Східна парадигма: індійський варіант.



Найдавніша філософська школа Веданта, або “ведична” філософія. “Веди” (“знання”) – священні книги індусів, що були створені у П тисячолітті до н.е. Збереглося..

У П тис. до н.е. на основі ведичної літератури виникає “веданта” – філософська течія, яка теоретично обгрунтовувала існування кастового поділу суспільства. В основі вчення “ведичної” філософії – положення про безособливий абсолютний дух, брахман як кінечну і єдину основу буття. Душа (атман) тотожна з брахманом і є його емпіричним проявом.

Уявлення творців “ведичної філософії” виходять з того, що матеріальний світ і людська душа створені брахманом і є його частинами. Причини страждань і залежності людини від матеріального світу не стільки в незнанні, скільки в недостатній любові, відданості брахману. Якщо людина повністю присвячує своє життя брахману, то з його допомогою вона звільняється від залежності до об’єктивного світу і стає вільною. Індивідуальна людська душа “атман”, як часточка “брахмана”, поселена в тіло, також безсмертна, але менш досконала через зв’язок з тілом. Після смерті людини душа обов’язково переселяється в інше тіло – такий Закон необхідності (“карма”). Потік перевтілень душі триває доти, поки душа не звільниться від тілесних потреб (бажань, пристрастей) і не зіллється з “брахманом".

Важливою релігійною школою Стародавньої Індії є джайнізм, засновником якої вважається Махавіра Вардхамана. Виник в УІ ст. до н.е. Причинами виникнення цієї філософської течії було протистояння “ведичній філософії”. Для джайнізму як і для веданти притаманне вчення про переселення душ і закон карми. Але на відміну від брахманізму джайнізм вважає можливим припинення тривалого процесу відродження і звільнення душі шляхом індивідуального самовдосконалення, заперечує святість Вед, жертвоприношення, поділ суспільства на касти, вирішальний вплив богів на долю людини. Кожна людина має право на спасіння, незалежно від того, до якої касти вона належить. Від людини залежить досягнення вічного блаженства – нірвани і полягає воно в моральному самовдосконаленні. Основним засобом досягнення морального самовдосконалення і звільнення від дії закону карми, джайнізм вважає аскетизм. Шлях до спасіння визначають три цінності – досконала віра (віра в Джіну), досконале знання (знання вчення Джіни) і досконала поведінка (дотримання встановлених Джіною правил).

Буддизм – релігійно-філософське вчення, яке виникло в УІ-У ст. до н.е.

Буддизм вчить, що матеріальний, видимий світ не існує реально, а є лише містичним проявом духовного начала. Цей прояв здійснюється у процесі безкінечного руху дхарм. Дхарми – це частина, або елементи, що утворюють тканину світової речовини, матеріальний і психічний світ і знаходяться в русі, у кожну мить то спалахують, то згасають. Кожне згасання веде до нових спалахів і нових згасань. Тому світ – це вічний потік вічних змін і перетворень. Різні комбінації дхарм створюють все багатство явищ матеріального світу, в тому числі і людини.

Соціальне становище і матеріальні умови життя людини визначаються, по буддизму, її поведінкою, її життям у попередніх перевтіленнях. Якщо людина заможна, посідає високе становище, значить у своєму минулому існуванні вона вела правдиве, доброчесне життя і за це має багатство і владу. Якщо людина бідна, змушена працювати на інших, значить, в минулому житті вона вела неправедне життя і її бідність є кармою, тобто карою, за таке життя, і тому вона повинна терпіти.

Космологія буддизму стверджує, що Земля має форму площини, в центрі якої знаходиться священна гора. Навколо цієї гори повертається сонце, місяць і зірки. На землі живуть люди і тварини, на сонці, місяці і зірках – боги і духи. Світ і все, що є в ньому: люди, боги, духи появилися із пустоти, із духовного першопочатку, який існує вічно. В цьому духовному першопочатку, пустоті під впливом руху появилися стихії повітря і води з яких виникла земля і багатоманітний рослинний і тваринний світ. Цей матеріальний світ з часом руйнується, а утворюється пустота і знову виникає матеріальний світ. Таким чином, по вченню буддизму, дух вічний, матерія кінечна.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 52; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!