Процесуальний статус захисника у кримінальному процесі



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

 

Кафедра: Кримінального процесу

 

 

Реферат на тему: «Безоплатна правова допомога у кримінальному проваджен».

 

Виконав:

курсант 347 навчального взводу

Снітко Д.І.

Перевірив:

викладач кафедри:

Бойко О.П.

Дніпропетровськ – 201 6


План

 

Вступ

1.  Процесуальний статус захисника

2. Способи залучення адвоката як захисника до участі у справі

Висновок

Список використаної літератури

 


В ступ

процесуальний захисник адвокат кримінальний

Одна із найважливіших ознак правової держави є реальне забезпечення прав і свобод людини і громадянина. Належне забезпечення таких прав вважається необхідним та вагомим конституційним положенням. Основний закон України зазначає, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканісь і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Вона також закріплює основні права людини і громадянина, до числа яких входять право на одержання кваліфікованої юридичної допомоги. Статтею 59 Конституції України передбачено, що кожен має право на правову допомогу, тобто кожен має право безоплатно отримати домогу для своїх порушених прав, свобод та інтересів. У Постанові Пленуму Верховного Суду України від 7 липня 1995 року "Про застосування законодавства, і яке забезпечує підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист" вказується, що забезпечення відповідно до чинного законодавства підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист є конструктивним принципом і важливою гарантією об'єктивного розгляду справи та запобігання притягнення до кримінальної відповідальності невинних осіб. Право на захист закріплюється і в міжнародно-правових документах, наприклад, в "Основних положеннях про роль адвокатів", що прийняті VIII Конгресом ООН "про запобігання злочинам", у серпні 1990 року: "Будь яка людина в праві звернутися за допомогою до адвоката за своїм вибором для підтвердження своїх прав і захисту на усіх стадіях кримінального процесу".

Отже, право на захист - це не тільки гарантія від необгрунтованого обвинувачення, але й важливий інструмент пізнання істини. Захист в кримінальному процесі означає весь комплекс процесуальних дій обвинуваченого і його захисника, спрямованих на заперечення обвинувачення, виявлення обставин, що виправдовують обвинуваченого, звільняють чи пом'якшують його відповідальність, а також на захист особистих і майнових прав і законних інтересів обвинуваченого. Тобто забезпечення права на захист є не тільки обов’язковим інструментом кримінального процесу, а також є принциповим та необхідним задля знаходження істини по справі та справедливого вирішення кримінальної справи по суті.

Актуальність вибраної мною теми полягає, насамперед, в тому, що дослідження проблем, пов’язаних з процесуальним статусом захисника як суб’єкта кримінального провадження, є на сьогодні важливим питанням. У той же час вирішення цих питань сприятиме більш ефективному, на мій погляд, вирішенню справ по суті, адже іститут адвокатури - це гарантування обвинуваченому конституційного права на захист. Крім того, я вважаю доцільним проаналізувати законодавство на існуючі здобутки у цій сфері правової науки, які визначають не тільки правову природу цієї професії, а й деякі особливості процесуального статусу захисника. Наостанок, я б хотіла звернути увагу на протиріччя, які виникли з прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу України, оскільки зміни все ж таки відбулися, порівняно з минулим кодексом. Як наслідок, зробити висновок щодо аналізу участі захисника як суб’єкта кримінального провадження, акцентуючи увагу на мінусах та плюсах новведених змін згідно нового законодавства.

Характерною рисою сучасного стану цього виду діяльності можна назвати значне підвищення престижності серед інших юридичних професій, збільшення кількості адвокатів. Це пояснюється різними факторами суб´єктивного та об´єктивного походження. Серед останніх слід назвати підвищення ролі права у суспільстві, нагальну потребу участі юристів у вирішенні конкретних ситуацій, що передбачає застосування спеціалізованих юридичних знань у різних сферах життєдіяльності суспільства. Отже, на мій погляд, висвітлення теми щодо участі захисника у кримінальному процесі є доречною та актуальною.

 


Процесуальний статус захисника у кримінальному процесі

 

Діяльність захисника посідає важливе місце у кримінальному процесі, оскільки основним завданням, що він покликаний здійснювати, є захист прав обвинуваченого чи підозрюваного. Втілення права на захист пов’язане, насамперед, з презумцією невинуватості, яка полягає, в тому, що обвинувачений визнається невинним, якщо його невинність буде безсумнівно доведена в судовому порядку та підтверджена вироком суду, що вступив у законну силу. У цьому і полягає завдання адкоката: довести невинуватість свого підзахисного можливими правовими способами та засобами. За допомогою захисника забезпечується справедливий розгяляд справи, адже сторона захисту та обвинувачення рівні у доказовій діяльності винуватості чи невинуватості обвинувачего чи підсудного, а також їх діяльність допомогає знайти істину по справі.

