Автомобілі. Класифікація і загальний пристрій.

Лекція 11.

 

Тема: Трактори і автомобілі , їх будова . Експлуатаційні властивості.

План:

Трельовочний, валочно-трельовочний і валочно-пакетуючі агрегати: трельовочний трактор ТДТ-55А; валочно-трельовочная машина ВМ-4А; валочно-пакетуюча машина ЛП-19А; сучкорізная машина ЛП-33; щелепний навантажувач ПЛ-1А;. Автомобілі-тягачі для вивезення лісу: автомобільний причіп МАЗ-5243.

Основне поняття технічної експлуатації машинно-тракторного парку: експлуатаційна обкатка, діагностування, технічне обслуговування

Трактори. Класифікація і загальний пристрій

Застосовувані в зеленому будівництві й господарстві трактори класифікуються по призначенню, типу ходової частини, типу двигуна, типу кістяка й номінальному тяговому зусиллю. По призначенню розрізняють трактори:

сільськогосподарські загального призначення (гусеничні Т-150, Т-130, Т-130Б, Т-100М, Т-100МГС, Т-ЮОМГП, ДТ-75, Д-75М, Т-74, Т-4А и колісний трактор Т-150ДО);

сільськогосподарські просапні (універсальні: гусеничний бурячний Т-70С; колісні: «Бєларусь» МТЗ-82, МТЗ-80, МТЗ-52, ЮМЗ-6, Т-40М, Т-40АМ, Т-40АНМ, Т-25А, самохідні шасі T-16M);

садово-городні малогабаритні мікротрактори одноосьові колісні пішохідні «Риони-2» або «Риони-5», а також аналогічного типу, розроблені на Мінськом тракторному заводі для робіт на невеликих ділянках (оранка, боронування, культивація і ін.) оранжерейно-парникових (теплично-парникових) господарств і спеціального призначення лісогосподарські ЛХТ-55 (ЛХТ-55М), ЛХТ-100, ЛХТ-100Б (для перезволожених ґрунтів), трелювальні ТДТ-55А (ТДТ-40М), ТГ-4, болотохідні Т-130Б, Т-ЮОМБГС, ДТ-75Б, ДТ-55А и інші, крутосхилі і ДТ-75ДО, МТЗ-82ДО і ін.

Просапні трактори називають універсальними, тому що з їхньою допомогою можна робити основну і додаткову обробку ґрунту, посів, посадку і інші роботи в декоративних розплідниках, озеленювальні роботи безпосередньо на об'єктах зеленого будівництва, а також використати як транспорт.

По типі ходової частини трактори підрозділяються на гусеничні і колісні (рис. 1,2).

По типі двигуна розрізняють трактори: з тепловими двигунами (у більшості випадків внутрішнього згоряння) - дизельні (на дизельному паливі); карбюраторні (гасові, лігроїнові, бензинові); з електричними двигунами для роботи в оранжерейно-парникові (теплично-парникових) господарствах і інші, що харчуються від електричної мережі; з паровими двигунами. У цей час випускають в основному дизельні трактори, у яких є карбюраторні двигуни для запуску основного двигуна.

По типу кістяка трактори діляться на рамні, підлоги, і безрамні. До рамного ставляться трактори Т-38М, ДТ-75, Т-16М; до напіврамних - Т-25А, Т-25АК, «Бєларусь» (МТЗ-50 і ін.), Т-130, Т-100М и к безрамным-Дт-20, у яких ост утворять корпус двигуна й задній міст.

 

Рис. 1. Лісогосподарський гусеничний трактор ЛХТ-55

1 - механізм переднього навішення; 2- штовхач; 3 - передній вал відбору потужності; 4-лебідка; 5 - платформа; 6, 7, 10 -і карданні вали; 8 - редуктор привода лебідки й заднього вала відбору потужності; 9 - кронштейн; 11 - задній вал відбору потужності; 12 - механізм задньої навішення

Рис. 2. Розташування основних механізмів колісного трактора МТЗ-50

1 - напрямне колесо; 2 - передній міст; 3 -двигун: 4 - основна (головна) муфта зчеплення; 5 - диференціал; 6 - кінцева передача; 7 - механізм навішення; 8 - ведуче колесо; 9 - головна передача; 10 - коробка передач

