’єктивний підхід до питань апвторів блогів). 6. Завдяки коментарям дає змогу сформувати уявлення щодо ставлення адресної аудиторії до різних позицій та підходів до питання.

 

Виходячи з особливостей функціонування блогів, вони можуть використовуватись як а) джерело інформації для бібліотек, б) як платформа для просування бібліотечних продуктів та послуг.

 

Соціальні мережі

 

Згідно з грудневим звітом 2012 р. Вінченцо Косенза (Vincenzo Cosenza), італійського аналітика соціальних медіа, на сьогодні найпопулярнішою соціальною мережею в світі є Facebook. За даними аналітика, Facebook домінує в 127 країнах з 137 проаналізованих.

 

На сьогодні у Facebook більше 1 млрд активних користувачів у місяць (у тому числі 600 млн користувачів мобільного Інтернету).

Основна причина зростання популярності цієї соціальної мережі – її широке поширення в країнах Азії, де кількість її користувачів складає 278 млн осіб. Також Facebook має 243 млн користувачів в Північній Америці, 142 млн в Південній, майже 52 млн в Африці. В 2012 р. Facebook став найпопулярнішою соціальною мережею у Вірменії, Киргизстані, Латвії і В'єтнамі.

Крім Facebook, серед найбільш популярних соціальних мереж у світі – Qzone, ВКонтакте, Одноклассники и Cloob. У Росії лідером стала мережа, ВКонтакте (190 млн зареєстрованих користувачів), в Азії – Qzone (552 млн користувачів), а лідером в Іране стала мережа Cloob (доступ до Facebook там ускладнений через цензуру) [32].

Що стосується України, то, за даними спеціального дослідження користування соціальними мережами, здійсненого GfK Ukraine у листопаді 2011 року, на той час найпопулярнішими серед користувачів були ВКонтакте, Однокласники і Facebook.

Найпопулярнішою соціальною мережею в Україні є ВКонтакте: її регулярно відвідують 67 % інтернет-користувачів України; ядро користувачів даної соціальної мережі становить молодь (16-29 років). Друге місце зайняла мережа Однокласники з 58 %; ядро користувачів даної соціальної мережі становлять люди середнього віку (30-44 років), а найбільш частими відвідувачами є жінки. Facebook регулярно відвідують 43 % інтернет-користувачів, причому ця соціальна мережа поряд з Twitter має порівняно низькі показники частоти відвідування: четверта частина зареєстрованих зовсім не користуються своїми записами в цих мережах [19].

Водночас, мережа Facebook демонструє стійку тенденцію до зростання. За полтора месяца украинская аудитория Facebook выросла почти на 210 тысяч пользователей в общем рейтинге Facebook по странам. Общее число пользователей Facebook в Украине на конец 2012 года составляет 2 миллиона 305 тысяч 980 пользователей. Об этом свидетельствуют данные аналитической платформы для социальных медиа SocialBakers.

Таким образом, Украина поднялась в рейтинге на два пункта и занимает 60 позицию из 213 в общем рейтинге Facebook по странам, расположившись между Ирландией и Новой Зеландией.

Согласно данным платформы, за последние шесть месяцев число пользователей соцсети выросла на почти 335 тысяч. Проникновение Facebook в Украине составляет 5,02% по сравнению с населением страны и 11,28% по отношению к числу интернет-пользователей [25].

При цьому можна прогнозувати подальше невпинне зростання кількості користувачів е-соцмереж, оскільки постійно збільшується загальна інтернет-аудиторія. Так, за даними за перше півріччя 2010 року Державної адміністрації зв’язку України, кількість унікальних користувачів мережі Інтернет становила майже 40 % від загальної чисельності жителів України (при цьому слід уточнити, що незалежні дослідження дають дещо інші показники. Так, за даними досліджень Gemius Ukraine станом на квітень 2010 року інтернет-аудиторія у віці 14+ становила 8,8 млн.чол, що в процентному співвідношенні становить 20 % від населення України. Приблизно таку ж цифру дає компанія «Gfk Ukraine»). Із цим показником рівня проникнення інтернету Україна займає 11 позицію серед стран східної Європи, Росія – 10 з 36 %. Лідерами в цьюму списку є Естонія та Латвія із рівнем проникнення відповідно 71 % та 65 %.

