Термінологічний словник



Адвокат — громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше двох років, склав кваліфікаційні іспити, одержав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю й прийняв Присягу адвоката України.

Адвокатська таємниця — питання, з яких громадянин або юридична особа зверталася до адвоката, суть консультацій, порад, роз’яснень та інших відомостей, одержаних адвокатом під час здійснення своїх професійних обов’язків.

Адвокатура України — добровільне професійне громадське об’єднання, покликане згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод і представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, надавати їм іншу юридичну допомогу.

Алібі — 1) фактичні обставини, які свідчать, що обвинувачуваний або підозрюваний у момент скоєння злочину перебував у іншому місці, а тому не міг бути його учасником; 2) перебування обвинувачуваного в момент скоєння злочину в іншому місці як доказ його непричетності до злочину.

Амністія — 1) пом’якшення покарання або звільнення від покарання осіб, засуджених судом, звільнення від кримінального переслідування, зняття судимості з осіб, які відбули покарання, що здійснюється актом верховної влади стосовно визначеної категорії осіб; 2) акт вищого органу законодавчої влади про відмову в порушенні кримінальної справи або її припинення чи повне або часткове звільнення особи від покарання, заміну покарання більш м’яким або зняття судимості з раніше засуджених.

Апеляція — одна з форм подання прокурора або оскарження учасниками процесу рішення суду першої інстанції.

Близькі родичі — батьки, діти, усиновителі, усиновлені, рідні брати та сестри, дід, баба, онуки, а також подружжя.

Відвід — усунення посадової особи від провадження у справі за наявності обставин, які дають підстави вважати, що вона особисто безпосередньо або опосередковано зацікавлена у цій справі. Відвід може бути заявлено обвинуваченим, захисником, підсудним, потерпілим і його представником, цивільним позивачем, цивільним відповідачем або їхніми представниками. Посадова особа може самостійно усунутися від справи, заявивши самовідвід.

Відшкодування шкоди — компенсація майнових збитків, що настали внаслідок заподіяння шкоди.

Виправданий — особа, щодо якої винесено виправдальний вирок.

Вища кваліфікаційна комісія адвокатури — орган, створений при Кабінеті Міністрів України для розгляду скарг на рішення кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Доказування — у кримінальному судовому провадженні — процесуальна діяльність вказаних у законі органів та осіб, яка полягає у визначенні можливих версій слідства, збиранні, перевірці та оцінюванні доказів і їх джерел, а також в обґрунтуванні достовірних висновків із метою встановлення об’єктивної істини у справі.

Допит — найпоширеніша процесуальна дія, під час якої у встановленому законом порядку фактичні відомості по суті справи отримують від сторін, потерпілих, свідків, особи, яка скоїла злочин, від експерта.

Затримання підозрюваного у скоєнні злочину — короткочасне (не більше 72 годин) позбавлення волі особи, взяття її під варту.

Захист — свідома, цілеспрямована діяльність як самого обвинуваченого (підозрюваного), так і захисника, законного представника, громадського захисника, цивільного відповідача та його представника.

Захисник — учасник кримінального процесу, помічник суду у з’ясуванні всіх обставин справи, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого та підсудного або пом’якшують чи виключають їхню відповідальність, і надають їм необхідну юридичну допомогу.

Засуджений — особа, щодо якої винесено обвинувальний вирок.

Істина — всестороння й повна відповідність дійсності висновків слідства та суду про обставини злочину та винність особи.

Касація — подання прокурора або скарга учасника процесу щодо скасування або зміни судового рішення в касаційному порядку.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури — орган, який формують Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська, Севастопольська міські Ради народних депутатів для визначення професійних знань осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю, та вирішення питань про дисциплінарну відповідальність адвокатів.

Нововиявлені обставини — нові обставини, раніше невідомі органам попереднього слідства та суду.

