Лекція 1 Предмет дошкільної педагогіки



План

1.1. Дошкільна педагогіка як галузь педагогічних знань

1.2 Джерела дошкільної педагогіки

1.3. Зв'язок дошкільної педагогіки з іншими науками

1.4. Значення дошкільного дитинства

 

Педагогік а – як самостійна наука

Об’єкт – процес --виховання (навчання, освіти)

Предмет – закономірності, зміст, технології виховання (навчання, освіти)

Історія – етапи наукового становлення (донауковий, виникнення педагогічних концепцій, педагогіка як система знань)

Теорія – теорія виховання, теорія навчання (дидактика), управління освітнім процесом, методики

Основні категорії – (виховання, навчання, освіта, розвиток, педагогічний процес)

Методи дослідження – педагогічне спостереження, педагогічний експеримент, узагальнення передового педагогічного досвіду.

Основні категорії

Педагогіка – це наука, що вивчає процеси, виховання, навчання розвитку особистості, наука про цілеспрямований процес передавачі людського досвіду, підготовки підростаючого покоління до життя і діяльності.

Виховання – цілеспрямований, організований процес формування особистості, передачі соціального досвіду від старшого покоління молодшому, що здійснюється спеціально підготовленими та уповноваженими на це суспільством людьми у певних навчально-виховних закладах.

Навчання - цілеспрямований, організований, керований процес взаємодії учителів і учнів, спрямований на засвоєння знань, умінь і навичок, розвиток розумових сил і формування світогляду.

Освіта – це процес і результат засвоєння знань, умінь, навичок, досвіду діяльності та набуття на цій основі певного рівня освіченості та кваліфікації.

Розвиток – це якісні і кількісні зміни всіх процесів (фізіологічних, психічних, інтелектуальних), що відбуваються протягом усього життя людини.

Педагогічний процес – це цілісний навчально-виховний процес єдності виховання і навчання, що характеризується спільною діяльністю, співтворчістю його учасників, певним культурним змістом.

 

Дошкільна педагогіка, як і шкільна педагогіка, педагогіка дорослих, є одним із напрямів вікової педагогіки. Небез­підставно її вважають і самостійною галуззю науково-пе­дагогічних знань, яка вивчає процес виховання і навчання дітей дошкільного віку.

Загальними засадами дошкільної педагогіки є:

- її предмет,

- особливості та організація педагогічного дослідження в галузі дошкільної педагогіки,

- розви­ток теорії та практики дошкільної освіти,

- характерис­тика сучасної системи дошкільної освіти.

Використовуючи загальнонаукові, загальнопедагогічні методи дослідження, черпаючи відомості із психології, анатомії та фізіології людини, дошкільна педагогіка дослі­джує закономірності й особливості розвитку, навчання та виховання дитини від її народження до вступу до школи. На основі теоретичних пошуків, аналізу реальної практики вона розробляє, вдосконалює засоби, методи і прийоми виховання дітей у сім'ї, дошкільних установах, прогнозує тенденції їх розвитку, певною мірою впливає і на політику держави у цій сфері.


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!