За словами виконавчого директора Української асоціації Інтернет-Реклами А.Заблоцкого, після того, як рівень проникнення Інтернету досягне 35-40 %, можливий вибуховий ріст аудиторії до 50 % у гранично короткий термін. Після чого аудиторія буде цілком помірковано приростати до 70-80 % [15].

За прогнозами експертів, у найближчі 5 років можливість користуватися інформаційними ресурсами в мережі Інтернет буде як мінімум у 50 % домогосподарств країни, у той час як у великих містах ця цифра становитиме й 70 % – 80 %.

При цьому збільшується не тільки сама аудиторія, збільшується частка активних користувачів мережі. І такі користувачі стають усе більш вимогливими: збільшується потреба у «важкому» контенті – онлайн аудіо й відео, прямі ТВ-трансляції, і т. д.

В Україні частіше соцмережами користуються чоловіки – 54,6%. Жінки відповідно – 45,4%.

Найактивнішими виявилися українці віком від 16 до 24 років (43 % від загальної кількості), трохи менше люди віком 25-34 роки (33 %). Українці віком від 35 до 44 років теж досить активні – 16 %. Найменш активна вікова група 45-54 роки – 8% [15].

Отже, в Україні користувачами соцмереж є групи населення, які традиційно відносяться соціологами до найбільш активних в соціальному плані. У вигляді соціальних медіа вони отримують інструмент сприяння своїй активності, з опануванням якого стає можливим вирішення найрізноманітніших питань.

 

Додаткові можливості для реалізації членами суспільства своїх інтересів відкривають міжгрупові і міжособистісні стосунки, налагодженню яких в е-середовищі сприяє формування відповідних мережевих груп і товариств.

В цьому відношення показовим є, також, формування і розвиток, так званих, альтернативних е-соцмереж за інтересами. Наприклад, заснована у 2006 році мережа Goodreads – Мережа для книголюбів, яка на початок 2013 року включала 10 000 000 користувачів, з яких 182000 – користувачі з України.

 

 

За останній рік приріст українських користувачів на порталі Goodreads склав 11 %. Інтерфейс мережі розроблено у вигляді книжкових полиць, на яких користувач «сортує» віртуальні томи. Є полиця для книг, які вже прочитано, для тих, які читаються зараз, для улюблених книг і для тих, читати які планується в майбутньому. Читач може додати книгу на полицю, проголосувати за неї в рейтингу, написати відгук про книгу. Також надана можливість переглядати бібліотеки друзів, досліджувати їх літературні смаки або ж шукати однодумців. http://www.socialnetwork.com.ua/2013/02/alternatyvni-sotsialni-merezhi/

 

У 2005 році була заснована інша тематична е-соцмережа для меломанів BuzzNet. На лютий 2013 року в ній було зареєстровано 10 000 000 користувачів, з них 1075 – користувачі з України. Це соціальна мережі, де ведуть мікроблоги і спілкуються на форумах.

 

Інша аналогічна е-соцмережа – для кіноманів Flixster (заснована у 2007 році). На початок 2013 року вона об’єднувала 63 000 000 користувачів, з яких 12600 – користувачі з України.

 

Слоган соціальної мережі Flixster: «Дивися фільми. Розповідай про них друзям». В цій фразі передана вся суть ресурсу, оскільки це велика віртуальна кінотека з можливістю обговорення побаченого. У обговорені фільмів беруть участь і відомі режисери та кінокритики, дописи яких часто допомагають правильно тлумачити той чи інший фільм.

 

Ще одна популярна е-соцмережа – DeviantArt. Це мережа для творчих людей, яка була заснована у 2002 році і на 2013 рік нараховувала 22 000 000 користувачів, з яких 16000 – користувачі з України.

