В даний час використовуються наступні векторні формати:

ОСНОВИ КОМП’ЮТЕРНОЇ ГРАФІКИ

1.1. Що таке комп’ютерна графіка

Комп’ютерна графіка - це процес створення, обробки та виведення зображень різного роду за допомогою комп’ютера. Історія комп’ютерної графіки з цієї точки зору почала свій розвиток наприкінці 70-х - на початку 80-х років минулого століття. Важливу роль у ньому процесі зіграв випуск компанією Apple комп’ютерів Macintosh, який у свій час зробив революцію, а саме: Macintosh серійно поставлявся з кольоровим монітором; операційна система цього комп’ютера мала наочний, візуальний інтерфейс (свого роду прообраз Windows); їхньої потужності було досить для обробки комп’ютерної графіки. Саме тому Macintosh відразу заслужив увагу безлічі професійних художників і дизайнерів, які поміняли олівець і пензель на мишу і клавіатуру. Ринок програмного забезпечення також не змусив себе довго чекати - з’явилося декілька досить функціо­нальних для свого часу графічних редакторів.

Сьогодні сучасні графічні редактори підтримають два основних класи графічних форматів: растровий та векторний. В основі кожного з цих форматів лежить визначена модель, за допомогою якої об’єкт відображається на екрані монітора. Для растрової (точкової) графіки - це масив (матриця) чисел, що описують параметри кольору кожної точки малюнка, для векторної графіки - це математична формула, використовуючи яку векторна програма всякий раз перераховує всі точки контуру, виходячи з нових значень.

 

1.2. Растрова графіка

З усього різноманіття форм і способів представлення візуальної інформації, що є в обігу в сфері машинної графіки, в Інтернеті застосовуються, головним чином, растрові формати.

Растровий формат подібний мозаїці. У цьому форматі зображення представляються у виді прямокутної матриці, яка називається Растром або бітовою картою і складається з елементарних графічних елементів (графічних точок), що називаються пікселями однакових за розміром, різних за кольором. У файлі зберігаються дані про колір кожної точки. Комп’ютер послідовно зчитує ці дані і виводить на монітор. Завдяки особливостям нашого зору і мікроскопічний, рівень пікселів, окремі точки зливаються в цілісне зображення.

Піксель (Pixel) - елементарна одиниця зображен графіці, яка мае

квадратну форму.

Наприклад:

 растрове зображення завжди прямокутної форми;

 растрове зображення не настільки гнучке, як векторне, до зміни його розміру. Масштабування може помітно погіршити якість;

 растрове зображення не може містити об’єкти визначених у різних колірних режимах.

Роздільна здатність кількість точок на одиницю

довжини. Роздільна здатність виміряється у пікселах на дюйм (стандарт) або сантиметр (зустрічається рідко).

 

Інтерполяція - це математичний спосіб збільшення кількості пікселів у растровому зображенні, що використовується в графічних пакетах. При цьому поняття масштабування та зміна розмірів має різний сенс. Масштабування, що найчастіше пов’язано з інструмен­том Zoom (Масштаб) - це зміна відображення малюнку на екрані. Зміна розмірів - це внесення змін у графічний файл.

СРГ ( Corel Photo - Paint Image ) Стандартний формат для збереження растрових зображень прог­рами Corel PHOTO-PAINT і CorelDRAW. Здатний зберігати все. що можна створити в цих програмах при роботі з точковою графікою. Основний недолік - погана підтримка іншими редакторами, наприк­лад, Photoshop.

 • PSD (Photoshop Document)

Власний формат Adobe Photoshop. Основна перевага — дозволяє зберігати все, що можна створити в даній програмі (шари, додаткові канали, коментарі, шляхи). У даний час даний формат підтримують практично всі програми - редактори растрової графіки. У PSD використовується стандарт компресії RLE, що робить його розміри трохи менші без втрати якості.

BMP

Власний формат операційної системи MS Windows, спеціально Для неї розроблений. Підтримує індексовану палітру (256 кольоріві і В-модель кольорів. Даний формат підтримують усі графічні редактор- Що працюють у MS Windows. Проте BMP має численні недоліки, не підходить для Інтернету; украй невдалий вибір для наступного Друку по залежним форматом; некоректно використовує невиправдано багато місця на диску.