Обвинувачуваний — особа, щодо якої на підставі достатності доказів, про скоєння нею злочину в установленому законом порядку винесено постанову про притягнення до участі в справі як обвинуваченого.

Підозрюваний — особа, затримана за підозрою у скоєнні злочину, або особа, до якої застосовано запобіжний захід до винесення постанови про притягнення її як обвинуваченого.

Підсудний — обвинувачений, якого віддано до суду.

Покарання — особливий засіб державного примусу за скоєне правопорушення.

Помилування — акт індивідуального характеру, виданий верховною владою, який повністю або частково звільняє засудженого від покарання або замінює призначене судом покарання на більш м’яке.

Поняті— сторонні особи, яких запропонують працівники органів дізнання або попереднього слідства бути присутніми під час проведення обшуку, виїмки, огляду, пред’явлення осіб і предметів для впізнання, відтворення обстановки та обставин дії, опису майна.

Потерпілий — особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.

Презумпція невинності — принцип кримінального процесу, відповідно до якого обвинувачуваний визнається невинним, поки його винність не буде безсумнівно доведено й визнано вироком суду, що набрав законної сили.

Приватний повірений — після проведення на початку 60-х років ХІХ ст. судової реформи так називався адвокат, який досяг 18 років (за винятком жінок) склав екзамен в окружному суді або судовій палаті й отримав свідоцтво на право ведення судових справ.

Присяжний повірений — після проведення на початку 60-х років ХІХ ст. судової реформи так називався адвокат, який мав вищу юридичну освіту, практичний стаж відповідної судової роботи, та був помічником присяжного повіреного не менше п’яти років.

Протокол — документ, що його склав слідчий, про проведення ним певних судових дій, про їхній зміст і наслідки.

Скарга — звернення в державний або громадський орган або до їхніх посадових осіб з приводу порушення законних прав та інтересів конкретної фізичної або юридичної особи.

Спілка адвокатів України — громадська, добровільна, професійна, незалежна, самоврядна всеукраїнська організація адвокатів.

Функція захисту — діяльність сторони захисту щодо заперечення звинувачення, підозри, виявлення та обґрунтування обставин, які виправдовують обвинувачуваного (підсудного) або пом’якшують його вину та відповідальність. На стороні захисту виступають захисник, підозрюваний, обвинувачуваний (підсудний), цивільний відповідач і його представник.

Цивільний відповідач — фізична або юридична особа, яка в силу закону несе матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну злочинними діями обвинувачуваного.

Цивільний позивач — фізична або юридична особа, яка зазнала матеріальної шкоди від злочину й висунула під час провадження кримінальної справи до обвинувачуваного або до осіб, які несуть матеріальну відповідальність за його дії, цивільний позов, тобто вимогу про відшкодування збитків.

Юридична допомога — сприяння громадянам, посадовим та юридичним особам у вирішенні питань, пов’язаних із застосуванням норм права.

Юридична консультація — колектив адвокатів, створений президією колегії адвокатів для організації роботи з надання юридичної допомоги.

ЛІТЕРАТУРА

Основна:

1. Конституція України. // ВВР України.-1996.,№30.-С.141.

2. Про адвокатуру: Закон України від 19.12.1992р. №2887-ХІІ//ВВР України.-1993.,№9.-С.62

3. Про судоустрій та статус суддів: Закон України від 07.07.2010 р. №2453-ІV// Офіційний вісник України вiд 30.07.2010 - 2010 р. / № 55/1.

4. Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 4.12.1990р. №1779-ХІІ//ВВР України.-1998.,№29.

5. Про оперативно-розшукову діяльність: Закон України від 18.02.1992р. №2135-ХІІ.//ВВР України.-1992.,№22.

6. Про попереднє ув’язнення: Закон України від 30.06.1993р. №3352-ХІІ//Голос України-1993.-6 серпня.

7. Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України від 28.12.1994р. №334/94-ВР//ВВР України.-1995.,№4.

8. Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування: Закон України від 26.06.1997р. №400/97-ВР.//ВВР України.-1995.,№4.

9. Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття: Закон України від 2.03.2002р. №1533-ІІІ.//ВВР України.-2000,№22.

10. Кримінально-процесуальний кодекс України.-К.,Атіка,2001.-205С.

11. Кримінальний кодекс України. К.: ”Юрінком Інтер”,2001.-239С.

12. Цивільно-процесуальний кодекс України: К.”Юрінком Інтер”, 2004.-154С.

13. Господарський процесуальний Кодекс.// Урядовий кур’єр.-2001.-10 липня.

14. Кодекс України про адміністративні правопорушення. – Харків, 2000.

15. Про деякі заходи щодо підвищення рівня роботи адвокатури: Указ Президента України від 30.09.1999р.№1240/99.//Офіційний вісник України.-1999.,№39.

16. Про положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури та Положення про вищу кваліфікаційну комісію адвокатури: Указ Президента України від 5.05.1993р. №155/93.//Голос України.-1993-13 травня

17. Про День адвокатури: Указ Президента України від 2.12.2002р. №1121/2002.//Адвокатура в Україні.-2000,№1.

18. Про порядок реєстрації адвокатських об’єднань: Постанова КМУ від 27.04.1993р. №302.//Адвокатура в Україні. - 2000,№1.

19. Про затвердження Порядку оплати праці адвокатів з наданням громадянам правової допомоги в кримінальних справах за рахунок держави: Постанова КМУ від 14.05.1999р. №821..//Адвокатура в Україні. - 2000,№1.

20. Про застосування законодавства, яке забезпечує підозрюваному, обвинуваченому, підсудному право на захист: Постанова Пленуму ВС України від 7.07.1995р. №10.//”Правовісник”.-1996,№1.

21. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення: Постанова Пленуму ВС України від 31.03.1995р. №5.

22. Рішення Конституційного Суду України від 16.11.2000р. №13-рн/2000 (справа вільного вибору захисника).//Адвокатура в Україні. - 2000,№1.

23. Загальна декларація прав людини: Прийняття і проголошення резолюції 217А (ІІІ) Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.1948р.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

24. Мінімальні стандарти правила поводження з в’язнями: Затвердження І Конгресом ООН з профілактики злочинності і поводження з в’язнями 30.08.1955. Женева.//Адвокатура в Україні. - 2000,№1.

25. Свод принцыпов защиты всех лиц, подвергаемых задержанию или заключению в какой бы то ни было форме: Утверждено Генеральной Асамблей ООН от 9.12.1988г. №43/173.//Адвокатура в Україні. - 2000,№1.

26. Основні положення про роль адвокатів: Прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам 1.08.1990р.//Human Rights and the jubisiari.- Warsawa.-1998.

27. Рекомендації R(2000) 21 Комітету Міністрів державам-учасницям Ради Європи про свободу здійснення професійних адвокатських обов’язків: Прийняті на 72-й зустрічі заступників міністрів Ради Європи 25.10.2000р.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

28. Правила адвокатської етики: Схвалено Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури 1.10.1999р. №6/VI.//”Юридичний вісник”.-1999,№46.

29. Про затвердження Положення про Єдиний реєстр адвокатів України. Постанова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури від 10.03.2000р. №2.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

30. Програма складання кваліфікаційних іспитів особами, які виявили намір отримати Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю: Затверджено протоколом Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури України від 1.10.1999р. №6/2.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

31. Статут громадської організації “Спілка адвокатів України”: Зареєстровано Міністерством юстиції України 14.11.1990р. свідоцтво №6.//Адвокат.-1996.,№1.

