Математичний алгоритм вирішення задач із задачі облік заробітної плати

Тема 8 . Автоматизація обліку заробітної плати

1. Характеристика задач з обліку заробітної плати.

2. Вхідні та вихідні повідомлення задачі “Облік заробітної плати”

3 Математичний алгоритм вирішення задач з обліку заробітної плати

 

1. Характеристика задач  з обліку заробітної плати.

Комплекс задач «Автоматизація обліку заробітної плати» забезпечує автоматизоване формування господарських операцій з обліку нарахування та утримань із заробітної палати

У загальному вигляді перелік функціональних можливостей, що реалізовані в даній підсистемі можна представити у вигляді наступних  обчислювальних процедур, пов’язаних з оплатою праці персоналу підприємств і організацій, при погодинній і відрядній формах оплати праці. автоматизована розробка графіків роботи персоналу підприємства (по будь-якому режиму роботи);

· ведення особових рахунків працівників, нагромадження даних про нарахування та утримання;

· формування табеля обліку робочого часу;

· нарахування ЗП із використанням різноманітних видів оплат ;

· розрахунок різноманітних видів утримань і внесків ;

· розрахунок і оформлення щомісячних і разових виплат у міжрозрахунковий період (аванси, допомоги, відпускні і т.ін.);

· сторнування помилково нарахованих або утриманих сум у попередні періоди;

· формування і друк звітних документів: платіжних відомостей, зведень, реєстрів і т. ін.;

· формування і друк різноманітних довідок про ЗП і податки.

При роботі з програмою здійснюються такі операції :

1. Коригування (у разі потреби) нормативних даних.

2. Коригування довідкової інформації.

3. Розрахунки, що здійснюються в міжперіод.

4. Робота з “Табелем обліку робочого часу” – формування планового табеля по всім працюючим на підприємстві, його перевірка й коригування.

5. Розрахунок заробітної плати – може здійснюватись в розрізі працюючих на підприємстві, в розрізі підрозділів і в цілому по підприємству.

6. Коригування й перерахунок (за необхідністю).

7. Формування проводок і звітних документів.

8. Друк звітних документів.

9. Перехід до нового розрахункового періоду.

 

Частиш за в програмних продуктах послідовно виконують наступні операції 

·   початкове налагодження програми розрахунку, коригування довідкової інформації у подальші періоди,

· ведення бази даних по працюючим на підприємстві (особових рахунків) і виконання нарахування ЗП;

· виконання розрахунків в між період; тобто нарахування сум за дні відпустки, допомоги з непрацездатності, авансу, допомоги на дітей, та інших між розрахункових виплат і утримань, а також для формування й друку відповідних облікових документів;

· виконання розрахунку зарплати . При проведені розрахунків пов’язаних з нарахуванням та утриманнями із заробітної плати можуть використовуватися різні алгоритми розрахунків. Так при проведені нарахування можуть використовуватися наступні методи розрахунку: розрахунок по окладу, розрахунок по тарифній ставці, уведення суми вручну, відсоток і розрахунок за спеціальним алгоритмом).

          По кожному з нарахувань, метод розрахунку яких "Розрахунок по окладу", користувачем уводиться базова сума, що буде нарахована, якщо співробітник відпрацює весь місяць. При введенні нарахувань, що мають цей метод розрахунку, програма запитує кількість відпрацьованого часу. Нарахована сума розраховується пропорційно відпрацьованому часу відповідно до базової суми. Цей метод, як правило, використовується при розрахунку чи зарплати надбавок.

          По нарахуваннях, що має метод розрахунку "по тарифній ставці", користувачем уводиться кількість відпрацьованих годин і розряд (або годинна тарифна ставка цього розряду). Сума визначається як добуток годинної тарифної ставки на кількість відпрацьованих годин.

          По нарахуваннях, метод розрахунку яких "уведення суми вручну", користувач уводить безпосередньо нараховані суми. Це, як правило, різноманітні разові  премії чи зарплата на невеликих приватних підприємствах.

          По нарахуваннях, метод розрахунку яких "відсоток", сума нарахування розраховується як відсоток від сум інших нарахувань. Відсоток указується при введенні нарахування. Види нарахувань, від сум яких розраховується відсоток, задаються при          введенні алгоритму розрахунку (алгоритм розрахунку набудовується за допомогою спеціально довідника).

