Значення патріотизму у вихованні сучасної молоді

Патріотизм передбачає гордість за матеріальні і духовні досягнення свого народу, своєї Батьківщини, бажання збереження її характерних особливостей, її культурного надбання і співставлення себе з іншими членами свого народу, постійна готовність підкоряти свої особисті інтереси інтересам загалу, в якому живеш, та захищати інтереси своєї громади, народу в цілому [2].

На теренах сучасної України поняття «патріотизм» набуває особливого значення, в залежності від територіальної приналежності, матеріального благополуччя та соціальної статусу.

Патріот – це людина, яка готова підтримати чи захистити свою країну.

Територіальний патріотизм – почуття любові до місця проживання. Цей вид патріотизму, в свою чергу, поділяється на два підвиди:

а) державний;

б) регіональний [2].

Якщо заглибитися в корені формування патріотизму, то він починається з природної несвідомої прихильності людини до рідної оселі і краю.

На основі цього можна виділити ще один вид патріотизму:

Сімейний або клановий – почуття патріотизму до своєї сім’ї або роду.

Існує ще один вид патріотизму – це націонал-патріотизм, що означає відстоювання інтересів окремої нації та боротьбу за інтереси держави.

Також варто зазначити, що патріотизм найчастіше вступає в конфлікт з такими почуттями як егоїзм та гуманізм [1].

Актуальним є питання, чи вважає молодь себе патріотами. Було опитано 17 респондентів. В опитуванні взяли участь респонденти різного соціального статусу, з різних куточків України (Вінниця, Луганськ, Первомайськ, Київ, Чернівці, Житомир, Рівне) та різних поглядів на життя.

За результатами проведеного дослідження маємо такі дані:

- 100% опитаних вважають себе українцями;

- 10 опитаних, що складає 58,8% мають бажання жити за кордоном, 6 респондентів (35,3%) не хотіли б покидати Україну, а 1 опитаний (5,9%) проявив байдужість у виборі місця проживання;

- 16 людей пишаються, що їх називають українцями, що склало 94,1% від усіх опитаних, але 1 респондент (5,9%) не вважає, це причиною для гордості;

- 11,8% (2 респонденти) людей вважають, що народитися та жити в Україні достатньо, щоб бути патріотом, 5,9% (1 опитаний) вважає спілкування рідною мовою провідним фактором у визначенні себе як патріота, 23,5% (4 людини) наслідують традиції рідного краю і знаходять у цьому найповніше відображення поняття «патріот», а 58,8% (10 опитаних) пояснюють визначення патріотизму як працю в ім’я добробуту своєї держави;

- 94,1% (16 респондентів) люблять свою державу, а 5,9% (1 опитаний) ні;

- 88,2% (15 людей) вільно володіють українською мовою, а у 11,8% (2 респондентів) виникають труднощі;

- «солов’їною» 94,1% (16 респондентів) вважають українську мову, іншу мову як «солов’їну» назвав 1 респондент (5,9%);

- 64,7% (11 опитаних) живуть в Україні і борються за її добробут усіма можливими методами, адже відносять себе до лав патріотів своєї країни, 35,3% (6 людей) розмовляють українською мовою та слідують традиціям та вважають це проявом свого патріотизму;

- 88,2% (15 респондентів) надають перевагу праці в Україні, але за умови отримання достойної заробітної плати, 11,8% (2 опитаних) охоче б виїхали працювати за кордон.

Отож, взявши до уваги відповіді респондентів, можна побачити, що найбільшою перешкодою до всеохоплюючої любові до Батьківщини та беззаперечного патріотизму є умови праці та працевлаштування.

Ми поцікавились думкою експертів в області політології, історії та соціології щодо нагальних проблем в сучасній Україні та безпосереднє відношення цих проблем до розуміння поняття патріотизму серед молоді.

Надаємо вам їхні роздуми у формі запитання та відповіді:

Запитання: Чи вважаєте ви себе патріотом? Якщо так, то у чому це проявляється?

Якщо патріотизм - це любов до землі і свого роду з усіма його цінностями, які притаманні цьому народу - то так! Якщо мова йде про намагання прищепити зовсім чужі цінності та традиції - то ні (Леонід Марущак, куратор Мистецького напрямку УКМЦ).

Запитання: Що таке, у Вашому розумінні "патріотизм". І, на Вашу думку, розмовляти українською мовою, слідувати традиціям - це і є найкращим проявом патріотизму?

Для мене патріотизм - це якісно робити те, чим займаєшся, що любиш. Бо це в перспективі приносить користь громаді, місту, країні.

Ані україномовність, ані слідування традиціям жодним чином не свідчить про патріотизм. Це похідна, зовнішня форма. Якою нині дуже часто користуються, бо на це є запит суспільства (Олександр Федоришен, ГО «Спільнота «Історія Вінниці»).

Отже, провівши дослідження на тему, яка хвилює майже кожного українця і є актуальною на даний час, отримали

Для більшості українців патріотизм виражається у творчій праці, у зміцненні й захисті своєї державності, території, суспільного ладу.

Отже, як показали результати дослідження, молодь віком 18-25 років впевнена, що держава повинна мати свою національну ідею, адже саме вона відіграє провідну роль в розбудові держави; знання історичного минулого дуже важливе, вивчати і знати і пам’ятати його потрібно кожному. Щоб утвердити і зберегти патріотичний дух молоді, на думку респондентів, держава повинна забезпечити верховенство закону, піклуватися про кожного українця, відстоювати національні ідеї на міжнародній арені; піднести статус української мови, як єдиної державної, давати молоді можливість реалізувати себе в своїй країні, заохочувати молодь до активного суспільного життя, надати реальне право на безкоштовну освіту, допомогти і гарантувати працевлаштування.

ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА:

1. Гончарук Т. В. Політологія: лекційний курс і практикум / Т. В. Гончарук. – Тернопіль. – 370 с.

2. Камінський В. Співвідношення патріотизму та націоналізму / В. Камінський // Molodi.in.ua. Інтернет-журнал для молоді. — 2010. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://molodi.in.ua/spivvidnoshennya-patriotyzmu-ta-natsionalizmu/


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 26; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!