Психологічне ставлення до фізичного тіла. Психофізіологія.

            

 

Кафедра психології, педагогіки і соціального управління

 

 

ПРАКТИКУМ З ПСИХОЛОГІЇ

 

Методичні рекомендації і перелік завдань для студентів спеціальності «Практична психологія», 1-й курс

 

Шановні студенти! Уважно прочитайте загальні положення і завдання «Практикуму».

Для заліку необхідно мати два зошита.

1. Щоденник самоспостережень, зроблений за поданим зразком.

2. Зошит із практикум, в якому будуть конспекти стаціонарних практичних занять (для студентів стаціонару) і з дописаними в цьому ж зошиті результатами тестових завдань та інших вправ і завдань з даного «Практикуму», які не було зроблено на практичних заняттях з викладачем. До кожного завдання написати власні  висновки і спостереження..

3. Якщо обробка результатів викликає труднощі, зв’яжіться зі мною, або із своїми колегами, яким це вдалося.

 

Львів 2012

 

 

          У чому повинні практикуватись майбутні практичні психологи? Завдання практикуму.

Практикум з психології стосується наступного:

1.Інтеграція знань з різних предметів для формування цілісного професійного світогляду і професійної я-концепції.

2.Практичні заняття з теоретичних дисциплін різного психологічного спрямування.

3.Набуття практичних вмінь і навичок для роботи практичного психолога.

3.2. Розвиток особистісно-професійних якостей.

3.2.1. Комунікативні вміння: встановлювати контакт,слухати, висловлюватись, відчувати партнера по спілкуванню, передбачати наслідки власного впливу і усвідомлювати наслідки впливу на себе, розуміння емоційних станів партнера і власного.

3.2.2. Розвиток професійної сенситивності (чутливості): спостережливості. відчуття і розуміння станів, властивостей і стосунків людей у групі.

3.2.3.Розвиток креативних якостей особистості.. Робота над здатністю до самоактуалізації і самореалізації.( наприклад, на основі діагностики за тестом САМУЕЛ)

3.2.4.Розвиток рефлексивних якостей шляхом: 1) розвитку навичок самоспостереження, ведення щоденника самоспостережень із аналізом: власних тілесних відчуттів у певних емоційних станах, усвідомленням і аналізом переживань при взаємодії з різними людьми – близькими, рідними і чужими тощо, ревізія перебігу емоційних станів загалом, мотиваційних станів, їхньої динаміки, тобто - від чого виникають, як довго тривають, від чого і коли змінюються; 2)читання відповідної літератури, 3) відвідування семінарів, конференцій, тренінгів тощо.

4. Набуття клієнтського досвіду шляхом індивідуальної робота з психологом чи психотерапевтом  для пропрацювання особистих проблем.

5. Набуття досвіду спостерігача за роботою практичного психолога під час індивідуальної роботи практичного психолога з клієнтом та у роботі з групою.

6. Набуття досвіду спільного ведення заняття з практичним психологом., тобто набуття досвіду роботи в парі з практичним психологом (роль котренера).

7.Набуття досвіду практичного психолога на заняттях з практикуму, під час різних видів навчальної практики, а також у різних життєвих ситуаціях , з друзями тощо

з друзями, у певних життєвих ситуаціях

8. Довід дослідницької діяльності під час написання курсових робіт, різного роду індивідуальних завдань, під час проходження різних видів навчальної практики, написання дипломної роботи тощо.

9. Досвід просвітницької діяльності, що набувається під час виступів на семінарських заняттях, різного роду заходах рекламного та агітаційного характеру, презентацій різної тематики щодо проблем профілактики різних форм девіантної поведінки: узалежнень, агресивності і насильства, а також збереження психічного здоров’я тощо.

 

Завдання практикуму

1 2 3 4 5 6   7   8   9
Інтеграція знань з різних предметів для формування цілісного професійного світогляду і професійної я-концепції.   .Практичні заняття з теоретичних дисциплін різного психологічного спрямування   Набуття практичних вмінь і навичок для роботи практичного психолога. Набуття клієнтського досвіду Набуття досвіду спостерігача за роботою практичного психолога Набуття досвіду спільного ведення заняття з практичним психологом Набуття досвіду практичного психолога Довід дослідницької діяльності Досвід просвітницької діяльності.

 

 

  1. .Дослідження особистісного розуміння психіки як суб’єктивного образу об’єктивного світу.
  2. Структура особистості за В.Сатир. Психологічне ставлення до фізичного тіла.
  3. .Харчова поведінка. Ставлення до їжі як базисний стосунок із світом.
  4.  Інтелектуальна сфера особистості. Інтелектуальні можливості за Оллпортом. Аналіз досвіду.
  5. Емоційна сфера особистості. Визначення індивідуального емоційного спектру.
  6. .Робота з емоціями. Агресія. Почуття провини. Почуття образи.
  7. .Стосунки з людьми. Психологічні межі особистості. Асертивна поведінка.
  8.  Психологічні межі особистості. Асертивна поведінка.
  9.  Вміння висловлювати негативні почуття.
  10. .Вміння приймати негативні почуття.
  11. .Вміння висловлювати і приймати позитивні почуття.
  12. .Вміння відмовляти і погоджуватись.
  13. . Ставлення до часу, простору – сприйняття кольорів, звуків, температури тощо – різних факторів середовища.
  14. . Складання програми власного особистісного розвитку як в напрямку інтеграції власного я відносно
  15. духовного начала – світосприйняття в цілому, сприйняття життя, свого власного життя .

Важлива мета - навчання мистецтву самоспостереження., яке необхідно вміти відрізняти від безплідного самокопання,  коли думка крутиться по колу, як білка в колесі.

 Два запитання, що дозволяють зробити самоспостереження доцільним і результативним

Перше запитання: про те, що відбувається зі мною в даний момент? А саме:
- Що я зараз роблю?
- Що я відчуваю?
- Про що я думаю?
- Як я дихаю?
Друге запитання, - це, чого б мені хотілося в наступний момент? Тобто, хочу я продовжувати робити, думати, відчувати і дихати так само? Або ж хочу щось змінити?
Багато важливих змін ви можете відчути в результаті одного лише усвідомлення того, що відбувається, без всяких спеціальних зусиль з вашого боку.

Зміст щоденника.(Структуру щоденника і його зміст можна розширювати, уточнювати додавати своє.)

 

Емоційно значуща подія Які виникли думки про себе? Які виникли почуття, емоції? Які виникли відчуття в тілі? Подальша динаміка психологічного стану. Що сприяло зміні психологічного стану?
           

 

Заг характеристика стану Думки Емоції Відчуття в тілі Як довго тривали ВІд чого змінились.(стосунок, подія, ситуація, не помітив(ла) від чого) Спосіб власної саморгуляції
Зранку            
Вдень            
Вечері            

 


Ведення щоденника. (Фрагмент із книги Джанетт Рейнуотер. Це у ваших силах. - М., 1992).
Під час першої зустрічі з новим пацієнтом я часто задаю йому питання, що не має відношення до справи: «Який колір Вам подобається, червоний, синій або чорний?» А потім вручаю здивованому пацієнтові чистий блокнот в обкладинці того самого кольору, який він назвав.
Я це роблю, по-перше, тому, що досить забавно подарувати подарунок людині, яка,ймовірно, відчуває занепокоєння у зв'язку з тим, що вона повинен платити за психотерапевтичні сеанси. По-друге, це абсолютно суперечить психоаналітичним принципам (дарувати пацієнтові подарунок? Ну і ну!). Але найголовніше, цим я наочно демонструю пацієнтові, яке значення я надаю веденню щоденника.
Я сприймаю щоденник як «місце», в якому людина завжди може пропрацювати наявну проблему, усвідомити свої почуття чи настрій, осмислити пережитий досвід, прийти до якогось рішення. Для того, щоб щоденник був максимально корисним, він повинен бути тим «місцем», де Ви можете бути абсолютно щирим. І тому я пропоную Вам писати його тільки для себе, не намагаючись показувати його Вашому чоловікові, терапевту або комусь іншому. Якщо Ви будете вести щоденник, припускаючи, що хтось інший прочитає Ваші записи, то Ви мимоволі почнете відсівати щось, що заважає Вам краще виглядати в очах оточуючих, або писати так, щоб змусити іншого відчувати себе винуватим, або просто захочете показати своїм близьким, як Ви страждаєте, і т.ін.
Однак, якщо після того, як Ви зробите якийсь запис, Ви відчуєте, що непогано все ж було показати (або, краще, прочитати) цей запис (оскільки він добре виражає Ваші почуття) якійсь певній людині, то зробіть це. Я протестую і застерігаю Вас проти писання-заради-того-щоб-хтось-прочитав. І не залишайте свій щоденник у полі можливої уваги, якщо Ви живете з кимось, хто проявляє цікавість до Вашої життя. Тим самим Ви провокуєте іншого на те, щоб він почав заглядати (пхати носа) у Ваші справи, а себе самого на те, щоб потайки розкритися перед ним.
Слово «щоденник» має на увазі щоденник, але не варто перетворювати ведення щоденника в чергове «треба». Я воліла б, щоб Ви сприймали щоденник як засіб, доступний у будь-який час. Ви можете писати тоді, коли потрібно або хочеться, іноді щодня, іноді раз на тиждень, а іноді примушуючи себе робити це щогодини!
Датується Ваші записи - день, місяць, рік, година дня,. Відзначайте, в якому місці Ви знаходитесь. Це допоможе Вам точніше пригадати, де Ви були, коли робили той чи інший запис. Перечитування щоденника має майже таке ж велике значення, як і запис. Пам'ять може зіграти з Вами забавний жарт, якщо Ви не зробите запису ... Ви будете страшно здивовані, коли перечитаєте свій щоденник. Як багато знайдеться речей, на які, як Вам тепер здається, Ви не звертали уваги в той період життя, а насправді вони займали Вас ... Обов'язковий головний біль під час зустрічі в офісі ... Неминуща втома ... Радість від спільного проведення часу з Джимом і т.д. Може бути, Ви відзначите якісь повторювані форми своєї поведінки у відносинах з людьми іншої статі. Може бути, Ви натрапите на опис тупикових ситуацій у взаємодіях з батьками чи дітьми ... і знайдете вдале вирішення проблеми.
Найважливіше полягає в тому, що щоденник дозволяє ставити віхи на шляху Вашого постійного особистісного зростання. Можливо, Ви здригнеться під час читання щоденника, побачивши, як погано Ви контролювали якусь ситуацію або наскільки тоді були охоплені якимсь переживанням, але як зворушені Ви будете, усвідомивши, що змінилися з того часу в кращу сторону і навчилися володіти собою.
Героїня книги Еріки Джонг «Страх польоту» Айседора Уінг веде щоденник, а в заключному епізоді перечитує свої записи: «Коли я читала щоденник, він захопив мене, як роман, я почала забувати, що сама написала його. А потім на мене зійшло дивне одкровення. Я перестала соромитися себе; все було так просто ... Вражає, наскільки ж я змінилася за останні чотири роки ».
Не існує ніяких певних правил щодо того, що писати і чого не писати в щоденник. Керуватися варто тільки своїми власними відчуттями. Я, наприклад, сама часто пишу про семінари, які проводжу в інших містах, особливо про ті, де я добре попрацювала або придумала щось нове, що не хотілося б забувати. Я турбуюся, що моя пам'ять не настільки добра, як «треба» (ось Вам і ще одне самотерзання), тому часто записую імена людей, назви картин, музичних творів, місць, в яких я побувала, все те, що пов'язано для мене з якимись важливими переживаннями, все те, що мені хотілося б пам'ятати.
Я. .. досі ... відчуваю занепокоєння, коли треба приймати рішення. Одного разу навіть трохи не занедужала, намагаючись вибрати між двома семінарами. Мені не хотілося ні від чого відмовлятися, і я довго ходила взад-вперед, намагаючись прийняти якесь рішення, поки я не витягла свій старий вірний щоденник і не записала у два стовпці всі за і проти. Потім я прочитала їх і ... чарівним чином виникло рішення.
Вперше я скористалася цим методом, коли мені було тринадцять років і потрібно було вибрати, з ким з батьків я буду жити. Я пам'ятаю свої болісні спроби прийняти рішення. Зрештою я розділила аркуш на дві частини, назвавши їх «Жити з татом», «Жити з мамою», і стала записувати туди всі переваги або недоліки, відзначаючи з знаком «плюс» чи «мінус». Звичайно, я пам'ятаю, що перемогла мама, але забула чому. Як було б цікаво прочитати зараз цей листок паперу!
Про що писати? Підставою для звернення до щоденника може послужити будь яке сильне переживання. Закоханість. Образа на когось (її краще описувати в деталях, щоб зрозуміти, що вносите в ситуацію Ви самі). Злість. Печаль.
Одне з моїх власних внутрішніх терзань полягає в тому, що я засмучуюся, коли відчуваю, що не здатна робити все, що необхідно (як мені здається) до певного часу, наприклад, до від'їзду. Якби Ви читали мій щоденник, то періодично наштовхувалися б на список «Що треба зробити». Я пишу його, щоб позбутися від мук, і помічаю, перечитуючи свої старі записи, що потреба писати подібні списки лише незначно зменшилася з часом.
Корисно, на мій погляд, записувати у щоденнику перші враження про нових людей, місця, роботі і пізніше їх перечитувати. Чи правильними виявилися Ваші перші враження? Можете Ви більше довіряти вашому першому інтуїтивному почуттю або ці перші враження ґрунтуються на забобонах та стереотипах, які зникають, коли Ви пізнаєте людину краще? Якщо так, може бути, Ваш щоденник допоможе Вам зрозуміти, що Ви не повинні складати думку про нових людей, поки не познайомитеся з ними ближче.
Ви можете використовувати Ваш щоденник і для того, щоб досліджувати Ваші стосунки з кимось, хто Вам не подобається. Запишіть уявний діалог між Вами, і Ви, можливо, виявите, що нелюбима Вами людина схожа на одну з Ваших негативних субособистостей, тобто ту частину Вас самих, яка Вам не подобається в собі.
Якщо хтось розчарував або образив Вас, напишіть йому листа, звернувшись по імені. Цей лист ніколи не буде відправлено, але він допоможе Вам зрозуміти, що Ви відчуваєте, у чому, на Ваш погляд, неправі інші люди, і, що Ви самі привносите в ситуацію (наприклад, якісь очікування стосовно цієї людини). Можливо, завдяки веденню щоденника Ви ясніше зрозумієте, які Ваші життєві цінності і що для Вас в житті по-справжньому важливо.
Ви прочитали книгу, яка здалася Вам особливо цікавої, і захотіли виписати з неї якісь місця, що Вам надто сподобались. Може бути, це здасться Вам занадто трудомістким, але повинна сказати, що цитати, розміщені в тканині реальності, допоможуть Вам при подальшому перечитуванні краще висвітлити певний період Вашого життя. Я можу зараз відновити мої переживання під час страйку вчителів у державному коледжі Сан-Франциско 1968-1969 рр.. набагато точніше завдяки тому, що в моїх записах присутні перегукування з моїми тодішніми переживаннями цитати з книги Анаіс Нін про громадянську війну в Іспанії.
Можна використовувати щоденник для того, щоб з його допомогою зрозуміти або вирішити якісь проблеми, наприклад, проблеми, пов'язані з харчуванням. Припустимо, Ви вирішили схуднути. Тоді записуйте все, що Ви з'їдаєте: скільки, коли, що Ви відчуваєте перед тим, як вирішили поїсти, наскільки їжа доставила Вам задоволення, що Ви відчували після прийому їжі. (Заведіть для зручності маленьку записну книжечку, яку Ви зможете скрізь носити з собою, а потім пізніше перепишіть з неї все в основний щоденник.) Можливо, Ви будете зважуватися в один і той же час, фіксуючи результати в щоденнику. Досить швидко Ви зрозумієте, яка їжа в яких кількостях веде до втрати, збереженню або збільшенню ваги, або помітите, які ситуації або переживання посилюють бажання поїсти. Одна з моїх пацієнток виявила, що біжить до холодильника кожен раз, коли думає про великі звершення, які вона могла б здійснити, але досі не здійснила. В результаті усвідомлення цього вона намалювала плакат і повісила його біля свого холодильника: «Це шлях до холодильника, а не шлях до успіху». У наступний же раз, коли вона зловила себе на тому, що намагається зняти стрес за допомогою їжі, вона, так і не відкривши холодильник, сіла в машину і поїхала в місцевий коледж, де записалася на курси на наступний семестр. Яких би висновків Ви не дійшли в результаті усвідомлення того, що, коли і як Ви їсте, це Ваше право. Ваше життя у Ваших руках!
Ви можете використовувати щоденник і для розуміння інших видів підтримки, яку Ви надаєте (або не надаєте) самому собі.
Часто під час проведення групових занять я помічаю, що деякі члени групи пропускають повз вуха компліменти, висловлювані в їх адресу. Зазвичай, такі люди впевнені, що інші не люблять і не поважають їх. Я пропоную їм носити з собою маленький блокнотик і ретельно записувати в нього всі почуті компліменти, висловлені як явно, так і за допомогою натяків. Через тиждень вони зазвичай розповідають, що, на свій подив і задоволення, виявили, наскільки добре до них ставляться оточуючі, як часто їх хвалять і схвалюють.
Якщо Ви вирішили, що надто багато курите і пора кидати, то і це відповідальне рішення можна допомогти собі виконати за допомогою записів. Приклейте маленький блокнотик або листочок паперу до пачці сигарет. Спочатку не обмежуйте себе в курінні, а тільки ретельно записуйте, як Ви курите. Відзначайте час і місце кожної викуреної сигарети. Що Ви відчували, робили і думали, коли у Вас з'явилося бажання покурити? Оцініть за п'ятибальною системою, наскільки куріння принесло Вам задоволення. Яку частину сигарети Ви реально викурили? Звернувши увагу на ці моменти, Ви зрозумієте, що не усі сигарети принесли Вам задоволення в повній мірі. Наприклад, куріння в присутності людей, що курять не приносить Вам ніякої радості. І тоді Ви вирішите в першу чергу обмежити себе саме в ці моменти.
Спочатку Ви повинні визначити для себе, які вигоди Ви маєте завдяки курінню, і знайти інші джерела їхнього одержання, перш ніж Ви кинете курити. Що це за субособистість, яка так потребує паління? Дороті виявила, що їй просто треба тримати щось у руках, і легко знайшла для цього інший предмет, не настільки канцерогенний. Патриція зрозуміла, що куріння дозволяє їй виглядати більш зрілою і привабливою в очах чоловіків ... І вона до цих пір палить, коли потрапляє в напружену атмосферу спілкування чоловіків і жінок. Тед усвідомив, що йому необхідно глибоко затягуватися і відчувати, як тютюновий дим заповнює його легені, для того, щоб відчувати себе живим і реальним. Він не знайшов іншого способу і продовжує викурювати по кілька пачок в день. Два останніх приклади можуть виглядати для Вас як невдача. Це, напевно, тому, що Ви вважаєте, що ці люди повинні були кинути палити. Я думаю, що Ви упустили істотний момент. Патриція і Тед виконали серйозну роботу. Вони усвідомили сенс куріння і прийняли вільне рішення в результаті цього усвідомлення. Ви можете не схвалити їх вирішення, але це не важливо. Адже вони самі відповідальні за своє життя.
Ви можете використовувати щоденник для того, щоб провести аналіз свого здоров'я. Якщо у Вас часто бувають головні болі, то з чим вони можуть бути пов'язані? Може бути, з певною їжею? Які почуття Ви переживаєте перед виникненням головного болю? Чи можете Ви ретроспективно відтворити події або відчуття, що передують Вашій застуді? Або втомі?
Письменниця Вайолет Уейнгартен вела щоденник під час лікування хіміотерапією, у який записувала свої надії і побоювання після двох років захворювання раком. Прочитавши її щоденник, я побачила, що він виявився для неї могутнім засобом для прояснення своїх почуттів і опанування ними.
І ще одна важлива річ: якщо Ваше життя є надзвичайно насиченим і наповненим різними подіями і враженнями, є ризик, що Ви не будете встигати «перетравлювати» їх. Записи в щоденнику дадуть Вам шанс переглянути наново прожитий день, осмислити випадкову зустріч з одним, зрозуміти значення якогось скороминущого події.
Самоспостереження допомагає нам зрозуміти, що ми погано пам'ятаємо своє життя і самих себе. Які обіцянки давали Ви собі минулого тижня, два місяці тому? Що Ви відчували вчора? У яких стосунках були з Вашої матір'ю рік тому? Чи пам'ятаєте Ви, як почалася Ваша нинішня робота або навчання? Запис у щоденнику спостережень про себе, про свої обіцянки самому собі, про своїх рішеннях і прагненнях допоможе Вам краще пам'ятати себе і своє життя.
Щоденники велися багатьма людьми, які згодом прославилися (причому іноді саме завдяки своїм щоденникам). Я, звичайно, не пропоную Вам зробити прагнення до слави мотивом для ведення щоденника.
Відомі тепер щоденники Анаіс Нін були розпочаті маленькою одинадцятирічною дівчинкою, яка переїхала на інший континент, потрапила в нову культуру. За допомогою щоденника вона намагалася розмовляти, підтримувати зв'язок зі своїм відсутнім батьком а також спостерігати й аналізувати своє нове оточення. У ранньому віці Нін використовувала щоденник для опису своїх переживань, для внутрішньої роботи над конфліктами, для запису гіркої історії своїх невдач, для розуміння взаємин з батьком. Коли їй було 33 роки, вона писала:
«Тільки ти, мій щоденник, знаєш, що лише з тобою я ділилася своїми побоюваннями, слабкостями, скаргами та розчаруваннями. Я відчуваю, що не можу бути слабкою в житті, тому що інші люди залежать від мене. Я відпочиваю з тобою і скаржуся тобі ... Мій щоденник, ти допомагаєш мені триматися. »
Пізніші записи показують зміну її ставлення до свого щоденника:
«Колись щоденник був як хвороба. А зараз я роблю свої записи з іншої причини. Раніше вела його тому, що була самотня і не знала, як спілкуватися з іншими. Я потребувала суспільстві, тепер я пишу його не для самозаспокоєння, а тому, що мені приносить задоволення описувати інших людей, я пишу його від надміри почуттів. »
Ви теж зрозумієте, в чому цінність щоденника для Вас після того, як деякий час будете вести його.