 

Ця е-мережа – ресурс для творчої самореалізації, який містить цікаві фотографії, галереї малюнків зі всієї планети і надає можливість спілкуватися з їх авторами. Кожен користувач може вступати в групи за зацікавленостями і викладати свої роботи – малюнки, фотографії, вірші, давати оцінку роботам інших. Ресурс надає можливість брати участь в творчих конкурсах і продавати принти своїх робіт, а деколи навіть знайти замовників з віддалених куточків планети. За останній рік українська аудиторія DeviantArt виросла на 8 %.

 

Популярною є, також, платформа WAYN (Where are you now?) – мережа для мандрівників, заснована у 2005 році.

На лютий 2013 року в ній було зареєстровано 20 000 000 користувачів, з яких 81670 – користувачі з України.

 

Соціальна мережа під цією назвою об’єднує мандрівників з різних куточків планети. Ціль цього порталу – не тільки знайти місце для ночівлі і познайомитися з новими людьми, а і скласти маршрут відповідно до відгуків інших, написати есе або рецензію, поділитися фотографіями. По суті це масштабна спільнота людей, які люблять дорогу, для тих, хто хоче побачити світ.

 

Проблеми впливу соціальних мереж на соціалізацію молоді були розглянуті у комплексному соціологічному дослідженні, проведеному працівниками кафедр педагогіки і соціальної роботи, психології та соціальної роботи, результати якого презентовані в статті Л. Гуменюк [6].

 

Як інформує Л. Гуменюк, у процесі стандартизованого формалізованого інтерв’ю у лютому-квітні 2011 року були опитані 800 студентів вищих навчальних закладів м. Львова. Студенти були поділені на дві групи відповідно до віку, терміну навчання та специфіки навчальних закладів. До першої групи увійшли курсанти старших курсів відомчих навчальних закладів МВС та МНС України, до другої – першокурсники трьох вищих навчальних закладів м. Львова.

Предметом дослідження стали соціальні мережі як чинник соціалізації молоді, метою – визначення ступеня впливу соціальних мереж на процес становлення особистості. Завдання дослідження полягали в тому, щоб з’ясувати, як молодь проводить свій вільний час, користується глобальною мережею Інтернет; проаналізувати з якою метою молодь відвідує соціальні мережі; чи вважає спілкування в мережі гідною заміною реальному спілкуванню та яку роль відіграють віртуальні комп’ютерні технології у їхній майбутній життєдіяльності.

Припускалось, що соціальні мережі здійснюють значний вплив на процес соціалізації сучасної молоді, а їх соціалізуюча роль має як позитивні, так і негативні наслідки для становлення та розвитку особистості. В умовах трансформації суспільства соціальні мережі замінюють традиційних агентів соціалізації, унаслідок чого молоді люди самі створюють свій віртуальний соціум, в якому діють лише ними ж придумані закони.Переважна більшість норм і правил, сформованих усередині соціальних мереж, не співпадають із загальноприйнятими стандартами, тому суспільство може зіткнутись із значними моральними кризами.

Аналіз результатів інтерв’ю показав, що глобальна мережа Інтернет суттєво впливає на життя сучасної молоді. За рейтингом занять у вільний час перебування у мережі Інтернет займає перше місце: більш як третина респондентів зазначили, що проводять дозвілля у світовій павутині «дуже часто», половина – «досить часто». Відповідаючи на запитання «З якою метою Ви відвідуєте Інтернет?», 44 % респондентів групи 1 і 63 % групи 2 зазначили, що відвідують Інтернет, щоб переглянути фільми (відповідно 44 % і 63 %), послухати музику (39 % і 71 %).

На запитання «Як часто Ви користуєтеся глобальною мережею Інтернет?» 83 % групи 1 і 74 % групи 2 відповіли «щодня», 61 % групи 1 і 34 % групи 2 перебувають у соціальній мережі «1-2 години», а відповідно 36 % і 38 % «3-4 години», 11 % і 21 % – «5-6 годин», а 5 % – «більше 6 годин в день».