Існує три методи розрахунку утримань із заробітної плати (утримання суми, відсоток і розрахунок по спеціальному алгоритмі).

          По кожному з утримань, метод розрахунку яких "Утримання суми", вводяться безпосередньо утримувані суми. Це, як правило, застосовується при   відрахуванні чи позичок інших видів утримань, що не розраховуються автоматично програмою.

          По утриманнях, метод розрахунку яких "відсоток", сума розраховується як відсоток від сум нарахувань по заданих видах нарахувань. Відсоток указується при   завданні алгоритму розрахунку або при введенні утримання. Види нарахувань, від сум яких розраховується відсоток, задаються при введенні алгоритму розрахунку . Прикладом утримання з методом розрахунку "відсоток" може служити фонд соціального страхування.

          По спеціальному алгоритмі розраховуються види утримань, суми по який не      можуть бути розраховані зазначеними простими алгоритмами, наприклад, прибутковий податок. Спеціальні алгоритми розробляються  програмістом.

Крім виконання оперативних розрахунків по заробітній платі в програмах відбувається накопичування даних для формування звітів по сукупним нарахуванням та утриманням за рік.

Експлуатація програм передбачає періодичне введення і обробку оперативної облікової інформації, розрахунок заробітної плати, формування й друк звітних документів. Тривалість циклу розрахунків відповідає звітному періоду (за правилом, вона дорівнює місяцю). Усі розрахунки виконуються на основі введеної до системи оперативної облікової інформації, нормативних і довідкових даних, що зберігаються в її база даних, із використанням набору алгоритмів. Результати розрахунків нагромаджуються в системі у вигляді архівної інформації.

Нормативні дані зберігаються в системі у вигляді класифікаторів. Це класифікатори: характеристики підприємства; види оплат і утримань; податки на ФОП; тарифні ставки і професії; градація індексації; градація років для розрахунку вислуги років, градація КТУ для розподілу премій; святкові дні; ставки податків; розміри мінімальної ЗП; категорії (посади) працівників); види відпусток; режими роботи; систем оплати праці і т ін.. Джерелом їх створення є закони, різноманітні нормативні документи, накази, що стосуються роботи підприємства.

Довідкові дані – це особові рахунки працюючих, відомості про постійні доплати і утримання, допомогу на дітей та ін.. Вони міститься в спеціальних Довідниках, до яких відносяться ”Особовий рахунок”, “Постійні доплати”, “Постійні утримання”.

Оперативна облікова інформація включає відомості й реквізити, що містяться в первинних документах з обліку ЗП. Це: табель обліку робочого часу, наряд, накази, записка на представлення відпустки, листок непрацездатності, виконавчий лист тощо.

Архівна інформація – це нагромаджена за видами оплат і утримань в розрізі кожного працівника інформація, відомості про річний дохід працюючих, договори підряду та ін.

 

Інформаційні зв’язки. Комплекс задач “Облік заробітної плати” інформаційно пов’язаний з комплексами задач “Облік операцій на розрахунковому рахунку” і “Облік касових операцій”. А також комплексом задач відділу кадрів “Облік особового складу підприємства”.

Так в комплекс програм “Облік касових операцій” з комплексу програм “Облік заробітної плати” передаються платіжні відомості і видаткові касові ордери на виплату ЗП і допомоги, з каси комплексу програм “Облік заробітної плати” надходить інформація про невиплачену ЗП , а також стан розрахунків із підзвітними особами, яка використовується для формування повного розрахунку з працюючими.

До комплексу задач “Облік операцій на розрахунковому рахунку” надходять платіжні доручення і бухгалтерські довідки, сформовані після повного розрахунку зарплати.

Зв’язок із програмами відділу кадрів здійснюється шляхом використання інформації про працюючих на підприємстві.

 

2. Вхідні та вихідні повідомлення задачі “Облік заробітної плати”

Основними документами, що автоматизовано ведуться в рамках даної задачі є табель відпрацьованого часу, наряди, листи непрацездатності, накази.

Уведенні оперативної інформації з документів виконується в спеціальному режимі. Формування проводок по обліку заробітної плати виконується автоматично в результатів автоматизованого проведення розрахунків.

