Діагенез органічної речовини.



Після відмирання органічна речовина підвергається дії мікробів, фіз.-хім вивітрюванню (дегідратація, гідроліз, окиснення, відновлення), деяка частина поглинається іншими тваринами. Також може зберігатися в осадках, коли в басейні застійний режим, відсутня гідродинаміка і переважають відновні умови. В таких басейнах більше 15%. Вміст о. р. осадках, що складають нафто продуктивні породи 0,5-5%.

Діагенез – процес біологічного, фіз. і хім. перетворення органічних залишків в умовах незначних t. Цей режим відповідає інтервалу глибин , де t не висока і деструкція молекул біополімерів майже не відбувається.

О.Р. осадків, що представлена біополімерами починає активно перетворюватись.(хлорофіл втрачає фітольний ланцюг, зелені хлорини перетворюються в червоні порфірини). 50% ціього матеріалу поїдається муловими організмами. Частина утворює комплекси з мінеральними компонентами, частина розкладається мікробами і деякі мономери не вступають в подальші реакції і можуть і снувати окремо, а деякі можуть знову конденсуватись. Високомолекулярні полімери – вони є попередниками керогену.

При діагенезі початкова складна суміш підвергається низькотемпературній трансформації за рахунок якої втрачаються О2, N2, S і утворюються більш вуглецеві сполуки.

Температура діагенетичних перетворень не перевищує 50̊С. подальше збільшення t за рахунок збільшення басейну, просідання структур(на 100 заглиблення – t збільшується 2-5 С) Лінійне збільшення t створює збільшення в логарифмічній прогресії швидкість в багатьох реакціях. Підвищення t збільшує розчинність певної частини органічних сполук , облегшується перехід твердої речовини у рідкий стан, а рідини в газ. Все це підвищує міграційну здатність.

Розподіл вв в осадових породах. На стадії діагенезу – 7% вв газів, 9% рідких вв, 40%асфальтових сполук.


Дата добавления: 2023-01-08; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!