Впровадження бенчмаркінгу в управлінні змінами

Тема. Бенчмаркінг як метод управління змінами

Сутність та принципи берчмаркінгу.

Різновиди бенчмаркінгу, його етапи.

Впровадження бенчмаркінгу в управлінні змінами.

Сутність та принципи берчмаркінгу

Бенчмаркінг − розуміють як мистецтво виявлення того, що інші роблять краще, вивчення, удосконалення та застосування методів роботи інших організацій. В Японії бенчмаркінг співвідноситься зі змістом, що означає «зусилля, занепокоєння, турботу кращого (лідера) стати ще кращим. Отже, головний принцип бенчмаркінгу, від кращого до кращого», що повертає до життя та успіху велику кількість фірм США, Японії, Західної Європи тощо.

Сутність бенчмаркінгу як динамічного процесу можна сформувати безперервний пошук і дослідження кращої практики підприємств-лідерів різних галузей необхідної для вдосконалення власної практикиа, а також постійне порівняння бажаних змін і результатів бізнесу зі створеною еталонною моделлю власної організації бізнесу.

Головна мета бенчмаркінгу − встановити ймовірність успіху підприємства.Отже, бенчмаркінг повинен бути постійним процесом націленим на відповідність конкуренції і перемогу в ній. Підприємницькі функції в рамках бенчмарнінгу аналізуються як процеси що створюють товар та просувають їх на ринок,тобто це управлінський процес виробництва товарів, послуг і маркетингу цих товарів на ринку.

Теорія і практика визначила принципи бенчмаркетингу. До них належать:

1. Взаємність. Бенчмаркінг як діяльність ґрунтується на взаємному погодженні в обміні інформацією, що забезпечує здобутки для обох сторін. Для цього погоджуються межі діапазону інформації, порядок обміну даними, логіка проведення дослідження. Партнер повинен мати гарантії щодо поведінки іншого учасника. Дотримання правил гри всіма учасниками гарантує корисні результати.

2. Аналогія. Це означає, що при доборі партнерів може бути оцінений будь який процес, в тому числі культурний, структурний, підприємницький свого підприємства. Аналогія процесів і встановлення критеріїв добору партнерів з бенчмаретингу є тим, від чого залежить успіх діяльності.

3. Вимір. Бенчмаркінг базується на порівнянні характеристик декількох підприємств та визначення причин, відмінностей і досягнення їх найкращого значення. Мова йде про ключові характеристики процесу.

4. Достовірність. Бенчмаркінг проводиться на підставі порівняння реальних даних, наукового аналізу вивчення прцесів.

 

Різновиди бенчмаркінгу, його етапи

 

Бенчмаркінг багатоспрямований. Він застосовується у логістиці, маркетингу, управлінні персоналом, фінансовому менеджменті, охоплюючи всі сфери, напрями діяльності підприємства.

Сьогодні розроблено багато різновидів бенчмаркінгу:

-внутрішній;

-конкурентноспроможності;

-витрат;

 -функціональний;

 -процесний;

-загальний;

-асоціативний;

 -стратегічний;

 -глобальний;

Внутрішній бенчмаркінг здійснюється в середині організації шляхом порівняння характеристик окремих виробничих одиниць за певні періоди часу.

Бенчмаркінг конкурентоспроможності оцінює характеристики підприємства з конкурентами. Досліджуються і співставляються специфічні продукти, можливості процесів, адміністративних методів управління конкурентів.

Бенчмаркінг витрат досліджує їх порівняння організації за певні проміжки часу з витратами конкурентів.

Функціональний бенчмаркінг порівнює характеристики і технологію визначеної функції у двох або більше організаціях одного сектора.

Бенчмаркінг процесу розглядає приведення показників, характеристик і функціональності окремих процесів до кращих показників аналогічних процесів у підприємств-конкурентів.

Загальний бенчмаркінг, порівнює зазначену функцію у двох або більше організаціях незалежно від сектора їх діяльності.

Асоціативний бенчмаркінг – порівняння підприємств, які перебувають у вузькому бенчмаркінговому альянсі.

Стратегічний бенчмаркінг − систематичний процес, спрямований на оцінку альтернатив розвитку, реалізацію стратегій для підвищення ефективності на основі виявлення успішних стратегій підприємств-партнерів.

