Завдання до самостійної позааудиторної роботи

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ національний МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА екстреної та невідкладної медичної допомоги,

МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ

 

 

“Затверджую”

Завідувач кафедри ЕНМДМК

професор              В.М. КРИСА

 

“____”________________ 2013 р.

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ студенту

до практичного заняття

 з дисципліни Екстрена та невідкладна медична допомога

 

 

Тема 1.   " Організація надання екстреної і невідкладної медичної допомоги в Україні. Початкові дії медичних працівників у випадку невідкладного стану пацієнта”

Підготував викладач кафедри Р. Р. Фабрика

 

Обговорено на засіданні кафедри

""               2013 р.

Протокол №          .

 

Івано-Франківськ, 2013

Актуальність теми У системі охорони здоров'я важливе місце належить службі швидкої ме­дичної допомоги, оскільки ефективність лікування хворих і потерпілих зале­жить здебільшого від термінів його початку. Особливо ця залежність відзна­чається в разі виникнення раптових патологічних станів, що загрожують жит­тю або здоров'ю хворих і потерпілих. Служба швидкої медичної допомоги України — історично сформована, що продовжує розвиватися, система забезпечення міського і сільського населення екстреною медичною допомогою на догоспітальному етапі при виникненні па­тологічних станів, які загрожують життю або здоров'ю людини. Швидка медична допомога — складова первинної медико-санітарної допо­моги. На неї покладено такі завдання: 1) надання своєчасної (до 10 хв у місті і до 20 хв у сільській місцевості від моменту звернення) кваліфікованої первин­ної медичної допомоги безпосередньо на місці події і під час транспортування хворих і потерпілих у випадках виникнення небезпечних для життя станів; 2) транспортування до лікувально-профілактичних закладів хворих, крім ін­фекційних, потерпілих і породілей, стан яких потребує надання термінової стаціонарної допомоги і медичного спостерігання під час транспортування; 3) участь у ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій. їхвиконання ускладнюється деякими труднощами, оскільки існують різні ви­значення поняття екстреності і, відповідно, тлумачення цих завдань. Дуже часто невідкладну медичну допомогу постраждалим приходиться надавати в екстремальних ситуаціях, коли існують додаткові фактори, що загрожують не тільки постраждалим, але і їх рятівникам.    

 

Навчальні цілі - визначити основні принципи організації і надання екстреної медичної допомоги в Україні; - оволодіти навичками діагностики невідкладних станів на місці події у складі бригади екстреної медичної допомоги (лідер, учасник) та відділенні екстреної медичної допомоги багатопрофільної лікарні; - навчитися розпізнавати невідкладні стани у роботі лікаря амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, поліклініки, відділення стаціонару (незалежно від профілю);  
1.Знати: Поняття про єдину систему надання екстреної медичної допомоги (ЕМД) в Україні. Обов’язки медичних працівників. Організація діяльності служби ЕМД України (структура та завдання). Основні завдання, функції, права та відповідальність медичних працівників (лікарів служби ЕМД, лікарів загальної практики – сімейної медицини та інших) з питань надання медичної допомоги пацієнту (постраждалому) у невідкладному стані. Етичні, деонтологічні та комунікативні аспекти ЕМД. Особливості надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі (бригада ЕМД, лікарі амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, поліклінік), ранньому госпітальному етапі (відділення ЕМД багатопрофільної лікарні) та госпітальному етапі (різнопрофільні відділення). Оснащення виїзної бригади ЕМД (вироби медичного призначення, медикаменти, спеціальні засоби). Забезпечення амбулаторії сімейного лікаря та різнопрофільних відділень стаціонару для надання ЕМД. Карта виїзду бригади ЕМД, правила її оформлення. Ергономічні принципи в роботі виїзної бригади ЕМД (при роботі в приміщенні, на вулиці), робота в команді. Знайомство зі станцією ЕМД. Інструктаж з техніки безпеки. Особиста безпека працівника бригади ЕМД (медичного працівника) під час надання екстреної медичної допомоги (організаційні заходи, технічні засоби особистої безпеки). Огляд місця події. Небезпечні ситуації, які можливі на місці події, тактика медичних працівників і пріоритети у випадку наявності небезпеки. Визначення числа постраждалих та потреби у додатковій допомозі. Визначення механізму ураження постраждалого. Виклик бригади ЕМД, терміни прибуття машини ЕМД.  
2.Вміти: - оволодіти навичками діагностики невідкладних станів на місці події у складі бригади екстреної медичної допомоги (лідер, учасник) та відділенні екстреної медичної допомоги багатопрофільної лікарні;      - розпізнавати невідкладні стани у роботі лікаря амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, поліклініки, відділення стаціонару (незалежно від профілю); - визначити протокол з медицини невідкладних станів, який найбільше відповідає симптомам постраждалого (пацієнта); - надати екстрену медичну допомогу відповідно до визначеного протоколу з медицини невідкладних станів з виконанням адекватних маніпуляцій.