 

 

Психологічне ставлення до фізичного тіла. Психофізіологія.

1.ТЕСТУВАННЯ.

Тест 1 «СОВА» або «ЖАЙВОРОНОК? (НА БАЗІ ТЕСТУ А.А. Путілова)
За допомогою цього тесту можна визначити режим активності, якій ви віддаєте перевагу.
Інструкція: виберіть номер тієї відповіді, яка  вам найбільше підходить.
1. Ви змушені були лягти спати на 4 години пізніше звичайного. Ви можете спати, скільки захочете. Ви прокинетеся пізніше звичайного часу, і якщо так, то наскільки?
1) Прокинусь як зазвичай – 1бал.
2) Прокинусь пізніше на годину – 2бали.
3) Прокинусь пізніше на 2 години – 3бали.
4) Прокинусь пізніше на 3:00 - 4.бали.
5) Прокинусь пізніше на 4 години – 5бали.
2. Весь тиждень ви лягали спати і вставали, коли хотіли. Скільки часу вам потрібно, щоб заснути об 11 годин вечора?
1) 10 хвилин або менше - 1.
2) 15 хвилин - 2.
3) Півгодини - 3.
4) Близько години - 4.
5) Більше години - 5.
3. Якщо протягом довгого часу ви будете лягати спати об 11 годин вечора, а вставати о 7 годині ранку, яким буде «графік» вашої фізичної активності і працездатності?
1) З вечірньо - денним піком - 5.
2) З денним піком - 4.
3) З ранковим і вечірнім піками - 3.
4) З ранково - денним піком - 2.
5) З ранковим піком - 1.
4. Уявіть, що ви опинилися на безлюдному острові. У вас є годинник. Коли б ви хотіли, щоб на вашому острові сходило сонце?
1) О 9 годині ранку чи пізніше - 5.
2) О 8:00 ранку - 4.
3) О 7 годині ранку - 3.
4) О 6 годині ранку - 2.
5) О 5 годині ранку або раніше - 1.
5. Увесь тиждень ви лягали спати, коли бажали. Завтра ви хотіли б прокинутися о 7 годині ранку. Розбудити вас нікому.. Коли ви прокинетесь?
1) Раніше 6.30 ранку - 1.
2) Між 6.30 і 6.50 - 2.
3) Між 6.50 і 7 годинами ранку - 3.
4) Між 7 і 7.10 ранку - 4.
5) Після 7.10 ранку - 5.
6. Щодня протягом 3 годин ви повинні виконувати роботу, що вимагає напруження всіх ваших сил і уваги. Які годинник ви б обрали для цього?
1) З 8 до 10 години ранку - 1.
2) З 9 години ранку до 12 години дня - 2.
3) З 10 годин ранку до першої години дня - 3.
4) З 11 години ранку до 2 годин дня - 4.
5) З 12 до 3 години дня - 5.
7. Якщо ви спите у звичайний для вас час, то коли ви відчуваєте занепад сил?
1) Тільки після сну - 5.
2) Після сну і після обіду - 4.
3) У післяобідній час - 3.

4) Після обіду і перед сном - 2
5) Тільки перед сном - 1.
8. Якщо ви можете спати, скільки хочете, в який час ви зазвичай прокидаєтеся?
1) Об 11 годині ранку чи пізніше - 5.
2) О 10 годин ранку - 4.
3) О 9:00 ранку - 3.
4) О 8:00 ранку - 2.
5) О 7 годині ранку або раніше - 1.

Обробка результатів: порахуйте суму балів, відповідну вашим відповідям. Якщо ви набрали більше 32 балів, то ви типова «сова»; 28 32 бали - «помірна сова»; 21 27 балів - «голуб»; 16 20 балів - «жайворонок».

 

Тест2.. ДОСЛІДЖЕННЯ СИЛИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ
Дана методика розроблена на основі теппінгтеста Є. Ільїна. Тест дозволяє простежити, як змінюється діяльність людини при тривалому виконанні монотонної завдання, через який проміжок часу настає ознака психічного пересичення. Люди, які швидко втомлюються, повільно включаються в роботу, швидко «видихаються» після невеликих зусиль, вимагають індивідуальної уваги при організації їх діяльності. Вивчення працездатності проводиться за допомогою наступного завдання.
Матеріал: на аркуші паперу зображені 10 кіл діаметром 4 сантиметри. Кола пронумеровані, тому треба і виконувати завдання з першого по 10. Олівець чи ручка.
Інструкція: потрібно поставити в коло якомога більше точок за відведений дослідником час. Точки не треба промальовувати, тільки обережно стукати олівцем, щоб залишалися відмітини. Час на кожне коло - 15 секунд.
Обробка результатів: визначається характер працездатності здатності випробуваного під час виконання завдання. Сила нервових процесів є показником працездатності нервових клітин і нервової системи в цілому. Сильна нервова система витримує велику за величиною і тривалості навантаження, ніж слабка. Працездатність може бути: стійкою - нестійкою; знижуватися до середини або кінця роботи; навпаки, бути низькою спочатку і збільшуватися в кінці; низькою по продуктивності або високою (абсолютні величини кількості точок). Необхідно підрахувати кількість крапок, розставлених випробуваним за кожні 15 секунд в кожному з 10 кіл та записати результати.
Потім будуються графіки працездатності. Для цього на осі абсцис потрібно відкласти п’ятнадцяти секундні проміжки часу, а на осі ординат - кількість точок у кожному колі. Можна виділити наступні типи виконання завдання:
1. Тип працездатності - наростання темпу з поступовим зниженням; сильний тип нервової системи.
2. Тип працездатності - темп утримується випробовуваним приблизно на одному рівні протягом всього часу роботи. Тип нервової системи середньої сили.
3. Тип працездатності - темп знижується майже відразу і залишається на зниженому рівні протягом усієї іншої роботи. Це свідчить про слабкість нервової системи випробуваного.

 

2.СТОСУНКИ З ТІЛОМ.

2.1.Вправа «Ревізія тіла». Аналіз  відчуттів у кожній частині тіла під час вправи. Діалог з напруженою частиною тіла.

2.2.Вправа Сходинкове (поетапне) розслаблення тіла».. Ел..Шубина «Основы телесной терапии».(стор. 115).

Вправа виконується, коли людина дуже втомлена, не може розслабитись або заснути. Вправа дає можливість розслабитись з самої глибини тіла і душі.

  • Займіть зручну позу , краще на підлозі, у позі «зірки», тобто руки і ноги широко розкинуті так, що голова, руки і ноги, утворюють ніби то п’ять вершин зірки.
  • Можете включити тиху музику, нехай звучить фоном.
  • Лежачи на підлозі з закритими очима, почніть уважно прислухатися до свого тіла. Спробуйте знайти в ньому напруження.
  • Виявивши напруження, не пробуйте зразу ж його усувати, просто подивіться на нього внутрішнім поглядом, адже якщо воно з’явилось, значить воно має право бути. Вивчіть його. Якого воно кольору? Форми? З чим пов’язане? Подякуйте напруженню за його присутність, можливо, воно своєю появою позбавило вас від душевного болю.
  • Достатньо надивившись на своє напруження (для цього повинно вистачити 2-х хвилин)подумки скажіть собі «раз», «два», «три».- розслабтесь, знімаючи це напруження і одночасно розслабляючи усе тіло. Якщо ви все зробите правильно, у вас виникне відчуття, що ви ніби то злегка провалились.(втиснулись) в землю.
  • Знову полежіть спокійно і знову прислухайтесь до свого тіла. Постарайтесь відчути «побачити» залишкові зони напруження (вони десь, можливо, ще є). Поцікавтесь, а що то за напруження? І знову скажіть собі: «раз», «два», «три» і знову розслабте тіло, ніби падаючи вниз.
  • Повторіть це «падіння вниз» з попереднім дослідженням тіла ще декілька разів, поки не відчуєте, що тіло повністю розслабилось, кінцівки стали важкими,. а ви втратили лік часу і межі простору. Зазвичай, це не більше як 6-7- «поверхів» розслаблення.
  • Полежіть так певний час і повільно вставайте через поворот на бік . Постарайтесь у найближчі півгодини не робити різких рухів і не напружуватись.   

 

2.3.Вправа «Заземлення» Ел..Шубина «Основы телесной терапии».(стор. 115).

 В моменти хвилювання люди, як правило, не стоять на місці, вони ніби то відриваються від землі, А земля, як джерело стабільності може принести заспокоєння і впевненість у собі. Прийом «З’єднання з землею» називається заземленням, він приводить людину у стан глибокого спокою і віддаленості від усього, що хвилює і тривожить. Вправа заземлення виконується наступним чином:

Зупинитись, поставити ноги на віддаль трохи меншу за ширину плечей, повністю вдавити стопу у підлогу, ніби розмазуючи її по підлозі (тому краще робити босими). При цьому коліна почнуть пружинити, а ноги трохи зігнуться. Вага тіла ніби трохи стікає вниз, і само тіло ніби обм’якає, може відчуватись легкий імпульс покачування вперед, що підтверджує правильність виконання вправи. Запам’ятайте цей стан тілом. Побудьте в ньому деякий час (2-3 хвилини), ні про що не думаючи. Хвилювання повинно пройти і повернуться сили. Цей прийом можна застосовувати у моменти агресивного впливу на вас. Результати записати у щоденник самоспостережень.

2.4.Вправа для групової роботи. Три типи дотиків за Ел..Шубина «Основы телесной терапии».(стор. 121).

В групах по . 4-6 людей відпрацьовувати кожен із типів дотиків.

1.Удари бувають різними: агресивними, підбадьорюючими, дружніми або ворожими, провокаційними, безсилими, пригнічуючи ми, збуджуючими. це -

2.Погладжування бувають родинними, підтримуючими, маніпулятивними, провокаційними, жалісливими або такими, якими висловлюється  захоплення.

3.Обійми бувають материнськими, батьківськими, маніпулятивними, удушливими, стримуючими тощо. Це відображення інтимної сфери життя людини

Результати записати у щоденник самоспостережень.

2.Емоційна сфера особистості.
Тест 1.РОЗПІЗНАВАННЯ ЕМОЦІЙ
Перевірте свою здатність «читати» людське обличчя за допомогою спеціального тесту. Дивлячись на картинку треба визначити, яке почуття відображено на кожному з дев'яти зображень. Свої відповіді запишіть, вказавши номер картинки.

Обробка результатів: порівняйте свої відповіді із ключем: 1 - умиротворення, 2 - печаль, 3 - скорбота, 4 - радісне здивування, 5 - заклопотаність, 6 - сміх, 7 - гнів, 8 - біль, 9 - жах. За кожну правильну відповідь поставте 1 бал. Якщо сума балів близька до максимуму 9 балів, значить, ви добре розрізняєте відтінки почуттів, виражені в міміці.

Для практики Я. Рейковський зазначає, що на формування мімічного виразу

емоцій впливають три чинники:

• вроджені видотипові мімічні схеми, які відповідають певним емоційним станам;

• набуті, соціалізовані способи вияву емоцій, довільно контрольовані;

• індивідуальні експресивні особливості, які надають видовим і соціальним формам мімічного виразу специфічні риси, властиві лише даному індивідові.

Найчастішими мімічними патернами, які виявляються, є усмішка (при задоволенні) і «кисла міна» (при відразі).

Розбіжність в усмішці виявляються вже в 10-ти-місячної дитини. На матір дитина реагує усмішкою, при якій активізується великий виличний м'яз і коловий м'яз ока (усмішка Дачена). На наближення незнайомої людини дитина теж усміхається, але активація виникає тільки у великиму виличному м'язі; коловий м'яз ока не реагує.

З віком асортимент усмішок розширюється. П. Екман і В. Фрізен виокремлюють три види усмішок дорослої людини: щиру, нещиру й нещасну, жалібну.

Нещиру посмішку поділяють на два різновиди.

 Вимушена посмішка виражає не стільки радість, скільки бажання здаватися радісним.