 

GIF

Один із найвідоміших форматів файлів, який на ског 0СНОвному використовується в Інтернеті. GIF був розроблений уЛ!987 році компанією CompuServe для швидкісної передачі зображень „о мережах. Спочатку це був формат, який підтримує тільки 2S6 кольорів. Однак незабаром була виявлена прихована можливість GIF  записувати в один файл кілька картинок і програвати їх з визначеною затримкою. GIF підтримує прозорість, причому прозорими можна призначити кілька кольорів. У GIF використовується LZW-компресія, ЩО в сполученні з індексування кольорів робить цей формат ідеаль­ним для збереження і передачі зображень з малою кількістю кольорів. Ще одна перевага GIF — можливість використання черезстрічкового розгорнення, при якому файл спочатку завантажується через рядок, у меншому вертикальному розділенні, а потім завантажуються інші рядки. Анімація, прозорість, черезстрічкове розгорнення зробили GIF одним із самих використовуваних в Інтернету форматів. Однак основний недолік даного формату - відображення тільки 256 кольорів.

 

JPEG

JPEG - це не тільки графічний формат, це - один із самих розповсюджених у даний час технологій стискання файлів. Технологія JPEG реалізується в такий спосіб: спочатку зображення розбивається на блоки пікселів. Потім записується два типи інформації - усереднена інформація про блок і інформація про його деталі. Далі, залежно від обраного ступеня стискання, віддаляється та або інша кількість додаткової інформації. Чим менший буде розмір файлу, тим краща буде його якість. JPEG найкраще використовувати для зображень, Що Допускають нечіткість країв і невелику розмитість. Однак для збереження, наприклад, графіків краще віддати перевагу іншим формата.

 

PNG

Це ще один із трьох основних форматів, поряд з форматами JPEG і GIF, на яких тримається графіка в Інтернеті. Самий перспек­тивний формат всесвітньої мережі. PNG - це досить молодий формат, спеціально розроблений в якості заміни для GIF. PNG підтримує будь-яка кількість кольорів. Стискання відбувається за принципом, подібним LZW, але трохи більш удосконаленим, що дає непогані результати. PNG також підтримує черезстрочне розгорнення, причому подвійне - по горизонталі і вертикалі одночасно. Вбудована гамма- корекція дозволяє правильно відображати колір на всіх комп’ютерах, незалежно від платформи.

 

 RAW

Самий гнучкий формат для обміну зображеннями між комп’ю­терами різних платформ. Можна зберігати зображення в будь-якій колірній моделі, включаючи Lab і багатоканальний, підтримує альфа- канали. Це основний формат для багатьох цифрових фотоапаратів.

 

 TIFF Найпоширеніший растровий графічний формат у видавничій справі. Основні його переваги: апаратно незалежний, тому багато хто спеціально використовує його для перенесення зображень з PC на Macintosh і навпаки; дуже надійний формат, практично всі програми розуміють його без проблем; підтримує всі колірні моделі, нести додаткову інформацію, наприклад, про контури або канали; підтримує LZW-компресію. Фахівці рекомендують використовувати цей формат для підготовки складних малюнків, а потім конвертувати його у необхідний або GIF, або JPEG-формат. Це зумовлено тим, що в процесі роботи з малюнком його якість не погіршується.

 

 

Векторна графіка

У векторному форматі основним логічним елементом є геомет ричний об’єкт, тобто малюнок представляється у виді комбінації простих геометричних фігур, таких як точка, відрізки прямих і кривих, окружності, прямокутники і т.п., що прийнято називати примітивам

Векторне представлення зображення суттєво відрізняється від растрового. Його принцип полягає в тому, що описуються тільки основні точки зображення, а всі проміжні добудовуються між ними по визначених математичних законах.

Наприклад, якщо необхідно намалювати відрізок прямої, то задаються тільки координати кінців відрізка, а також робиться позначка про те, що з’єднуюча їхня лінія - пряма. Для опису окружності досить задати її центр, указати радіус і зробити позначку «окружність». Аналогічним образом кодуються колір об’єкта, товщина ліній і ін. У такому виді інформація зберігається у файлі, а коли необхідно відобразити графічний елемент на моніторі, папері або іншому носії, то пристрій виведення автоматично побудує елементи зображення відповідно до інструкцій.

Для опису векторного графічного об’єкта існує багато способів, але самі зручні і розповсюджені з них це так звані “криві Безьє». Цей спосіб був розроблений у 1968 році французьким інженером-матема- тиком Пьєром Безьє для вирішення вузькоспеціальної задачі: простого опису криволінійних фігур для машин з обробки листового металу. Він виявився настільки вдалим, що дуже швидко завоював популярність далеко за межами інженерної графіки.

В даний час використовуються наступні векторні формати:

CDR (CorelDRAW) Основний формат програми CorelDRAW. Здатний зберігати не тільки елементи векторної графіки, але й точкові зображення, текст, ефекти і багато чого іншого.

