Формування доходів домогосподарств.



Тема. Домогосподарство.

ДОМОГОСПОДАРСТВО – суб'єкт економіки, який складається з одного індивіда, що веде самостійне господарство або, частіше, групи людей, що живуть спільно і ведуть загальне господарство, для задоволення власних потреб. Як правило, така група осіб об'єднана спорідненими або сімейними зв'язками.

Основу домогосподарств зазвичай складають сімейні господарства. Проте дані поняття хоч і близькі, але не співпадають. Не випадково в рекомендаціях ООН для статистичного обліку домогосподарств дане таке їх визначення: «особа або група осіб, об'єднані з метою забезпечення всім необхідним для життя», – в якому сім'я зовсім не згадується.

Необхідно також відрізняти поняття «домогосподарство» і власне діяльність по веденню домашнього господарства – «домашня економіка». «Домашня економіка» включає господарську діяльність виключно усередині удома: його прибирання, приготування пищи, догляд за дітьми і т. ін. Поняття «домогосподарство» значно ширше. Діяльність домогосподарства включає як позаринкове ведення домашнього господарства, так і ринкову взаємодія з іншими суб'єктами ринкового господарства.

Основні ознаки домогосподарства – це:

1.Спільний бюджет.

2.Володіння певними ресурсами (праця, земля, капітал, підприємницька здібність).

3.Самостійність в ухваленні господарських рішень тобто сумісне господарювання

4.Прагнення до максимального задоволення потреб.

5.Сумісне мешкання і облаштування побуту.

Розрізняють декілька видів домогосподарств:

1.Одиничні домогосподарства або просто домогосподарства - домогосподарства, що складається з однієї людини або групи людей, що пов’язані родинними зв’язками та мають спільний бюджет.. Одиничні домогосподарства в Україні складають 94% всього населення країни.

2.Групові домогосподарства. - домогосподарства утворені постійними або тимчасовими групами людей для спільної організації і облаштування свого побуту в різних гуртожитках і інтернатах, в солдатських казармах, виправних установах і т.ін. Вони в Україні складають 6% всього населення країни.

Крім того домашні господарства класифікуються за наступними ознаками:

1. Демографічна характеристика (сімейні і несімейні домогосподарства, число членів домогосподарства, вікові та статеві характеристики).

2. Майнова та прибуткова характеристика (характер житла, наявність автомобіля, дачі, средньодушевий дохід, джерела доходу і т. ін.).

3. Трудовий потенціал (число працездатних, рівень освіти, професійна підготовка і т. ін.).

4. Соціальний статус домогосподарства (визначається по особі, що є головою сім'ї або членові сім'ї, що має максимальний дохід) і т. ін..

Домогосподарства як суб'єкти ринку.

Економісти виділяють три основних суб'єкти ринкового господарства – домогосподарство, фірму і державу.

Суб'єктна структура ринку — це система відносин між економічними агентами, що відображає їх цілі, інтереси, форми організації та взаємодію щодо виробництва, обміну, розподілу і споживання економічних благ.

Їх взаємини показані у вигляді моделі економічного кругообігу (рис.1).

 

 

 


Рис 1. Модель економічного кругообігу.

Роль та функції домогосподарств в економіці:

1) Домогосподарства поставляють фірмам і державі виробничі ресурси: трудові, природні, капітальні, підприємницьку здібність.

2) Пред'являють попит на споживчі товари і послуги, що виробляються фірмами і державними підприємствами.

3) Поповнюють прибуткову частину державного бюджету за допомогою сплати податків і інших видів обов'язкових платежів.

4) Надають свої заощадження фірмам і державі для інвестування у виробництво.

5) Домогосподарство – основа для формування і реалізації людського капіталу.

6) Можливість домогосподарств налагоджувати сімейний бізнес сприяє не тільки зростанню особистого добробуту, але і розвитку ринкової економіки в цілому.

7) Домогосподарства за допомогою участі їх членів в управлінні фірмами і держпідприємствами впливають на організацію виробництва.

Функція домогосподарство щодо відтворення людського капіталу включає:

1. Формування людського капіталу

Людський капітал - сукупність знань, навичок, досвіду, що є невідривними від людини, і реалізація якого дає можливість індивіду створювати матеріальні умови існування для себе і своїх близьких.

- забезпечення умов дітонародження;

- первинна соціалізація дітей.

2. Збереження людського капіталу

- ведення домашнього господарства;

- забезпечення умов відпочинку.

3. Реалізація людського капіталу

- забезпечення умов індивідуальної участі в економічній діяльності за межами домогосподарства;

- організація сімейного бізнесу.

Щоб дати характеристику економічному суб'єктові потрібно вказати на джерело і величину його доходів а також на напрями і величину його витрат.

Формування доходів домогосподарств.

Дохід домогосподарства — це загальна сума грошей, які отримала особа або родина протягом певного періоду (як правило, за рік). Він включає:

1. Заробітну плату

2. Дохід від власності:

- рента (плата за використання землі та інших природних ресурсів, пропозиція яких обмежена). 

- дивіденди (це дохід, який отримує власник акцій; це частина прибутку акціонерного товариства).

- відсоток (дохід на вкладений капітал).

3. Підприємницький дохід.

4. Державні трансферти (пенсії, допомога, стипендії і т. ін.).

5. Дохід з інших джерел (спонсорство, спадок і т. ін.).

У всіх країнах з ринковою економікою діють механізми державного перерозподілу грошових доходів, тому прийнято розділяти первинні грошові доходи домогосподарств, і доходи що залишаються після перерозподілу державою.

Первинні доходи домогосподарств складаються в результаті ринкових операцій – продажу ресурсів виробництва і товарів. Вони утворюються за рахунок заробітної плати найманих робітників, доходів від власності, підприємницького доходу, а також доходів від самозайнятості.

Далі вступають в дію механізми державного перерозподілу доходів. Всі соціальні виплати і трансферти додаються до первинних доходів домогосподарств, з цієї суми виплачуються прибуткові і майнові податки, соціальні внески і платежі. Цей дохід залишається в розпорядженні домогосподарства.


Дата добавления: 2022-12-03; просмотров: 77; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!