ІСТОРИЧНА ЦІННІСТЬ ДОКУМЕНТА. КНИЖКОВА ПАМ'ЯТКА



Цінність документа, його особливе історичне, художнє та культурологічне значення є основною ознакою, яка доз­воляє віднести документ до розряду артефактних. Це не просто джерело інформації, а документ, який має особли­ву соціально-культурну цінність. Дану категорію цінності буде доречним розглянути на прикладі «книжкових пам'яток» як основного різновиду рухомих артефактів.

Як відомо, книга – це складний компонент культури, це пам'ятка в пам'ятці: відділяти зміст книги від його ма­теріального втілення неможливо й неправомірно. Своїм змістом вона могла вплинути на хід історії, але якщо її зовнішній вигляд буде скромним, непрезентабельним, дослідники часто не в змозі правильно визначити, яка цінність знаходиться у них в руках. З іншого боку, яскра­во ілюстроване видання, яке далеко не завжди є шедевром книжкового мистецтва, може здаватися чимось надзвичай­но рідкісним і видатним.

Таким чином, книжковою пам'яткою поза сумнівом є зразок мистецтва книги певної епохи, якщо це шедевр поліграфії або книжкового оформлення, але не менш важ­ливим є і те, як дана книга або масив книг представляє книжкову культуру відповідної епохи в цілому. Це різні речі, при всій схожості формулювань.

Із історичної точки зору, характерні типові особливості видавничого оформлення книг у певний період не менш важливі, ніж окремі шедеври живопису. Наприклад, широкі поля першодрукованих книг або скромні, без титуль­них даних, палітурки книг XVIII ст. характерні саме для того чи іншого періоду й представляють собою рівень культури книговидання певної епохи. Такі книги повинні зберегти первинний вигляд як артефакти свого часу.

Разом з тим цінність пам'ятки далеко не вичерпується її зовнішнім виглядом. Традиційно, щоб визначити артефактну цінність документа, фахівці користуються об'єктивно визначеними критеріями (схема 1).

 

 


Схема 1. Критерії визначення артефактноі цінності документа

 

Термін «рідкісна книга»є історично першим для визна­чення категорії цінності. Тут має значення й тираж видан­ня, і інформація про знищення всього тиражу або значної його частини в силу різних обставин. Відомо, що інфор­мація про знищення того або іншого видання часто при­зводила до порятунку або більш дбайливого зберігання частини тиражу, що залишилася.

Іншими словами, цінність пам'ятки залежить від важли­вості його змісту, якості матеріалів, мистецтва виконання і кількості екземплярів. Цінність книжкових пам'яток виз­начається характеристиками двох складових книги – са­мого твору й способу його матеріального втілення (ви­дання). У цьому полягає своєрідність книжкових пам'яток і складність виділення їх критеріїв. Наприклад, книга може бути видатною пам'яткою літе­ратури завдяки цінності змісту тексту при посередньому поліграфічному виконанні, або ж, навпаки, може бути ше­девром художнього оздоблення та поліграфічного вико­нання рядового, нічим не примітного тексту.

В ідеалі, книжковими пам'ятками є видання, у яких ор­ганічно з'єднуються цінні в науковому, літературному, історичному або іншому значенні тексти з відповідним оформленням, тобто є цінні зразки книжкової культури: не тільки духовні, але й матеріальні пам'ятки культури. Це також перші (прижиттєві) твори, визнані пізніше класич­ними; книги, що якнайповніше представляють свою епо­ху — пам'ятки історії; книги — пам'ятки мистецтва, оформлені видатними художниками, незалежно від стилю або техніки виконання; перші зразки різної техніки друку, книги незвичних форматів, виконані на різних матеріаль­них носіях.

Книжкові пам'ятки є різновидами пам'ятників культури. Це письмове свідоцтво існування інших видів пам'ятників, які могли бути давно втраченими. Під пам'ятками культу­ри розуміють об'єкти, які мають історико-культурну цінність і складають частину культурної спадщини країни, народу, людства.

Книжкова пам'ятка – документа пам'ятка, яка поєднує в собі кількісні та якісні ознаки рідкісної і цінної книги (Г.М.Швецова-Водка). Це різновид документної пам'ятки. Книжкові пам'ятки– комплекси рукописів та старо­друків, а також значущі в історико-культурному відно­шенні видання, визначені для особливого збереження й раціонального використання (ДСТУ 2732:2004). Складові поняття «книжкові пам'ятки» наведено на схемі 2.

 

 

 


Схема 2. Складові поняття «книжкові пам’ятки»

Детальна характеристика видів книжкових пам'яток зведена в таблиці 2.

