Формалізація та різновиди сутностей



Метою формалізації сутності є визначення її через набір атрибутів та виявлення серед них ключа, що унікально визначає сутність.

Усі сутності відносяться до одного з чотирьох класів:

· стрижневі;

· асоціативні;

· характеристичні;

· такі, що позначають (це підклас асоціативних сутностей).

Стрижнева сутність (стрижень) являє собою незалежну сутність.

Асоціативна сутність (асоціація) - це сутність, що формалізує зв'язок виду M:N між двома чи більше сутностями чи зв'язок виду 1:1 між екземплярами сутностей.

Характеристична сутність (характеристика) являє собою сутність, що формалізує зв'язок виду 1:M чи 1:1. Єдина мета характеристики в рамках розглянутої предметної області полягає в описі чи уточненні деякої іншої сутності.

Сутність, що позначає (позначення) - це сутність, що також формалізує зв'язок виду 1:M чи 1:1 між двома сутностями, але відрізняється від характеристики тим, що не залежить від сутності, яка позначається.

Якщо сутність залежить від існування одної чи більше інших сутностей, то говорять, що вона залежна від існування (existence-dependent). Наприклад, сутністьСПІВРОБІТНИК_ДІТИ у БД СПІВРОБІТНИКИ, що фіксує дітей співробітника для обрахування податків, подарунків тощо, та описується атрибутами кількість та вік, є залежною від сутності СПІВРОБІТНИК. Очевидно, що залежні сутності можуть розглядатися як характеристичні. Якщо ж сутність існує незалежно від існування іншої, то вона є незалежною. Незалежні сутності можуть бути як стрижневими, так і позначальними.

Якщо одна сутність незалежна від існування іншої, то зв'язок між ними називається слабим (weak), або неідентифікуючим (non-identifying). З погляду проектування БД слабі зв'язки мають місце тоді, коли первинний ключ зв'язаної сутності не містить первинних компонентів породжуючої сутності. Сильний (strong), або ідентифікуючий (identifying) зв'язокмає місце між зв'язаними сутностями, залежними від існування. З погляду проектування БД сильні зв'язки мають місце тоді, коли первинний ключ зв'язаної сутності містить компоненти первинного ключа породжуючої сутності, слабі – навпаки, коли містять.

У моделі “пташина лапка” слабий зв'язок зображується штрих-пунктирною дінією, у моделі Чена різниці між слабим і сильним зв'язком не відбивається.

Стрижнева сутність (стрижень) являє собою незалежну сутність.

У розглянутих вище прикладах стрижні - це Чоловік (але не Дружина), Власник собаки, власник будинку, раніше Лікар, Пацієнт, Аналіз, Шлюб.

Асоціативна сутність (асоціація) - це сутність, що формалізує зв'язок виду M:N між двома чи більше сутностями чи зв'язок виду 1:1 між екземплярами сутностей.

У розглянутих вище прикладах асоціації - це Володіння, раніше Консультант, Призначений аналіз, Шлюб (із приклада 3, формалізує зв'язки між екземплярами однієї сутності).

Асоціації розглядаються як повноправні сутності: вони можуть брати участь в інших асоціаціях, як стрижневі сутності; можуть мати властивості, тобто мати не тільки набір ключовихатрибутів, необхідних для вказівки зв'язків, але і будь-яке число інших атрибутів, що характеризують зв'язок (див. вище).

У розширеній ER-моделі асоціація зображується шестигранником, а мовою інфологічного моделювання записується так само, як зв'язок (асоціація сутності):

АСОЦІАЦІЯ [СУТНІСТЬ S1, СУТНІСТЬ S2,...] (атрибут1,...,атрибут n)

Володіння [будинок, власник будинку] (адреса, квартира,:)

Характеристична сутність (характеристика) являє собою сутність, що формалізує зв'язок виду 1:M чи 1:1. Єдина мета характеристики в рамках розглянутої предметної області полягає в описі чи уточненні деякої іншої сутності.

Характеристика Дружина характеризує стрижневу сутність Чоловік (характеризована сутність), аналогічно характеристика Шлюб із приклада 2, характеризує стрижневу сутність Чоловік, характеристика Вигляд_видання (виправлене, доповнене, перероблене,...) уточнює стрижневу сутність Книга і т.д.

Існування характеристики цілком залежить від характеризованої сутності: при видаленні екземпляра характеризованої сутності видаляється екземпляр сутності-характеристики (жінки позбавляються статусу дружин, якщо вмирає їхній чоловік).

У розширеній ER-моделі характеристика зображується трапецією, на мові інфологічного моделювання виглядає:

ХАРАКТЕРИСТИКА(атриб1,...){СПИСОК ХАРАКТЕРИЗУЕМЫХ СУТНОСТЕЙ}.

Дружина (Ім'я_дружини,:) { Чоловік }

Сутність, що позначає, (позначення) - це сутність, що також формалізує зв'язок виду 1:M чи 1:1 між двома сутностями, але відрізняється від характеристики тим, що не залежить від сутності, яка позначається.

У розглянутих вище прикладах сутність, що позначає - це сутність Собака, зв'язаний із сутністю, що позначається, Власник собаки і незалежне існування, що має на відміну від характеристики, (якщо власник позбавляється собаки, конкретний екземпляр собаки продовжує існувати).

Сутності, що позначаються, на які посилаються позначення, як правило, використовуються для збереження різних "кодифікаторів": досліджуваних студентами дисциплін, найменувань організацій і їхніх відділів, переліків товарів і т.п.

У розширеній ER-моделі позначення зображується паралелепіпедом, а на мові інфологічного моделювання записується:

ПОЗНАЧЕННЯ (атриб1, атриб2,...)[СПИСОК СУТНОСТЕЙ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ,].

Собака (ID_собаки,:) [ Власник собаки ]

Позначення і характеристики не є цілком незалежними сутностями, оскільки вони припускають наявність деякої іншої сутності, що буде "позначатися" чи "характеризуватися". Однак вони все-таки являють собою окремі випадки сутності і можуть, звичайно, мати властивості, можуть брати участь в асоціаціях, позначеннях і мати свої власні (більш низького рівня) характеристики. Первинний ключ сутності, що позначається чи характеризується, як правило, є зовнішнім ключем характеристики чи позначення (іноді разом з іншимиатрибутами вони утворюють первинний ключ).

Первинний ключ асоціативної сутності будується з первинних ключів сутностей, зв'язки між якими вона формалізує.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 27; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!