Удавана посмішка має на меті приховати від навколишніх свої негативні емоції. Для нещирої посмішки характерна відносна пасивність колових м'язів ока, у результаті чого щоки майже не піднімаються і відсутні характерні зморшки в зовнішніх кутиках очей («гусячі лапки»). Нещира посмішка буває, як правило, асиметрична, з більшим зсувом уліво або вправо. Крім того, вона виникає або раніше, або пізніше, ніж того вимагає ситуація. Фальшива посмішка вирізняється й тривалістю: її кульмінаційний період триває довше від звичайного (від однієї до чотирьох секунд). Період її розгортання й згортання, навпаки, коротший, і тому вона з'являється й зникає ніби раптово. За цими ознаками нещиру посмішку розпізнати досить легко. Однак при навмисно нещирій посмішці, коли скорочення виличних м'язів піднімає щоки, віддиференціювати її від щирої усмішки без аналізу її часового розгортання буває важко.

Виконуючи свої біологічні функції, емоції «не запитують» людину, корисно їй це або шкідливо з її погляду. Роль же емоцій оцінюється саме з особистісних позицій: заважає емоція, яка виникла, чи сприяє досягненню мети, порушує чи ні здоров'я людини тощо.

 

ТЕСТ 2. ОСОБИСТІСНА ШКАЛА ПРОЯВІВ ТРИВОГИ
(Дж. Тейлор, В. Норакидзе)
Опитувальник призначений для вимірювання рівня тривожності. Складається з 60 тверджень.
Інструкція: прочитайте уважно кожне питання і якщо ви відповідаєте ствердно, то поставте «+», якщо негативно - «-».
1. Я можу довго працювати не втомлюючись.
2. Я завжди виконую свої обіцянки, не рахуючись з тим, зручно мені це чи ні.
3. Зазвичай, руки і ноги у мене теплі.
4. У мене рідко болить голова.
5. Я впевнений у своїх силах.
6. Чекання мене нервує.
7. Часом мені здається, що я ні на що не здатний (а).
8. Зазвичай, я відчуваю себе цілком щасливим (ою).
9. Я не можу зосередитися на чомусь одному.
10. У дитинстві я завжди негайно і покірно виконував (ла) все те, що мені доручали.
11. Раз на місяць або частіше у мене буває розлад шлунку.
12. Я часто ловлю себе на тому, що мене щось тривожить.
13. Я думаю, що я не більш нервовий(а), ніж більшість інших людей.
14. Я не дуже сором'язливий (а).
15. Життя для мене майже завжди пов'язане з великим напруженням.
16. Іноді буває, що я говорю про речі, в яких не розбираюся.
17. Я червонію не частіше, ніж інші.
18. Я часто засмучуюсь через дрібниці.
19. Я рідко помічаю у себе прискорене серцебиття або задишку.
20. Не всі люди, яких я знаю, мені подобаються.
21. Я не можу заснути, якщо мене щось тривожить.
22. Зазвичай, я спокійний, і мене нелегко рознервувати.
23. Мене часто мучать нічні кошмари.
24. Я схильний все приймати занадто серйозно.
25. Коли я нервую, у мене посилюється пітливість.
26. У мене неспокійний і переривчастий сон.
27. В іграх я волію, скоріше,  вигравати, ніж програвати.
28. Я більш чутливий, ніж більшість інших людей.
29. Буває, що нескромні жарти та гостроти викликають у мене сміх.
30. Я хотів (ла) би бути так само задоволеним (ою) своїм життям, як, імовірно, задоволені інші.
31. Мій шлунок сильно турбує мене.
32. Я постійно стурбований(а) своїми матеріальними і службовими справами.
33. Я з осторогою ставлюся до деяких людей, хоча знаю, що вони не можуть заподіяти

   мені шкоди.
34. Мені часом здається, що переді мною нагромаджені такі труднощі, яких мені не

 подолати.
35. Я легко приходжу у збентеженість.
36. Часом я стаю настільки збудженим (ою), що це заважає мені заснути.
37. Я віддаю перевагу ухилянню  від конфліктів і скрутних становищ.
38. У мене бувають напади нудоти і блювоти.
39. Я ніколи не спізнювався(лась) на побачення чи на роботу, на навчання.
40. Часом я явно відчуваю себе марним(ою) (пустим(ою), спустошеним (ою).
41. Іноді мені хочеться вилаятися.
42. Майже завжди я відчуваю тривогу в зв'язку з чимось  або з кимось.
43. Мене турбують можливі невдачі.
44. Я часто боюся, що от-от почервонію.
45. Мене нерідко охоплює розпач.
46. Я - людина нервова і легко збудлива.
47. Я часто помічаю, що мої руки тремтять, коли я намагаюся що-небудь зробити.
48. Я майже завжди відчуваю почуття голоду.
49. Мені не вистачає впевненості в собі.
50. Я легко пітнію навіть у прохолодні дні.
51. Я часто мрію про такі речі, про які краще нікому не розповідати.
52. У мене дуже рідко болить живіт.
53. Я вважаю, що мені дуже важко зосередитися на будь-якому завданні чи роботі.
54. У мене бувають періоди такого сильного занепокоєння, що я не можу довго всидіти на одному місці.
55. Я завжди відповідаю на листи відразу ж після прочитання.
56. Я легко засмучуюсь.
57. Практично я ніколи не червонію.
58. У мене набагато менше різних побоювань і страхів, ніж у моїх друзів і знайомих.
59. Буває, що я відкладаю на завтра те, що варто зробити сьогодні.
60. Зазвичай я працюю з великим напруженням.

 

Обробка результатів
В 1 бал оцінюються відповіді «так» до висловлювань 6, 7, 9, 11, 12, 13, 15, 18, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 53, 54, 56, 60 і відповіді «ні» до висловлювань 1, 3, 4, 5, 8, 14, 17, 19, 22, 39, 43, 52, 57, 58.
Необхідно підрахувати їх загальну суму.
Сумарна оцінка: 40 50 балів розглядається як показник дуже високого рівня тривоги; 25-40 балів свідчить про високий рівень тривоги; 15-25 - про середній (з тенденцією до високого) рівні; 5-15 - про середній (з тенденцією до низького ) рівні і 0-5 балів - про низький рівень тривоги.
Неправдивими вважаються відповіді «так» до пунктів 2, 10, 55 і «ні» до пунктів 16, 20, 27, 29, 41, 51, 59.
Показник у 4-5 балів за шкалою брехні розглядається як критичний, і результати в цьому випадку викликають недовіру

 

ТЕСТ 3. ШКАЛА ДЕПРЕСІЇ (НА БАЗІ ТЕСТУ Т. Балашової)
Опитувальник розроблений для диференційної діагностики депресивних станів і станів, близьких до депресії, для скринінг-діагностики при масових дослідженнях і з метою попередньої долікарської діагностики.
Повне тестування з обробкою займає 20-30 хв.

1. Останнім часом я відчуваю себе пригніченим (ою)
2. Відразу після сну я відчуваю себе краще, ніж вдень.
3. Мені часто важко стримати сльози.
4. Вночі я погано сплю.
5. У мене немає проблем з апетитом.
6. Мене приваблюють особи протилежної статі.
7. Останнім часом я постійно худну.
8. У мене проблеми зі стільцем.
9. У мене посилене серцебиття.
10. Я став (ла) часто втомлюватися при тому ж, що й раніше, навантаженні.
11. Мої думки досить чіткі.
12. У мене не викликає труднощів робота, яку я вмію робити.
13. Останнім часом я відчуваю сильне хвилювання.
14. Майбутнє здається мені перспективним.
15. Я став(ла) занадто дратівливим(ою) останнім часом.
16. У мене немає проблем з прийняттям рішення.
17. Я відчуваю свою корисність для інших..
18. Моє життя б'є ключем.
19. Мою смерть люди сприймуть з полегшенням.
20. Я відчуваю радість від тих самих речей і людей, що й раніше.


 

Обробка результатів: рівень депресії (РД) розраховується за формулою РД = Σ прямих. + Σ зворотних відповідей, Де Σ пр. - сума закреслених цифр до «прямим» висловлювань  № 1, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 13 , 15, 19;  Σ обр - Сума цифр «зворотних», закреслених  висловлювань № 2, 5, 6, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 20. Наприклад: у висловлювання № 2 закреслена цифра 1, ми ставимо в суму 4 бали; у висловлювання № 5 закреслено відповідь 2, ми ставимо в суму 3 бали; у висловлювання № 6 закреслено відповідь 3 - ставимо в суму 2 бали; у висловлювання № 11 закреслена відповідь 4 - ставимо в суму один бал і т.д.

В результаті отримуємо РД, який коливається від 20 до 80 балів.
Якщо РД не більше 50 балів, то діагностується стан без депресії. Якщо РД більше 50 балів і менше 59,  робиться висновок про легку депресію ситуативного або невротичного генезу. При показнику РД від 60 до 69 балів діагностується субдепрессивний стан або маскована депресія. Істинно депресивний стан діагностується при РД більш ніж 70 балів.

 

ТЕСТ 4.ВИВЧЕННЯ СТАНУ АГРЕСІЇ (А. БАСС, А. Дарки)
Різні вчені в своїх дослідженнях по - різному визначають агресію та агресивність: як уроджену реакцію людини для «захисту займаної території» (Лоренц, Ардри); як прагнення до панування (Моррісон), реакцію особистості на ворожу людині навколишню дійсність (Хорні, Фромм) .
Агресивність має якісну і кількісну характеристику. Як і будт-яка властивість, вона має різний ступінь вираженості - від майже повної відсутності до його граничного розвитку. Кожна особистість повинна мати визначений ступінь агресивності. Відсутність її приводить до пасивності, підпорядкованостіі, конформності і т.ін. Надмірний розвиток агресивності починає визначати весь вигляд особистості, яка може стати конфліктною, нездатною на свідому кооперацію. Сама по собі агресивність не робить суб'єкта небезпечним, оскільки, з одного боку, зв'язок між агресивністю й агресією не є жорстким, а, з іншого, - сам акт агресії може не набувати свідомо небезпечних і несхвальних форм

. У побутовій  свідомості агресивність є синонімом «зловмисної активності». Однак сама по собі деструктивна поведінка «зловмисністю» не містить - такою її робить мотив діяльності, ті цінності, заради досягнення і володіння якими розгортається активність

А. Басс, що сприйняв ряд положень своїх попередників, розділив поняття «агресія» і «ворожість» і визначив останню як «реакцію, при якій розвиваються негативні почуття і негативні оцінки людей і подій».
Створюючи свій опитувальник,  що складається із 75-ти тверджень, він диференціює прояви агресії і ворожості. А. Басс і А. Дарки виділили наступні види реакцій:
• Фізична агресія - використання фізичної сили проти іншої особи.
• Непряма агресія, обхідним шляхом спрямована на іншу особу або ні на кого не спрямована.
• Роздратування - готовність до прояву негативних почуттів при щонайменшому збудженні (запальність, грубість).
• Негативізм - опозиційна манера в поведінці від пасивного опору до активної боротьби проти усталених  звичаїв і законів.
• Образа - заздрість і ненависть до оточуючих  за дійсні і вигадані дії.
• Підозрілість - у діапазоні від недовіри і обережності по ставлення до людей  із  переконанням  в тому, що вони люди планують і приносять шкоду.
• Вербальна агресія - вираз негативних відчуттів як через форму (крик, виск), так і через зміст словесних відповідей (прокляття, погрози).
• Почуття провини – висловлюється  можливе переконання суб'єкта, що він є поганою людиною, що він є джерелом  зла, а також ним переживаються  докори сумління.

 

Інструкція: на нижче наведені питання відповідайте «так» чи «ні».
1. Часом я не можу впоратися з бажанням заподіяти шкоду іншим.
2. Іноді пліткують про людей, яких не люблю.
3. Я легко дратуюся, але швидко заспокоююся.
4. Якщо мене не попросять по - доброму, я не виконаю прохання.
5. Я не завжди отримую те, що мені належить.
6. Я знаю, що люди говорять про мене за моєю спиною.
7. Якщо я не схвалюю поведінку друзів, я даю їм це відчути.
8. Коли мені траплялося обдурити когось, я відчував болісні докори сумління.
9. Мені здається, що я не здатний вдарити людину.
10. Я ніколи не дратуюся настільки, щоб кидатися предметами.
11. Я завжди поблажливий до чужих недоліків.
12. Якщо мені не подобається встановлене правило, мені хочеться порушити його.
13. Інші вміють майже завжди користуватися сприятливими обставинами.
14. Я тримаюся насторожено з людьми, які ставляться до мене кілька більш дружньо, ніж я очікував.
15. Я часто не згоден з людьми.
16. Іноді мені на розум приходять думки, яких я соромлюся.
17. Якщо хто-небудь першим ударом мене, я не відповім йому.
18. Коли я дратуюся, я ляскаю дверима.
19. Я набагато більш дратівливий, ніж здається.
20. Якщо хто-небудь корчить з себе начальника, я завжди роблю йому наперекір.
21. Мене трохи засмучує моя доля.
22. Я думаю, що багато людей не люблять мене.
23. Я не можу втриматися від суперечки, якщо люди не згодні зі мною.
24. Люди, ухиляється від роботи, повинні відчувати почуття провини.
25. Той, хто ображає мене і мою сім'ю, напрошується на бійку.
26. Я не здатний на грубі жарти.
27. Мене охоплює лють, коли наді мною насміхаються.
28. Коли люди корчать з себе начальників, я роблю все, щоб вони не зазнавалися.
29. Майже щотижня я бачу когось, хто мені не подобається.
30. Досить багато людей заздрять мені.
31. Я вимагаю, щоб люди поважали мене.
32. Мене пригнічує те, що я мало роблю для своїх батьків.
33. Люди, які постійно переводять вас, варті того, щоб їх клацнули по носі.
34. Я ніколи не буваю похмурим від злості.
35. Якщо до мене ставляться гірше, ніж я того заслуговую, я не засмучуюся.
36. Якщо хтось виводить мене з себе, я не звертаю уваги.
37. Хоча я і не показую цього, мене іноді гризе заздрість.
38. Іноді мені здається, що наді мною сміються.
39. Навіть якщо я злюся, я не вдаюся до "сильним" виразам.
40. Мені хочеться, щоб мої гріхи були прощені.
41. Я рідко даю здачі, навіть якщо хто-небудь ударить мене.
42. Коли виходить не по-моєму, я іноді ображаюся.
43. Іноді люди дратують мене однією своєю присутністю.
44. Немає людей, яких би я по - справжньому ненавидів.
45. Мій принцип: «Ніколи не довіряти чужинцям».
46. Якщо хто-небудь дратує мене, я готовий сказати все, що я про нього думаю.
47. Я роблю багато такого, про що згодом шкодую.
48. Якщо я розлючуся, я можу вдарити когось.
49. З дитинства я ніколи не виявляв вибухів гніву.
50. Я часто відчуваю себе пороховою бочкою, готової вибухнути.
51. Якби всі знали, що я відчуваю, мене б вважали людиною, з якою нелегко ладнати.
52. Я завжди думаю про те, які таємні причини змушують людей робити що-небудь приємне для мене.
53. Коли на мене кричать, я починаю кричати у відповідь.
54. Невдачі засмучують мене.
55. Я б'юся не рідше і не частіше, ніж інші.
56. Я можу згадати випадки, коли я був настільки злий, що хапав ліпшу мені під руку річ і ламав її.
57. Іноді я відчуваю, що готовий першим почати бійку.
58. Іноді я відчуваю, що життя надходить зі мною несправедливо.
59. Раніше я думав, що більшість людей говорить правду, але тепер я в це не вірю.
60. Я лаюся тільки зі злості.
61. Коли я вчиняю неправильно, мене мучить совість.
62. Якщо для захисту своїх прав мені потрібно застосувати фізичну силу, я застосовую її.
63. Іноді я виражаю свій гнів тим, що стукаю кулаком по столу.
64. Я буваю грубуватий по відношенню до людей, які мені не подобаються.
65. У мене немає ворогів, які б хотіли мені нашкодити.
66. Я не вмію поставити людину на місце, навіть якщо він того заслуговує.
67. Я часто думаю, що жив неправильно.
68. Я знаю людей, які здатні довести мене до бійки.
69. Я не засмучуюся з через дрібниці.
70. Мені рідко приходить в голову, що люди намагаються розлютити або образити мене.
71. Я часто тільки погрожую людям, хоча і не збираюся приводити погрози у виконання.
72. Останнім часом я став занудою.
73. У суперечці я часто підвищую голос.
74. Я намагаюся, звичайно, приховувати своє погане ставлення до людей.
75. Я краще погоджуся з чимось, ніж стану сперечатися.