В "Основних положеннях про роль адвокатів" на основі принципових засад Статуту ООН, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про громадянські, політичні, економічні, соціальні і культурні права, ряд інших загальновизнаних документів детально висвітлено всі сторони діяльності адвокатів, їх права, обов'язки, а також зобов'язання урядів, судових та адміністративних органів щодо забезпечення ефективної роботи адвокатів з консультування та надання допомоги всім, хто її потребує в судах, трибуналах та адміністративних органах. Міжнародний пакт про громадянські та політичні права у статті 14 проголошує право кожної людини в разі її звинувачення у вчиненні протиправної дії захищати себе особисто або через посередництво обраного нею захисника. Це ж положення закріплене і в статті 59 Конституції України. Варто вказати, що адвокатура представлена і у Вищій раді юстиції трьома представниками, рекомендованими з'їздом адвокатів України. Діяльність адвокатури регулюється Конституцією України, зазначеним та іншими законами України, статутами об'єднань адвокатів і здійснюється на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму і конфіденційності. Основні принципи, що стосуються ролі юристів, прийняті восьмим Конгресом ООН 27 серпня - 7 вересня 1990 року, передбачають, що "кожна людина має право звернутися до будь-якого юриста за допомогою для захисту та відстоювання своїх прав та захисту їх на всіх стадіях кримінального судочинства" (принцип 1).

Захисник є тим учасником процесу, який представляє у кримінальному судочинстві не інтереси правосуддя, не власні інтереси, а інтереси підозрюваного чи обвинуваченого. Найбілиш ефективним засобом забезпечення підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист є участь захисника в кримінальному процесі, оскільки через юридичну необізнаність, а також психологічний шок, стан пригніченості, викликані фактом затримання, пред'явлення обвинувачення і засудження, вони неспроможні самі повністю реалізувати свої процесуальні права, особливо тоді, коли перебувають під вартою, тобто в ізоляції. Для надання юридичної допомоги, психологічної підтримки їм необхідно звернутися до сторонньої особи, незалежної від слідчих органів, прокурора і суду, якій би вони повністю довіряли і могли з нею радитись і спілкуватися на засадах довірительності та конфіденційності.

Кримінальнально-процесуальний кодекс України зазначає, що захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стсовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосоно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію). Тобто законодавець звузив осіб, які можуть бути захисниками, порівняно з Кримінально-процесуальним кодексом, який вже втратив чинність на підставі прийняття нового КПК України 15.08.2012 року. Відповідно захисником може бути лише адвокат, відомості про якого внесено до Єдиного реєстру адвокатів України або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю (ч.2 ст 45 КПК України). Однак п.1 прикінцевих положень передбачено, що ця норма вводиться в дію через рік після створення Єдиного реєстру адвокатів України. Заборона на здійснення захисту підозрюваних і обвинувачених в галузі права, а також близькими родичами обвинуваченого, засудженого, виправданого, його опікунами чи піклувальниками, на мій погляд, суттєво не вплине на якість захисту на судових стадіях кримінального процесу. Лише у 3,1 % справ під час судового розгляду справи захисниками - разом із адвокатами - були близькі родичі підсудних. Отже, зроблено рішучий крок до введення монополії адвокатів у кримінальному процесі. Активне збільшення останнім часом в Україні чисельності адвокатів свідчить вочевидь про те, що багато юристів зробили вибір - отримали статус адвоката. Це сприятиме уніфікації юридичної професії.

Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", прийнятий 05.07.2012 року визначає, що адвокатом є фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що предбачені цим законом. Згідно статті 6 цього Закону адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю. Крім того, Законом визначено ряд випадків, коли адвокатом не може бути особа, яка, зокрема:

1) має непогашену чи незняту в установленому законом порядку судимість за вчинення тяжкого, особливо тяжкого злочину, а також злочину середньої тяжкості, за який призначено покарання у виді позбавлення волі;

2) визнана судом недієздатною чи обмежено дієздатною;

3) позбавлена права на заняття адвокатською діяльністю, - протягом двох років з дня прийняття рішення про припинення права на заняття адвокатською діяльністю;

4) звільнена з посади судді, прокурора, слідчого, нотаріуса, з державної служби або служби в органах місцевого самоврядування за порушення присяги, вчинення корупційного правопорушення, - протягом трьох років з дня такого звільнення.

 


Дата добавления: 2022-07-16; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!