Повідомлення учня про битву на річці Калка.



Урок 2 2. Походи монголів на Русь

Мета уроку:

•   ознайомити учнів із походами монголів на Русь і причинами перших успіхів та поразок руських князів;

•   формувати уявлення про характер залежності Русі від Золотої Орди, вплив монголів на соціально-економічний розвиток руських князівств;

•   розвивати уміння аналізувати письмові історичні джерела, працювати з історичною картою;

•   виховувати патріотизм, повагу до героїзму захисників вітчизни, почуття відповідальності за долю своєї держави, негативне ставлення до насильства.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь та навичок.

Обладнання: підручник, карта, ілюстрації, картки із джерелами інформації.

Очікувані результати

Учень/учениця:

•   називає роки монгольської навали на землі Русі;

•   показує на карті напрямки навали монголів;

•   пояснює і застосовує поняття: «орда», «баскак», «ярлик», «улус»;

•   наводить приклади героїчного опору монгольським завойовникам;

•   характеризує особливості монгольського панування на українських землях.

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда за запитаннями

— У XIII ст. Київська Русь переживала період роздробленості. У чому полягали негативні наслідки цього періоду?

— З якими ворогами доводилося боротися у свій час Володимиру Великому, Ярославу Мудрому, Володимиру Мономаху?

— Якими були результати цієї боротьби?

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. На початку XIII ст. руським землям загрожувала нова небезпека -— з азійських степів насувалися монголи. На межі XII та XIII ст. розрізнені до того монгольські племена об’єдналися під приводом Темучина, енергійного і здібного політика і воїна, який у 1206 р. перебрав на себе титул Чингіз-хана (Володаря володарів). Майже відразу монгольська верхівка розпочала війни для завоювання неосяжних просторів Азії та Європи з метою створення світової імперії. За неповних чотири десятиліття загарбницьких воєн монголи підкорили частину Сибіру та Китаю, країни Середньої Азії та Закавказзя, вогнем і мечем пройшли по руських князівствах та дійшли до Польщі та Угорщини.

Проблемне запитання уроку

Як ви думаєте, якими могли бути причини таких успішних завойовницьких походів монголів? Чому руським князівствам не вдалося організувати відсіч ворогу?

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального І матеріалу

План

1.  Перший похід монголів на Русь.

2.  Вторгнення хана Батия на землі Південно-західної І Русі.

3.  Під владою Золотої Орди.

Перший похід монголів на Русь

Учитель. Після об’єднання монгольських племен та утворення держави Чінгіз-ханом запроваджено таку систему управління, яка б відповідала основній функції— експансії нових земель. Монголи тоді були найпотужнішим у світі військом.

Система управління: жорстке централізоване управління, писемне діловодство, єдине законодавство.

Територіальний устрій: країна була поділена на військово-адміністративні одиниці—«тисячі», які поділялись на «сотні» та «десятки». Кожна адміністративна одиниш мала поставляти до війська відповідну кількість воїнів.

Економічні відносини: землі — державна власність які надаються у володіння феодалам за умови несення військової служби.

Збройні сили: чисельна боєздатна рухлива армія із суворою дисципліною, яка складалася переважно із кінноти

Військова тактика: узгоджена дія окремих загонів, уміння раптово нападати на ворога. Добре організовані розвідка, уміле керівництво військом, військові хитрощі

Політика у завойованих країнах: влада в руках місцевих монархів, монголи брали під контроль лише військов справи і державну скарбницю. Налагоджений поштовій зв’язок. Жорстокість, розорення підкорених земель.

Підкоривши протягом 1207—1222 рр. ПівденниІ Сибір, Північний Китай, Середню Азію та Закавказзя у 1223 р. військо монголів, здійснюючи розвідувальній похід через Закавказзя, вторглося у половецькі степи.

Робота з історичним джерелом

Завдання

Опрацюйте текст історичного джерела та дайте відповіді на запитання:

— Про що йдеться в літописі?

— Чому не князь київський одноосібно прийма- рішення, а рада князів?

— Яке рішення ухвалили руські князі?

— У якому році відбулася ця битва?

Текст .

У рік 6731 [1223]. У той же рік прийшла нечувана рать: безбожні моавитяни, прозвані татарами, прийшлі на землю Половецьку, і половці стали [супроти них Але навіть хан] Юрій Кончакович, що був найбільшій між усіх половців, не зміг вистояти перед ними. І побіг він до ріки Дніпра, і многі [половці] побиті були. А татари вернувшись, пішли у вежі свої.

І прибігло половців багато в Руську землю, і говорилї вони руським князям: «Якщо ви не поможете нам, [то] ині порубані були, а ви завтра порубані будете». І була рада всіх князів у городі Києві, [і] нарадились вони так: Лучче б нам зустріти їх на чужій землі, аніж на своїй».

(Із «Літопису Руського».)

(Обговорення завдання.)

 

Робота з підручником

Завдання

Ознайомтеся з текстом підручника та знайдіть, де саме 1223 р. відбулося перше збройне зіткнення армії Русі : монголами?

Випереджальне завдання

Повідомлення учня про битву на річці Калка.

Методичний коментар. За повідомленням решта учнів -ласу повинні знайти відповіді на запитання (написані на дошці чи виведені на екран).

Запитання для обговорення

— Назвіть учасників битви на річці Калка.

— На чиєму боці була перемога?

-— Як ви вважаєте, що стало причиною поразки русько-половецьких військ?

— Чи могла б битва мати інше завершення? За яких умов?

(Обговорення завдання.)

Робота з картою

Завдання

Покажіть місце описаної події на карті.

Хронологічна вправа

Завдання

Позначте на лінії часу дати: 1206 р., 1223 р. та назвіть події, що відбулися у ці роки.


Дата добавления: 2022-07-16; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!