При складанні опитувальника автори користувалися такими принципами:
1. Питання може стосуватись тільки  однієї  з форм агресії.
2. Питання формулюються таким чином, щоб найбільшою мірою послабити вплив громадської думки у відповіді на питання.
Обробка результатів. Відповіді оцінюються по восьми шкалах у такий спосіб:
1. Фізична агресія: "так" = 1, "ні" = 0: 1, 25, 31, 41, 48, 55, 62, 68 і "ні" = 1, "так" = 0: 9 і 7 твердження.
2. Непряма агресія: "так" = 1, "ні" = 0: 2, 10, 18, 34, 42, 56, 63 і "ні" = 1, "так" = 0: 26 і 49.
3. Роздратування: "так" = 1, "ні" = 0: 3, 19, 27, 43, 50, 57, 64, 72 і «ні» = 1, та = 0: 11, 35, 69.
4. Негативізм: "так" = 1, "ні" = 0: 4, 12, 20, 28 і "ні" = 1, "так" = 0: 36.
5. Образа: "так" = 1, "ні" = 0: 5, 13, 21, 29, 37, 44, 51, 58.
6. Підозрілість: "так" = 1, "ні" = 0: 6, 14, 22, 30, 38, 45, 52, 59 і "так" = 0, "ні" = 1: 33, 66, 74, 75.
7. Вербальна агресія: "так" = 1, "ні" = 0: 7, 15, 23, 31, 46, 53, 60, 71, 73 і "так" = 0, "ні" = 1: 33, 66, 74 , 75.
8. Почуття провини: "так" = 1, "ні" = 0: 5, 8, 16, 24, 32, 40, 47, 54, 61, 67. Індекс ворожості містить у собі 5 і 6 шкалу, а індекс агресивності (прямої або мотиваційної) включає в себе шкали 1, 3, 7.
Нормою агресивності є величина її індексу, рівна 21 ± 4, а ворожості - 6,5 7 ± 3. При цьому звертається увага на можливість досягнення певної величини, що показує ступінь прояву агресивності.
Користуючись даною методикою, необхідно пам'ятати, що агресивність як властивість особистості і агресія як акт поведінки можуть бути зрозумілі в контексті психологічного аналізу мотиваційно - потребнісної сфери особистості. Тому запитальником Басса - Дарки слід користуватися в сукупності з іншими тестами.

 

Стосунки з іншими

ТЕСТ 1.ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБИ В СПІЛКУВАННІ
(НА БАЗІ ТЕСТУ В. Рахівського)
Інструкція: вам пропонується кілька простих запитань. Відповідайте одразу і однозначно: «так», «ні», «іноді».
1. Вам передбачається зовсім звичайна особиста чи ділова зустріч. Чи вибиває вас з колії її очікування?
2. Якщо вас попросять виступити з доповіддю, повідомленням на певній  нараді, зборах чи подібному заході, це викличе у вас сум'яття і невдоволення?
3. Ви відкладаєте візит до лікаря до останнього моменту?
4. Вам пропонують їхати у відрядження в місто, де ви ніколи бували. Чи прикладете ви максимум зусиль, щоб уникнути цього?
5. Ви любите ділитися своїми переживаннями з будь ким?
6. Чи ви нервуєте, якщо на вулиці незнайомець звертається до вас з проханням показати дорогу, назвати час або відповісти на будь яке  питання?
7. Чи вірите ви, що людям різних поколінь важко розуміти один одного?
8. Чи ви посоромились би нагадати знайомому, що він забув повернути вам гроші, взяті в борг кілька місяців тому?
9. У ресторані або в кафе вам подали явно недоброякісне блюдо. Чи будете ви активно захищати свій інтерес?
10. Опинившись один на один з незнайомою людиною, ви не вступите з ним у розмову і напружить, якщо першим заговорить він. Це так?
11. Чи ви приходите в жах від будь - якої довгої черги, де б вона не була (у магазині, бібліотеці, касі кінотеатру). Ви відмовитеся від свого наміру або встанете в кінець і будете нудитися  в очікуванні?
12. Чи буде вас обтяжувати участь в будь - якій комісії з розгляду конфліктних ситуацій?
13. У вас є індивідуальні критерії оцінки творів мистецтва, і ніяких чужих думок на цей рахунок ви не приймаєте. Це так?
14. Почувши десь явно помилкові висловлювання із добре відомих вам питань, ви віддасьте перевагу промовчати і не вступати в суперечку?
15. Чи викликає у вас досаду чиєсь  прохання допомогти розібратися в якомусь службовому питанні або навчальній темі?
16. Ви охочіше викладаєте свою точку зору в письмовій формі, ніж в усній?

 

Обробка результатів: «так» - 2 бали, «іноді» - 1 бала, «ні» - 0 балів. Отримані бали сумуються і співвідносяться з нижчеподаній шкалою.
30 - 32 балів. Ви дуже некомунікабельні і самі від цього страждаєте. Але і вашим близьким нелегко. На вас важко покластися у справі, яка вимагає групової роботи. Намагайтеся бути товариським.
25 - 29 балів. Ви замкнуті, неговіркі, віддаєте перевагу самотності, у вас вузьке коло спілкування. Необхідність вступати в нові контакти якщо і не доводять вас до паніки, але надовго виводить з рівноваги. Ви знаєте цю особливість свого характеру і буваєте незадоволені собою. Але не обмежуйтеся тільки невдоволенням - у вашій владі змінити дані риси характеру. Хіба з вами не буває так, що сильно захопившись чимсь,  ви раптом стаєте вельми комунікабельним?
19 - 24 балів. Ви досить товариські і в незнайомій обстановці почуваєте себе цілком упевнено. Нові контакти вас не лякають. І все ж з людьми ви сходитеся з оглядкою, у суперечках і обговореннях берете участь неохоче. У ваших висловлюваннях часом занадто багато сарказму, без будь-якої на те підстави. Ці недоліки неважко виправити.
14 -18 балів. У вас нормальна комунікабельність. Ви допитливі, охоче слухаєте цікавого співрозмовника, терплячі в спілкуванні з іншими, спокійно відстоюєте свою точку зору. Без неприємних переживань йдете на а контакт із новими людьми. В той же час не любите гучних компаній, екстравагантні витівки і багатослівність викликають у вас роздратування.
9 - 13 балів. Ви дуже комунікабельні (деколи, можливо, навіть надміру). Цікаві, любите висловлюватися з різних питань, що іноді викликає роздратування навколишніх. Охоче ​​знайомитесь  з новими людьми. Любите бувати в центрі уваги, нікому не відмовляєте в проханнях, хоча не завжди можете їх виконати. Запальні, але швидко відходите. Вам бракує посидючості, терпіння і відваги при зустрічі  з серйозними проблемами. При бажанні, однак, ви можете себе змусити не відступати.
4 - 8 балів. Схоже, ви - «сорочка – хлопець (рос. рубаха-парень)». Товариськість б'є з вас ключем. Ви завжди в курсі всіх справ. Любите брати участь у всіх дискусіях, хоча серйозні теми можуть зіпсувати вам настрій. Охоче ​​висловлюєтесь з будь-якого питання, навіть якщо маєте про нього поверхоневе уявлення. Завжди відчуваєте себе «у своїй тарілці». Беретеся за будь-яку справу, хоча не завжди здатні довести його до кінця. З цієї причини керівники і колеги ставляться до вас з деяким побоюванням і сумнівами. Замисліться  над цим.
3 бали і менше. Ваша комунікабельність болісно висока. Ви балакучі, постійно втручаєтеся в справи, які не мають до вас ніякого відношення. Беретеся судити про речі, в яких зовсім не розбираєтеся. Вільно або мимоволі ви часто буваєте причиною різного роду конфліктів у вашому оточенні. Ви запальні, образливі, часто буваєте необ'єктивні. Серйозна робота - не для вас. Оточуючим - і на роботі, і вдома, і взагалі всюди - важко з вами. Вам треба серйозно попрацювати над собою і своїм характером. Культивуйте в собі терплячість і стриманість, шанобливо ставитеся до інших людей, врешті, подумайте про своє здоров'я - такий стиль життя не проходить безслідно.

 

ТЕСТ 2.СОЦІАЛЬНО - ПСИХОЛОГІЧНА АЛДАПТОВАНІСТЬ
(К. Роджерс, Р. Даймонд)
Оригінальна методика розроблена К. Роджерсом і Р. Даймондом у 1954 р. і адаптована Т.В. Снєгірьовою.

Інструкція: на наступних сторінках надруковані висловлювання про поведінку людини, її думки, переживання. При читанні кожного висловлювання подумайте, наскільки воно може стосуватися вас і проставте цифру від 1 до 7 в залежності від того, наскільки воно є

характерним для вас:
1 - «зовсім мене не стосується»;
2 - «не схоже на мене»;
3 - «мабуть, не схоже на мене»;
4 - «не знаю»;
5 - «мабуть, схоже на мене»;
6 - «схоже на мене»;
7 - «точно про мене».

1. Я відчуваю внутрішню незручність, коли з будь-ким розмовляю.
2. Мені не хочеться, щоб оточуючі здогадувалися як я, що у мене на душі, і я представляючись їм, ховаю своє обличчя під маскою.
3. Я в усьому люблю змагання, боротьбу.
4. Я висуваю до себе великі вимоги.
5. Я часто, сам (а) сварю себе за те, що роблю.
6. Я часто відчуваю себе приниженим (ою).
7. Я сумніваюся в тому, що можу сподобатися кому-небудь з дівчат / хлопців.
8. Я завжди дотримуюсь своїх обіцянок.
9. У мене теплі, добрі стосунки з оточуючими.
10. Я стриманий(а), замкнутий(а), тримаюся від усіх осторонь.
11. Я сам винен(винна) у своїх невдачах.
12. Я відповідальна людина. На мене можна покластися.
13. У мене відчуття безнадії. Все марно.
14. Я багато в чому живу поглядами, правилами і переконаннями моїх однолітків.
15. Я приймаю більшу частину тих правил і вимог, яких  повинні дотримуватись  люди.
16. У мене мало своїх власних переконань і правил.
17. Я люблю мріяти - іноді прямо серед дня. Важко повертатися від мрії до дійсності.
18. У мене таке відчуття, ніби я злий на весь світ: на всіх нападаю, огризаюсь, нікому не даю спуску. А то раптом «застрягну» на якійсь образі і подумки мщуся кривднику. Важко стримувати себе в таких речах.
19. Я вмію керувати собою і своїми вчинками - змушувати себе, дозволяти собі, забороняти. Самоконтроль для мене  - не проблема.
20. У мене часто псується настрій: раптом находить смуток, нудьга.
21. Мене не дуже хвилює те, що стосується інших. Я зосереджений(а) на собі, зайнятий(а) самим(самою) собою.
22. Люди, як правило, подобаються мені.
23. Я легко, вільно, невимушено висловлюю те, що відчуваю.
24. Якщо я опиняюся серед великої кількості людей, мені буває трохи самотньо.
25. Мені зараз дуже не по собі. Хочеться все кинути, аби-куди сховатися.
26. Зазвичай я легко лагоджу з оточуючими,
27. Моя найважча боротьба - з самим(ою) собою.
28. Я схильний бути насторожі з тими, хто чомусь обходиться зі мною більш дружньому, ніж я очікую.
29. У душі я оптиміст і вірю у краще.
30. Я непіддатливий (а), упертий(а). Таких, як я, називають важкими людьми.
31. Я критичний до людям і завжди суджу їх, якщо, з моєї точки зору, вони цього заслуговують.
32. Я відчуваю себе не ведучим, а веденим: мені ще не завжди вдається мислити і діяти самостійно.
33. Більшість тих, хто знає мене, добре до мене ставляться, я подобаюся ім.
34. Іноді в мене бувають такі думки, якими я ні з ким не хотів би робитися.
35. У мене гарна фігура. Я привабливий(а).
36. Я відчуваю безпорадність. Мені потрібно, щоб хто-небудь був поруч.
37. Зазвичай, я можу прийняти рішення і твердо слідувати йому.
38. Мої рішення - не мої власні. Навіть тоді, коли мені здається, що я вирішую самостійно, вони все ж прийняті під впливом інших людей.
39. Я часто відчуваю почуття провини - навіть тоді, коли начебто ні в чому не винен(на).
40. Відчуваю антипатію, неприязнь до того, що оточує мене.
41. Я задоволений.
42. Я вибитий з колії: не можу зібратися, взяти себе в руки, зосередитися, організувати себе.
43. Я відчуваю млявість, апатію: все, що раніше хвилювало мене, стало раптом байдужим.
44. Я урівноважений, спокійний, у мене рівний настрій.
45. Розлютившись, я нерідко виходжу з себе.
46. Я часто відчуваю себе скривдженим (ою).
47. Я імпульсивний(а), поривчастий (а), нетерплячий (а), дію по першому спонуканню.
48. Буває, що я пліткую.
49. Я не дуже довіряю своїм почуттям, вони підводять мене іноді.
50. Це досить важко бути самим собою.
51. У мене на першому плані розум, а не почуття. Перш, ніж щось зробити, я обдумую свої вчинки.
52. Мені здається, я бачу те, що відбувається зі мною не зовсім так, як воно є насправді. Замість того щоб тверезо поглянути фактам в обличчя, тлумачу їх на свій лад. Словом, я не відрізняюся реалістичністю.
53. Я терпимий у своєму ставленні до людей і приймаю кожного таким, який він є.
54. Я намагаюся не думати про свої проблеми,
55. Я вважаю себе цікавою людиною – помітним (ою), привабливим (ою) як особистість.
56. Я сором'язливий (а), легко тушуюсь.
57. Мені обов'язково потрібні якісь нагадування, підштовхування з боку, щоб довести справу до кінця.
58. Я відчуваю внутрішнє перевагу над іншими.
59. Я  - ніхто, немає нічого, в чому б я виразив (ла) себе, виявив (а) свою індивідуальність, своє «Я».
60. Я боюся того, що подумають про мене інші.
61. Я честолюбний. Я не байдужий до успіхів, похвали. У тому, що я вважаю істотним мені важливо бути  в числі кращих.
62. Я зневажаю себе зараз.
63. Я діяльний(а), енергійний(а), у мене є ініціатива.
64. Мені не вистачає духу зустріти в обличчя труднощі або ситуацію, яка загрожує ускладненнями, неприємними переживаннями.
65. Я просто не поважаю себе.
66. Я по натурі лідер і вмію впливати на інших.
67. В цілому я добре ставлюся до себе.
68. Я наполегливий (а), напористий (а), впевнений (а)  у собі.
69. Я не люблю, коли у мене з кимось псуються стосунки, особливо якщо розбіжності загрожують стати незворотніми.
70. Я довго не можу прийняти рішення, як діяти, а потім сумніваюся в його правильності.
71. Я в якісь розгубленості, все сплуталося, змішалося в мене.
72. Я задоволений собою.
73. Я невдаха. Мені не щастить.
74. Я приємний(а), симпатичний (а), розташовую до себе людей.
75. Я подобаюся людям як людина, як особистість.
76. Я стійкий жінконенависник. Зневажаю всяке спілкування з жінками. / Я не люблю чоловіків. Зневажаю будь-яке спілкування з ними.
77. Коли я повинен щось зробити, мене охоплює страх перед провалом: а раптом я не впораюся, раптом у мене не вийде.
78. У мене легко, спокійно на душі. Немає нічого, що сильно б турбувало мене.
79. Я вмію завзято працювати.
80. Я відчуваю, що змінююся, росту, дорослішаю. Мої почуття і ставлення до навколишнього стають більш зрілими.
81. Трапляється, що я говорю про речі, в яких зовсім не розбираюся.
82. Я завжди кажу тільки правду.
83. Я стривожений (а), стурбований (а), напружений (а).
84. Щоб змусити мене щось зробити, треба як слід наполягти, і я погоджуся, поступлюся.
85. Я відчуваю невпевненість у собі.
86. Я часто буваю змушений(а) захищати себе, будувати докази, які мене виправдовують і роблять мої вчинки обгрунтованими.
87. Я поступливий (а), податливий (а), м'який (а) у стосунках  з іншими.
88. Я розумний (а).
89. Інколи я люблю похвалитися.
90. Я безнадійний (а). Приймаю рішення і тут же їх порушую. Зневажаю своє безсилля, а з собою вдіяти нічого не можу. У мене немає волі і немає волі її виробляти.
91. Я намагаюся покладатися не власні сили, не розраховуючи ні на чию допомогу,
92. Я ніколи не запізнююсь.
93. У мене відчуття скутості, внутрішньої несвободи.
94. Я відрізняюся від інших.
95. Я не дуже надійний(а), на мене не можна покластися.
96. Мені все ясно в собі. Я себе добре розумію.
97. Я товариська, відкрита людина. Я легко сходжуся з людьми.
98. Мої сили і здібності цілком відповідають тим завданням, які ставить переді мною життя. Я з усім можу впоратися.
99. Я нічого не вартий (а). Мене навіть не сприймають всерйоз. До мене, в кращому випадку, ставляться  поблажливо, просто терплять мене.
100. Мене турбує, що особи протилежної статі занадто займають мої думки.
101. Всі свої звички я вважаю хорошими.

