Класифікація ІУС утруднена різноманітністю об’єктів управління, на яких ці системи можуть застосовуватися.

Особливості та класифікація автоматизованих інформаційно-управляючих систем

 

Є кілька визначень АСУ:

Система управління із застосуванням сучасних автоматичних засобів обробки даних (комп’ютерна техніка, автоматичні пристрої накопичення, реєстрації, відображення та ін) і економіко-математичних методів для вирішення основних завдань управління виробничо-господарською діяльністю підприємства;

Система управління виробничо-господарською діяльністю підприємства, що включає інтегровані системи обробки даних, головною ціллю яких є автоматизація процесів, збору і переробки інформації на підприємстві та удосконалення, форми організації їх виконання;

Система, в контурі управління якої функціонують спільно ОПР і технічні засоби, що здійснюють збір і змістовну обробку інформації за розгалуженими алгоритмами з метою прийняття оптимальних рішень із управління процесом або виробництвом.

Таким чином ІУС, як автоматизована система – це людино-машинна система, що використовує сучасні засоби комп’ютерної техніки, мікропроцесорних систем управління та зв’язку, економіко-математичні методи, а також нові організаційні принципи управління для відшукання і реалізації на практиці найбільш ефективного управління відповідним об'єктом (системою).

ІУС володіють найбільш характерними рисами складних технічних систем . До них потрібно віднести :

великий масштаб систем за кількістю складових елементів і виконуваних функцій;

наявність функціональної цілісності, загального призначення і цілі;

складну багаторівневу ієрархічну структуру;

високий ступінь автоматизації, визначальну ступінь самостійності поведінки системи;

статистично розподілені в часі зовнішні впливи.

В економічних (організаційних) інформаційно-управляючих системах в якості елементів розглядають: засоби виробництва (установки, устаткування, інструмент); предмети праці (сировина, матеріали, напівфабрикати), трудові ресурси (робітники, інженерно-технічні працівники, службовці); технічну і технологічну документацію (креслення, інструкції, стандарти, керуючі та звітні документи та ін.).

Роботи в області автоматизації процесів управління вимагають глибокого аналізу сутності автоматизованих процесів, виділення об’єктів автоматизації, правильного формулювання цілей управління і визначення етапності автоматизації з урахуванням реальних термінів, можливостей технічної реалізації та економічних факторів.

Об’єктом управління в інформаційно-управляючій системі може бути робоче місце, конвеєр, ділянка, цех, підприємство, об’єднання і т.д. До об’єкту управління відносять ту частину елементів, які безпосередньо беруть участь у процесі матеріального виробництва та його обслуговування. До керуючої частини системи відносять безліч елементів, необхідних для здійснення процесу управління об’єктом. Це управлінський персонал, технічні засоби і методи управління .

Управляюча частина системи оперує з документами. Тому для ефективного управління виробничою системою необхідний безперервний обмін інформацією між об’єктом управління і керуючою частиною.

У керуючу частину інформація надходить від вище стоячих організацій (план виробництва, директивні показники) та від об’єкта управління (відомості про надходження матеріалів, деталей, комплектуючих виробів, надходженні робочої сили; про випуск продукції та її якості, витратах матеріалів та праці, про причини, що порушують протікання виробничих процесів – порушенні надходження матеріалів, поломки устаткування). Управлінська частина виробляє керуючі впливи на об’єкт управління та звітну інформацію для вище стоячих організацій.

Процес створення керуючого впливу на об’єкт управління має такі етапи: визначення мети впливу і встановлення можливих змін в інших підсистемах; розробка шляхів, методів і засобів впливу; створення організаційної системи; прийняття рішення, його впровадження; контроль ходу впровадження; корекція впливу в ході реалізації прийнятого рішення.