Глобальний бенмаркінг − розширення стратегічного бенчмаркінгу з урахуванням асоціативного.

Цілі бенчмаркінгу:

· аналіз конкурентоспроможності компанії та її слабких сторін;

· усвідомлення необхідності змін організації;

· добір ідей щодо кардинального поліпшення бізнес-процесів;

· виявлення найкращих прийомів для компаній даного типу;

· розробка інноваційних підходів до вдосконалення бізнес-процесів;

· обгрунтування та сприяння постановці довготермінових цільових показників якості роботи, які значно перевищують поточні;

· розробка нових заходів з метою підвищення ефективної роботи і якості послуг;

· переорієнтування корпоративної культури і ментальності.

Таким чином бенчмаркінг на відміну від конкурентного аналізу, який зосереджений на аналізі стратегії конкурентів, її основних обмеженнях (галузей і ринків), визначенні впливу на ухваленні рішень становить собою деталізовану, формалізовану і упорядковану функцію успіху будь-якої організації. Він розглядається як спосіб оцінювання якості стратегій і цілей роботи порівняно з успішними, лідируючими підприємствами для поліпшення свого довготермінового становища на ринку.

Бенчмаркінг у своєму розвитку, починаючи з 1972 р., коли в Інституті стратегічного планування Кембрізна(США), дослідницько-консалтингова фірма «PIMS»(вплив маркетингової стратегії на прибуток) встановлена, що для прийняття ефективного рішення у конкурентному середовищі необхідно бути обізнаним з успішним досвідом підприємств. Вже у 1979 році американська компанія «Ксерокс» приступила до проекту «Бенчмаркінг конкурентоспроможності…..» для аналізу витрат і якості власних товарів порівняно з якостями. Проект мав великий успіх.

У 1989 р. консалтингова фірма PIMS стала ініціатором розробки методології бенчмаркінгу та його застосування на підприємствах. Сьогодні (всього через 20 років з початку його використання ) став безперевним процесом дослідження кращої практики конкурентів і підприємств лідерів із суміжних галузей з метою отримання інформації, необхідно для вдосконалення власної діяльності та постійного порівняння бажаних змін і результатів бізнесу для створення еталонної моделі власної організації бізнесу.

Проте бенчмаркінг виник не на порожньому місці. Варто відзначити, що реалізація NASA програми «Аполон» і висадка людини на місяць, яка коштувала для платників податків США 26 млрд. доларів, дала бізнесу більше 1 млн. технологій у різних сферах діяльності. Процес еволюції бенчмаркінгу дуже динамічний. Сьогодні працює вже п’ять поколінь бенчмаркінгу (за визначенням авторів Л.Є. Каракая та Л.П. Артеменка «Стратегічне управління» навч. посібн.-К.:ЦУЛ, 2009.-с.375)

Перше покоління інтерпретується як реінжиніринг або ретроспективний аналіз продукту. Друге покоління – бенчмаркінг конкурентоспроможності − розвивається як наука в 1976-1986 рр. Завдяки діяльності фірми «Ксерокс». Третє покоління (1982-1986рр) коли підприємства-лідери з’ясовують, дослідуючи характеристики своєї продукції, порівнюють що простіше: навчитись передовому досвіду підприємств, поза їхнім сектором чи галузі, чи досліджувати досвід конкурентів. Це бенчмаркінг процесу. Четверте покоління − бенчмаркінг стратегічний. Він становить собою систематичний процес, спрямований на оцінку альтернатив, реалізацію стратегій, вдосконалення характеристик продуктивності на підставі вивчення успішних стратегій зовнішніх підприємств-партнерів.

Глобальний бенчмаркінг (п’яте покоління) оцінюється як інструмент організації міжнародних обмінів з урахуванням національних і культурних особливостей.

Розвиток бенчмаркінгу забезпечив керівництву краще розуміння якості роботи підприємств . Виділяють кілька етапів якості роботи.

Перший етап - це інспекція. Він характеризується перевіркою якості готової продукції. Проте фірма вкладає кошти в удосконалення систем якості продукції, а не в бечмаркінг. При даному підході, коли у нас розвивалися комплексні системи управління якістю продукції, вони мали технокреатианий характер(напр. у ЛНУ ім.. Ів. Франка була розроблена «Комплексна система управління якістю, підготовки спеціалістів», яка складалась з 7 частин).