Обробка результатів: показниками адаптованості служать вислови: 4, 5,9, 11, 12, 15, 19, 22, 23, 26, 27, 29, 33, 35, 37, 41, 44, 47, 51, 53, 55, 61, 63, 67, 68, 72, 74, 75, 78, 79, 80, 88, 91, 94, 96, 97, 98.
Показники дезадаптованості 2, 6, 7, 13 16,18, 25, 28, 32, 36, 38, 40, 42, 43, 49, 50, 52,54, 56, 59, 62, 64, 65, 69, 70, 71, 73, 76, 77, 83, 84, 86, 90, 95, 99, 100.
«Шкала брехні»: 8, 34, 45, 48, 81, 82, 89, 92, 101.
Коефіцієнт СПА (соціально-психологічних адаптації) обчислюється за сумою позитивних висловлювань, що отримали  5, 6, 7 балів, за шкалою адаптованості, і негативних, тобто тих, що отримали 1, 2, 3 бали за шкалою дезадаптованості.
Гіпотетично оптимальна величина коефіцієнта СПА – 74 бали, мінімальна  - 0 балів.. Іноді корисно отримати показник дезадаптованості, який розраховується як сума позитивних висловлювань, що отримали 1, 2, 3 бали по шкалі адаптованості і негативних, що отримали  5, 6, 7 балів по шкалі дезадаптованості.. Для учнів 8 -10 класів середні показники СПА 39 - 44 бали. Можна виокремити  наступні 6 факторів на основі критеріїв адаптованості - дезадаптованості, розрахувавши вираженість фактору аналогічним способом, тому як розраховується коефіцієнт СПА і коефіцієнт дезадаптованості .


1. Прийняття - неприйняття себе: 33, 35, 55, 67, 72, 74, 75, 80, 88, 94, 96 і 7, 59, 62, 65, 90, 95, 99.
2. Прийняття інших - конфлікт з іншими: 9, 14, 22, 26, 53, 97 2 і 10, 21, 28, 40, 60, 76.
3. Емоційний комфорт / оптимізм, врівноваженість / емоційний дискомфорт / тривожність, занепокоєння або, навпаки, апатія: 23, 29, 41, 44, 47, 78 і 6, 42, 43, 49, 50, 56, 83, 85.
4. Опора на внутрішній контроль / орієнтація на те, що досягнення життєвих цілей залежить від себе самого, акцентується особиста відповідальність і компетентність / сподівання на зовнішній контроль / розрахунок на поштовх і підтримку ззовні, пасивність у вирішенні життєвих завдань: 4, 5, 11, 12, 19, 27, 37, 51, 63, 68, 79, 91, 98 і 13, 25, 36, 52, 57, 70, 71, 73, 77.
5. Домінування - підлеглість / залежність від інших: 58, 61, 66 і 16, 32, 38, 69, 84, 87.
6. Втеча від проблем: 17, 18, 54, 64, 86.

ТЕСТ 3
ДІАГНОСТИКА «ПЕРЕШКОД» у встановленні емоційного контакту (НА БАЗІ ТЕСТУ В. БОЙКО)
Інструкція: на кожне судження відповідайте «так» чи «ні».
1. Зазвичай до кінця робочого дня по моєму обличчю можна легко визначити, що я втомився (лась).
2. Трапляється, що при першому знайомстві зовнішні прояви емоцій заважають мені справити сприятливе враження на партнерів (гублюся, хвилююся, замикаюся або, навпаки, багато говорю, перезбуджуюсь, поводжу себе неприродно).
3. У спілкуванні я часто буваю недостатньо емоційним (ою), виразним (ою).
4. Швидше за все, я здаюся навколишнім занадто суворим (ою).
5. Я принципово проти того, щоб зображати чемність, якщо цього не хочеться.
6. Я, зазвичай,  вмію приховати від оточуючих спалахи емоцій.
7. Часто, спілкуючись з товаришами по службі (навчанні) я продовжую думати про щось своє.
8. Буває, я хочу висловити знайомому емоційну підтримку (увагу, співчуття, співпереживання), але він цього не відчуває, не сприймає.
9. Часто в моїх очах чи у виразі обличчя видно заклопотаність.
10. У діловому спілкуванні я намагаюся приховувати свої симпатії до партнерів.
11. Всі мої неприємні переживання зазвичай «написані» на моєму обличчі.
12. Якщо я захоплююся розмовою, то моя міміка стає надмірно експресивною.
13. Я дещо емоційно скутий(а), затиснутий(а).
14. Я, зазвичай, перебуваю в стані нервового напруження.
15. Зазвичай, я відчуваю незручність, коли доводиться обмінюватися рукостисканнями в діловій обстановці.
16. Іноді близькі люди нагадують мені: розслаб м'язи обличчя, не криви рота, не морщ чоло і т.п.
17. Розмовляючи, я часто сильно жестикулюю.
18. Зазвичай, в незнайомій обстановці мені важко бути розкутим, природним.
19. Мабуть, у мого обличчя часто буває сумний або заклопотаний вираз, хоча на душі у мене спокійно.
20. Мені нелегко при спілкуванні з малознайомою людиною дивитися їй в очі.
21. Мені завжди, при бажанні, вдається приховати свою неприязнь до поганого людині.
22. Мені часто буває весело без усякої причини.
23. Я легко можу за власним бажанням надати своєму обличчю різні вирази: зобразити смуток, радість, переляк, відчай і т.ін.
24. Кажуть, що мій погляд важко витримати.
25. Мені щось заважає висловлювати симпатію до людини, навіть якщо я відчуваю це почуття до неї.

Ключ
«Перешкоди» у встановленні емоційних контактів
Номери питань і відповідей по ключу

1. Невміння управляти емоціями, дозувати їх
+1, -6, +11, +16, -21

2. Неадекватне прояв емоцій
-2, +7, +12, +17, +22

3. Негнучкість, нерозвиненість, невиразність емоцій
+3, +8, +13, +18, 23

4. Домінування негативних емоцій
+4, +9, +14, +19, +24

5. Небажання зближуватися з людьми на емоційній основі
+5, +10, +15, +20, +25

 

Обробка результатів:
0-2 - або ви відповідали на питання нещиро, або погано бачите себе з боку.
3-5 – емоції, як правило, не заважають вам спілкуватися з оточуючими;
6-8 - у вас є деякі емоційні проблеми у повсякденному спілкуванні;
9-12 - ваші емоції, в деякій мірі, ускладнюють взаємодію з іншими людьми;
13 і вище - емоції явно заважають встановлювати контакти з оточуючими, можливо, ви схильні до певних  дезорганізовуючих реакцій або станів.
Зверніть увагу, чи немає конкретних «перешкод», які виразно виникають у вас, - це пункти, за якими ви набрали 3 і більше балів.

 

ТЕСТ 4
Здатність до емпатії
(НА БАЗІ ТЕСТУ І.М. Юсупова)
Інструкція: для виявлення рівня здатності до емпатії необхідно, відповідаючи на кожне з 36 тверджень, приписувати відповідям наступні бали: «не знаю» - 0, «ні, ніколи» - 1, «іноді» - 2, «часто» - 3, « майже завжди »- 4 і відповіді «так, завжди »- 5. Відповідати потрібно на всі пункти.
1. Я більше люблю читати книги про подорожі, ніж книжки із серії «Життя чудових людей».
2. Дорослих дітей дратує турбота батьків.
3. Мені подобається думати про причини успіхів та невдач інших людей.
4. Серед всіх музичних напрямів віддаю перевагу сучасним  стилям.
5. Дратівливість і несправедливі докори хворого треба терпіти, навіть якщо вони тривають роками.
6. Хворій людині можна допомогти навіть словом.
7. Стороннім не слід втручатися у конфлікт між двома людьми.
8. Літні люди, як правило, бувають образливими без причин.
9. Коли я в дитинстві слухав сумну історію, часто на мої очі наверталися сльози.
10. Роздратований стан моїх батьків впливає на мій настрій.
11. Я байдужий до критики на мою адресу.
12. Мені більше подобається розглядати портрети, ніж пейзажі.
13. Я завжди прощав усе батькам, навіть якщо вони були не праві.
14. Якщо кінь погано тягне, його потрібно шмагати.
15. Коли я читаю про драматичні події в житті людей, у мене виникає відчуття, ніби це відбувається зі мною.
16. Батьки ставляться до своїх дітей справедливо.
17. Коли я бачу сварку між  підлітками або дорослими, я втручаюся.
18. Я не звертаю уваги на поганий настрій своїх батьків.
19. Я можу довго спостерігати за тваринами, відкладаючи інші справи.
20. Фільми і книги можуть викликати сльози тільки у несерйозних людей.
21. Мені подобається спостерігати за виразом обличчя і поведінкою незнайомих людей.
22. У дитинстві я приводив додому бездомних кішок і собак.
23. Всі люди необгрунтовано озлоблені.
24. Коли я дивлюся на сторонню людину, мені хочеться вгадати, як складеться її життя.
25. У дитинстві молодші за віком ходили за мною по п'ятах.
26. Коли мені зустрічається покалічене тварина, я намагаюся йому чимось допомогти.
27. Людині стане легше, якщо уважно вислухати її скарги.
28. Побачивши вуличну пригоду, я намагаюся не потрапляти в число свідків.
29. Молодшим подобається, коли я пропоную їм свою ідею, справу або розвагу.
30. Люди перебільшують здатність тварин відчувати настрій свого господаря.
31. Скрутну конфліктну ситуацію людина повинна вирішувати самостійно.
32. Якщо дитина плаче, на те є свої причини.
33. Молодь повинна завжди задовольняти будь-які, навіть найбезглуздіші, вимоги старих.
34. Мені хотілося дізнатися, чому деякі мої однокласники інколи бували замислені.
35. Безпритульних домашніх тварин слід відловлювати та знищувати.
36. Якщо мої друзі починають обговорювати зі мною свої особисті проблеми, я намагаюся перевести розмову на іншу тему.

Обробка результатів: перш ніж підрахувати отримані бали, перевірте ступінь відвертості, з якою ви відповідали. Чи ви не відповіли «не знаю» на твердження № № 3, 9, 11, 13, 28, 36, а також не відзначили питання № № 11, 13, 15, 27 відповідями «так, завжди». Якщо це так, то ви не були відвертими перед собою, а в деяких випадках прагнули виглядати в кращому світлі. Результатам тестування можна довіряти, якщо по усіх перерахованих твердженнях ви дали не більше трьох нещирих відповідей, при чотирьох  - вже слід сумніватися в їх достовірності, а при п'яти - можна вважати, що роботу ви виконали марно.
Тепер підсумуйте всі бали, приписані відповідям на пункти № № 2, 5, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 19, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 29 і 32. Співвіднесіть результат зі шкалою розвиненості емпатійних тенденцій.
Від 82 до 90 балів - дуже високий рівень емпатійності. У вас болісно розвинене співпереживання. У спілкуванні ви, як барометр, тонко реагуєте на настрій співрозмовника. Вам важко від того, що оточуючі вільно або мимоволі використовують вас як громовідвід, обвалюючи на вас свій емоційний стан. Погано почуваєтеся в присутності «важких» людей. Навколишні охоче довіряють вам свої таємниці і йдуть за порадою. Ви нерідко відчуваєте комплекс провини, побоюючись заподіяти людям клопоти. Ви постійно турбуєтесь за рідних і близьких. Ви дуже ранимі й вразливі. Можете страждати, побачивши покалічену тварину, або засмутитися від випадкового холодного привітання вашого шефа. При такому ставленні до життя вам загрожує нервовий зрив. Подбайте про своє психічне здоров'я.
Від 63 до 81 бала - висока емпатійність. Ви чутливі до потреб і проблем оточуючих, великодушні, схильні багато чого їм прощати. До людей ставитеся з непідробним інтересом. Вам подобається «читати» їх особистість і «заглядати» у їхнє майбутнє. Ви емоційно чуйні, товариські, швидко встановлюєте контакти і знаходите спільну мову. Оточуючі цінують це і вважають вас дуже душевною людиною. Ви намагаєтеся не допускати сварок і знаходите компромісні шляхи вирішення конфліктів. Якщо вас критикують, ставитесь до цього спокійно. В оцінці подій більше довіряєте своїм почуттям і інтуїції, ніж аналітичним висновкам. Волієте працювати разом з партнерами, ніж самостійно. Потребуєте схвалення своїх дій оточуючими. При всіх перерахованих позитивних якостях ви не завжди акуратні в точній і кропіткій роботі. До того ж досить легко вивести вас з рівноваги.
Від 37 до 62 балів - нормальний рівень емпатійності, притаманний переважній більшості людей. Оточуючі не можуть назвати вас «товстошкірим», але в той же час ви не відрізняєтеся особливою чутливістю. У відносинах з людьми більш схильні судити про інших за їх  вчинках, ніж довіряти власним враженням. Вам притаманніі емоційні прояви, але в більшості своїй вони знаходяться під вашим контролем. У спілкуванні ви уважні, намагаєтеся зрозуміти більше, ніж сказано словами, але при зайвому зануренні у  почуття співрозмовника втрачаєте терпіння. Волієте не висловлювати свою точку зору, не будучи впевненим, що вона буде прийнята. При читанні художніх творів і перегляді фільмів частіше стежете за дією, ніж за емоціями героїв. Вам видається складним прогнозувати розвиток стосунків між людьми, тому нерідко їх вчинки виявляються для вас несподіваними. Ваші почуття закріпачені, і це заважає вашому повноцінному сприйняттю людей.
12 36 балів - низький рівень емпатійності. Вам важко встановлювати контакти з людьми, ви незатишно відчуваєте себе в галасливій компанії. Емоційні прояви у вчинках оточуючих часом незрозумілі для вас. Ви вибираєте заняття конкретною справою на самоті, а не роботу з людьми. Ви цінуєте точні формулювання і раціональні рішення. Можливо, у вас мало друзів, а тих, хто є, привертають вас більше своїми діловими якостями і ясним розумом, чутливістю  і чуйністю. Втім, оточуючі теж не надто наділяють  вас своєю увагою. Але це поправно, якщо ви будете уважніше ставитися до своїх близьких і сприймати їхні потреби як свої.
11 балів і менше - дуже низький рівень емпатії. Можна навіть сказати, що вона зовсім не розвинена. Вам складно першим почати розмову, ви тримаєтесь осібно серед колег. Особливо важко вам вступати в контакт з дітьми та особами, які набагато старші за вас. У міжособистісних відносинах часто опиняєтеся в незручному становищі. Часто не знаходите взаєморозуміння з оточуючими. Любите гострі відчуття, віддаєте перевагу походу на стадіон, ніж відвідуванню музею. Ви можете бути дуже продуктивним в індивідуальній роботі, у взаємодії ж з іншими ваші здібності розкриваються рідко. З іронією ставитеся до емоційних проявів. Критику на свою адресу переносите з крайнім роздратуванням, хоча можете на неї бурхливо не реагувати. Вам необхідна «гімнастика почуттів».

 

ТЕСТ 5..ДІАГНОСТИКА МІЖОСОБИСТІСНИХ ВІДНОСИН (Т,ЛІРІ)
Діагностика міжособистісних відносин (Т. Лірі)
Методика призначена для вивчення стилю і структури міжособистісних відносин та їх особливостей, а також дослідження уявлень випробуваного про себе, своє ідеальне «Я», ставлення до самого себе. Цей тест дозволяє виявити зони конфліктів випробуваного.
На підставі досліджень міжособистісних відносин Т. Лірі виділив 8 загальних і 16 більш конкретизованих варіантів міжособистісної взаємодії, які представив у вигляді кругової психограми.

