Література - із загального списку літератури : ( 1, 2, 3,7, 11, 12, 14,16).

Лекція14.

Шлях до самореалізації особистості у аналітичній теорії А.АДЛЕРА.

План заняття:

1.Основні положення концепції.

2.Позиція психолога. Техніки консультування за А.Адлером.

 

1.А.Адлер у багатьох відношеннях займав позиції, що не співпадали, а іноді протилежні поглядам 3. Фрейда. Він ввів багато нового в теорію і практику психокоректувальної роботи. Людина, по А.Адлеру, перш за все свідома істота, яка саме себе визначає до життя за допомогою свободи вибору, значення життя і прагнення до самореалізації. Головна перешкода на шляху самореалізації людини - базисне відчуття неповноцінності, в подоланні якого полягає особовий розвиток. Концепція Адлера побудована на принципах цілісності, соціальності, цільової орієнтованості і гуманізму і багато в чому стала предтечею гуманістичного напряму в коректувальній роботі.

 

Основні положення концепції А. Адлера:

Суб'єктивне сприйняття дійсності. Згідно концепції А. Адлера, світ сприймається з позицій «системи відліку», тобто, по суті, виявляється феноменологічна орієнтація. Адлер не заперечував зовні об'єктивну обумовленість поведінки людини, але вважав її менш значимою, ніж вплив на свідомість і підсвідомість цінностей, цілей, уявлень, системи самооцінок і висновків, якими керується людина в своїй реальній поведінці, а звідси її центральне для психокорекції Адлера поняття «приватна логіка», тобто система уявлень і способів міркувань, властивих даному клієнту. Улюблений афоризм Адлера: «Треба дивитися не в рот людині, а на його кулаки».

Цілісність і доцільність. Основною передумовою концепції Адлера виступає розгляд особи як неподільної цілісності, що є інтегральною частиною соціуму. Тому основний напрям в коректувальній роботі робиться на внутрішньоособисті проблеми клієнта, а не на міжособові. Звідси слідує положення про те, що вся людська поведінка носить цілеспрямований характер. У корекційній роботі важливий облік відразу трьох моментів: 1) минулого досвіду клієнта; 2) реальної ситуації і 3) напрями руху.

Комплекс неповноцінності і компенсація. Ідея, що з'явилася в 1907 р., про неповноцінність того або іншого органу людини як істотної обставини, що робить вплив на поведінку, в сукупності з поняттям компенсації стали фундаментальними положеннями в концепції Адлера. Неповноцінність, її компенсація і соціальне середовище - це три змінні, результативна сила дії яких призводить до формування прагнення до значимості і переваги.

По Адлеру індивідуальність - це неповторний шлях вироблення способу самоствердження, стилю життя. Стверджуючи, що поведінка особи цілеспрямована, Адлер в своїх ранніх роботах говорив про прототип як про первинну форму адаптації індивіда до життя. Цей прототип формується в течію від 3 до 5 років життя. Більшість прототипів неусвідомленні. Важливе інше - як тільки прототип (план) адаптації виник, він стає кістяком, який обростає значеннями, що черпаються з життєвого досвіду, і володіє направляючою силою.

Адлер вважав, що цілі поведінки людини не міняються протягом життя, змінюється тільки система відносин, а звідси одна з основних задач - корекція цих відносин. Ідея Адлера лежить в основі подальшої теорії когнітивного дисонансу Фестінгера.

Телеологія вигадки - ще один базисний термін. Адлер припускав, що люди живуть вигадкою і уявленнями про належне, і на поведінку людини набагато більше впливають очікування, пов'язані з майбутнім, ніж події минулого. Адлер виходив з того що люди, визначаючи за допомогою вигадки свої особисті цілі, тим самим (за допомогою цих цілей) визначають свою поведінку і стиль життя.

Задоволеність життям виходить від соціального інтересу як основи людського існування. По Адлеру, здорова особа - це особа, здібна до продуктивної соціальної активності, яка, у свою чергу, припускає соціальне особове відчуття, поведінку й когнітивне допущення.

Соціальне особове відчуття - це приналежність будинку, спільності, віра в інших, мужність бути недосконалим, людяність, оптимізм. Соціально-орієнтована поведінка - це допомога, участь, кооперація, емпатія, підбадьорення, поліпшення, реформація, шанобливість.

Когнітивні соціально-орієнтовані допущення: «Мої права і обов'язки рівні правам і обов'язкам інших»; «Мої особисті цілі можу бути досягнуті на благо спільності»; «Виживання суспільства залежить від бажання і здатності громадян вчитися жити разом в гармонії»; «Я вважаю, що до інших варто ставитись так само, як я б хотів, щоб інші ставилися до мене»; «Вирішальна міра мого характеру те, який ступінь, до якого я просунутий благополуччям мого співтовариства».