На цьому етапі можливе тільки часткове застосування продуктового бенчмаркетингу , коли порівнювалась власна продукція з товарами конкурентів. Проте нестача інформації не дає змоги повною мірою використовувати досвід і знання конкурентів.

Другий етап - характеризується посиленням контролю. Запроваджується стандарт якості ISO-9000. Бенчмаркінг застосовується в усіх ключових сферах бізнесу. Консультанти широко залучаються до впровадження процедур бенчмаркінгу. Різко змінюються відносини до якості. Дуже важливою стає якість процесу, в якому якість продукції є лише однією із складників загальної якості. Фірми починають усвідомлювати що задоволення споживача є запорукою їхніх успіхів у бізнесі. Задоволення споживача стає основним показником процвітання бізнесу.

Третій етап - розпочинається з виникненням між фірмами і всередині них партнерських стосунків і кооперацій. Цьому сприяє зміна розуміння конкуренції між фірмами і всередині фірм.

Відомо, що між різними підрозділами фірми встановлюються конкурентні відносини. У кожного підрозділу свої цілі, завдання,функції, проблеми. Дуже часто виникають протиріччя та складності в стосунках між ними. Все це приводить до зниження керованості і на загальну ефективність.

В той же час кооперація і партнерство ведуть до ефективного інформаційного обміну між підрозділами. Аналогічна картина відбувається і на між фірмовому обміні. Так і поняття «конкуренція» з’являється нова складова − взаємодія. Сама взаємодія і суперництво фірм у сучасному бізнесі служать основою для задоволення потреб споживачів і завоювання конкурентних переваг. Цьому служить бенчмаркінг процесу і стратегічний бенчмаркінг.

На четвертому етапі всі організації становлять собою єдине ціле. Процес ухвалення рішень відбувається тільки на підставі вичерпної і точної інформації для забезпечення загальної ефективності діяльності фірми. В результаті в середині фірми виникає синергетичний ефект. Стратегічний бенчмаркінг переходить у глобальний, де порівнюються процеси, якість роботи фірм різних країн(напр. США, Німеччини, Японії, Південної Кореї та ін.). Слід зауважити, що бенчмаркінговий підхід привів до істотної зміни процедури ухвалення рішень у маркетингу. Адже для забезпечення конкурентоспроможності фірми та її стійкого розвитку необхідно вивчати досвід діяльності та поведінки лідерів бізнесу на ринку для підвищення обґрунтованості маркетингових стратегій.

Очевидним є зв’язок бенчмаркетингу з стратегічним плануванням на підприємстві. З його допомогою (отримання повної і вичерпної інформації) стратегічне планування забезпечує цілеспрямований і прибутковий розвиток підприємства. Отже, зменшується вплив суб’єктивного впливу, зростає роль об’єктивного впливу. При цьму цілі та керівні принципи, які залежать від місії підприємства визначаються результатами бенчмаркінгу. Зростає ефективність і достовірність стратегічного планування.

Надзвичайно важлива роль бенчмаркінгу для розробки і обґрунтування стратегії підприємства. Погляд ззовні на підприємство допомагає у встановленні стратегічного напряму розвитку і розподілі обмежених ресурсів. Обізнаність про методи роботи успішних фірм і потреб покупців служать важливою інформацією необхідною для розвитку підприємства. Менеджери використовуючи бенчмаркетинговий підхід вивчають і аналізують не тільки те, наскільки підприємство адаптоване до вимог ринку, але й як можна поліпшити роботу та що для цього треба зробит. Отже, бенчмаркінг служить вихідною умовою зміни діяльності підприємства, представлення організації відповідно до вимог ринку.

 

Впровадження бенчмаркінгу в управлінні змінами

Впровадження бенчмаркінгу.

Бенчмаркінг може проводитись на різних рівнях:

· на макрорівні − це інструмент для зміцнення конкурентних позицій підприємства на ринку;

· на мезорівні проводиться аналіз чинників, які характерні для галузі;

· на макрорівні - для зіставлення ефективності державної  політики, що впливає на конкурентоспроможність(ціни на основні фактори виробництва, показники, що характеризують інфраструктуру, іновації та ін.).

Виділяють у зв’язку з таким розподілом бенчмаркінг внутрішній, зовнішній і функціональний.