 

 



Полярні на цій схемі варіанти є протилежними один одному.
Опитувальник складено у відповідності до  виділених типів міжособистісної поведінки і являє собою набір з 128 простих лаконічних характеристик епітетів, які групуються по 16 питань у 8 октантах, що відображають різні психологічні профілі. Методика може бути представлена ​​випробуваному списком або на окремих картках. Оцінюючи себе по пунктах опитувальника, випробовуваний повинен відзначати «+» ті характеристики, які вважає притаманними собі.
Інструкція: перед вами набір характеристик. Прочитайте кожну і відзначте знаком «+» ті, які відповідають вашому уявленню про себе. Будьте уважні, намагайтеся відповідати як можна більш точно і правдиво.
Яка ви людина?
1. Інші думають про нього прихильно.
2. Справляє враження на оточуючих.
3. Вміє розпоряджатися, наказувати.
4. Уміє наполягти на своєму.
5. Має почуття гідності.
6. Незалежний.
7. Здатний сам подбати про себе.
8. Може проявити байдужість.
9. Здатний бути суворим.
10. Суворий, але справедливий.
11. Може бути щирим.
12. Критичний до інших.
13. Любить поплакатися.
14. Часто сумний.
15. Здатний виявляти недовіру.
16. Часто розчаровується.
17. Може бути критичним до себе.
18. Здатний визнати свою неправоту.
19. Охоче ​​підпорядковується.
20. Поступливий.
21. Вдячний.
22. Захоплюється кимось, схильний до наслідування.
23. Поважний.
24. Шукаючий схвалення.
25. Здатний до співпраці, взаємодопомоги.
26. Прагне ужитися з іншими.
27. Доброзичливий, добродушний.
28. Уважний, ласкавий.
29. Делікатний.
30. Підбадьорюючий.
31. Чуйний до закликів про допомогу.
32. Безкорисливий.
33. Здатний викликати захоплення.
34. Користується у інших повагою.
35. Володіє талантом керівника.
36. Любить відповідальність.
37. Упевнений в собі.
38. Самовпевнений, напористий.
39. Діловитий, практичний.
40. Любить змагатися.
41. Стійкий і крутий, де треба.
42. Невблаганний.
43. Дратівливий.
44. Відкритий, прямолінійний.
45. Не терпить, щоб ним командували.
46. Скептичний.
47. На нього важко справити враження.
48. Образливий, дражливий.
49. Легко ніяковіє.
50. Не впевнений у собі.
51. Поступливий.
52. Скромний.
53. Часто вдається до допомоги інших.
54. Дуже шанує авторитети.
55. Охоче ​​приймає поради.
56. Довірливий і прагне радувати інших.
57. Завжди люб'язний в поводженні.
58. Дорожить думкою оточуючих.
59. Комунікабельний, злагідливий.
60. Добросердечний.
61. Добрий, вселяє впевненість.
62. Ніжний, м'якосердий.
63. Любить піклуватися про інших.
64. Безкорисливий, щедрий.
65. Любить давати поради.
66. Створює враження значущості.
67. По начальницькому- владний.
68. Владний.
69. Хвалькуватий.
70. Гордовитий, самовдоволений.
71. Думає тільки про себе.
72. Хитрий, розважливий.
73. Нетерпимий до помилок інших.
74. Своєкорисливий.
75. Відвертий.
76. Часто недружелюбний.
77. Озлоблений.
78. Скаржник.
79. Ревнивий.
80. Довго пам'ятає образи.
81. Самопаплюжливий
82. Сором'язливий.
83. Безініціативний.
84. Лагідний.
85. Залежний, несамостійний.
86. Любить підпорядковуватися.
87. Віддає іншим право приймати рішення.
88. Легко потрапляє в халепу.
89. Легко піддається впливу друзів.
90. Готовий довіритися кожному.
91. Прихильний до всіх без розбору.
92. Усім симпатизує.
93. Прощає все.
94. Переповнений надмірним співчуттям.
95. Великодушний, терпимий до недоліків.
96. Прагне протегувати.
97. Прагнучий  успіху.
98. Очікує захоплення від кожного.
99. Розпоряджається іншими.
100. Деспотичний.
101. Сноб (судить про людей за рангом і достатку, а не за особистими якостями)
102. Марнославний.
103. Егоїстичний.
104. Холодний, черствий.
105. Уїдливий, насмішкуватий.
106. Злий, жорстокий.
107. Часто гнівливий.
108. Бездушний, байдужий.
109. Злопам'ятний.
110. Пройнятий духом протирічивості.
111. Упертий.
112. Недовірливий, підозрілий.
113. Боязкий.
114. Сором'язливий.
115. Відрізняється надмірною готовністю підкорятися.
116. М'якотілий.
117. Майже ніколи і нікому не заперечує.
118. Нав'язливий.
119. Любить, щоб його опікали.
120. Надмірно довірливий.
121. Прагне здобути прихильність  кожного.
122. З усіма погоджується.
123. Завжди доброзичливий.
124. Всіх любить.
125. Занадто поблажливий до оточуючих.
126. Намагається втішити кожного.
127. Піклується про інших на шкоду собі.
128. Псує людей надмірною добротою.

Обробка результатів: після того як випробуваний оцінить себе, підраховуються бали по кожному з 8 октантів психограми методики. Кожен «+» оцінюється в 1 бал, таким чином максимальна оцінка рівня - 16 балів.
1-й октант: питання 1-4, 33-36, 65-68, 97-100.
2-й октант: питання 5-8, 37-40, 69-72, 101-104.

3-й октант: питання 9-12, 41-44, 73-76, 105-108.
4-й октант: питання 13-16, 45-48, 77-80, 109-112.
5-й октант: питання 17-20, 49-52, 81-84, 113-116.
6-й октант: питання 21-24, 53-56, 85-88, 117-120.
7-й октант: питання 25-28, 57-60, 89-92, 121-124.
8-й октант: питання 29-32, 61-64, 93-96, 125-128.
Кожному з 8 октантів відповідає тип міжособистісних відносин:
1-й октант. Владний - лідируючий.
0-8 балів: впевнений в собі, наполегливий, може бути хорошим наставником і організатором. Має властивості керівника.
9-12: домінантний, енергійний, успішний у справах, любить давати поради, вимагає до себе поваги, може бути нетерпимий до критики, йому властива переоцінка власних можливостей.
13-16: владний, диктаторський, деспотичний характер, всіх повчає, дидактичний стиль висловлювань, не схильний приймати поради інших, прагне до лідерства, командування іншими, сильна особистість з рисами деспотизму.
2-й октант. Незалежний - домінуючий.
0-8 балів: упевнений, незалежний, орієнтований на себе, схильний до суперництва тип.
9-12: самовдоволений, нарцисичний, з вираженим почуттям власної гідності, переваги над оточуючими, з тенденцією мати особливу думку, відмінну від думки більшості, і займати відокремлену позицію у групі.
13-16: прагне бути над усіма, самозакоханий, розважливий. До навколишніх відноситься відчужено. Зарозумілий, хвалькуватий.
3-й октант. Прямолінійний - агресивний.
0-8 балів: впертий, наполегливий, наполегливий у досягненні мети, енергійний, безпосередній.
9-12: вимогливий, прямолінійний, відвертий, строгий і різкий в оцінці інших, непримиренний, схильний у всьому звинувачувати оточуючих, насмішкуватий, іронічний, дратівливий.
13-16: надмірне завзятість, недружелюбність, жорсткість, ворожість по відношенню до оточуючих, нестриманість, запальність, агресивність, що доходить до асоціальної поведінки.
4-й октант. Недовірливий - скептичний.
0-8 балів: реалістичний в судженнях і вчинках, критичний по відношенню до оточуючих, скептик, нонконформіст.
9-12: виражена схильність до критицизму. Розчарований у людях, замкнений, потайливий, образливий. Недовірливий до оточуючих, відчуває труднощі в інтерперсональних контактах через підозрілість і боязні поганого ставлення. Свій негативізм проявляє у вербальній агресії.
13-16: відчужений по відношенню до ворожого і злобного світу, дуже підозрілий, украй уразливий, схильний до сумніву в усьому, злопам'ятний, постійно скаржиться на всіх (шизоїдний тип характеру).
5-й октант. Покірний - сором'язливий.
0-8 балів: скромний, боязкий, поступливий, емоційно стриманий, здатний підпорядковуватися, не має власної думки, слухняно і чесно виконує свої обов'язки.
9-12: сором'язливий, лагідний, легко ніяковіє, схильний підкорятися сильнішому без урахування ситуації.
13-16: покірний, схильний до самознищення, слабовільний, схильний поступатися всім і в усьому, завжди ставить себе на останнє місце і засуджує себе, приписує собі провину, пасивний, прагне знайти опору в комусь більш сильному.
6-й октант. Залежний - слухняний
0-8 бала: конформний, м'який, очікує допомоги і порад, довірливий, схильний до захоплення оточуючими, ввічливий, потребує визнання.
9-12: слухняний, боязкий, безпорадний, не вміє проявити опір, щиро вважає, що інші завжди праві.
13-16: дуже невпевнена в собі, має нав'язливі страхи, побоювання, тривожиться з приводу, тому залежить від інших, чужої думки, надконформний.
7- й октант. Співпрацює - конвенціальний.
0-8 балів: схильний до співробітництва, кооперації, гнучкий і компромісний при вирішенні проблем і в конфліктних ситуаціях, прагне бути у згоді з думкою оточуючих, свідомо конформний, дотримується  умовностей, правил і принципів «хорошого тону» у відносинах з людьми, ініціативний ентузіаст в досягненні цілей групи, прагне допомагати, відчувати себе в центрі уваги, заслужити увагу і любов, товариський, виявляє тепло й дружелюбність у стосунках.
9-16: доброзичливий і люб'язний з усіма, орієнтований на прийняття і соціальне схвалення, прагне задовольнити вимоги всіх, "бути хорошим» для всіх без урахування ситуації, прагне до цілей мікрогрупи, має розвинуті механізми витіснення і придушення, емоційно лабільний (істероїдний тип характеру ).
8-й октант. Відповідальний - великодушний.
0-8 балів: відповідальний по відношенню до людей, делікатний, м'який, добрий, емоційне ставлення до людей проявляє в жалі, симпатії, турботі, ласці, вміє підбадьорити і заспокоїти оточуючих, безкорисливий і чуйний.
9-16: гіпервідповідальний, завжди приносить у жертву свої інтереси, прагне допомогти і співчувати всім, нав'язливий у своїй допомозі і занадто активний по відношенню до оточуючих, неадекватно приймає на себе відповідальність за інших (може бути тільки зовнішня "маска", приховує особистість протилежного типу).


Отримані кількісні показники по кожному з октантів від 0 до 16 переносяться на психограмму. У відповідності до  номера октанта , на рівні, відповідному отриманим балам, проводяться дуги. Відокремлена дугою внутрішня частина октанта заштриховується. Після того як відзначені всі отримані при обстеженні результати і заштрихована внутрішня, центральна частина кола психограми до рівня, окресленого дугами, виходить фігура,  подоба до  «віяла». Найбільш сильно заштриховані октанти відповідають переважному стилю міжособистісних відносин даного індивіда. Характеристики, що не виходять за межі 8 балів, властиві гармонійним особистостям. Показники, що перевищують 8 балів, свідчать про акцентуації властивостей, що відповідають   даному октанту. Бали, що досягають рівня 14-16, свідчать про труднощі соціальної адаптації. Низькі показники за всіма октантами (0-3 бали) можуть бути результатом скритності і невідвертості випробуваного. Якщо в психограмі немає октантів, заштрихованих, вище, ніж 4 бали, то ці дані можуть бути сумнівними в плані їх достовірності, і  випробуваний, імовірно, не захотів оцінити себе відверто.
Перші чотири міжособистісних відносин - 1-й, 2-й, 3-й, і 4-й - характеризуються переважанням нонконформістських тенденцій і схильністю до диз'юнктивних (конфліктних) проявів (3-й, 4-й), більшою незалежністю думки, завзятістю у відстоюванні власної точки зору, тенденцією до лідерства і домінування (1-й, 2-й).
Інші чотири октанта - 5-й, 6-й, 7-й, 8-й - представляють протилежну картину: переважання конформних установок, конгруентність у контактах з оточуючими (7-й, 8-й), невпевненість у собі, податливість думці оточуючих, схильність до компромісів (5-й, 6-й).
За двома спеціальними формулами визначаються показники двох основних чинників: домінування та дружелюбність.
Домінування: (1 - 5) + 0,7 х (3 + 2 - 4 - 6).
Дружелюбність: (7 - 3) + 0,7 х (8 - 2 - 4 + 6).
В цілому інтерпретація даних повинна орієнтуватися на переважання одних показників над іншими і в меншій мірі - на абсолютні величини.
Піддослідні, у яких переважає «владний - лідируючий" тип міжособистісного відносини (1-й октант), характеризуються оптимістичністю, швидкістю реакцій, високою активністю, вираженою мотивацією досягнення, тенденцією до домінування, підвищеним рівнем домагань, легкістю і швидкістю у прийнятті рішень, гомономности ( тобто орієнтацією в основному на власну думку і мінімальної залежністю від зовнішніх середовищних факторів), екстравертованість. Вчинки і висловлювання можуть випереджати їх продуманість. Це реагування за типом «тут і зараз», виражена тенденція до спонтанної самореалізації, активний вплив на оточення, завойовницька позиція, прагнення вести за собою і підкоряти своїй волі інших.
2-й октант, відповідний «незалежному - домінуючому» типу міжособистісних відносин, при явному переважанні над іншими, за даними дослідження, поєднується з такими особливостями, як риси самовдоволення (або самозакоханості), дистантність, егоцентричність, завищений рівень домагань, виражене почуття суперництва, що виявляється в прагненні зайняти відокремлену позицію у групі. Домінантність тут у меншій мірі звернена на загальні з групою інтереси і не проявляється прагненням вести людей за собою, заражаючи їх своїми ідеями. Стиль мислення нешаблонний, творчий. Думка оточуючих сприймається критично, власну думку зводиться в ранг догми або досить категорично відстоюється. Емоціям бракує тепла, вчинкам - конформності. Висока пошукова активність поєднується з розсудливістю. Низька підпорядкованість.
«Прямолінійний - агресивний» тип міжособистісних відносин (переважання показників третього октанта) виявляє виражену близькість до таких особистісних характеристик, як ригідність установок, що поєднується з високою спонтанністю, наполегливістю у досягненні цілей, практицизм при недостатній опорі на накопичений досвід в стані емоційної захопленості, підвищене почуття справедливості, яке поєднується з переконаністю у власній правоті, легко загоряється почуття ворожості при протидії та критиці на свою адресу, безпосередність і прямолінійність у висловлюваннях і вчинках, підвищена вразливість, легко гаснуча в ситуації комфортної атмосфери, коли  не ущемляється престиж особистості випробуваного.
4-й октант, «недовірливий - скептичний» тип міжособистісних відносин, проявляється такими особистісними характеристиками, як відособленість, замкнутість, ригідність установок, критичний настрій до будь яких  думок, крім власної, незадоволеність своєю позицією в мікрогрупі, підозрілість, надчутливість до критичних зауважень у свій адресу, неконформність суджень і вчинків, схильність до побудови ригідних і надцінних умовиводів, пов'язаних з переконаністю в недоброзичливості оточуючих осіб, випереджальна ворожість у висловлюваннях і поведінці, яка виправдовується апріорною упевненістю в людський недоброті, системне мислення, що спирається на конкретний досвід, практичність, реалістичність, схильність до іронії, висока конфліктність, яка може бути не такою явною (якщо порівнювати з типом 3) і акумулюватися, створюючи тим самим підвищену напруженість і сприяючи наростаючою відгородженості.
5-й октант - «покірний - сором'язливий» тип міжособистісних відносин - виявився переважаючим у особистостей болісно сором’язливих, інтровертованих, пасивних, вельми педантичних у питаннях моралі і совісті, схильних підкорятися, невпевнених у собі, з підвищеною схильністю до рефлексії, з помітним переважанням мотивації уникнення неуспіху і низькою мотивацією досягнення, заниженою самооцінкою, тривожних, з підвищеним почуттям відповідальності, незадоволених собою, схильних до того, щоб звинувачувати себе у всьому при невдачах, легко впадають у стан смутку, песимістично оцінюють свої перспективи, акуратних і виконавчих в роботі, які уникають широких контактів і соціальних ролей, в яких вони могли б привернути до себе увагу оточуючих, ранимих і вразливих, болісно зосереджених на своїх недоліках і проблемах.
6-й октант - «залежний - слухняний» тип міжособистісних відносин. Особи з переважанням показників 6 - го октанту виявляють високу тривожність, підвищену чутливість до середовищних  впливів, тенденцію до вираженої залежності мотиваційної спрямованості від створених зі значимими іншими відносин, власної думки - від думки оточуючих. Потреба в прихильності і теплих відносинах є провідною. Невпевненість у собі тісно пов'язана нестійкою самооцінкою. Старанність та відповідальність у роботі створює їм хорошу репутацію в колективі, проте інертність у прийнятті рішень, конформність установок і невпевненість в собі не сприяють їх просуванню на роль лідера. Підвищена помисливість, чутливість до неуваги і брутальності  оточуючих, підвищена самокритичність, побоювання неуспіху як основа мотиваційної спрямованості формують канву конформного поведінки.
7-й октант - «співпрацює - конвенціальний» тип міжособистісних відносин. Йому притаманні  такі індивідуально особистісні характеристики, як емоційна нестійкість, високий рівень тривожності і низький - агресивності, підвищена відгукуваність  до середовищного  впливу, залежність самооцінки від думки значущих інших, прагнення до причетності груповим віянням, співробітництву . Екзальтація, потреба в посиланнях дружелюбності на оточуючих, пошуки визнання в очах найбільш авторитетних особистостей групи. Прагнення знайти спільність з іншими. Ентузіазм, сприйнятливість до емоційного настрою групи. Широке коло інтересів при деякій поверхневості захоплень.
8-й октант, переважання якого дозволяє віднести тип міжособистісної взаємодії до «відповідальному - великодушному», поєднується з такими особистісними особливостями, як виражена потреба у відповідності соціальним нормам поведінки, схильність до ідеалізації гармонії міжособистісних відносин, екзальтація в прояві своїх переконань, виражена емоційна залученість , яка може носити більш поверхневий характер, ніж це декларується, художній тип сприйняття і переробки інформації, стиль мислення - цілісний, образний. Легке вживання в різні соціальні ролі, гнучкість у контактах, комунікабельність, доброзичливість, жертовність, прагнення до діяльності, корисної для всіх людей, прояв милосердя, благодійності, місіонерський склад особистості. Артистичність. Потреба справляти приємне враження, подобатися  іншим. Проблема пригніченої (або витісненої) ворожості, що викликає підвищену напруженість, соматизацію тривоги, схильність до психосоматичних захворювань, вегетативний дисбаланс як результат блокування поведінкових реакцій. З метою вивчення структури «Я», внутрішньо особистісної гармонії індивіда, до наведеної вище інструкції слід додати: «Після оцінки себе за наведеними в опитувальнику характеристикам, опишіть в той самий спосіб «ідеал» вашого «Я», тобто  образ« Я », до якого ви прагнете, включаючи і ті ваші властивості, що не суперечать вашому уявленню про ідеал».