По номінальному, тобто найбільшому, тяговому зусиллю, що трактор може розвити на нижчій робочій передачі, трактори діляться на дев'ять класів 2103Н, або 0,2 ТС («Риони-2»); 6-103Н, або 0,6ТС (ДТ-20, Т-25А, Т-25АК,- Т-16М); 9-103Н, або 0.9ТС (Т40М, Т-40АМ, Т-40АНМ); 14:!0а Н, або J.4TC (МТЗ-82, МТЗ-80, МТЗ-52, МТЗ-50, ЮМЗ-6ЧЕРВОНИЙ); 20-Ю3 Н, або 2.0ТС (Т-70С, Т-4А, ТДТ-40М и ін.); 30-Ю3 Н, або 3.0ТС (Т-150, T-I50K, ДТ-75, Т-74, ДТ-55А, ЛХТ-55, ТДТ-55, ТДТ-75); 40-Ш3 Н, або 4.0ТС ;(Т-4А); 60-Ю3 И и 100-103 Н, або 6.0ТС і 10.0ТС (Т-130, Т-ЮОМ, Т-100МГС, Т-500МБГС, Т-!00МГП). Трактор Т-130 розроблений на базі трактора T-I00M, призначений для плантажних, дорожніх і інших енергоємних робіт, ставиться до класу 60-Ю3 Н (6ТС),

Лісогосподарський гусеничний трактор ЛХТ-55 (рис.1)- спеціалізована машина для агрегатування з технологічними машинами й знаряддями, що виконують комплекс робіт з відновлення лісу, переважно при створенні паркових насаджень, а також по догляду за лісом і боротьбі з лісовими пожежами. Для цього на ньому є механізми переднього й заднього навішень, передній і задній вали відбору потужності (BGM).

Додатково для перевезення вантажів у важких дорожніх умовах трактор має самозвальну металеву вантажну платформу. За допомогою лебідки й штовхача трактор може виконувати різні види лісогосподарських робіт.

Лісогосподарський трактор ЛХТ-55 виготовлений на базі гусеничного трелювального трактора ТДТ-55, але обладнаний платформою, механізмом заднього навішення, переднім і заднім валами відбору потужності. Конструкція трактора ЛХТ-55 передбачає переустаткування його для трелювання лісу. Таке рішення дозволяє використати трактори на лісогосподарських роботах і на трелюванні лісу.

Тягач УСБ-25ТА (рис. 3) являє собою модернізований дороблений трактор Т-25А, використається як базове шасі машини -УСБ-25 зі змінними начіпними або причіпними механізмами, призначеними для літнього й зимового збирання тротуарів і дворів з асфальтованим покриттям, а також для підрізування декоративних огорож у скверах і бульварах.

Машина призначена для експлуатації в зонах з помірним кліматом при температурах від мінус 40 до плюс 40 °С; при атмосферному тиску від 86,6 до 106,7 кПа й середньомісячної вологості 80 % при 20 "С.

Робоча трансмісія тягача убудована в трансмісію трактора Т-25А и складається з коробки відбору потужності, карданної передачі й запобіжної муфти.

Відбір потужності на привод навішують поперед механізмів, наприклад фрезерно-роторного, здійснюється від переднього вала відбору потужності - коробки відбору потужності - за допомогою двох карданних передач, між якими встановлена запобіжна муфта.

Якщо начіпний робочий орган спереду не встановлений або встановлений, але не приводиться в дію, передній шарнір карданного вала кріплять на спеціальній опорі передньої опорної рами механізму переднього навішення.

Привод навішуючих позаду або причіпні встаткування й механізмів, наприклад електростанції кущоріза або причіпного універсального розкидувача хлоридів, здійснюється від заднього вала коробки відбору потужності через обкатаної редуктор, установлюваний на задній опорній рамі механізму заднього навішення.