Таблиця 2

Види книжкових пам’яток

Вид книжкових пам'яток Загальна характеристика
1. Рукописи (манускрипти) Документи, написані від руки (володіють відповідними критеріями цінностей)
2. Палімпсести Пергаментні чи папірусні рукописи, первісний текст яких був зіскоблений або змитий і замість нього написаний новий текст
3. Інкунабули Перші книжки, друковані набірними літерами в найранішу добу друкарства
4. Палестини Стародавні книги XVI ст., що їх друкували з набірних форм
5. Стародруки (інкунабули, палеотипи) Книги, надруковані до другої половини XVII ст. в Європі
6. Цінні видання Документи, що мають наукове, історико-культурне та інше суспільне значення, визнане відповідною експертизою
7. Особливі екземпляри пам'яток Документи, що отримали ціннісні характеристики в процесі створення (наприклад, частина тиражу поліп­шеного поліграфічного виконання) або існування (іменні, бібліофільські, нумеровані, з автографами чи помітками відомих осіб, високохудожнім ручним розфарбовуванням, коректурні, без цензурних вилучень тощо)
8. Пам'ятки-колекції Частини фондів, організовані зібрання книжкових пам'ятників чи/ або книг, які можуть і не представляти цінності в їх роз'єднаності, але в сукупності володіти всіма властивостями історико-культурного об'єкту
9. Цінні тематичні, видові зібрання Документи, сформовані сучасними організаціями-фондовласниками, у тому числі колекції архівів друку, що зберігають національний реєстр у повному обсязі
10. Книжкові зібрання відомих у історії установ і організацій (світських і духовних) Документи, які відповідним чином характеризують епохи, події, народи, території, предмети (теми), форми та стилі, інші важливі прояви історичного й духовного розвитку суспільства
11. Особисті зібрання Зібрання, сформовані видатними державними або громадськими діячами, діячами науки й культури, що відображають світогляд їх загальнокультурних або професійних інтересів, зв'язків і ділових контактів, розкриваючи творчу думку, а також видатні бібліофільські колекції незалежно від соціального статусу їх збирачів

 

Групу книжкових пам'яток складають видатні в історико-культурному відношенні видання:

рукописні книги;

створені на початкових етапах книго друкування;

які відображають найвизначніші досягнення людської діяльності (науки, культури, техніки).

що свідчать про розвиток самої книги, її репертуару, типів, видів, довідкового апарату художнього оформлення, друку, матеріальної основ

що мають індивідуальні особливості (наявність автографів, записів авторів і видатних діячів, належність книги до приватних колекцій, музеїв, бібліотек).

Названі показники книги є параметрами її цінності, які доповнюються показником рідкості видання – незначною кількістю збережених примірників.

Виходячи з усвідомлення непорушної цінності названих і деяких інших категорій книжкових пам'яток, для них розробляються визначені, особливі умови зберігання й використання. Загальновизнаним є пріоритет збереження таких книг над їх доступністю, а загальновизнаними центрами колекцій книжкових пам'яток є бібліотеки. Фонд рідкісних і цінних видань у бібліотеках складають такі групи документів:

стародавні рукописні книги різних періодів, манускрипти, інкунабули, палеотипи і т. д.;

першодруки країн сходу;

видання XV-XII ст., надруковані кирилицею і кирилицею;

західноєвропейські видання XVI- XVII ст.;

українські національні видання (1574-1923 роки), надруковані цивільним шрифтом;

першодруки окремих регіонів України;

видання, що є пам'ятками подій та епох великого історичного значення (Парламентська республіка П. Скоропадського, Директорія, епоха Б. Хмельницького, визвольна революція 1917-1920 років, Велика Вітчизняна війна та ін);

перші і прижиттєві видання творів видатних вчених, письменників, а також кращі їх перевидання;

конфісковані і заборонені видання творів суспільно значущого змісту;

нелегальні, заборонені цензурою видання;

книги з автографами видатних громадських діячів, вчених, письменників;

особисті бібліотеки відомих діячів науки і культури, а також значні в історико-культурному відношенні бібліофільські збірки;

видання, оформлення і ілюстровані видатними художниками;

книги, основний тираж яких з різних причин був знищений.

видання в цінних художніх палітурках;

кращі мініатюрні видання та видання незвичайних форм;

документи, розмножені незвичайним способом (гравіровані, літографовані, гектографіровані, з витканим текстом і т. д.);

надруковані на особливих матеріалах (шовк, пробка, кольоровий папір);

традиційно сформовані тематичні колекції, пов'язані з історією установи-фондодержателя, місцевості і т. п.

 

Контрольні питання

1. Чим викликана необхідність виділення артефактних документів?

2. Які особливості документної пам'ятки?

3. Які якісні критерії оцінки документа?

4. Які кількісні критерії оцінки документа?

5. У чому особливості цінного, особливо цінного, унікального і рідкісного документа?

6. Що таке книжкова пам'ятка, її основні ознаки?

7. Чи є книжкові пам'ятки України в бібліотеці Вашої установи? Охарактеризуйте їх.

8. Які напрямки подальшої розробки в теорії і практики питань класифікації документних пам'ятників?

Практичне завдання

1. Використовуючи довідкові видання з книгознавства, бібліотечної справи та бібліографії, роз'ясніть значення термінів «рукописна книга», «інкунабула», «палеотип», «згорток», «берестяна грамота», «стародрук», «антикварна книга», «букіністична книга», «факсимільне видання». Дайте порівняльну характеристику.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!