Ідея соціального інтересу Адлера заснована на припущенні, що людина не самодостатня істота, і тому вона повинна вчитися взаємозалежності.

Цілі корекції витікають з основних положень концепції. Їх можна уявити таким чином:

· зниження відчуття неповноцінності;

· розвиток соціального інтересу (просоціальної спрямованості);

· корекція цілей і мотивів з перспективою зміни стилю життя.

 

Позиція психолога.

 Психологи, що працюють в адлерському руслі, в центр своєї діяльності висувають когнітивні аспекти психокорекції , основна передумова їх работи- знайти помилку в «картині світу » клієнта, через яку виникають психологічні проблеми. Можливі чотири типи помилок:

1.Недовіра.

2.Себелюбство.

3.Нереалістичні амбіції.            

4.Недостатня впевненість.

Вимоги і очікування від клієнта.

Основне для клієнта-зайняти партнерську позицію, тобто позицію «на рівних» по відношенню до психолога. Від клієнта очікуються активність, відповідальність, прагнення до співпраці і взаємна довіра. Головний напрям сумісного пошуку - базисні помилки в мисленні про світ, пошук можливостей їх корекції. Клієнт трактується як той хто «розгубився», «збентежений», тому підбадьорювання, звернення до його особових ресурсів - важлива умова спільної роботи. На початку психокоректувальних дій саме клієнт формулює умову контракту: цілі, план здійснення, можливі перешкоди, шляхи ефективного подолання і т.д.

                                                                      

Техніки.                                                  

Техніка психокоректувальної роботи даного напряму включає наступні процедури: встановлення правильних відносин, аналіз і опрацювання особової позиції клієнта, підбадьорювання, заохочення розвитку саморозуміння (інсайта) і допомога в переорієнтації.

Ці процедури відповідають наступним чотирьом етапам психокорекції:

1. Встановлення правильних відносин. Основа цього етапу - формування відповідних установок відносно клієнта: шанобливість, віра в можливості і здатності людини, активне слухання, прояв щирого інтересу, підтримка і підбадьорювання. Для цього використовуються комунікативні навики і уміння.

2. Аналіз особової динаміки. Головне на цьому етапі - добитися розуміння, усвідомлення специфіки життя клієнта. Важливе місце приділяється опитуванню про цілі життя: «У чому ви бачите своє призначення?»; «Вам подобається те, на що ви витрачаєте своє життя?» і т.д. Для цього існує спеціальна техніка.

Опитувальник сімейного сузір'я містить питання типу: «Як ваш батько відноситься до дітей?»; «Хто був улюбленою дитиною в сім'ї?; «У яких відносинах ви були з батьком і матір'ю?»; «Якою дитиною ви були?» Значення подібних запитань - одержати картину сприйняття і раннього емоційного досвіду, що вплинули на подальше особистий розвиток.

Набір питань «Ранніх спогадів». Питається приблизно наступне; «Я б хотів почути про ваші найперші дитячі спогади»; «Будь ласка, розкажіть що-небудь з найперших ваших вражень» або «Хотілося б почути ваш найяскравіший спогад, що відноситься до перших років життя». Як правило, число таких прохань обмежують чотирма. У відповідях клієнта фіксують: домінуючу тему; реакцію, що повторюється; позицію (учасник або спостерігач); самота або включеність в групу; центральне відчуття, яке виражається в спогадах.

Аналіз сновидіння. На відміну від класичного психоаналізу в адлерівськім підході відсутня фіксована символіка. Велике значення приділяється дитячим снам. Крім того, сновидіння розглядаються як репетиція майбутніх дій.

Пріоритети.

 Виділяють чотири пріоритетні цінності, важливі для осмислення життя: 1) перевага; 2) контроль; 3) комфорт і 4)бажання бути приємним. З метою встановлення властивих клієнту пріоритетів його просять розповісти про свій звичайний день: що він робить, як себе відчуває, що думає, чого уникає під будь-яким приводом і які відчуття викликає у інших. При цьому в завдання консультанта не входить зміна пріоритету, а тільки прикладання зусиль по усвідомленню його.

Підведення підсумків. По кожній з попередньої техніки готується резюме. Резюме обговорюється з клієнтом, причому сам клієнт читає текст резюме вголос, при цьому звертається увага на його невербальну поведінку. Значення процедури - знаходження головних помилок в думці про світ: гіперузагальнення типу: «Немає в житті щастя»; невіра і нездійсненні цілі, наприклад: «Я хочу подобатися всім»; помилкове сприйняття життєвих вимог, наприклад: «Всі несправедливі до мене»; заперечення власної головної цінності типу: «Я - кінчена людина»; уявні цінності, наприклад: «Головне - добитися свого, неважливо, якою ціною».