Респонденти зареєстровані у різних соціальних мережах: у «Facebook» – 28 % і 39 %, «В контакті» – 89 % і 87 %, «Однокласники» – 22 % і 24 %, «Twitter» – 6 % і 11 %. Найпопулярнішими темами є «відносини між людьми» – 50 % і 71 %, «проблеми навчання» – 28 % і 53 %, «питання моди і стилю» – 17 % і 32 %, «взаємини між статями» – 6 % і 32 %.

Якщо порівняти значення цінностей у реальному і віртуальному світах, яскраво видно, які потреби задовольняють юнаки і дівчат, перебуваючи у «світовій павутині» (див. Таб. 1):

 

Табл.1 Розподіл відповідей на запитання «Вкажіть, що для Вас є найбільш цінним в житті? (не більше 3-х варіантів)»

 

Цінності Група І Група 2
  реальні віртуальні реальні віртуальні
Здоров’я        
Сімейні цінності        
Любов        
Дружба        
Відносини з людьми        
Чесність        
Вірність   -    
Незалежність і свобода        
Соціальний статус -      
Гроші   -    
Знання        
Самореалізація        

 

Таким чином, соціальні мережі допомагають у вирішенні питань, які в реальному світі вирішити важко або неможливо: «відносини з людьми», зокрема з представниками протилежної статі (32 %), «дружба» (40 % і 50 %), «створення сім’ї» (55 % і 62 %), «знання» (44 % і 34 %).

Особливо цінуються у віртуальній реальності «чесність» (50 % і 32 %), «незалежність і свобода» (68 % і 37 %), відсутні або обмежені в реальному світі (6 % і 16 %) [6].

 

 

Специфіка функціонування соцмереж та інформації в соцмережах.

 

1. Персональний характер інформації («від автора»)

2. Легкість створення і модифікації, обміну.

3. Спрямовані на спілкування та обмін контентом.

4. Висока ступінь анонімності.

5. Зникання інформації (швидке старіння, втрата актуальності).

6. Неможливість пошуку у старих постах.

7. Неможливість структуризації інформації по темах на сторінці мережі.

8. Можливість формування спільноти «за інтересами», створення «тематичного кола».

9. Можливість швидкого просування інформації по тематичному колу і поза ним.

10. Оперативне інформування учасників тематичного кола.

11. Можливість отримувати коментарі й коментувати – отже, отримувати громадську оцінку розміщеній інформації, визначати сферу зацікавлень користувачів та коригувати контент.

 

Отже, так само як і блоги, соцмедіа можуть використовуватись як джерело інформації для створення бібліотечно-інформаційного ресурсу, а також як платформа для просування бібліотечних продуктів та послуг.

Детально – стаття Мар’їної.

Інтеграція бібліотечних ресурсів до соціальних мереж

Сьогодні TEL представляє кожен свій проект не тільки на власних ресурсах, а також і у соціальних медіа: Youtube, SlideShare, в соціальних мережах Європи, таких як Facebook, Twitter, LinkedIn, Flickr, Pinterest і Google +. Така маркетингова діяльність забезпечує надзвичайну популярність ресурсів. SMM (Social Media Marketing) – маркетинг в соціальних мережах – дає змогу привернути значну увагу до інформаційних ресурсів. Метою такої роботи є збільшення трафіку шляхом залучення відвідувачів на ресурс із соціальних мереж. Цей тип популяризації веб-ресурсів стає все більш актуальним останнім часом. Як з причини зростання популярності соціальних мереж, так і з причини плавного зниження ефективності класичних методів інтернет-маркетингу. Сучасні соціальні мережі – це гігантська за чисельністю аудиторія. Інформація в соціальних мережах поширюється з величезною швидкістю, і якщо вдається створити привабливий для користувачів соцмережі проект, то ефект від SMM-груп в соціальних мережах може перевершити всі очікування! [9], [10], [11]

Бібліотеки на YouTube

Около 30 процентов всего исторически значимого контента исчезает из социальных сетей в течение двух лет. Об этом, со ссылкой на исследование ученых из американского университета в Норфолке, 19 сентября сообщил сайт Techonology Review.

