Гендерні особливості уявлень юнаків та дівчат про сім ’ ю.

Тема: Уявлення про сім ’ ю в гендерному аспекті

План

1. Формування уявлень про сім’ю. Дослідження даної проблеми науковцями.

2. Мотиви створення сім’ї.

3. Гендерні особливості уявлень юнаків та дівчат про сім’ю.

Завдання

Знайти та виписати прислів ’ я та приказки гендерного характеру(якомога більше).

 

Формування уявлень про сім ’ ю. Дослідження даної проблеми науковцями.

Сім’я – це соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Шлюб – це історично зумовлена, санкціонована й регульована суспільством форма взаємин між чоловіком та жінкою, яка визначає їхні права та обов'язки одного щодо іншого й щодо дітей.

Уявлення відіграють значну роль у житті сім’ї. Від того, як індивід уявляє собі особистість інших членів, можливості, які притаманні сім’ї, у чому вбачає основні проблеми, багато в чому залежить і те, які потреби він прагне задовольнити у своїй власній сім’ї. Сукупність уявлень про сім’ю складається під впливом широкого кола факторів. Це, у першу чергу, уявлення соціального середовища, на яке орієнтується сім’я, соціально-економічні й культурні умови, в яких перебуває сім’я на даний момент, а також й у минулі часи, тобто сімейний досвід, принесений з рідного дому.

У юнацькому віці молода людина стоїть на порозі вступу до самостійного життя, складеним елементом якого є створення своєї власної сім’ї. Дослідження Анни Прихожан, присвячене вивченню особливостей уявлень підлітків про своє майбутнє сімейне життя, показало, що уявлення про майбутнє сімейне життя стихійно формуються в самій сім’ї – або як прагнення до повторення, або як прагнення зробити все по -іншому. Уявлення підлітків й юнаків про свою майбутню сім’ю в багатьох випадках заповнюють те, чого їм, як вони вважають, не вистачає в рідному домі, тобто ці уявлення часто мають компенсаторний характер.

У підлітків з дитинства під впливом батька й матері, згідно з дослідженням Тетяни Юферевої, створюється образ майбутнього чоловіка чи дружини. Поведінка батьків, їхнє спільне життя впливають на уявлення про шлюб і на ставлення до іншої статі. Практично єдиною сферою життєдіяльності, в якій формуються уявлення підлітків про образи чоловіків і жінок, є сфера взаємин із протилежною статтю. Дослідження Миколи Обозова й Анни Обозової свідчать про те, що саме завдяки механізму ідентифікації хлопчиків і дівчаток з батьками в сім’ї, у них формуються еталони чоловіка та дружини. Причому зразками виступають мати й батько. У виборі чоловіка чи дружини і у наступних відносинах значну роль відіграє факт збігу еталона матері та уявлення про жінку – дружину.

Результати дослідження Олександра Сизанова вказують на зниження впливу батьків на підготовку дітей до майбутніх шлюбно-сімейних відносин, нерідко молоді люди формують свої погляди під впливом засобів масової інформації,

неформальних груп. Загалом, деякі дослідники вказують на те, що дошлюбні уявлення молодих людей базуються переважно на досвіді батьківської сім’ї, а також друзів чи знайомих. На позицію молоді стосовно шлюбу і сімейного життя, як правило, впливають: особливості структури сімейного життя в батьківському домі, розподіл сімейних ролей і їх виконання; якості особистості подружжя; уявлення про ідеал дружини чи чоловіка (очікування, пов’язані зі шлюбом, вимоги до сімейного життя) та ін.

Мотиви створення сім ’ ї.

Розглядаючи мотивацію шлюбу, вчені мають на увазі усвідомлювані молодіжні спонукання до вступу в шлюб. Відповідні опитування серед шлюбних мотивів виявились в загальному збігу думок юнаків та дівчат з поглядами людей, які одружені. Всі мотиви можна поділити на дві групи: 1) морально-емоційного пробудження і 2) матеріальні стимули.