Внутрішній в рамках підприємства. Зіставлення, характер і якість роботи аналогічних підрозділів у рамках підприємств. Зіставляється характер і якість роботи аналогічних підрозділів у рамках підприємств протягом певного часу.

Конкурентний бенчмаркінг-порівняння якості роботи даної компанії з конкурентами на ринку.Сьогодні таке зіставлення проводиться постійно, галузевий бенчмаркінг оцінює позиції компанії у галузі для зіставлення витрат організації з аналогічними роботами у галузі.

Вироблено стандартну послідовність дій, яка складається з 7-и елементів:

1. Визначення функціональних сфер аналізу.

2. Відбір факторів змінних для аналізу.

3. Вивчення лідерів у галузі та її межами.

4. Оцінювання значень усіх факторів і показників.

5. Порівняння показників лідерів з власними показниками для визначення відставання.

6. Розроблення програм для ліквідації відставання.

7. Введення в дію та моніторинг реалізації програм.

Впровадження бенчмаркінгу здійснюється протягом шести етапів до них відносять:

· визначення об’єкту бенчмаркінгу реальна компанія галузі (підгалузі), гіпотетична компанія галузі з середньогалузованими показниками;

· вибір партнера за бенчмаркінгом(порівняльні компанії);

· визначення методів збирання та пошук інформації;

· аналіз(оцінюється ступінь досягнення цілі та чинники,які визначають результат);

· впровадження(розробка плану, процедур контролю, оцінки й аналізу процесу впровадження);

· нова оцінка об’єкту бенчмаркінгу. (Постійне порівняння бажаних змін і результатів бізнесу зі створеною моделлю власної організації бізнесу. Порівняння відбувається на корпоративному, процесному рівнях і рівні видів діяльності.

На корпоративному рівні вапроваджені підсистеми: ROI (Return on investment) оцінюється окупность інвестицій, що дає змогу оцінити задачу внутрішніх і зовнішніх вкладень; TTM (Time-to market) оцінює до виходу на ринок. Це загальний час, витраченй для реагування на потреби, які з’явилися або змінились на ринку та час на постачання продукту на ринку.

Отримані результати бенмаркінгу нових операцій будуть покладені в основу програми постійних поліпшень компанії на довгострокову перспективу. На процесному рівні впроваджено 4-и підсистеми:

· TCA (Transaktion Cost Analysis)-оцінювання витрат на координацію процесів та оптимізацію зв’язків між ними.

· TBS (Time Based Competition)-оцінювання витрат «тимчасової конкуренції» для координації діяльності організації на ринку в часі.

· BSC (Balanced Scorecard) – система моніторингу результатів бізнесу:ефективності операцій з (погляду якості),діяльності персоналу,задоволення потреб споживачів,фінансового стану,довгострокових стратегій;

· QFD (Quality Function Deployment) – система розроблення нового продукту,що ефективно реагує на потреби споживачів(напр..напиток кокосове молоко),знижуючи час виходу на ринок і забезпечення збільшення частки підприємства на ринку.Система впроваджується в кожній організації.

На рівні видів діяльності працюють такі три системи:

· ABC (Activiti Based Costing) – управління собівартістю в розрізі накладних витрат за видами діяльності підприємства. Це дає змогу виявити значні резерви зниження собівартості.

· CSF (Critical Factors) – система аналізу критичних чинників успіху компанії,що дає змогу створювати і підтримувати конкурентні переваги,які виражаються у пропозиції прибутку(додаткової вартості) споживачеві,доступу до диференційованого ринку тощо.

· BSC (Balanced Scorecard) – комплексна система моніторингу результатів бізнесу.

Бенчмаркінг проводиться за такими параметрами:

1) ринкова частка;

2) якість продукції;

3) нова продукція;

4) технологія виробництва;

5) собівартість продукції;

6) рентабельність продукції;

7) рівень продуктивності праці;

8) обсяг продаж;

9) канали збуту продукції;

10) якість роботи менеджерів;

11) нові продукти;

Отже, бенчмаркінг сприяє керуванню виробничими і маркетинговими функціями, коли впроваджується на своєму підприємстві кращі методи і технології підприємств галузі. Це забезпечує зростанню прибутковості, створенню корисної конкуренції і задоволення потреб споживачів.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 25; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!