Сучасні ІУС являють собою людино-машинні системи, в яких поєднується машинна переробка інформації з координуючою діяльністю людини-оператора. За людиною залишаються найбільш складні, що не піддаються формалізації завдання, такі , наприклад , як постановка проблеми , прийняття рішення в умовах неповної інформації та невизначеності , контроль переробки інформації. Тому важливим завданням при створенні інформаційно-керуючої системи є правильний розподіл функцій між людиною і ЕОМ.

Функціонування інформаційно-управляючої системи пов’язано із вирішенням ряду проблем правового, а також психологічного та соціологічного характеру. Оптимальна структура системи пов’язана з межами особистої компетенції, формами санкцій, заохочень тощо. Ці питання повинні вирішуватися на правовій основі у вигляді посадових інструкцій та приписів , затверджених та обов'язкових для виконання.

Основна мета автоматизації організаційного управління – забезпечення оптимального функціонування об’єкта управління (підприємства, об’єднання, галузі тощо) шляхом правильного вибору цілей і засобів їх досягнення з урахуванням наявних обмежень, найкращого розподілу завдань між окремими частинами, з яких складається об'єкт, і забезпечення їх чіткої взаємодії .

Критерії ефективності. Розглянемо, як можна оцінити ефект від впровадження ІУС. В умовах госпрозрахункового методу управління підприємством (об’єднанням) як критерій зазвичай використовують прибуток. Цей критерій краще за інші показники відображає зростання національного доходу, сприяє прискоренню введення в дію об'єктів і потужностей, поліпшення використання виробничих фондів, збільшення обсягу реалізованої продукції. Показник прибутку служить основою взаємовідносин із бюджетом, а також основним джерелом формування фондів підприємства. Використання прибутку в якості критерію оптимальності зводить до мінімуму кількість необхідних обмежень. Ефективність впровадження ІУС можна оцінювати виходячи з росту прибутку. Можна використовувати також в якості критерію ефективності мінімум питомих витрат праці на виконання планів або собівартості виготовленої продукції або максимум чистого або валового продукту підприємства.

У деяких завданнях, що реалізуються за допомогою ІУС, цілком можливі і доцільні свої локальні критерії, що відрізняються від загального критерію системи, наприклад, стабільність використання ресурсів.

При вирішенні багатьох завдань треба рахуватися з наявністю не одного, а ряду критеріїв. Облік багатокритеріальності завдання може бути зведений до формування деякого комплексного критерію, що представляє собою, наприклад, суму окремих критеріїв, кожен із яких наділяється певним «ваговим» коефіцієнтом.

Принципи розробки інформаційно-управляючих систем. В основу розробки ІУС покладені такі принципи: нових завдань, системного підходу, першого керівника, безперервного розвитку системи, автоматизації документообігу, узгодженості пропускних здатностей окремих частин системи, типів, однократності введення даних і ін.

Ефективність ІУС підвищується при вирішенні завдань, які при традиційній ручній технології управління неможливо вирішити або вони вирішуються частково (принцип нових задач). До них відносяться задачі оптимізації. На рівні підприємства це завдання визначення оптимального виробничого плану, оптимального оперативно-календарного планування, оптимального управління матеріальними ресурсами підприємства, оперативного аналізу ходу виробничого процесу. На рівні галузі це завдання перспективного планування розвитку галузі на тривалий період, розрахунку оптимального плану випуску продукції на рік, розподілу матеріальних ресурсів між підприємствами галузі. На міжгалузевому рівні до завдань оптимізації відносяться розміщення нових виробництв, прив’язки постачальників до споживачів, розробки проектів розвитку територіально-виробничих комплексів і т. п.

Другий принцип – це системний (комплексний) підхід до створення ІУС. Проектування має ґрунтуватися на системному аналізі як об’єкта, так і управляючої частини.

Принцип першого керівника полягає в тому, що розробку і впровадження ІУС потрібно робити під безпосереднім керівництвом першого керівника відповідного об'єкта. Практика свідчить, що всяка спроба передоручити справу створення ІУС другорядним особам неминуче призводить до того, що система орієнтується на рутинні завдання управління і не дає очікуваного ефекту.