У першій групі пробуджуючих причин найчастіше трапляється кохання. У науковій та науково-популярній літературі склався своєрідний стереотип: громогласне твердження про масовість і поширеність шлюбу за коханням. Проникнувши до свідомості, цей стереотип став нормативною моделлю поведінки молоді.

Але, попри переважання любовної мотивації при укладанні шлюбу, друге місце за нею стійко посідає «спільність інтересів, поглядів». За допомогою одне одного, в конфліктних ситуаціях, молодята переборюють психологічні труднощі. А також молодь вчиться поступатися, терпіти недоліки близького, розуміти, що інша людина не може бути твоєю копією і твоєю власністю і що поза загальними інтересами та поглядами в неї завжди будуть свої, несхожі погляди, і це неминуче. У кожного свої смаки, схильності, характер. Кожен приносить з собою у нову створену сім'ю прийняті в його батьківському домі традиції, стиль спілкування. І навіть у дуже люблячого, дуже близького духовно подружжя можливі розбіжності смаків та поглядів.

Також до групи спонукальних причин вступу до шлюбу входить зовнішня привабливість. Бо не секрет, що обираючи людей привабливих, ми просто припускаємо, що вони будуть кращими коханцями, що вони більш вдачливі та веселі, ніж ті, хто має непримітну зовнішність.

Орієнтуючись на створення власної сім’ї, сучасна молодь керується моральними пріоритетами: головними мотивами взяття шлюбу для неї є кохання, бажання мати поряд рідну людину. Меркантильні мотиви, які іноді приписують молодятам, не є поширеними: бажання забезпечити себе матеріально є одним із найменш поширених мотивів шлюбу; дуже рідко мотивами шлюбу є бажання батьків, страх самотності, бажання «не бути гіршим за інших», потреба в узаконенні інтимних стосунків. Бажання мати дітей у наш час не є головним мотивом шлюбу, однак залишається одним із його мотивів майже для кожного третього.

 

Гендерні особливості уявлень юнаків та дівчат про сім ’ ю.

Гендерні стереотипи – це сформовані культурою узагальнені уявлення (переконання) про те, як поводяться чоловіки і жінки.

Потрібно зазначити, що можна виділити такі особливості уявлень молоді про шлюб та майбутню сім’ю: більшість дівчат і юнаків відноситься до шлюбу позитивно, бачать у ньому джерело опори у важку хвилину, вважають, що шлюб приносить щастя материнства й батьківства, налагоджує побут.

Разом з тим, виявилася суперечність настанов дівчат і юнаків щодо вимог до шлюбного партнера, невідповідність у ролевих очікуваннях і домаганнях. Так, дівчата хочуть, щоб чоловік, з одного боку, домінував у сім’ї, займав лідерську позицію і, разом з тим, у їхніх уявленнях він повинен бути дуже доброзичливим, поступливим, м’якосердим. Юнаки, у свою чергу, уявляють «ідеальну партнерку» доброю господинею, поступливою і м’якою, у той же час вона повинна бути впевненою в собі, незалежною та прагнути досягнення своїх цілей. І дівчата, і хлопці одночасно показують розуміння необхідності брати на себе відповідальність за благополуччя сім’ї і демонструють бажання перекласти її на шлюбного партнера.

Також виявилось, що юнаки налаштовані на взаємну емоційну підтримку, тоді як дівчата більшою мірою чекають її від партнера і в меншій мірі готові її надавати.

Таким чином, уявлення юнаків і дівчат про шлюб мають гендерні особливості, які багато в чому сходяться з типовими, традиційними уявленнями про роль чоловіка й жінки в сім’ї (чоловік – здобувач, глава сім’ї, жінка – господиня, «берегиня вогнища» і под.), але багато в чому і відображають особливості сучасної соціокультурної ситуації. Так, наприклад, для багатьох молодих людей важливо, щоб шлюбний партнер (партнерка) був соціальноактивною людиною.

