Адвокатської діяльності.



За Законом України «Про адвокатуру» (далі Закон), прийнятого у 1992 році, адвокатура України – є добровільним професійним громадським об’єднанням, покликаним сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземців, осіб без громадянства, юридичних осіб, надавати їм різноманітну юридичну допомогу.

Давайте проаналізуємо це поняття. Позитивними, на нашу думку, є те, що адвокатура визнається як правовий інститут, що є значним кроком у напрямі визнання адвокатури, як громадської організації, адже до цього часу в законодавстві не робилося акцентування на цю важливу ознаку юридичної природи адвокатури.

Однак важко погодитися з тим, що адвокатура – це «об’єднання». Наголошую, що це не тільки наша думка, але й про це пишуть вчені, наприклад, З. Ромовська.[1]

Адвокатура сьогодні – це сукупність адвокатських об’єднань, бюро, фірм та окремих адвокатів, які працюють індивідуально. Акцентую вашу увагу, що це «сукупність», а не «система», якою до речі за конституцією є прокуратура.

Саме ця обставина була першою серед факторів, які зумовили необхідність внесення на розгляд Верховної Ради проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру». Проект пропонує перехід до такої системи завдяки створенню національної професійної асоціації адвокатів України (НП ААУ).

Хто може бути адвокатом?

Адвокатом за Законом про адвокатуру може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту:

- стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше 2-х років;

- склав кваліфікаційні іспити;

- одержав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю;

- прийняв Присягу адвоката України.

Давайте розберемо ці умови більш детальніше.

1.Згідно ст.2 Закону адвокатом може бути громадянин України.

Відповідно до ст. 26 Конституції України на іноземців поширюється статус громадянина України, крім випадків, передбачених Конституцією, законами або міжнародними договорами. Конституція не забороняє іноземцям бути адвокатами в Україні. Не можна вважати винятком із загального правила і норму ст.2 Закону «Про адвокатуру», адже виключність правового статусу громадянина України має бути сформовано за допомогою слова «лише» або прямою забороною. Отже, відсутність такого застереження засвідчує існування

загального правила: якщо в законі йдеться про громадян України, то його норми поширюються на усіх, хто живе на її території. Отже, це означає, що на сьогодні для іноземних адвокатів та адвокатських компаній підстав для занепокоєння не має.

Не думаю, що у когось могла б народитися ідея виключності адвокатської діяльності в Україні лише для її громадян. Це викликало б справедливий протест іноземних інвесторів, яким спокійніше, якщо їх інтереси в суді чи іншому органі представлятиме свій адвокат.

Що стосується умови про вищу юридичну освіту.

Щоб отримати вищу юридичну освіту, особа повинна закінчити вищий учбовий заклад (інститут, університет, академію). Детальніше регламентування міститься в Законі Україні «Про освіту» від 23.05.1991р. та Постанові КМУ від 05.09.199р. «Про затвердження Положення про державний вищий заклад освіти».

Слідуючи умова - стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше 2-х років.

З першою частиною цієї умови зрозуміло, давайте визначимося зі статусом «помічника адвоката».

Згідно ст.8 Закону адвокату надається право мати помічника або кількох помічників із числа осіб, які мають вищу юридичну освіту. Умови роботи помічника визначаються контрактом між ним і адвокатом (або адвокатським об’єднанням) з додержанням законодавства про працю.

Помічниками адвоката не можуть бути:

- особи, що працюють в суді, прокуратурі, державному нотаріаті, органах внутрішніх справ, служби безпеки, державному управлінні;

- особа, яка має судимість.

Помічник адвоката може виконувати доручення у справах, які знаходяться у провадженні адвоката, крім тих, що належить до процесуальних повноважень останнього.

Помічник користується рівними з адвокатом соціальними правами. Щодо оплати праці, то вона визначається угодою між ним та адвокатом. Але закон наголошує, що заробітна плата помічника не може нижчою від встановленого державою мінімального розміру.

Четверта умова – складання кваліфікаційних іспитів.

Для визначення рівня професійних знань осіб, що мають намір займатися адвокатською діяльністю, створюються (у Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі) кваліфікаційно-дисциплінарні комісії, Положення, про які затверджені Указом Президента України від 5 травня
1993 р.

Строк повноваження цієї комісії – 3 роки, починаючи з дня першого засідання комісії.

Комісія діє у складі двох палат:

- атестаційної

- дисциплінарної.

Основними завданнями кваліфікаційно-дисциплінарної комісії є визначення рівня професійних знань осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю, та вирішення питань про дисциплінарну відповідальність адвокатів.

Атестаційна палата має у своєму складі 11 членів:

- чотири адвокати;

- чотири судді;

- один представник від Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів;

- один представник від відповідних управлінь юстиції;

- один представник від Спілки адвокатів України;

Особа, яка має намір займатися адвокатською діяльністю, подає до атестаційної палати слідуючі документи:

1. Заяву.

2. Нотаріально засвідчену копію диплома про вищу юридичну освіту.

3. Документ, що підтверджує стаж роботи за фахом юриста або помічника адвоката не менш як два роки.

4. Документ про місце роботи і посаду на момент подання заяви.

Атестаційна палата може в разі потреби витребувати й інші документи для виділення питання про допуск. Чи відмову у допуску до складання кваліфікаційних іспитів.

Одержані документи атестаційна палата розглядає протягом місяця з дня надходження.

До початку розгляду заяви чи справи особа, яка подала заяву, має право заявити відвід члену палати, якщо вона вважає, що член палати або його родичі заінтересовані в результатах розгляду, чи має сумнів у його об’єктивності з інших причин. Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами палати, присутніми на засіданні, без участі члена, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням більшістю голосів.

За результатами розгляду заяви та документів, атестаційна палата приймає одне з рішень:

- допустити заявника до кваліфікаційних іспитів;

- витребування додаткових документів;

- відмовити в допуску до кваліфікаційних іспитів.

Кваліфікаційні іспити включають відповіді на запитання з галузей права. Правил адвокатської етики, історії адвокатури, законодавства про адвокатуру, а також виконання практичних завдань і складання правових документів відповідно до Програми кваліфікаційних іспитів.

Особа, яка не склала кваліфікаційні іспити, має право складати їх повторно через рік.

За результатами складання кваліфікаційних іспитів атестаційна палата приймає рішення про:

- видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;

- відмову у видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Рішення про відмову у видачі свідоцтва може бути оскаржено в місячний строк до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури. Скарга на рішення подається в комісію, яка його ухвалила, і у 3-денний строк разом зі справою надсилається нею на розгляд у Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури або суд.

Особі, яка успішно склала кваліфікаційні іспити, на підставі рішення атестаційної палати у строк до одного місяця з моменту прийняття рішення кваліфікаційно-дисциплінарна комісія видає свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Під час одержання свідоцтва особа, якій його вручено, складає Присягу адвоката України. Текст присяги закріплений у ст. 15 закону.

Ми з вами розглянули основні умови, яких необхідно додержуватися, щоб стати адвокатом.

Переходимо до другої частини нашого питання – це принципи діяльності адвокатури.

Якщо ми згадаємо теорію держави та права, то пригадаємо, що принципи – це основні, початкові начала положення, що видають сутність.

Згідно ст.4 Закону України «Про адвокатуру» адвокатура здійснює свою діяльність на принципах:

* верховенства закону;

* незалежності;

* демократизму;

* гуманізму;

* конфіденційності.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!