Згідно з принципом безперервного розвитку системи необхідно при проектуванні ІУС передбачити можливість швидко реагувати на виникнення нових завдань управління і вдосконалення старих в процесі розвитку економіки та окремих підприємств.

Принцип автоматизації документообігу означає, що треба автоматизувати не тільки ті чи інші розрахунки, але і робити оформлення вихідних документів, збір вихідних даних і певною мірою передачу їх і керуючих впливів.

Згідно з принципом узгодженості пропускних здібностей рекомендовано рівність пропускних здібностей послідовних ланок. Інформаційний результат, що видається попереднім пристроєм, є вихідною інформацією для подальшого. Тому пристрої повинні бути узгоджені також за використовуваними в системі носіями і за кодами.

Принцип типовості важливий при розробці програм і зводиться до максимального використання стандартних підпрограм і типізації програм вирішення завдань.

Особливе значення для ІУС має проблема надійності. Для підвищення надійності роботи застосовують високонадійні технічні засоби, автоматичне резервування найважливіших вузлів і блоків, введення автоконтролю і т.д.

ІУС повинні володіти також підвищеною живучістю. Під живучістю інформаційно-управляючих систем розуміють здатність системи до певної компенсації наслідків пошкоджень окремих її пристроїв, що дозволяє системі продовжувати виконання основних функцій при втраті або тимчасовому зниженні деяких другорядних показників (точності, швидкодії, обсягу оброблюваної інформації).

При розробці ІУС вкрай важливо використовувати економічні закони, створювати сприятливі умови для їх прояву. ІУС повинна ґрунтуватися на закономірностях, властивих науці управління.

Класифікація.

Класифікація ІУС утруднена різноманітністю об’єктів управління, на яких ці системи можуть застосовуватися.

Необхідно при класифікації визначити принцип управління об’єктом. У системі управління можна виділити три принципи: галузевий, територіально-галузевий і територіальний. Принцип галузевого управління покладений в основу управління важкою промисловістю. Принцип територіально-галузевого управління застосовується в легкій промисловості і деяких непромислових галузях. Принцип територіального управління характерний для управління міністерствами, відомствами, а також діяльністю виконавчих органів місцевого управління, також будують ІУС за територіальною ознакою: місто, область, республіка, країна.

Наступна ознака класифікації – рівень ієрархії в управлінні, для якого застосовується дана система. До таких рівнів можна віднести: державний, обласний, міський, районний для територіальних систем і галузей, підгалузей, об’єднань, підприємств, виробництв, цехів, ділянок, установок. Залежно від рівня ієрархії ІУС поділяються на:

-Автоматизовані системи управління технологічними процесами (АСУТП) ;

- Автоматизовані системи управління підприємствами (АСУП) ;

- Галузеві АСУ (ГАСУ) ;

- Загальнодержавна автоматизована система (ЗДАС).

АСУП і ГАСУ повинні бути сумісні за цільовими функціями, методами обробки інформації, технічними засобами.

Важливою ознакою є функціональне призначення системи або її місце в загальній організаційній структурі управління. За функціональними ознаками виділяють, наприклад, автоматизовані системи планових розрахунків, матеріально-технічного постачання, державної статистики; за виробничою ознакою – системи управління промисловими об’єктами, підготовкою виробництва тощо; за ресурсними ознаками – системи управління об’єктами забезпечення різними ресурсами та послугами. У свою чергу, такі системи також можуть бути багаторівневими і подібно галузевим і територіальним системам вони входять в ЗДАС .

За типом процесу, що є об'єктом автоматизації, можна розглядати ІУС (за призначенням):

- Управління технологічними процесами;

- Управління організаційними процесами;

- Проектування;

- Планування та управління випробуваннями;

- Управління науково -технічним прогресом.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 39; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!