Характерним для сучасних молодих чоловіків і жінок є й прагнення до матеріальної самостійності та незалежності в шлюбі, причому таке прагнення вельми неоднозначно позначається на уявленні про шлюб і задоволенні шлюбними відносинами, особливо для жінок. Так, економічно незалежні молоді жінки, зважаючи на звичний спосіб життя, прагнуть зайняти в сім’ї лідерську позицію, але разом з тим потребують опори, «сильного чоловічого плеча». Вони хочуть, щоб поряд із ними знаходився сильний, енергійний, навіть у деякому розумінні упертий чоловік, разом із тим, щоб цей чоловік був спокійним, урівноваженим і не домінантним. Не дивно, що задоволення шлюбом в економічно незалежних жінок набагато нижче, ніж у жінок, які приймають економічну залежність від чоловіка.

Щодо гендерних відмінностей, то молоді жінки частіше, ніж чоловіки, вважають головним мотивом шлюбу кохання, а для кожного десятого чоловіка на першому місці бажання мати свою сім’ю і бути самостійним. І хоча для кожної третьої жінки бажання мати дітей є одним із мотивів шлюбу, вони, як і чоловіки, не вважають цей мотив головним.

Також потрібно сказати, що проведені дослідження свідчать про те, що більша половина молоді планує у майбутньому офіційно зареєстрований, традиційний шлюб. Разом з тим, значна частина молодих людей (більше 40%) бажає почати своє подружнє життя з офіційно незареєстрованих стосунків, тобто «випробувати» свій союз до його офіційної реєстрації. Певна група молоді (невелика за чисельністю, менше 5%) має більш радикальні погляди на шлюб і взагалі не планує реєструвати свої подружні відносини.

Погляди жінок на форми шлюбного партнерства дещо більш традиційні, ніж чоловіків, жінки частіше обирають офіційно зареєстрований шлюб, що особливо помітно серед 15–24-річних респондентів. Серед тих, хто у віці старше 25 років не має власної сім’ї, більша частка осіб, які обирають неофіційні шлюбні стосунки протягом усього життя є чоловіки. Це обумовлено тим, що у цьому віці не перебувають у шлюбі ті, хто має більш «модернізовані» шлюбні орієнтації, а також особи, які вже мають негативний досвід подружнього життя: майже 25% тих, хто налаштований на офіційно не зареєстровані шлюбні стосунки протягом всього життя, є розлученими.

Якщо порівняти погляди людей різної статі та віку, то чоловіки більш консервативні, у той час як жінки частіше налаштовані на партнерські відносини у шлюбі та хотіли б, щоб чоловік і дружина спільно вирішували всі питання, хоча все ж більшість жінок вважає, що основним годувальником повинен бути чоловік. Несподіваним є те, що погляди молоді наймолодшого віку (15–19 років) є більш традиційними, ніж осіб старшого віку, і більше тих, хто підтримує ідеї партнерської сім’ї, серед людей 30–34 років. Можливо, маючи реальний досвід сімейного життя, останні більш виважено підходять до цих питань.

Отже, можна зробити висновок, що сімейні цінності є одними з найважливіших у системі цінностей сучасної української молоді, при цьому її погляди на шлюб, сім’ю, дітей, гендерні відносини є більш традиційними, ніж прийнято вважати на побутовому рівні. Значна більшість молоді налаштована на шлюб, народження дітей, хоча погляди на форми шлюбу та бажану кількість дітей у родині досить різноманітні. Слід підкреслити, що сімейні орієнтації молодих людей поєднуються з бажаннями професійної самореалізації, матеріального добробуту та економічної незалежності.

 

Література:

1. Юферева Т.И. Образы мужчин и женщин в сознании подростков. – Вопросы психологии, 1985. – №3. – С.84

2. Обозов Н.Н., Обозова А.Н. Диагностика супружеских затруднений// Психологический журнал. – 1982. – Т.3. – №2. – С.31-39

3. Фримен Д. Техники семейной психотерапии / Д. Фримен. – СПб. : Питер, 2001. – 376 с.

4. Молодь та молодіжна політика в Україні: соціально-демографічні аспекти / За ред. Е.М.Лібанової. — К.: Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України, 2010. — 248 с., ст.30-42.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 27; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!