 

Характеристики особистості

ТЕСТ1. .БАТЬКО-ДОРОСЛИЙ- ДИТИНА(на базі тесту Н.Обозова)

Інструкція: Оцініть, наскільки наведені нижче висловлювання стосуються вас (в баллах від 0 до 10).

1. Мені іноді не вистачає витримки..

2. Я вмію вгамовувати свої бажання, якщо вони мені заважають.

3. Батьки, маючи більший життєвий досвід, повинні облаштовувати сімейне життя своїх дітей.

 4. Буває, я перебільшую свою роль у певних ситуаціях.

5. Мене важко обдурити.

6. Мені би сподобалось бути вихователем.

7. Іноді мені хочеться подуріти як дитині..

8. Мені здається, що я правильно розумію події, що відбуваються.

9. Кожна людина повинна виконувати свої обов’язки.

10. Я часто роблю не так як треба, а так, як хочеться.

 11.       Я стараюсь думати про наслідки, коли приймаю будь-яке рішення.

12. Молодші повинні вчитися у старших, як їм слід жити.

13. Я, як і більшість інших людей, буваю образливим.

14. Я бачу в людях більше, ніж вони говорять про себе.

 15. Діти завжди повинні діяти за вказівками батьків.

16.        Мене можна назвати людиною, що захоплюється.

17. Мій основний принцип оцінки людини – об’єктивність.

18. Моя точка зору незворушна.

19.        Буває, що я не уступаю у суперечці лише тому, що не хочу цього робити.

20. Правила мають сенс лише до тієї межі, поки вони є корисними.

21. Люди повинні дотримуватись усіх правил, не залежно від обставин.

Обробка результатів.

Підрахуйте суму балів по кожній із шкал («батько»,«дорослий» «дитина»), сумуючи бали відповідей на питання, що стосуються кожної шкали.

Р: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21. («батько»);

В: 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20 («дорослий»);

Д: 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 («дитина»)

В залежності від того, яка із шкал переважає, можуть бути наступні варіанти формул особистості: РВД, РДВ, ДРВ, ДВР, ВДР, ВРД. Кожна з них буде створювати своєрідне забарвлення особистості.  

ТЕСТ2. .ЦІННІСНІ ОРІЄНТАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ
Інструкція: оцініть, наскільки важливо вам особисто володіти цими якостями, незалежно від того, є вони у вас чи ні. Оцініть усі якості за семибальною шкалою.
Цифри повинні означати наступне:
1 - «неважливо, є в мене це якість чи ні»;
2 - 6 - «чим більше цифра, тим важливіше мені володіти цією якістю».
7 - «мати цю якість для мене - головне в житті».
Список цінностей
1. Мати високий рівень освіти і культури.
2. Мати гарний одяг.
3. Успішно будувати кар'єру.
4. Володіти інформацією про значущі події.
5. Бути відповідальним і виконавчим.
6. Бути поблажливим до інших людей.
7. Естетично сприймати світ.
8. Володіти педагогічними здібностями.
9. Не хвалитися своїми досягненнями.
10. Ділитися з іншими людьми своїм досвідом і талантами.
11. Підвищувати свій професійний рівень.
12. Мати власне комфортне житло.
13. Розуміти значущість своєї праці для суспільства.
14. Спілкуватися з друзями.
15. Проявляти ініціативу і бути самостійним.
16. Поводитися так, щоб інші люди мені довіряли.
17. Мати почуття впевненості в собі.
18. Вміти знайти потрібних людей і встановити з ними контакти.
19. Поважати себе.
20. Брати участь у громадській роботі.
21. Бути мудрим.
22. Мати власний автомобіль.
23. Відчувати задоволення від своєї роботи.
24. Розслаблятися в компанії друзів.
25. Своєчасно знаходити відповіді на виробничі і побутові питання.
26. Вміти організовувати і проводити різні заходи.
27. Володіти емпатією, здатністю емоційно підтримати іншу людину в скрутну хвилину.
28. Вміти будувати достовірні прогнози.
29. Вимогливо ставитися до себе.
30. Посідати важливе суспільне становище на рівні міста чи країни.
31. Удосконалювати свою освіту і професійну підготовку.
32. Мати високий дохід.
33. Бути хорошим фахівцем у своїй сфері діяльності.
34. Спілкуватися із співробітниками із широкого кола проблем.
35. Домагатися свого.
36. Не думати про вигоду.
37. Проявляти людяність і толерантність.
38. Бути хорошим організатором в різних справах.
39. Проявляти самокритику.
40. Не думати тільки про матеріальну винагороду.
41. Мати свою власну точку зору.
42. Мати високий рівень достатку.
43. Бути віртуозом у своїй справі.
44. Мати дружні стосунки з колегами.
45. Мати витримку.
46. Надавати дієву допомогу іншим людям.
47. Бути оптимістом, мати почуття гумору.
48. Володіти сильною волею.
49. Самовдосконалюватися.
50. Мати високе становище в суспільстві.

Обробка результатів
(ЦО - ціннісні орієнтації, ЦОЛ - ціннісні орієнтації особистості).
ЦО щодо праці: 13, 23, 33, 34, 43.
ЦО щодо  спілкування: 14, 24, 44, 47, 27, 46.
ЦО щодо пізнання: 1, 21, 41, 31, 11, 49.
ЦО щодо громадської діяльності: 10, 20, 26, 30, 40, 50, 38, 4.
ЦО щодо матеріальних цінностей: 2, 22, 32, 42, 12.
ЦО щодо розвитку моральних якостей: 6, 9, 7, 16, 36, 37, 27, 39, 19.
ЦО щодо розвитку вольових якостей: 17, 25, 35, 45, 48, 26, 5.
ЦО щодо розвитку ділових якостей: 18, 15, 39, 8, 28, 3, 38.
ЦОЛ = S \N, де S - загальне число цінностей в кожному рядку, N - число цінностей, зазначених вами.

 

 

ТЕСТ 3.
ВИВЧЕННЯ ЗАВЗЯТОСТІ
Інструкція: вам пропонується ряд ситуацій. Уявіть себе в цих ситуаціях і оцініть, наскільки вони для вас характерні. Якщо ви згодні з твердженням, поставте «+», якщо не згодні - «-».
1. Якщо поставлена ​​мета, то я здатний виконувати малоцікаву і монотонну роботу.
2. Як правило, я працюю, тільки поки мені хочеться це робити.
3. Я люблю напружену розумову роботу.
4. Навіть якщо я терплю невдачу в роботі, я все одно постараюся довести справу до кінця.
5. Я не вмію діяти по заздалегідь складеному плану.
6. Я намагаюся уникати складних завдань.
7. Якщо я в роботі терплю невдачу, я роблю її заново, поки не доб'юся потрібного результату.
8. Я завжди, навіть якщо мені цього не хочеться, дію відповідно до наміченого плану.
9. Виникаючі труднощі змушують мене сумніватися в необхідності продовжувати справу.
10. Якщо хтось або щось заважає мені зробити бажане, я все одно буду добиватися свого.
11. Буває, що в суперечці я не прагну будь-якою ціною довести правильність своєї позиції.
12. Я завжди доводжу почату справу до кінця, незважаючи на можливі перешкоди.
13. Якщо я впевнений (а) у своїй правоті, я завжди захищаю свою позицію.
14. Коли мені потрібно виконати складне завдання, я завжди намагаюся обійтися тільки своїми силами.
15. Мені часто буває важко відстояти свою точку зору в суперечці.
16. Коли я впевнений (а), що мої дії  є правильними, для доведення своєї правоти я здатний(а) звернути гору, навіть якщо мені будуть заважати.

Обробка результатів: нараховується по 1 балу за відповіді «так» по позиціях: 1, 3, 4, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 16 і за відповіді «ні» по позиціях: 2, 5, 6, 9 , 11, 15.
Чим більше балів набере обстежуваний, тим вище у нього завзятість:
0-5 балів - низький рівень розвитку завзятості,
6-11 балів - середній рівень розвитку завзятості,
12-16 балів - високий рівень розвитку завзятості.

 

ТЕСТ 4.
ВИВЧЕННЯ НАПОЛЕГЛИВОСТІ
Інструкція: вам пропонується ряд ситуацій. Уявіть себе в цих ситуаціях і оцініть, наскільки вони для вас є характерними. Якщо ви згодні з твердженням, поставте «+», якщо не згодні - «-».
1. Я вже поставив перед собою мету і розробив шляхи її досягнення.
2. Я намагаюся добитися поставленої мети, якою б далекою вона не була.
3. Далекі і цілі, яких важко досягнути, - це не для мене.
4. Невдачі не змусять мене відмовитися від наміченого.
5. Я живу сьогоднішнім днем ​​і не ставлю перед собою далеких цілей.
6. Виникаючі перешкоди змушують мене відмовитися від досягнення моєї мети.
7. Якщо переді мною стоїть вагома мета, мало що зможе мене зупинити.
8. Невдачі надають мені сили для боротьби.
9. Складання списку справ на тиждень - це не для мене.
10. Труднощі змушують мене сумніватися, чи потрібно продовжувати розпочату справу.
11. Я часто не доводжу справу до кінця, якщо на її виконання потрібно витратити багато часу.
12. Коли я досягаю задуманої мети, отримую від цього величезне задоволення.
13. Часто мій інтерес до виконуваних завдань швидко згасає.
14. Я терпляча людина, тому далекі цілі мене не бентежать.
15. Перешкоди, з якими я стикаюся, роблять мене більш впевненим (ою)у своїх силах.
16. Я ледача людина, тому нерідко відмовляюся від прямування до поставленої мети.

Обробка результатів: по 1 балу нараховується за відповіді «так» по позиціях: 1, 2, 4, 7, 8, 12, 14, 15 і за відповіді «ні» по позиціях: 3, 5, 6, 9, 10, 11 , 13, 16.
0-5 балів - низький рівень наполегливості;
6-11 балів - середній рівень наполегливості;
12-16 балів - високий рівень наполегливості.

 

ТЕСТ 5..
ВИЗНАЧЕННЯ СИЛИ ВОЛІ
Інструкція: нижче наведено 15 питань, на кожне з яких вам потрібно відповісти тільки «так» або «ні», Виберіть ту відповідь, яка найбільше відповідає вашій звичайній поведінці. У тому випадку, коли ви сумніваєтеся, можна відповісти «не знаю».
Постарайтеся відповісти на всі питання з максимальною об'єктивністю.
1. Чи можете ви доробити нецікаву, одноманітну і монотонну роботу, незважаючи на те, що час терпить, і результат треба видати через тиждень?
2. Чи можете ви себе змусити зробити щось неприємне для вас, якщо це не було сплановано заздалегідь, наприклад, чергування у святкові дні?
3. Чи здатні ви контролювати себе в конфліктній ситуації і мислити і діяти максимально об'єктивно?
4. Чи здатні ви дотримуватися дієти, відмовитися від куріння, прийняття спиртного, якщо це необхідно?
5. Чи легко ви встанете вранці на дві години раніше, якщо цього вимагають обставини?
6. Чи залишитеся на місці ДТП і дасте покази як  свідок?
7. Чи оперативно ви відповідаєте на листи?
8. Чи здатні ви не змінювати свого наміру під впливом страху, наприклад, не скасувати політ на літаку і т.п.?
9. Чи здатні ви подолати негативні емоції, якщо це необхідно?
10. Чи можна про вас сказати, що ви людина слова і виконуєте обіцянки, навіть якщо це зажадає від вас значних зусиль?
11. Чи швидко ви змиритесь з необхідністю їхати у відрядження в незнайоме місто?
12. Ви дотримуєтеся чіткого розпорядку дня?
13. Чи гасите ви всякого роду заборгованості?
14. Чи можете ви доробити термінову роботу, незважаючи ні на що?
15. Чи здатні ви себе контролювати в суперечці або сварці?

 

Обробка результатів: за відповідь «так» дається 2 бали, «не знаю» 1 бал, «ні» 0 балів. Підсумуйте отримані бали.
0-12 балів. З силою волі у вас не дуже добре. Ви робите тільки те, що легше і цікавіше, навіть якщо це може в чомусь зашкодити вам. До обов'язків часто ставитесь  «абияк», що стає причиною різних неприємностей. Ваша позиція виражається відомим висловом: «Що мені, більше всіх треба?» Будь-який обов'язок ви сприймаєте заледве  чи не як фізичний біль. До речі, справа тут не тільки в слабкій волі, але ще й в егоїзмі. Постарайтеся поглянути на себе саме з урахуванням цього факту.
13-21 балів. Сила волі у вас середня. Якщо стикаєтесь і з труднощами, то почнете діяти, щоб подолати їх. Але якщо побачите обхідний шлях, тут же скористаєтеся ним. Обіцянки як правило виконуєте. Неприємну, але необхідну роботу постараєтеся зробите, хоча будете вкрай незадоволені. Добровільно зайві обов'язки на себе не візьмете. Це іноді викликає невдоволення з боку керівництва та колег по роботі. Якщо хочете рухатися кар'єрними сходами, тренуйте волю.
22-30 балів. У вас велика сила волі. Ви надійні, не підведете. Вас не злякають ні нові завдання, ні далекі поїздки. Але іноді ваша непохитна точка зору з непринципових питань дратує оточуючих. Вам непогано б розвивати в собі такі якості, як гнучкість, поблажливість, доброту.

 

ТЕСТ 6.
ІМПУЛЬСИВНІСТЬ У ПРИЙНЯТТІ РІШЕНЬ
Тест дає можливість дізнатися про тенденції людини до прийняття недостатньо обдуманих, не виважених рішень.
Інструкція: на нижче наведені питання відповідайте «так» чи «ні».
1. Про вас можна сказати, що ви дуже швидко приймаєте рішення?
2. Чи часто ви дієте під впливом миттєвих імпульсів?
3. Чи вважаєте ви, що треба грунтовно подумати, перш ніж діяти?
4. Чи часто буває, що ви спочатку говорите, а потім думаєте?
5. Чи схильні ви діяти під впливом почуттів?
6. Чи можна сказати, що ви раціональний людина?
7. Чи дратують вас повільні люди?
8. Ви розважлива людина?
9. Чи можна сказати, що для вас при прийнятті рішення емоції важливіші за розум?
10. При прийнятті рішення, ви довго і ретельно зважує всі «за» і «проти», чи для вас це не характерно?
11. Ви схильні каятися упоспішно прийнятих рішеннях?
12. Чи легко вам передбачати наслідки, до яких може призвести ваше рішення?
13. Ви зазвичай довго сумніваєтеся, перш ніж прийняти рішення?
14. Ви довго думаєте над простим питанням?
15. Ви здатні агресивно захищати свої інтереси у конфлікті?

Обробка результатів: за відповіді «так» на запитання 7, 2, 4, 5, 7, 9 12, 15 і відповіді «ні» на питання 3, 6, 8, 13, 14 нараховується по 1 балу. Чим більша набрана людиною сума балів, тим більше у неї виражена імпульсивність.

 

ТЕСТ 7.ГОТОВНІСТЬ ДО РИЗИКУ (Г. ШУБЕРТ)
Цей тест, відомий також як RSK Шуберта, дозволяє оцінити ступінь готовності до ризику, тобто до дії навмання, в надії на щасливий результат, якщо є умови невизначеності.
Інструкція: оцініть ступінь готовності вчинити дії, про які вас запитують. При відповіді на кожне з 25 питань поставте відповідний бал за наступною схемою: 2 бали - повністю згоден, безумовне «так»; 1 бал - швидше «так», ніж «ні»; 0 балів - ні «так», ні «ні» ; - 1 бал - швидше «ні», ніж «так»; -2 бали - абсолютно не згоден, безумовне «ні».
1. Перевищили б ви швидкість, встановлену ГІБДД, щоб швидше надати необхідну медичну допомогу тяжкохворій людині?
2. Погодилися б ви заради гарного заробітку брати участь у небезпечній і довготривалій експедиції?
3. Стали б ви на шляху небезпечного злочинця, що втікає?
4. Могли б ви їхати на підніжці товарного вагону при швидкості більш як 100 км / год?
5. Чи можете ви на другий день після безсонної ночі нормально працювати?
6.Чи позичили б ви другу велику суму грошей, будучи не зовсім впевненим, що він поверне вам гроші?
8. Увійшли б ви разом із приборкувачем у клітку з левами при його завіряннях, що це безпечно?
9. Могли б ви залізти на високу фабричну трубу?
10. Могли б ви без тренування керувати парусним човном?
11. Ризикнули б ви схопити за вуздечку коня, що біжить?
12. Могли б ви після двох склянок вина поїхати на велосипеді?
13. Могли б ви зробити стрибок з парашутом заради інтересу?
14. Могли б ви часто їздити в транспорті «зайцем»?
15. Поїхали б ви в машині, якби її вела людина, що  недавно потрапила із своєї вини в

автоаварію?
16. Могли б ви стрибнути з п'ятого поверху на пожежний тент?
17. Могли б ви піти на небезпечну операцію, щоб позбутися від тяжкої хвороби?
18. Могли б ви зістрибнути з підніжки поїзда, що їде із швидкістю 50 км / год?
19. Могли б ви зайти в переповнений ліфт, знаючи, що через перевантаження ліфт може застрягнути між поверхами?
20. Могли б ви перебігти вулицю на червоне світло, якщо б вам потрібно було сісти на  транспорт, що стоїть на зупинці  на протилежній стороні?
21. Взялися б ви за небезпечну для життя роботу, якби за неї добре заплатили?
22. Могли б ви увійти в двір садиби, незважаючи на напис: «Обережно, злий собака!»?
23. Чи згодні ви з твердженням, що «Ризик - благородна справа»?
24. Могли б ви після деяких пояснень сісти за кермо машини або мотоцикла?
25. Відправилися б ви у тривалу подорож з одного міста в інше без грошей і продуктів?