Завдання до самостійної позааудиторної роботи

1. Опрацювати:           

-рекомендовану основну та додаткову літературу (див. п. "Література").

    - ЗАКОН УКРАЇНИ

Про екстрену медичну допомогу

{Із змінами, внесеними згідно з Кодексом № 5403-VI від 02.10.2012

Законом № 333-VII від 18.06.2013

- Наказ МОЗ України №370 від 01.06.2009 «Про єдину систему надання екстреної медичної допомоги».

- Наказ МОЗ України №507 від 28.12.2002 «Нормативи надання медичної допомоги дорослому населення в амбулаторно-поліклінічних закладах за спеціальністю «медицина невідкладних станів».

- Наказ МОЗ України №500 від 29.08.2008 «Примірний перелік оснащення пункту (відділення) невідкладної медичної допомоги для дорослого та дитячого населення».

- Наказ МОЗ України №500 від 29.08.2008 «Примірний перелік оснащення бригади пункту (відділення) невідкладної медичної допомоги для дорослого населення».

- Наказ МОЗ України №500 від 29.08.2008 «Перелік форм первинної облікової та іншої документації пункту (відділення) невідкладної медичної допомоги для дорослого та дитячого населення».

                        Контрольні питання

1. Організація діяльності служби екстреної медичної допомоги України (нормативно-правова база).

2. Організаційна структура, основні завдання та функції центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

3. Основні завдання, функції, права та відповідальність бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Табель оснащення та засоби особистої безпеки бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

5. Організаційна структура, основні завдання, функції та оснащення відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги багатопрофільної лікарні.

6. Мета, етичні, деонтологічні і юридичні аспекти екстреної медичної допомоги постраждалим на догоспітальному етапі.

7. Огляд місця події, забезпечення особистої безпеки медичного персоналу, безпеки свідків події та постраждалого, наближення до постраждалого (хворого).

8. Ергономічні принципи в роботі виїзної бригади ЕМД (при роботі в приміщенні, на вулиці), робота в команді.

Навчально-матеріальне забезпечення :

 

1. Заняття відбуваються на клінічних базах – центрах екстреної (швидкої) медичної допомоги, у відділеннях екстреної (невідкладної) допомоги ЦМКЛ.

2. Комплект оснащення виїзної бригади ЕМД: показовий – у кареті ЕМД; реальний в аудиторії.

3. Комплект спецодягу та засобів особистого захисту працівника виїзної бригади ЕМД.

4. Наказ МОЗ України №370 від 01.06.2009 «Про єдину систему надання екстреної медичної допомоги».

5. Наказ МОЗ України №507 від 28.12.2002 «Нормативи надання медичної допомоги дорослому населення в амбулаторно-поліклінічних закладах за спеціальністю «медицина невідкладних станів».

6. Наказ МОЗ України №500 від 29.08.2008 «Примірний перелік оснащення пункту (відділення) невідкладної медичної допомоги для дорослого та дитячого населення».