При автоматизованому вирішені задачі Облік заробітної плати  ведуться масиви нормативно-довідкової інформації . До них відносять:

· “Класифікаторі видів оплат”

· “Класифікатор податків на фонд оплати праці”

· “Класифікатор утримань”

· “Каталог співробітників підприємства”.

· “Довідник шкал прибуткового податку”

· “Довідник рахунків.”

· “Календар”

· “Довідник неоподаткованого мінімуму”

· “ Таблиця відповідності нарахувань / утримань “

· “Довідник розцінок”

· "Структурні підрозділи"

·   «Категорії кадрового складу»

·    “Довідник штатних посад.”

·  “Перелік графіків робіт”.

Розглянемо зміст та призначення цих довідників.

“Класифікаторі видів оплат” містить інформацію про усі види нарахувань основної й додаткової заробітної плати, винагород, матеріальної допомоги і цінних подарунків, що використовується в програмі.

По кожному виду оплат указуються номер балансового рахунка й шифр аналітичного обліку, на які відносяться витрати по даному виді нарахувань; код виду нарахувань метод розрахунку нарахування. 

 Цей довідник використовується при обчисленні нарахувань та утримань із заробітної плати. Використання в розрахунках конкретного виду оплат відзначається за допомогою спеціальної ознаки, частіше за все це наявність знака “+” в спеціально призначених для цього полях у “Класифікаторі видів оплат” Якщо даний вид оплат не приймає участь в будь-якому розрахунки, то ставиться ознака “-“.

 “Класифікатор податків на фонд оплати праці” містить перелік податків та відомостей, необхідних для їх розрахунку. Цей довідник використовується для збереження інформації про всі види відрахувань і податків на фонд оплати праці, які сплачує підприємство.

“Довідник шкал прибуткового податку” містить дані про граничні значення сум нарахованої заробітної плати, із якої береться податок, суму податку та відсоток податку.

“Класифікатор утримань” використовується для розрахунку всіх видів податків, утримань і відрахувань із ЗП працівника на користь Держави, інших юридичних і фізичних осіб, що використовується в програмі. Цей довідних містить набір відомостей, які визначають порядок розрахунку та перерахування утриманих сум. По кожному виду утримань указуються:

- номер балансового рахунка, по кредитовій стороні якого проходить дане утримання, і шифр аналітичного обліку;

- код виду утримань (задається користувачем, може бути як цифровим, так і буквеним);

- метод розрахунку утримання;

 - тип утримання.  Тип визначає, яке це утримання. Він може бути одним із наступних: "Прибутковий податок", "Пенсійний фонд", "Інші утримання".

 - пріоритет розрахунку. Пріоритет розрахунку визначає, у якій послідовності будуть розраховуватися  утримання. Нульовий пріоритет встановлюється для сум,  які не залежать від інших утримань, їх користувач у більшості випадків вводить вручну. Для інших видів розрахуків користувач задає послідовність розрахунку.

“Довідник рахунків.” Містить план рахунків

 “Каталог співробітників підприємства” або “Класифікатор кодів аналітичного обліку” Містить необхідні відомості про особовий склад підприємства. А саме : табельний номер працюючого, прізвище, ім’я та по-батькові , код підрозділу в якому працює співробітник, ознака чи співробітник працює за основним місцем роботи чи ні, вид заробітної плати, оклад співробітника, дані про пільги для обчисленні податків, ідентифікаційний номер в податковій інспекції , серія та номер паспорту та інші.

“Календар” використовується для розрахунку кількості робочих днів в місяці. Що використовуються при нарахуванні заробітної плати, розрахунку відпускних та лікарняних.

“Довідник неоподаткованого мінімуму”. В нього заноситься сума мінімального окладу та період у якому використовується значення неоподаткованого мінімуму.  

Розрядна сітка використовується для видів оплат, що розраховуються по тарифній ставці. У нього вводять номер розряду і вартові тарифні ставки даного виду нарахувань по розрядах .

 Довідник “Таблиця відповідності нарахувань / утримань “ показує, які утримання беруться з тих чи інших нарахувань. У даній таблиці використовуються усі коди нарахувань і утримань, що були введені у відповідні довідники.

“Довідник розцінок” використовується при нарахуванні відрядної заробітної плати. В цьому довіднику міститься інформація про коди операцій та суму оплати за виконання даної операції.

