Суб ’є кт и маркетинг у територ і й, ї х ц і л і та зацікавленість



Л.А.Радкевич

МАРКЕТИНГ ТЕРИТОРІЙ

 

Основні поняття, концепції, завдання та функції маркетингу територій

 

    Маркетинг територій – це спеціалізована діяльність, що здіснюється на території з метою створення, підтримки або зміни про неї думок, намірів і поведінки суб'єктів, що як вже існують і діють на даній території, так і у її потенційних споживачів.

Цільовими напрямами цієї діяльності виступають: привабливість, престиж території (місця) в цілому; привабливість зосереджених на території природних, матеріально-технічних, фінансових, трудових, організаційних, соціальних та інших ресурсів, а також можливостей реалізації і відтворення таких ресурсів.

Маркетинг теріторій здійснюється як усередині, так і за її межами та орієнтований як на суб'єктів, зовнішніх по відношенню до території, так і на населення самої території і на юридичних осіб, що здійснюють тут свою діяльність в сферах, значимих для розвитку території. За рівнями об'єктів своєї уваги він підрозділяється на маркетинг країни, регіону, міста, локальних місць [1].

Маркетинг територій передбачає принципи управління з орієнтацією на споживачів – місцевих жителів, інвесторів, підприємців, туристів та інших гостей; роботу по розвитку попиту і наданню благ, ресурсів і інших можливостей території; технології досліджень і дій із споживчими цінностями – якістю життя і діяльності на території.

Маркетинг територій, як система практичних дій, розвивався відповідно до 3- х концепцій [2, с.79; 3, с.3-8; 4, с.61-64]:

1. «Smokestack chasing» («гонитва за фарбричними трубами») – застосування агресивних, брутальних та простих методів та схем із залучення на території об’єктів промислового виробництва, відповідних видів бізнесу та інвестицій. Мета – створення концентрації промислового виробництва для розвитку території.

2. «Target marketing» - залучення бізнесу диференціюється у відповідності із особливостями територій: збереження існуючих підприємств та створення нових, туризм, експортне просування та іноземні інвестиції.Ця концепція заснована на аналізі конкуренції та позиціонування на ринку. Сегментування ринків та покупців.

3. «Product marketing» - сучасна концепція маркетингу територій, яка заснована на утворенні ринку територій як продуктів, де вони прагнуть визначити власні конкурентні переваги для цільових галузей промисловості, створюючи цінність для споживачів, а також концентрація людських ресурсів. В основі цієї концепції лежить раціональне довгострокове управління розвитком території та створення бренду певної території.

Маркетинг територій  — це маркетинг на користь території, її внутрішніх суб'єктів, а також зовнішніх суб'єктів, в увазі яких зацікавлена територія. У зв'язку з цим можна виділити:

маркетинг територій, об'єктом уваги якого виступає територія в цілому, здійснюється як усередині, так і за її межами;

маркетинг на (усередині) територіях, об'єктом уваги якого є стосунки з приводу конкретних товарів, послуг і ін., здійснюваний в межах території.

 

Визначають певний зв’язок цілей та завдань маркетингу територій (рис.1).

 

 

Рис.1 – Взаємозв’язок цілей та завдань маркетингу території [5, с.9].

 

Маркетинг територій дозволяє на основі маркетингових технологій, інструментів і стратегій розробляти і застосовувати комплекс заходів, направлених на ефективніше і вигідніше для території використання наявних ресурсів, що забезпечує поліпшення якості життя і підвищення конкурентоспроможності території.

Розглядаючи конкурентоспроможності території в контексті маркетингу теріторій, можна констатувати, що територія конкурентоспроможна лише тоді, коли вона задовольняє потреби споживачів. Причому в різних цільових груп є свій набір чинників, що здійснюють вплив на конкурентоспроможність територій, які можна розділити на приватні чинники, залежні від інтересів споживчого кластера, і загальні, акумулюючі якість життя, через його значущість і пріоритетність абсолютно для всіх споживачів  (рис. 2).

 

Чинники

Конкурентоспроможність територій*

*класификація розроблена Інститутом управління і розвитку (Лозанна, Швейцарія) для розрахунку GCI (індексу глобальної конкурентоспроможності)

Стан економіки (1) Ефективність влади (2) Стан ділового середовища (3)

Стан інфраструктури (4)

Якість життя населення

Рівень доходів населення (1) Внутрішня економіка (споживчий ринок), рівень цін Державні і муніципальні фінанси (соціальні трансферти) Умови для розвитку бізнесу, фінанси
Рівень безробіття, міграція (2) Рівень зайнятості Інституційне улаштування Ефективність виробництва, ринок праці
Стан охорони здоров’я та освіти  (3) Внутрішня економіка (розвиток сфер охорони здоров’я та освіти) Інституційне та суспільне улаштування Ринок праці, відносини та цінності

Базова, наукова, технологічна інфраструктура, навколишнє середовище

Рівень злочинності (4) Рівень зайнятості Законодавство про бізнес, податкова політика Практика управління

Стан інфраструктури (5)

Рис.2 – Матриця взаємозв’язку чинників якості життя населення і конкурентоспроможності територій [5, с.10]

 

До основних принципів територіального маркетингу можна віднести: просування території як місця для здійснення різних проектів, засноване на знанні і прогнозуванні потреб економіки, поточної ситуації і можливостей території; ефективне вирішення проблем економіки різних рівнів; націленість на довгостроковий стійкий розвиток; вплив на формування потреб і поведінка суб'єктів на інвестиційному ринку [6].