32. Про оподаткування доходів адвокатів: Вказівка Головної ДПІ України від 17.01.1994р. №1.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

33. Щодо реєстрації як платників податку на додану вартість адвокатів і приватних нотаріусів: Лист ДПА України від 20.02.1998р. №1852/10/17-0117.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

34. Щодо сплати податку на додану вартість адвокатами та адвокатськими об’єднаннями: Лист ДПА України від 16.06.1998р. №7200/10/16-1118.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

35. Методичне роз’яснення щодо заповнення розрахунку зобов’язання зі сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за звітний квартал: Затверджено наказом Пенсійного фонду України від 8.02.2002р. №11.//Адвокатура в Україні.- 2000,№1.

 

Додаткова:

36. Акімов В.В., Бандурка О.М., та інші. “Судово-бухгалтерська експертиза в кримінальних справах про розкрадання грошових коштів”: Методичний посібник – Х, Видавництво Університету внутрішніх справ,2000.С.80

37. Бандурка А.М., Горбачев А.В. Оперативно-розыскная деятельность: Правовой анализ. –К.,РИО МВД Украины1994.-160с.

38. Барщевский М.Ю. Организация и деятельность адвокатуры в Росии. –М.,1997.

39. Белкин Р.С. Курс криминалистики. –М.,1997.

40. Біленчук П.Д. Судові експертизи. –К.,Влад і влада,1997.-48с.

41. Бондаренко П.С. Судова промова. –Львів.,1972.

42. Брич Л.П., Навроцький В.О. Кримінально-правова кваліфікація ухилення від оподаткування в Україні. –К.,Атіка2000.-288с.

43. Бюлетень законодавства і юридичної практики України: Адвокатура в Україні. –2000., №1.-208с.

44. Варфоломеева Т.В. Криминалистика и професиональная деятельность защитника. –К.1987.

45. Варфоломеева Т.В. Защита в уголовном судопроизводстве. –К.,1998.

46. Варфоломеєва Т.В., Святоцкий О.Д., Історія адвокатури України. –К.,1992р.

47. Варфоломеєва Т.В., Гончаренко С.В. Науково-практичний коментар до Закону України “Про Адвокатуру”. – К.,Юрінком Інтер,2003.-432с.

48. Ватман Д.П. Адвокатская этика. –М,1977.

49. Гольдинер В.Д. Защитательная речь. – М.,1970.-167с.

50. Гроздинский М. Обжалования приговора по проекту УКП СССР.// Советская юстиция. –1939., №11,12

51. Грошовой Ю.М. Судове слідство за статутом кримінального судочинства 1864р.// Вісник АПН України. –1995., №4.-С.111.

52. Доспулов Г.Г. Психология допроса на предварительном следствии. – М.1976.

53. Дювернуа Н. Источники права и судов Древней Руси. – М.,В Университетской типографии (Катков К0).1869.-415с.

54. Закони України, спрямовані на реалізацію судово-правової реформи: Офіційне видання. – К,2001.

55. Защита по уголовному делу. Под редакцией Львовой Е.Ю. – М., 1998.

56. Зейкан Я.П. Захист у кримінальній справі. – К.,Вища школа, 2002.-271с.

57. Исаев М.М., Утевский Б.С., Гродзинский М.М. Законодательство по уголовному праву и процесу в период войны. – М.,Юридическое издательство НКЮ СССР.,1943.

58. Камлик М.І. Відповідальність та санкції за податкові правопорушення. – К.,Атіка,2000.-120с.

59. Коновалова В.Е. Версія. – Х.,Консум,2000.-176с.

60. Куркін М.В., Понікаров В.Д.. Ревізії та перевірки за зверненнями правоохоронних органів. –Х.,2003.-412с.

61. Кони А.Д. Советы лекторам. Искуство речи на суде. В 2. т. –М.,1959.

62. Кони А.Д.Отцы и дети Судебной Реформи. –М.,издание т-ва И.Д.Сытина,1914.

63. Колмаков Н.М. Записки о судебной реформе в Западном крае. –К.,1872.

64. Конституційний суд України: Рішення. Висновки. 1997-2001, у 2 кн. –К.,Юрінком Інтер,2002.