Довідник "Структурні підрозділи" включає всі підрозділи даного підприємства. По кожному підрозділу вводиться його код і найменування. Якщо підприємство не поділяється на підрозділи, може вводиться хоча б одне найменування,   наприклад, "Усе підприємство".

Довідник «Категорії кадрового складу». По кожній категорії вводяться її код, найменування (наприклад, окладники, сумісники, тарифники ) і базовий метод розрахунку основної зарплати        Кількість категорій і їхніх найменувань задаються користувачем. ("Розрахунок    по окладу", "Розрахунок по тарифі", "Уведення суми вручну").

Довідник „Штатні посади”. В цей довідник  вводяться код і назва посади.

Довідник – “Перелік графіків робіт”. У довідник уводять коди й найменування графіків робіт. По вибраному графіку задаються: місяць і рік, кількість робочих днів і кількість робочих годин у даному місяці.

Вихідні документи комплексу задач “Автоматизація обліку заробітної плати”

У рамках підсистеми можуть бути отримані як загальносистемні звіти про

стані рахунків, так і спеціальні звіти. До таких звітів відносяться:

“ Відомість операцій по розрахунковому рахунку” , “ Оборотна відомість по рахунку”, “ Журнально-ордерні звіти”.

Спеціальні звіти –це “Розрахунково-платіжна відомість”, “Платіжна відомість”, “Розрахунково-платіжні листи”, “ Відомість відрахувань у фонди” , “Форма 8ДР”.

       

Математичний алгоритм вирішення задач із задачі облік заробітної плати

При рішенні задачі по обліку заробітної плати визначаються такі економічні показники :

1. Розрахунок заробітної плати за окладом

 

відпрацьованих

2. Розрахунок погодинної заробітної плати :

де : розрахункова сума заробітку i працівника o підрозділу за m місяць g року ;      час виробітку ( у годинах ) i працівника o підрозділу за m місяць g року; тарифна ставка p професії r розряду ;

 

якщо

 

   якщо

де :

розрахункова сума заробітку i працівника o підрозділу за m місяць g року ;      час роботи ( у днях ) i-го працівника o-го підрозділу    час за який нараховується сума про оклад ; оклад працівника p-ої професії r-го розряду ;

3. Розрахунок відрядної заробітної плати :

 

де :   тариф за виконану l-ту роботу послугу ;     кількість виконаних l робіт чи послуг у m місяці g року ;

4. Розрахунок суми премії :

якщо премія як відсоток від заробітку

 

якщо премія як визначена сума

де : сума премії i працівника o підрозділу за m місяць g року ;      розрахункова сума заробітку i працівника o підрозділу за m місяць g року ; відсоток від суми чи визначена сума f розряду (розмір перевиконання в чи кількості по термінах ) , що визначають розмір премії ;

5. Розрахунок суми відпускних :

 

 

де :   сума відпускних i працівника o підрозділу за m місяць g року ;

сума заробітку за останні 3 місяці перед m g року i працівника o підрозділу ;

6. Розрахунок суми прибуткового податку :

 

 

де : сума податку i працівника o підрозділу за m місяць g року ;

сума податку j-1 інтервалі ; Sio - нарахованої заробітної плати i працівника o підрозділу ,що підлягає оподаткуванню, SPj- сума з якої був нарахований податок за шкалою j-1 інтервалу, Vj- відсоток податку за шкалою j інтервалу

 

7. Розрахунок сум внеску у пенсійний фонд.

 

 

де : сума внеску у пенсійний фонд i працівника o підрозділу за m місяць g року ;Vj- відсоток податку за шкалою j інтервалу

8. Розрахунок суми профвнеску.

 

        

де сума профвнески  i працівника o підрозділу за m місяць g року ;

9. Розрахунок суми заробітної  плати до видачі :

 

 ( 11)

 

де :

сума заробітної плати виданої i працівнику o підрозділу за m місяць g року ;

 

9. Розрахунок загальної суми заробітної плати по підрозділу :

 

 

де : сума заробітної плати виданої o підрозділу за m місяць g року ;

10. Розрахунок загальної суми заробітної плати по підприємству.

 

де : сума заробітної плати, що видана за m місяць g року по підприємству.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 39; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!