Україна та її військо в період Руїни



Після Переяславської Ради 1654 р. та «березневих статей», коли було оформлено протекторат Росії над Україною, зовнішньополітич­на ситуація змінилась — Кримське ханство перейшло на бік Польщі. В кровопролитних боях на Брацлавщині в 1654 — на початку 1655 рр. було зупинено наступ польської армії та татарських загонів, які прийшли їй на допомогу.

Після підходу союзної російської армії під командуванням боя­рина Василя Бутурліна Б. Хмельницький 1 липня 1655 р. вирушає з Білої Церкви в напрямку Бара. Загони під командуванням І. Богуна вирушають на Волинь. Головні сили української армії та російські війська підійшли до Кам'янця-Подільського. Почалась облога, яка тривала до 24 серпня.

В цей час становище Речі Посполитої різко загострилось — шведські війська, які вели бої в прибалтійських землях Польщі, нанесли ряд відчутних поразок польській армії — 25 липня капітулю­вало великопольське ополчення, в серпні на бік шведів перейшов ве­ликий литовський гетьман Я. Радзівіл, а 8 вересня шведи захопили Варшаву. Гетьман прийняв пропозицію шведського короля про спільні дії проти польської армії. З-під Кам'янця українсько-російське військо виступило в похід на Львів.

Від неминучого розгрому Польщу врятувало Кримське ханство, яке направило на допомогу свої війська. В кінці листопада 1655 р. під Озерною на українське військо, яке переходило річку, несподі­вано напали татари та польські хоругви, які вийшли з Кам'янця. Щоб уникнути розгрому, Б. Хмельницький дає обіцянку знову служити королеві. В кінці 1655 р. царський уряд пішов на зближення з польською шляхтою, повіривши в її обіцянки обрати царя Олексія Михайловича польським королем (король Ян Казимір в цей час переховувався за межами Речі Посполитої — в Сілезії). Це змушує Б. Хмельницького шукати нових союзників, він укладає договір з Трансільванією.

Весь 1656 р. військові дії не припинялись, хоча в них не бра­ли участі такі великі сили, як раніше. В березні Б. Хмельницький направив для облоги Кам'янця 3-тисячний загін на чолі з полковником Остапом Гоголем.

В січні 1657 р. Дьордь II Ракоці вторгся на територію Речі Поспо­литої та при підтримці козацьких загонів зайняв Варшаву. Проте вій­ськові дії розвивались для союзників невдало, вони змушені були відступати.

Кримська орда не давала змоги відступати в південному напрямку.

Козацькі полки під керівництвом київського полковника Анто­на Ждановича з невідомих причин покидають союзників. Ракоці був оточений польсько-татарською армією в таборі під Меджибожем після невеликих сутичок капітулював. Трансільванське військо зда­ло озброєння та боєприпаси й було відпущене, проте під Скалатом на нього несподівано напали татари і захопили всіх у полон.

Літописці свідчать, що коли Б. Хмельницький дізнався про по­разку під Меджибожем, він був надзвичайно розлючений — вимагав розстріляти Ждановича, в нього стався серцевий напад, який і при­звів до смерті гетьмана 6 серпня (27 липня за ст. ст.) 1657 року.

 

Старший викладач кафедри військово-гуманітарної підготовки

                                                                                     О.С.Коренчук

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 22; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!