Від консультанта потрібне орієнтування в системі усвідомлюваних допущень клієнта по відношенню до резюме.

3. Підбадьорювання. На цьому етапі роботи, основна функція - визнання особистої мужності клієнта, його духовних сил і головне - наявність свободи вибору у вчинках на основі набутого самопізнання.

4. Заохочення інсайта. Завдання психолога - створення умов для інсайта (осяяння) шляхом поєднання психологічної підтримки і конфронтації, а також відповідних інтерпретацій з тим, щоб висвітити для клієнта його неусвідомлювані цілі, помилкові цінності, стиль життя. У інтерпретаціях корисні натяки, підказки і припущення, за допомогою яких знижується рівень психологічного захисту клієнта. Реальне саморозуміння - ось значення третього етапу.

5. Допомога в переорієнтації. Це завершальна стадія роботи відома також під назвою «Втілення інсайта в дію». Існують спеціальні прийоми, сприяючі зміні колишніх цілей й прийняті нових рішень.

Антисуггестія (парадоксальна інтенція) - значення цієї техніки полягає в багаторазовому перебільшенні пропорцій небажаної активності, завдяки чому забезпечується допомога клієнту в усвідомленні неадекватності і недоречності небажаних дій. Значення техніки не тільки у тому, що вона йде в ногу із захисними механізмами завдяки налагодженому механізму дії, але і у тому, що

примусове, багаторазово посилене здійснення дії, з яким слід було б боротися, знецінює цю дію для клієнта.       

А.Ф. Бондаренко наводить наступний приклад з власної практики: Один з молодих керівників скаржився на те, що коли він хвилюється, починає перекладати речі з кишені в кишеню. Спостереження на роботі і в групі показали, що при будь-якому загостренні ситуації клієнт починав розсовувати по кишенях предмети, знову викладати їх на стіл і т.д.

У один з гострих моментів в групі тренінгу йому запропонували, як тільки він захвилювався і став перекладати речі, продовжувати це робити і не звертати уваги більше ні на що. Через 10 хв. вся група як заворожена стежила за клієнтом. Через 15 хв. клієнт сказав, що йому вже набридло, але керівник настояв на продовженні дій. Ще через 5 хв. вся група качалася від сміху, і клієнт, виконуючи наше прохання, зосереджено перекладав речі.

Через півгодини після початку процедури пітний і злий клієнт вибіг з кімнати. Після цього звичка практично не виявлялася.

Дія «Як щоб » дана психотехніка заснована на типовій скарзі: «Ох, як щоб». Клієнту пропонується діяти так, немов побажання «як щоб» здійснилося.

По суті, дана техніка є ролева гра в якій клієнт знаходить можливості компенсації неадекватних або неповноцінних відчуттів, установок, дій причому не тільки в ситуації спілкування з психологом але і впродовж певного тимчасового періоду, наприклад в проміжку між двома коректувальними зустрічами.

Постановка цілей і прийняття зобов'язань. Правила користування цією технікою прості: мета повинна бути досяжна, реалістична, а час обмежений «Роби тільки те, що приємне» - так сформулював Адлер значення цього прийому. Якщо все ж таки мета не здійснюється, її можна переглянути. У разі успіху клієнт заохочується до прийняття більш довгострокових зобов'язань в бажаному для нього напрямі.

Злови себе. Клієнту пропонується відстежувати свою деструктивну поведінку, не впадаючи в самозвинувачення швидше з теплим гумором відносно себе. Прийом продуктивніший, якщо клієнт вже усвідомив свої цілі і мотивований до переорієнтації. У користуванні прийому важливе тимчасове відсилання до минулого: «Як раніше».     

«Натиснення кнопки». Прийом ефективний з клієнтами, що відчувають себе жертвами протилежних емоцій.Клієнту пропонується розслабитися і звернути увагу на те, які образи і думки викликають неприємні відчуття, а які - приємні. Після цього його навчають довільно регулювати свій емоційний стан «натисненням кнопки», тобто ухвалюючи рішення про те, на яких образах або думках варто зосередитися.

«Уникнення плаксунчика». Значення цієї техники - не потрапити в пастку тієї психологічної позиції, з якою приходить клієнт, зокрема звичної поведінкової позиції типу: «Мене ніхто не любить, нікому я не потрібен». Психолог у жодному випадку не повинен підкріплювати цю позицію, навпаки, його задача - невпинно заохочувати поведінку, відповідну психологічній зрілості, коли вибір самої позиції залежить від людини, від його вільного рішення.

 

Література - із загального списку літератури : ( 1, 2, 3,7, 11, 12, 14,16).


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 10; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!