Робота з історичним джерелом (у парах)



Завдання

Опрацюйте текст історичного джерела та дайте відповіді на запитання:

— Про яке місто, закладене Данилом, ідеться в тексті?

— Який храм споруджено в Холмі?

— Які архітектурні особливості мала церква?

— Які елементи церкви свідчать про вплив західноєвропейського мистецтва?

— Чим оздоблювали храми?

Текст

Заснування міста Холм

Але [якось], коли він [Данило] їздив по полю і діяв лови, то побачив він на горі гарне і лісисте місце, оточене навкруги його полем, і запитав тамтешніх жителів: «Як іменується се місце?» І вони сказали: «Холм йому ім’я є».

І, уподобавши місце те, надумав він, що поставить на ньому невеликий городок. Він дав обітницю богу і святому Іоанну Златоусту, що спорудить на честь його церкву. І поставив він невеликий городок та, побачивши, що бог помічником йому, а Іоанн підпомагачем йому є, спорудив він інший город, що його татари не змогли взяти, коли Батий усю землю Руську захопив. Тоді й церква Святої Трійці запалена була і знову була споруджена. Коли ж побачив се князь Данило, що бог сприяє місцю тому, став він прикликати приходнів — німців і русів, іноплемінників і ляхів. Ішли вони день у день. І юнаки, і майстри всякі втікали [сюди] од татар і— сідельники, і лучники, і сагайдачники, і ковалі заліза, і міді, і срібла.

І настало пожвавлення, і наповнили вони дворами навколо города поле і села.

Звів також [Данило] церкву святого Іоанна [Златоустого], красну і гожу. Будівля її була влаштована так: чотири склепіння; в кожному куті — арка, що стояла на чотирьох людських головах, вирізьблених якимось майстром. Три вікна були прикрашені римським склом (вітражами); при вході до вівтаря стояли два стовпи з цілого каменю, а над ними склепіння і купол, прикрашений золотими зірками на лазурі.

Підлога в середині була відлита з міді й чистого олова, і блищала вона, мов дзеркало... Візерунки, різнобарвні й золоті, зроблені умільцем Овдієм... Скульптурні прикраси були пофарбовані всіма кольорами і золотом. Зов-нішні фрески були надзвичайно гарні...

І вежа [стояла] посеред города висока, щоб бити з довкола города. Знизу зведена з каменю п’ятнадцять лік у висоту, а сама зроблена з тесаного дерева і вибілеї як сир, сяяла вона на всі сторони. Біля неї був студенець, тобто колодязь, що мав тридцять п’ять сажнів.

За поприще од города [Холма] стоїть також башта кам’яна, і на ній — орел кам’яний вирізьблений; висота каменя — десять ліктів, а з верхівками і з підніжжями дванадцять ліктів».

(Із літопису Руського)

Учитель. Архітектура краю — це яскравий вияв високого рівня культури Галицько-Волинського князівства. Будували переважно з дерева, кам’яними були спочатку лише храми.

VI. Підбиття підсумків уроку Вправа «Незавершене речення»

•      «Сьогодні я дізнався (дізналася)...».

•      «Мені хотілося б надалі дізнатися...».

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний матеріал підручника.

 


Дата добавления: 2022-07-16; просмотров: 25; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!