Adobe PostScript У настільних видавничих системах фактично є стандартом галузі. Спочатку він був розроблений як мова представлення сторінки для високоякісних пристроїв виведення, наприклад, лазерних принтерів, але сьогодні широко застосовується і в програмах верстки, і в графічних пакетах. Використовує як векторний, так і растровий способи запису інформації. Остання версія мови PostScript дозволяє працювати з такими складними ефектами як прозорість, друк рівня Hi-Fi, підтримує 4096 градацій кожного кольору і т.д. Існує кілька різновидів PostScript, найвідоміший з яких — EPS (Encapsulated PostScript). Інший варіант мови - PDF (Adobe Portable Document Format) - формат 

програми Adobe Acrobat. По суті, він являє собою спрощену й оптимізовану версію PostScript. Документ Adobe Illustrator також є PostScript-файлом.

DXF Призначений для використання в системах автоматизованого проектування, насамперед AutoCAD.

WMF Спочатку був створений для обміну даними між Windows- додатками. Цілком підходить для використання в програмах офісного рівня, але занадто примітивний для того, щоб застосовуватися в настільних видавничих системах. Більш функціональний варіант WMF, що з'явився разом з Windows 95 і називається EMF (Enhanced MetaFile), так і не одержав широкого поширення.

РІСТ Аналог формату WMF для платформи Macintosh. Має всі ті ж недоліки, що і його аналог у Windows, помножені на малу поширеність комп’ютерів Apple.

SHOCKWAVE FLASH Донедавна векторні зображення зустрічалися на Web-сторінках досить рідко. Зараз ситуація змінилася в зв’язку з поширенням формату Shockwave Flash фірми Macromedia.. Він спеціально розроблявся для використання в Інтернеті і здатний зберігати гіпертекстові посилання, графіку, анімацію й ін. Дія перегляду Flash-графіки потрібний спеціальний програмний модуль Flash-плеєр, який вільно розповсюджується фірмою Macromedia.

У векторної графіки багато переваг. Вона ощадлива в плані дискового простор>, необхідного для збереження зображень. Це пов’язано з тим, що зберігається не саме зображення, а тільки деякі основні дані. Крім того, опис колірних характеристик майже не збільшує розмір файлу.

Об’єкти векторної графіки легко трансформуються та модифікуються, що практично ніяк не впливає на якість зображення. У тих областях графіки, де важливе значення має збереження ясних і чітких контурів, наприклад, у шрифтових композиціях, у створенні логотипів та інше, векторні програми незамінні.

 

Введення в графічний дизайн

Дизайн - це точна наука, з чітко сформованими правилами й аксіомами. А це значить, що стати дизайнером можна і не маючи художнього таланту, але для цього потрібно чітко розуміти визначені правила, по яких людина знає «що таке добре і що таке погано», В основі графічного дизайну лежать такі поняття як розмір, форма, колір, текстура, розміщення, шрифт, композиція.

Розмір - це поняття відносне і засновано на відчуттях людини. Коли ми розглядаємо мініатюру, наші поняття про велике і маленьке будуть зовсім інші, ніж коли ми будемо дивитися на велику картину. Основною задачею сучасного дизайну є максимально ефективно донести інформацію або емоції до споживача. Наприклад, у рекламі стільникового телефону потрібно виділити саме стільниковий телефон. При цьому звернути увагу на якийсь об’єкт у композиції можна, не тільки зробивши його розмір більше, ніж інших, але й навпаки: привернути увагу глядача до невеликої деталі, що різко контрастує з великими деталями інших.

Колір

При використанні кольору в комп’ютерній графіці необхідно чітко відчувати різницю не тільки в кольорах, але й у найтонпіих відтінках, розуміти, як їхнє застосування буде впливати на сирий няття глядачем малюнка. Правильно підібрані кольори можуть як привернути увагу до бажаного зображення, гак і відштовхнути від нього. Лише за допомогою зміни кольору можна викликати радість, інтерес, тугу, страх, нудьгу.

Існує дуже велика кількість відтінків, однак у кожної людини

( свої улюблені, вибір яких зв’язаний, як затверджують психологи, з особливостями кожної окремої особистості. Тому при виборі кольорової гами потрібно спиратися, у тому числі, І на передбачуваний психологічний портрет середньостатисз ичного глядача. Слід зазпачиги, що не тільки різні люди реагують на той самий колір по-різному, але і цілі народи. Це зв’язано з традиціями, у яких виховувалася нація. Наприклад, у європейських країнах білий - це колір чистоти і безвинності, а у деяких східних народів даний колір є кольором жалоби. Додаткова складність виникає через те, що колір як об'єкти ніш фізична величина в природі не існує.

Незважаючи на те, що колір, на відміну від форми, поняті суб’єктивне,існують універсальні закони його використання, які дизайнер повинен знати і використовувати на практиці.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!