7. Наказ МОЗ України №500 від 29.08.2008 «Примірний перелік оснащення бригади пункту (відділення) невідкладної медичної допомоги для дорослого населення».

 

 

8. Наказ МОЗ України №500 від 29.08.2008 «Перелік форм первинної облікової та іншої документації пункту (відділення) невідкладної медичної допомоги для дорослого та дитячого населення».

     9.Додаток А (обов’язковий). Виробничі функції, типові задачі діяльності та уміння, якими повинен володіти випускник вищого медичного закладу.

 

                                   Література

a)Основна:

1. Лекція №1: «Організація надання екстреної і невідкладної медичної допомоги в Україні. Початкові дії медичних працівників у випадку невідкладного стану пацієнта»/ В.М.Криса.

2. Медицина невідкладних станів /За ред. д.м.н. І.С. Зозулі –Київ, «Медицина» 2012.

3. Анестезіологія та інтенсивна терапія /Л.П.Чепкій, Л.В.Новицька-Усенко, Р.О.Ткаченко.- К.:Вища шк., 2003.

4. Алгоритми надання невідкладної допомоги при критичних станах. І.І.Тітов, О.В.Волошинський, О.І.Дацюк. – Вінниця, 2012.

5. Безпека життєдіяльності: медичне забезпечення дорожньо-транспортних пригод. В.А.Левченко, І.П.Вакалюк, та ін. – Івано-Франківськ, 2013.

6. Основи реанімації / Л.В.Палій –Київ, «Медицина», 2008.

7. Г.Г. Рощін, В.О. Крилюк та ін. Екстрена медична допомога(базова підтримка життя). Київ, 2005.125с.

 

8. Авруцкий Г.Я., Балаболкин М.И., Баркачан Э.С. и др. Справочник по оказанию скорой и неотложной медицинской помощи. – Ростов-на -Дону: Феникс, 2004. –Т.1. – 576 с.; Т.2.- 575 с.

 

9. «Спеціалізовані реанімаційні заходи у дорослих». Польська рада реанімації. Краків.2007, 219с

 

10. Алгоритм экстренной медицинской помощи при неотложных состояниях на догоспитальном этапе. Луганск, 2003.

 

11. Бунятян А.А. Справочник по реаниматологии и анестезиологии. -М.: Медицина, 2002. 272 с.

12. Довідник з медичної допомоги на догоспітальному етапі (за редакцією І. С. Зозулі). Київ, “Здоров’я”, 2005.

13. Ковальчук Л.Я., Гнатів В.В., Бех М.Д і ін. Анестезіологія реанімація та інтенсивна терапія невідкладних станів. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – 324с.

14. Москаленко В. Ф., Рощін Г. Г., Нацюк М. В. та ін. Стандарти надання невідкладної медичної допомоги на догоспітальному етапі за протоколами. В кн.: Проблеми військової охорони здоров’я. Київ, 2002, с. 293 – 297

15. Терентева Л.М., Островерхова Е.Г. Анестезіологія і реаніматологія.- Л.: Медицина, 2004.

16. Pегеда М.С., Кресюна В.Й. Невідкладні стани. – Львів, 2003. – 890 с.

 

   б) Додаткова:

1. Усенко Л.В. Посібник для практичних занять з анестезіології та реаніматології. - Київ: Здоров’я, 2003.

2. Єпішин А.В. Діагностика і лікування невідкладних станів у клініці внутрішніх хвороб. - Тернопіль, 2008.

3. Чорнобровий М.П. Критичні стани в пульмонології. - Київ: Здоров’я, 2003. – 168 с.

4. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5081-17

5. http://pidruchniki.ws/17540906/bzhd/samodopomoga_vzayemodopomoga_nadzvichaynih_

6. http://www.bibliofond.ru/view.aspx?id=492657.

 

 

        

 

 


Дата добавления: 2022-07-16; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!