65. Коротких М.Г. Самодержавие и судебная реформа 1864г. в Росии. –Воронеж.,Издательство Воронежского университета,1989.

66. Кульчинський В.С., Бойко І.Й..Система судових органів Галичини у складі Австро-Угорщини.// Право України. –2001.,№11.-С.137.

67. Корж В.П. Методика расследования экономических преступлений, совершаемых организоваными групами, преступными организациями. Руководство для следователей. –Х.,”Лицей”,2002.-280с.

68. Лисенко В.В. Виявлення податковою міліцією ухилень від сплати податків. –К.,”Весма”,2002.-168с.

69. Леоненко В.В. Професиональная этика участников уголовного судопроизводства. –К.,1981.

70. Линовский В.. Опыт исторических розысканий о следственном уголовном судопроизводстве в Росии. – Одесса.,Типография Л.Нитче,1849.

71. Лузгин И.М. Моделирование при расследовании преступлений. –М.,1981.

72. Лубшев Ю. Адвокат в уголовном деле. –М.,1999.

73. Максимов В.С. Допрос подозреваемого с участием защитника. –Томск.,1991.

74. Маляренко В.Т. Конституційні засади кримінального судочинства. –К.,Юрінком Інтер,1999.-320с.

75. Маляренко В.Т. Про розгляд кримінальної справи в апеляційному порядку.// Вісник ВС України. –2002.,№2.-С.48

76. Маляренко В.Т. Реформування кримінального процесу України. –К.,Ін Юре, 2004.-544с.

77. Михайленко А.Р. Расследование преступлений. Законность и обеспечение прав граждан. –К.,Юринком Интер, 1999.-448с.

78. Молдован В.В. Риторика загальна та судова. –К.,Юрінком Інтер,1999.-320с.

79. Падва Г. Этика и тактика допроса потерпевшего защитником обвиняемого.// Советская юстиция. –1987.,-№7.

80. Порубов Н.П. Тактика допроса на предварительном следствии. –М.,Издательство БЕК,1998.-208с.

81. Предборский В.А., Дзісяк О.П. та інші. Виявлення правопорушень в сфері оподаткування. –К.,Фенікс,1999.-216с.

82. Рум’янцев В.О. Судова система в Україні за часів Директорії.// Вісник АПН України. –2001., №4.-С.84

83. Речи советских адвокатов по гражданским делам. –М.1976.

84. Речи советских адвокатов по уголовным делам. –М.,1975.

85. Собрание законов и распоряжений рабоче-крестьянського правительства Украины. –1934г.

86. Святоцкий А.Д. Адвокатура и защита прав граждан. –Львов.,1992.

87. Святоцький О.Д., Медведчук В.В.. Адвокатура: історія і сучасність. –К.,Ін Юре,1997.-320с.

88. Святоцький О.Д., Михеєнко М.М. Адвокатура України. –К.,Ін Юре,1997.-224с.

89. Сергеич П. Искусство речи на суде. –М.1988.

90. Тертишник В.М. Захист прав потерпілого в умовах змагального судочинства.//Вісник прокуратури. –2003.,№3.-С.50.

91. Тельнов С.О. Коментар судової практики з господарських справ. –К.,Юрінком Інтер,2004.-384с.

92. Усенко І., Чехович В. Литовські статути. –К.,Либідь,1997.-271с.

93. Цимбал П.В. Мілевський О.П. Початковий етап розслідування ухилень від сплати податків.// Вісник НАДПСУ. –2004.,№2.-С.188.

94. Чуфаровський Ю.В. Юридическая психология. –М.,Новый Юрист,1998.-448с.

95. Шишкін В.І., Куйбіда Р.В. Оскарження й перегляд судових рішень в Україні. –К.,2003.

96. Штефан М.Н., Дрижчаная С.Г., Гусев Е.В.. Представительство граждан в суде. –К.,1991.

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 11; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!