Результатами маркетингу територій є: залучення/відтік інвестицій і бізнесу; рівень внутрішнього і зовнішнього попиту на місцеві товари і послуги; зростання/падіння бази оподаткування; комфорт життя і його вартість; приплив/відтік молоді і професіоналів; пульс життя і самопочуття співтовариства; активність на виборах і зміст вибору; співучасть громадськості у вирішенні завдань влади і бізнесу.

 

Суб ’є кт и маркетинг у територ і й, ї х ц і л і та зацікавленість

Цільові групи (ринки), «споживачі територій» можуть бути класифіковані по ряду ознак, критеріїв. Найбільш великі з них складають пари «резиденти – нерезиденти» (критерій територіальної приналежності, постійного мешкання, розташування) і «фізичні особи – юридичні особи» (критерій юридичного статусу). В той же час треба мати на увазі: споживачі в маркетингу територій можуть, за певних умов ставати суб'єктами, зацікавленими в подальшому просуванні або непросування території.

Резиденти – фізичні особи – основний кадровий потенціал будь-якої території. Одночасно вони – основний об'єкт уваги і дії в політичному маркетингу, оскільки є електоратом. 

За термінами мешкання на території можуть бути виділені люди, що народилися і постійно живуть на ній, народилися на інших територіях, але що тривалий час живуть тут, і так звані «нові резиденти».

Нерезиденти – фізичні особи можуть бути класифіковані за термінами перебування в межах даної території, його цілям, роду занять, тощо. Найбільш багаточисельна, мінлива група – туристи. Інша значима категорія, що має відносно постійний склад, – особи, які протягом тривалого терміну навчаються  в межах даної території або приїхали з метою тимчасової роботи, зайнятості (фахівці різних профілів, робітники різних рівнів кваліфікації).

Особлива категорія – це приїжджі ділові люди: підприємці (виробничники і торговці), потенційні інвестори, відвідувачі виставок і ярмарків, відрядні особи. Окремо (перш за все, через труднощі планування цього контингенту) можуть бути виділені особи, що приїжджають в гості, по інших особистих справах, мандрівники.

У числі юридичних осіб – споживачів в маркетингу територій можуть бути названі підприємства, установи і організації, центральні офіси і представництва корпорацій, холдингів, асоціацій, особливо – орієнтовані на зовнішньоекономічну діяльність. Основні групи галузей – видобувна промисловість (наприклад, на основі концесій), перероблюючі галузі, підприємства зв'язку, фінансові установи, готельні мережі і інші галузі, представники інфраструктури бізнесу і ринку.

Одне з принципових питань маркетингу територій – осмислення того як, на підставі чого здійснюють вибір їх споживачі – реальні і потенційні. У маркетингу відомо як мінімум шість основних категорій осіб, які так або інакше беруть участь в процесі ухвалення рішення, впливають на нього.

Серед них:

Ініціатор – суб'єкт, що першим усвідомив проблему, потребу або можливість і який здійснює перші, найчастіше попередні дії, наприклад: збір інформації, перше формулювання або згадка проблеми в розмові з іншими особами, часто значимішими. Ініціаторами можуть бути громадські організації і діячі, окремі громадяни, представники науки, органів статистики і тому подібне.

Особа впливу – особа, яка залучається на деякій стадії до ухвалення рішень, обробляє інформацію і проявляє деякий вплив на рішення. Серед інших тут журналісти, в цілому засоби масової інформації.

Особа, що приймає рішення, – особа (орган), що має владу, повноваження, щоб зробити остаточне або хоч би необхідне проміжне рішення (наприклад, винести варіанти вирішення проблеми на обговорення, референдум).

Особа, що затверджує рішення, – та, чиє схвалення, санкція потрібна для набирання чинності рішення, і хто може відмінити рішення. 

 Покупець – особа, орган, хто реалізує прийняте рішення, використовуючи ресурси, що для цього є у нього. 

Користувач – людина, яка споживає, використовує кінцевий територіальний продукт або послугу.

Залежно від того, якими є відповіді, можна вибирати ефективні маркетингові повідомлення і їх носії, і адресувати їх в правильному напрямі і в кращий момент часу. Отже, можна говорити про наявність різних цільових груп в т маркетингу теріторій, а саме (рис.3):

 

Рис.3. Цільові групи в маркетингу територій

 

    Стратегічні маркетингові рішення, за Ф.Котлером, передбачають вдосконалення чотирьох груп найважливіших маркетингових чинників, а саме: орієнтація основних послуг та інфраструктури на задоволення потреб трьох найважливіших цільових груп споживачів території – жителів, бізнесу, гостей;

створення нових позитивних меж території в плані якості життя, здійснення підприємницької діяльності за підтримки суспільства для залучення нових інвесторів, підприємницьких кіл і окремих громадян;

комунікації і просування нових позитивних меж, якості життя і в цілому іміджу співтовариства;

забезпечення підтримки населенням і лідерами співтовариства залучення нових компаній, інвестицій, гостьових програм.

    Оптимізація цих чотирьох груп чинників і забезпечує, за Ф.Котлером, кінцевий успіх в залученні і задоволенні інтересів п'яти цільових груп території: виробників товарів і послуг; керівництво корпорацій і властей; зовнішніх інвесторів і експортерів; сфери туризму і гостинності; нових резидентів території [7].

Щоб ефективно просувати територію, місце, потрібно знати:

які люди, організації залучені в процес ухвалення рішення про вибір території і які їх ролі?

які критерії використовуються ними?

які типові зразки, стереотипи, прийоми ініціації, впливу і ухвалення рішення по вибору території?

Таким чином, цільовими аудиторіями маркетингу територій є бізнес, туристи і мешканці.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 52; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!