 Тягач УСБ-25ТА відрізняється від трактора Т-25А (доробленого):

перестановкою гідроциліндра підйому передньої рамки;

наявністю пристрою, що відключає задній вал відбору потужності трактора;

зраді пнем крапок змащення обкатаного редуктора;

наявністю фіксатора на обкатаному редукторі, що дозволяє жорстко фіксувати кути повороту редуктора залежно від виду що навішують, робітників органів;

відсутністю доробки передньої панелі трактора;

наявністю в кабіні водія системи керування електроустаткуванням начіпного кущоріза.

Мікротрактори (мотоблоки) призначені для робіт на невеликих ділянках, у стиснутих умовах, що мають складну конфігурацію.

Одноосьовий двоколісний пішохідний мікротрактор «Риони-2» призначений для роботи в садах, парниках і розплідниках. Комплектується ножовою й газонною косарками, ротаційним плугом і культиватором, ямокопачем, причіпним візком і причіпним сидінням. Силова передача мікротрактора укладена в один загальний картер і складається із двохскоростного планетарного редуктора, двух-сателітового диференціала з конічними шестірнями, головної передачі із шестизаходным черв'яком, планетарного реверса-редуктора і зубчастої муфти включення ВОМ. Муфти зчеплення в силовій передачі немає.

Для зменшення швидкості руху при роботі в тяжких умовах до мікротрактора додаються два бортових редуктори, установлюваних

Рис.3. Тягач УСБ 25-ТА

1 - механізм переднього навішення; 2 - трактор Т-25А;

3 - електроустаткування; 4- механізм заднього навішення (обкатаної редуктор); 5 - головна передача з демультиплікатором; 6 – робоча трансмісія безпосередньо на ходові колеса.

Крім того, двигун мікротрактора постачений регулятором частоти обертання колінчатого вала.

Одноосьовий двоколісний пішохідний мікротрактор конструкції Мінського тракторного заводу з комплектом знарядь і пристосувань призначений для оранки, боронування, культивації, міжрядної обробки ґрунту й інших видів робіт. Крім того, він може застосовуватися на транспорті й стаціонарних роботах із приводом від ВОМ. Мікротрактор може бути використаний для роботи на невеликих ділянках з легкими ґрунтами: у саду, оранжереях (теплицях), розплідниках, на селекційно-досвідчених ділянках і ін.

Мікротрактор — двоколісне шасі складається із чотиритактного двигуна повітряного охолодження, мотоблочного кістяка, силовий      

передачі й трубчастого штурвала. Силова передача механічна. Муфта зчеплення дискова. Коробка передач реверсивна, що перемикає на ходу, із шестірнями постійного зачеплення. Головна передача конічна зі спіральним зубом. Кінцеві передачі прямозубі в окремо винесених редукторах. Кермова колонка реверсивна, для роботи переднім і заднім ходом, що повертається на 30 і 180°. На колесах пневматичні шини із протектором високої прохідності або металеві колеса з ребордами.

Для подолання важко прохідних ділянок і полегшення керування диференціал блокується, причому блокування вимикається автоматично як тільки з'явиться незначне зусилля, що повертає, на штурвалі.

Для агрегатування начіпних знарядь і пристосувань, а також установки їх у робоче й транспортне положення передбачена зчіпна муфта (зчіпка).

Активні робочі органи пристосувань і машин приводяться в дію від напівнезалежного вала відбору потужності із частотою обертання 1000 хв-1.

Дорожній просвіт в 0,3 м під провідним мостом шасі дає можливість робити міжрядну обробку посадок у розплідниках.

Мотоблок Супер-600. Виробництво машини організується на Кутаїському заводі мотоблоків. Мотоблок виготовлений по ліцензії італійської фірми «Гольдони».

Супер-600 являє собою двоколісне шасі з одноциліндровим двигуном, розташованим попереду мотоблочного кістяка, силової передачі із трьох швидкісною коробкою передач, штангою керування й незалежним валом відбору потужності, трансмісія мотоблока механічна, східчаста, з ковзними шестірнями, із сухою муфтою зчеплення конусного типу.

Конструктивними особливостями трансмісії мотоблока є:

реверс на всі передачі (три вперед і одна назад);

розрізний вихідний вал;

ВОМ, використовуваний як опора (через голчасті підшипники) для вихідного вала коробки передач (за винятком заднього кінця, що встановлений на кульковому підшипнику в корпусі трансмісії);

центральна передача черв'ячного типу;

трансмісія відключає ведучі колеса від трансмісії (за допомогою кулькового механізму).

