Засвоєння нових знань та формування первинних умінь.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка

 

 

Кафедра математики і методики її викладання

 

План-конспект уроку з геометрії у 8-му класі

на тему:

«Середня лінія трикутника»

 

Підготувала студентка групи М-43

Веселовська Г. М.

 

Тернопіль-2012

Тип уро ку: урок засвоєння нових знань.         Дата проведення:

Мета уроку:

· Освітня : вивчити і засвоїти властивості середньої лінії трикутника; сформувати в учнів поняття середньої лінії трикутника; закріпити знання учнів про теорему Фалеса та уміння її застосувати.

· Розвиваюча : розвивати уміння і навички роботи з готовими рисунками; формувати навчально-пізнавальні навички під час роботи з додатковим матеріалом; розвивати логічне мислення, увагу, загально навчальні знання.

· Виховна: виховувати інтерес до математики, активність, мобільність, старанність; естетичне виховання спрямоване на «красиве» оформлення розв’язку задачі.

План уроку

1. Організаційний етап. (1 хв)

2. Перевірка домашнього завдання. (5 хв)

3. Актуалізація опорних знань. (15 хв)

3.1. Самостійна робота та.

3.2. Аналіз самостійної роботи.

4. Засвоєння нових знань та формування первинних умінь. (19 хв)

4.1. Означення середньої лінії трикутника.

4.2. Властивості середньої лінії трикутника.

4.3. Виконання усних вправ за готовими рисунками.

4.4. Опорна задача. Виконання письмових вправ.

5. Підбиття підсумків уроку. (4 хв)

6. Домашнє завдання.(1 хв)

Хід уроку

Організаційний етап.

Вчитель вітається, перевіряє присутніх, повідомляє тему уроку та завдання уроку.


Перевірка домашнього завдання.

Задача початкового рівня перевіряється усно: один із учнів розказує хід розв’язання. Дві наступні задачі (достатнього та високого рівнів складності) перевіряються біля дошки. На дошці заздалегідь підготовлені рисунки до цих задач і два інші учні виходять по-черзі до дошки і розказують хід розв’язування (при необхідності записують). Під час цього весь клас уважно слухає і аналізує відповіді своїх однокласників.

Актуалізація опорних знань.

Після перевірки домашнього учні виконують самостійну роботу.
С /р проводиться з метою підготовки учнів до сприйняття нового поняття та подальшого оволодіння учнями новими знаннями

С / р поводиться наступним чином: на проекторі відображаються завдання двох варіантів; учні письмово (в робочих зошитах) виконують самостійну роботу.

Самостійна робота.

Варіант І

1. Поділіть даний відрізок АВ на 3 рівних частини.

2. Дано: АК = КВ, ∠1 =∠2. Довести: ВМ = МС.


 

3. На стороні АВ паралелограма ABCD позначили точки М і N, а на стороні CD — точки Е і F так, що BN = =NM = МА = СЕ = EF = FD. Відрізки BE, NF, MD перетинають діагональ АС у точках В, Q, Р відповідно. Доведіть, що АР = PQ = QR = RC.

Варіант ІІ

1. Поділіть даний відрізок ML на 5 різних частин.

2. Дано: ∠ B=58°, ∠C = 32°, EF ⊥ AB, АЕ = ЕВ. Довести: BF = FC.

3. У прямокутному трикутнику ABC ∠ В = 90°, АС = 24 см, MN ∥ АС, DK ∥ АС, ВМ = MA, MD = DA, BE — медіана. Знайдіть відрізок LP.

Аналіз самостійної роботи

Аналіз контрольної роботи проводиться методом фронтального опитування. Учитель запитує учнів хід розв’язання кожної із задач, при цьому наголошуючи і акцентуючи на основних твердженнях і теоремах, які учні мали застосовувати (а саме, поділ відрізка у заданому відношенні, властивості паралельних прямих, теорема Фалеса).


 

Засвоєння нових знань та формування первинних умінь.

План вивчення нового матеріалу

1) Означення середньої лінії трикутника.

2) Властивості середньої лінії трикутника.

3) Виконання усних вправ за готовими рисунками.

4) Опорна задача. Виконання письмових вправ.

Середня лінія трикутника

  Означення. Середньою лінією трикутни­ка називається відрізок, який сполучає середини двох його        сторін.

     

Властивості

1. У будь-якому трикутнику можна провести 3 середніх лінії.

2. Якщо MN — середня лінія ΔАВС (М — середина АВ, N — середина ВС), то MN || AC , MN = AC .

3. Периметр трикутника, утвореного всіма середніми лініями трикутника, дорівнює половині периметра даного трикутника ΔMNP = РΔAВС ).

4. Три середні лінії трикутника ділять його на чотири рівних трикутники

Вчитель розказує учням матеріал, учні уважно слухають.


 

Після викладу теоретичного матеріалу приступають до практики. Учитель ставить учням питання: «Чи є зображена на рис. 1 лінія середньою лінією трикутника ABC?». Тут учні колективно роз ’ язують задачі.

Опорна задача (Задача Вариньйона). Середини сторін чотирикутника є вершинами паралелограма.

 

Учні спочатку самостійно опрацьовують розв ’ язок задачі Вариньйона у підручнику (ст. 53). Потім вчитель викликає до дошки одного з учнів (при можливості сильного учня), той розказує хід роз ’язання , вчитель пояснює не зрозумілі частини розв’язку.

Виконання письмових вправ

Задача 180.   Сторони трикутника дорівнюють 12 см, 16 см і 20 см. Знайдіть сторони трикутника, вершинами якого є середини сторін даного трикутника.

Один із учнів вголос читає умову задачі. (Рисунок до цієї задачі підготовлений заздалегідь). Для класу дається час на роздуми. Після роздумів, одного із учнів вчитель запрошує до дошки і він розв’язує задачу. Всі інші учні записують задачу у свої зошити.

Задача 183.   Середня лінія трикутника відтинає від нього трапецію з бічними сторонами 3 м і 4 с і меншою основою 5 м. Знайдіть периметр трикутника.

Учням пропонується самостійно розв ’я зати дану задачу і записати її розв’язок у зошит. Після цього один із учнів іде до дошки робить рисунок і, розповідаючи, записує розв’язок задачі.

Задача 192.   Доведіть, що середини сторін рівнобедреної трапеції є вершинами ромба.

Для задачі № 192 робота класу така ж сама, як і для №180, тільки тут ще повинні учні виконувати рисунки.

Підбиття підсумків уроку.

Питання та завдання до класу:

1) Точки А і В є серединами двох сторін трикутника. Як називається відрізок АВ?

2) Сторона АВ трикутника ABC дорівнює 6 м. Чому дорівнює середня лінія трикутника, паралельна цій стороні?

3) Середня лінія трикутника ABD паралельна стороні BD і дорівнює 4 см. Чому дорівнює сторона BD.

4) Точки М, P і О — середини сторін трикутника ABC. Знайдіть периметр трикутника ABC, якщо сторони трикутника МРО дорівнюють 3 см, 4 см і 5 см.

Учитель проводить опитування класу, учні відповідають усно. Питання №4 один із учнів виходить до дошки, і роз ’ язує.

Домашнє завдання.

Д / З : Вивчити зміст нового теоретичного матеріалу.

Розв’язати задачі:

· № 181;

· № 190;

· № 199.

Учитель дякує за урок і виставляє оцінки.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 32; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!