 

Ученые проанализировали шесть исторически значимых событий, случившихся в период с июня 2009-го по март 2012 года - от получения Бараком Обамой Нобелевской премии и египетской революции до выборов в Иране и гражданской войны в Сирии. В результате, удалось установить, что ссылки на сайты и посты в социальных сетях, посвященные этим событиям, в каждом третьем случае выдают ошибку. Как говорится в исследовании, 27 процентов таких постов либо меняют адрес, по которому они располагаются, либо вообще удаляются из соцсетей.

 

Причем, как выяснили ученые, чем старше социальная сеть, тем больше важного контента она теряет. Довольно высок также и процент потерь общей информации, не привязанной к тому или иному общественно-политическому событию, - каждый день из соцсетей исчезает примерно 0,02 процента такого контента. Таким образом, за год Twitter, Facebook и другие соцсети теряют более семи процентов опубликованной в них информации.

 

Такие популярные социальные сети, как Twitter и Facebook по мере своего роста все чаще становятся не только средствами общения, но и важными общественно-политическими инструментами. В 2010-2012 годах соцсети сыграли значительную роль в революционных событиях в Тунисе, Алжире и Египте, став главным средством коммуникации между протестующими и основным источником информации о происходящих событиях. По данным Pew Research, Facebook и Twitter для обсуждения политической ситуации в стране используют около 65 процентов жителей Египта и Туниса.

 

Оцифрування Твіттера Бібліотекою Конгреса США.

Національна бібліотека США повідомила про швидке завершення проекту з архівації всіх опублікованих до сьогоднішнього моменту повідомлень Twitter. На період з 2006 року по квітень 2010-го довелося близько 21 млрд твітів, пізніше популярність сервісу почала зростати, і з тих пір користувачі відправили ще 150 млрд повідомлень.

Вся база займає близько 133 терабайт, так як кожне повідомлення супроводжується 50 додатковими полями зі всілякими метаданими (включаючи географічне положення користувача, його ідентифікатор та іншу інформацію). Після створення бази вона буде доповнюватися новими твітами. Згідно з розрахунками Бібліотеки Конгресу, поставлена мета буде досягнута до кінця січня 2013.

Використовувати архів в тому вигляді, в якому він існує сьогодні, неможливо. Потрібно немало зусиль фахівців, щоб привести його в порядок, організувати, а потім надати можливість вести пошук за повідомленнями. Поки ж системі потрібно 24 години на виконання пошукового запиту, що складається з одного слова.

Передбачається, що база твітів буде цікава в першу чергу дослідникам і у відкритому доступі не з'явиться.

Що, де, коли і як Ви "процвірінькали", і в якому гуморі Ви були при цьому, не повернеш... Ну хоча б зберегти та мати можливість проаналізувати? Ось таку програмку придумали наші закордонні колеги: ThinkUp - вільне ПЗ з відкритим кодом. Якраз для упорядкування, зберігання та збереження всього, що "нацвірінькали". Ну, і не тільки Ви, але і Ваша бібліотека. Програмку можна використовувати також як певний метричний інструмент для статистики, оцінки ефективності, пошукових функцій тощо. Для Університету, наприклад, за допомогою програмки можна зібрати в один репозитарій все, що опублковано в різних соцмережах і з різних акаунтів. Для Публічної бібліотеки - так само, наприклад, якщо "твітяться" різні відділи чи філії бібліотеки.ThinkUp - в бібліотеках, переконані розробники, забезпечить виконання їхньої місії: зберігати "память" громади. Для національних бібліотек - країни.

 

Проблеми:

1. не сприймаються співтовариством як серйозна робота і джерело;

2. Не унормоване навантаження (відсутня нормативно-правова основа для роботи бібліотекаря в мережі)

3. Брак фахівців, здатних підтримувати,

4. Брак техніки, здатної тягнути.


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!