Автомобілі. Класифікація і загальний пристрій.

У зеленому господарстві застосовують транспортні й спеціальні автомобілі. Транспортні автомобілі підрозділяються на вантажні, пасажирські й вантажо-пасажирські. Вантажні автомобілі по вантажопідйомності розрізняють малої (0,8...2,5 т), середньої (2,5... ...8 т) і великої вантажопідйомності (св. 10 т).

Вантажні автомобілі діляться на бортові, (для перевезення короткомірной деревини, лісопожежної цистерни ЦОС, крупномерного посадкового матеріалу й т. д, - ЗИЛ-130, «Урал-377» і ін.), самоскиди (для  перевезення сипучих вантажів - ЗИЛ-ММЗ-555, ЗИЛ-ММЗ-4502, МАЗ-503Б и ін.) і зі спеціальними кузовами (ГАЗ-5204 і ГАЗ-53А с кузовом-термосом для перевезення квітів і ін.). Пасажирські автомобілі, підрозділяються на легкові й автобуси. До спеціального ставляться автомашини, що самозанурюють, «Зайчик» для навантаження маломірної деревини, автомобілі-крани ЛАЗ-690А (на шасі автомобіля ЗИЛ-164), КС-1562 j (на шасі автомобіля ГАЗ-53А),СМК-10 (на шасі автомобіля1 МАЗ-500А) і інші, автомобільні гідропідйомники, лісовозні автомобілі з напівпричепами або розпусками, бурильно-кранові машини БКГМ-63-2 і інші, поливомийні машини ПМ-130М и інші, автообприскувачі ОГ-53М, автополивозаправщіки і автоцистерни для перевезення й короткочасного зберігання палива, води й інших матеріалів і т.д.

По типі ходової частини автомобілі розділяються на колісні й колісно-гусеничні. У лісовому господарстві й зеленому будівництві застосовують в основному колісні автомобілі двох- або тривісні. Звичайно колеса передньої осі - напрямні, колеса задньої (у двохосьового автомобіля) або двох задніх осей (у тривісного) - ведучі. Автомобілі з усіма ведучими колісьми ставляться до групи автомобілів підвищеної прохідності. По числу ведучих коліс автомобілі мають умовна позначка, перша цифра позначає загальне число коліс автомобіля, а друга - число ведучих коліс. Наприклад, 4X2- двохосьовий автомобіль із однією провідною віссю (ЗИЛ-164А); 6X6-тривісний автомобіль із усіма провідними осями (ЗИЛ-157КВ).

По типі кістяка автомобілі бувають рамними й безрамними. У рамних автомобілів (вантажні ЗИЛ-130 і ін.) остів утвориться рамою, до якої прикріплені різні частини й механізми. У безрамних автомобілях (в основному легкові й автобусах) функції рами виконує кузов, до якого кріплять різні частини й механізми.

По типі двигунів автомобілі бувають: тепловими, - Із двигунами внутрішнього згоряння (карбюраторні, дизельні, газобалонні, газогенераторні, парові, газотурбінні); електричними - з електричним двигуном, що харчується від повітряної електромережі через токознімачі  (тролейбуси) або від потужної акумуляторної батареї, що перебуває на машині (електромобілі). Електромобілі (електрокари ЭКП-750 і ін.) застосовують для перевезення вантажів у розплідниках і оранжереях з удосконаленими дорожніми покриттями.

У зеленому господарстві в основному застосовують автомобілі із двигунами внутрішнього згоряння - карбюраторними й дизельними.

Автомобіль складається із двигуна, кузова-кабіни й вантажної платформи (тільки у вантажних автомобілях), шасі, додаткового й робітника встаткування. У вантажних автомобілях вантажна платформа служить для перевезення людей, вантажів або спеціального устаткування, а кабіна є робочим місцем шофера. У легкових автомобілях кузов виконаний єдиним і призначений для розміщення шофера й пасажирів. Шасі автомобіля складається із трьох частин: силової передачі (трансмісії), ходової частини й механізмів керування.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!