Обробка результатів: підраховується сума балів з урахуванням знака («+» або «-»). Менше - 30 балів - дуже велика обережність, від -10 до +10 балів - середня обережність, понад +20 балів - схильність до ризику

 

ТЕСТ 8.СОРОМ’ЯЗЛИВІСТЬ
Інструкція: відповідайте на нижченаведені питання «так» чи «ні».
Блок А:
1. Я відчуваю себе «білою вороною», якщо одягнена (ний) не так, як усі.
2. Мені дуже не сподобається, якщо хтось захоче прочитати мої особисті записи.
3. Я не можу зважитися запросити когось на вечірку, так як боюся відмови.
4. Я, швидше за все, не буду брати участь в незнайомій грі.
5. Якщо я спізнююся на нараду, то мені буває дуже важко подолати себе і зайти в приміщення, так як погляди присутніх звернуться  на мене.
6. Я забуваю все, про що хотів сказати, якщо треба говорити без папірця перед аудиторією, навіть якщо тему виступу добре знаю.
7. Мені здається, що я вкрай незграбний (а), тому в танцювальному або спортивному залі я стою де-небудь в куточку.
8. У гучній і веселій компанії я, як правило, тушуюсь і мовчу.
Блок Б:
9. Я завжди висловлюю свою думку, навіть якщо вона для когось є неприємною.
10. Я люблю привертати до себе увагу оточуючих, в тому числі і оригінальним одягом.
11. Я із задоволенням демонструю свої досягнення, незалежно від рівня успішності.
12. Я не соромлюся звернутися до викладача або доповідача з питанням, яке залишилось для мене незрозумілим.
13. Я абсолютно не соромлюся свого тіла.
14. Мені подобається, коли на уроці танців або в спортивному клубі інструктор вибирає мене як партнера, щоб показати вправу.
15. Я люблю, коли мене хвалять інші люди.
16. Я легко і з гумором переношу «шпильки» на мою адресу.

Обробка результатів: порахуйте кількість позитивних відповідей з блоку А і негативних з блоку Б. Складіть отримані числа - це і є показник рівня вашої сором'язливості.
Від 14 до 16. Ви жахливо сором’язливі. Ви занадто багато звертаєте уваги на те, що думають інші про вашу зовнішність, фігуру, інтелекті або уміння контактувати з людьми. Пора стати більш незалежним і навчитися відстоювати власну думку!
Від 10 до 13. Думка оточуючих є важливою для вас, і іноді така залежність може стати причиною неприємностей. Слід навчитися відчувати себе більш розкуто, і тоді ви позбудетеся  страху бути не визнаним суспільством.
Від 7 до 9. Сором'язливість - це одна з рис вашого характеру, але ви успішно з нею боретеся. Перегляньте список питань, щоб визначити своє найбільш вразливе місце: інтелект (відповіді «так» на 2 і 6; «ні» на 12 і 15), зовнішність («так» на 1 і 5; «ні» на 10 і 13), соціальне становище («так» на 3 і 8; «ні» на 9 і 16) або спортивна форма («так» на 4 і 7; «ні» на 11 і 14).
Від 3 до 6. У житті ви йдете власною дорогою, зважаючи при цьому на  думку оточуючих. Оптимальна рівновага!
Від 0 до 2. Думка інших про вашу персону абсолютно вас не цікавить. Ви пливете власним курсом, але стосовно оточуючих тримаєтесь занадто холодно і байдуже. Трохи уваги до людей зробить ваше життя більш легким і цікавим.

 

ТЕСТ 9..«ВІД НЕВПЕВНЕНОСТІ до ВПЕВНЕНОСТІ»
Пропонований тест, адаптований Інститутом ім. В.М. Бехтєрєва, можна використовувати для оцінки ступеня впевненості в собі.
Інструкція: вам пропонується ряд тверджень, які допоможуть визначити деякі властивості вашої особистості. Тут не може бути «правильних» чи «помилкових» відповідей. Люди різні, і кожен може висловити свою думку. Намагайтеся відповідати щиро і точно. Відповідаючи на кожне твердження, ви повинні вибрати одну з чотирьох запропонованих відповідей, ту, яка найбільшою мірою відповідає вашим поглядам, вашу думку про себе. Не потрібно витрачати багато часу на обдумування відповідей. Давайте ту відповідь, яка першою прийде вам в голову. Обов'язково відповідайте на всі твердження поспіль, нічого не пропускаючи. У бланку для відповідей, вибравши одне з чотирьох тверджень, - ставте хрестик навпроти номера питання. У самому запитальнику нічого не пишіть і не підкреслюйте.

Бланк

№   А   В   С   Д   №   А   В   С   Д   №   А   В   С   Д  
1           20           39          
2           21           40          
3           22           41          
4           23           42          
5           24           43          
6           25           44          
7           26           45          
8           27           46          
9           28           47          
10           29           48          
11           30           49          
12           31           50          
13           32           51          
14           33           52          
15           34           53          
16           35           54          
17           36           55          
18           37           56          
19           38           57          

 

1. Коли я не знаю, про що далі говорити зі співрозмовником, я відчуваю себе:
А. Дуже неприємно;
В. Досить незручно;
С. Дещо незручно;
Д. Абсолютно байдуже.
2. Я турбуюся, як би якимось  вчинком не зіпсувати враження, яке склали про мене оточуючі:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Буває часто;
Д. Відчуваю це почуття постійно.
3. Несподівані ситуації заганяють  мене у розгубленість:
А. Так буває майже завжди;
В. Трапляється часто;
С. Буває іноді;
Д. Майже ніколи не трапляється.
4. Я вважаю, що інші люди розумніші за мене:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Часто;
Д. Майже завжди.
5. Я часто довго приховую свої негативні почуття, але потім реагую несподівано і бурхливо:
А. Так трапляється завжди;
В. Буває часто;
С. Іноді;
Д. Дуже рідко.
6. Я веду себе скуто у відносинах з особами протилежної статі:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Часто;
Д. Завжди.
7. Попросити когось зробити щось для мене:
А. Завжди незручно;
В. Досить часто незручно;
С. Іноді незручно;
Д. Не складає ніяких труднощів.
8. Коли мене критикують, це не допомагає мені, а тільки заважає працювати:
А. Дуже рідко;
В. Рідко;
С. Достатньо часто;
Д. Майже завжди.
9. Я думаю, що якщо буду безпосередньо висловлювати те, що в мене на душі, багато розчаруються в мені:
А. Це відноситься до мене повністю;
В. В достатній мірі відноситься до мене;
С. В деякій мірі відноситься до мене;
Д. Це до мене зовсім не відноситься.
10. Зажадати чогось від когось я:
А. Можу досить легко;
В. Іноді виходить;
С. Можу дуже рідко;
Д. Не в змозі.
11. Мені буває ніяково входити в приміщення, де вже зібралися люди:
А. Так, це майже завжди;
В. Часто;
С. Іноді;
Д. Дуже рідко.
12. Я вважаю, що мої здібності для просування по службі недостатні:
А. Цього ніколи не буває;
В. Часом;
С. Буває часто;
Д. Це відчуття постійно.
13. Я ніколи не можу відмовити начальникові або колезі, якщо мова йде про виконання додаткового завдання:
А. Це відноситься до мене повністю;
В. У багатьох випадках;
С. Буває зі мною часом;
Д. Цього зі мною не буває.
14. Мене дуже засмучує несправедлива критика на мою адресу:
А. Дуже рідко;
В. Часом;
С. Достатньо часто;
Д. Майже завжди.
15. Якщо від мене чогось очікують, я веду себе неприродно:
А. Майже завжди;
В. Досить часто;
С. Іноді;
Д. Ніколи.
16. Певних  людей мені важко попросити про будь що, а інших - набагато легше:
А. Ніколи не буває;
В. Трапляється рідко;
С. Буває іноді;
Д. Це стосується мене цілком і повністю.
17. Мені здається, що моя зовнішність є  менш привабливою, ніж в інших людей:
А. Це відноситься до мене цілком і повністю;
В. До певної міри;
С. Іноді;
Д. Це мене не стосується.
18. На службі я часто боюся що-небудь зробити не так:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Дуже часто;
Д. Постійно.
19. Я безболісно сприймаю критику тільки від певних людей:
А. Це відноситься до мене цілком;
В. До певної міри;
С. Це стосується мене в деякому плані;
Д. Абсолютно мене не стосується.
20. В адміністративних установах я відчуваю себе настільки збентеженим (ю), що не можу правильно викласти свою справу:
А. Ніколи так не буває;
В. Іноді;
С. Дуже часто;
Д. Завжди.
21. Мій внутрішній світ сильно відрізняється від зовнішніх проявів, які я собі дозволяю. Я відчуваю це:
А. Завжди;
В. Часто;
С. Іноді;
Д. Ніколи.
22. Мене дратує грубість, несправедливість:
А. Це мене не стосується;
В. Це стосується мене в деякому плані;
С. До певної міри;
Д. Це стосується мене повністю.
23. Якщо я змушений спілкуватися з незнайомцями, я відчуваю невпевненість:
А. Завжди;
В. Часто;
С. Іноді;
Д. Так не буває взагалі.
24. Коли мені у чомусь дорікають, я скоріше з усім погоджуся, ніж буду сперечатися:
А. Ніколи;
В. Дуже рідко;
С. Часто;
Д. Майже завжди.
25. Спілкуючись з людьми, яких вважаю авторитетними, я відчуваю сором. Це почуття розвинене у мене:
А. Дуже сильно;
В. Досить сильно;
С. Іноді буває;
Д. Я його не відчуваю.
26. Мені здається, що я можу сказати або зробити що-небудь таке, після чого значущі для мене люди перестануть ставитися до мене добре:
А. Не буває ніколи;
В. Іноді;
С. У багатьох випадках;
Д. Так, постійно.
27. Мені здається, що у мене є деякі  фізичні вади, від чого я відчуваю себе обмеженим (ю):
А. Це відноситься до мене повністю;
В. Значно;
С. В деякій мірі;
Д. Це мене не стосується.
28. Я не можу критикувати навіть своїх близьких:
А. Це не відноситься до мене;
В. В деякій мірі відноситься;
С. Відноситься у значній мірі;
Д. Це стосується  мене повністю.
29. Я насилу влаштовую свої особисті справи:
А. Так, це відноситься до мене повністю;
В. В достатній мірі;
С. В деякій мірі;
Д. Не відноситься до мене.
30. Я вступаю в суперечку тільки в разі крайньої необхідності:
А. Не відноситься до мене;
В. В деякій мірі;
С. В значній мірі;
Д. Це стосується мене повністю.
31. Якщо чесно, то мені хотілося б бути більш привабливим(ю) для осіб протилежної статі:
А. Це відноситься до мене повністю;
В. В достатній мірі;
С. В деякій мірі;
Д. Це мене не стосується.
32. Я скутий навіть у вузькому колі добрих знайомих:
А. Дуже рідко;
В. Часом;
С. Дуже рідко;
Д. Майже завжди.
33. Я не можу будь що  вимагати від колег і підлеглих:
А. Я зовсім не в змозі зробити це;
В. Тільки з працею;
С. Це мені неприємно;
Д. Без всяких труднощів.
34. Якщо я не зможу допомогти будь - кому, то злюся на себе:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Частково я відчуваю таке почуття;
Д. Зазвичай, буває так.
35. Якщо мені дорікають у будь-чому, то я або поступаюся мовчки, або сперечаюся на підвищених тонах. Така суперечлива поведінка  властива мені:
А. Завжди;
В. Часто;
С. Можливо;
Д. Не характерно.
36. Попросити у оточуючих людей будь - що зробити - це для мене:
А. Неважко;
В. Дещо  скрутно;
С. Важко;
Д. Дуже важко.
37. Я, швидше, відмовлюся від своїх намірів, ніж відмовлю будь-кому в проханні:
А. Це для мене типово;
В. Характерно в більшості випадків;
С. Це зі мною буває;
Д. Цього я не можу про себе сказати.
38. Мені дуже важко критикувати навіть тих людей, які мені дуже не подобаються:
А. Ніколи не буває важко;
В. Іноді;
С. Дуже часто;
Д. Так, завжди.
39. Якщо під час роботи на мене дивляться, я дуже ніяковію:
А. Так завжди;
В. Це трапляється часто;
С. Іноді;
Д. Такого не буває.
40. Я дуже болісно ставлюся до своєї зовнішності:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Часто;
Д. Завжди.
41. Навіть якщо я розумію, що мене використовують:
А. Я не можу відмовитися;
В. Мені дуже важко відмовити;
С. Вимагає  деяких зусиль;
Д. Я можу відмовитися легко.
42. Спілкуючись зі значимими для мене людьми, я здаюся собі нікчемним:
А. Ніколи;
В. Іноді;
С. Часто;
Д. Завжди.
43. Я незадоволений(а) собою, якщо мені здасться, що я не звернув (ла) належної уваги на почуття іншої людини або образив (ла) її:
А. Завжди;
В. Часто;
С. Іноді;
Д. Ніколи.
44. Я соромлюся, коли мені доводиться говорити перед великою аудиторією:
А. Ніколи;
В. Іноді;
С. Часто;
Д. Завжди.
45. Я думаю, що мене недооцінюють:
А. Майже завжди;
В. Часом;
С. Іноді;
Д. Ніколи так не думаю.
46. Зі мною часто відбувається так, що я можу чогось домогтися для інших і нічого для себе:
А. Дуже рідко;
В. Іноді;
С. Часто;
Д. Майже ніколи.
47. Людині, якій я зобов'язаний, я не можу відмовити навіть у складній для мене ситуації:
А. Це типово для мене;
В. Так буває часто;
С. Вірно лише частково;
Д. Не можу сказати цього про себе.
48. Часто інші люди бачать мене не таким, яким (ою) я є насправді:
А. Такого не буває ніколи;
В. Зі мною буває таке;
С. Часом;
Д. Це стосується мене повністю.
49. Я боюся, що можу сказати що-небудь безглузде, і це змушує бути небагатослівним (ою) у присутності керівництва:
А. Майже завжди;
В. Часто;
С. Іноді;
Д. Ніколи.
50. Я часто потрапляю в ситуації, в яких почуваюся ніяково:
А. Це мене не стосується;
В. Іноді;
С. Достатньо часто;
Д. Майже кожен день.
51. Я намагаюся відмовитися від суперечки з будь-ким, навіть якщо це є  необхідним:
А. Це повністю відповідає моєму характеру;
В. Буває зі мною часто;
С. Так я поводжу себе рідко;
Д. Це не відповідає моєму характеру.
52. Я не можу вимагати, щоб моє прохання виконали, якщо спершу мені відмовили:
А. Такого не трапляється зі мною;
В. Трапляється рідко;
С. Буває часто;
Д. Це повністю відноситься до мене.
53. Якщо я не можу досягти бажаного за допомогою доброти і розуму, то інші способи для мене неприйнятні:
А. Завжди;
В. Найчастіше;
С. Іноді можу;
Д. Це для мене не проблема.
54. Якщо я потрапляю в халепу, це приводить мене у повну зневіру:
А. Це не відповідає моєму характеру;
В. Буває зі мною рідко;
С. Буває досить часто;
Д. Це відповідає моєму характеру повністю.
55. Я не можу вільно проявити свої здібності:
А. Завжди;
В. Часто;
С. Іноді;
Д. Дуже рідко.
56. Якщо я критикую когось, то це приносить мені суцільні неприємності:
А. Ні;
В. Іноді трапляється;
С. Найчастіше так і буває;
Д. Це точно про мене.
57. Якщо мені доводиться вдаватися до чиєїсь допомоги, я відчуваю себе:
А. У вищій мірі невпевнено;
В. Досить незручно;
С. Дещо ніяково;
Д. Абсолютно спокійно.

Обробка результатів
1. Непарні твердження: відповідь А - 3 бали; відповідь В - 2 бали; відповідь С - 1 бал; відповідь Д 0 балів.
2. Парні твердження: відповідь А - 0 балів; відповідь В - 1 бал; відповідь С - 2 бали; відповідь Д - 3 бали.
3. Потім знаходиться загальна сума балів.
4. Отримана таким чином сума балів переводиться в шкальні оцінки.

«Сирі» бали
Шкальні оцінки
0 29, 1
30 33, 2
34 52, 3
53 78, 4
79 93, 5
94 106, 6
107 111 ,7
112 131,8
з 132 ... 9
Особи, які одержали в сумі 5 і вище балів з шкальної оцінки, відрізняються вираженим почуттям невпевненості в собі. Їм потрібно вчитися долати труднощі реальних відносин в житті. Відзначити зміни.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 35; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!