Правила поведінки при землетрусах



При завчасному попередженні про загрозу землетрусу, перш ніж залишити квартиру (дім), необхідно вимкнути нагрівальні пристрої і газ, якщо топилася піч - загасити її; після цього слід одягти дітей, старих, одягтися самому, взяти необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування, медикаменти, документи і вийти на вулицю.

 

Коли під час землетрусу людина перебуває у приміщенні:

- якщо це перший або другий поверх треба негайно залишити будинок, в жодному разі не можна вибігати на балкон чи користуватися ліфтом;

- якщо вибігти не можна або ви знаходитеся на другому поверсі, швидко треба стати у куток, одна стіна якого-зовнішня, якнайдалі від вікна, бо це найміцніше і найнадійніше місце у квартирі;

- якщо такого кута поруч нема - треба швидко стати у дверний проріз та руками міцно впертися в одвірок;

- захистити себе від уламків штукатурки та скла можна сховавшись під стіл, прикривши голову м'якою подушкою, цупким одягом. Якщо поруч є маленькі діти, їх треба закрити собою;

- якщо є час, слід вимкнути електрику і газ, загасити вогонь, відчинити двері;

- якщо ви відчули, що будинок припинив хитатися й завалюється, але нема нових поштовхів, треба негайно покинути будинок.

 

Дії при землетрусі, якщо людина знаходиться на вулиці:

- треба відійти від будинків, споруд, веж, заводських труб на відстань не менше 1/3 їхньої висоти; потрібно рухатися у напрямку відкритого простору;

- не треба наближатися до промислових підприємств - під час землетрусу існує велика ймовірність виникнення техногенної аварії;

- не можна стояти на мостах, шляхопроводах або під ними;

- не можна торкатися обірваних проводів - вони можуть бути під напругою.

 

Якщо під час землетрусу Ви опинились в метро, залишайтеся на своєму місці. Тому що у разі найперших поштовхів буде вимкнено електроенергію. Металеві конструкції метрополітену здатні витримати навіть сильні поштовхи, і його пасажирам загрожує лише тільки паніка.

Далі необхідно діяти у відповідності з обстановкою, що склалася, виконувати всі розпорядження органів управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

 

Треба мати на увазі, що на тривалий час після землетрусів виникають в першу чергу такі проблеми:

- відсутність або недостатність медичного персоналу для надання екстреної медичної допомоги постраждалим внаслідок землетрусу;

- руйнування лікарень;

- відсутність або недостатність медичного обладнання та ліків;

- відсутність або недостатність питної води та їжі;

- транспортування тяжкоуражених;

- транспортування в місцевості, де мережа комунікацій зруйнована;

- зберігання, ідентифікація та поховання загиблих;

- руйнування комунальних служб у районі лиха, тимчасові будівельні комунікації є потенційною загрозою;

- відсутність зв'язку;

- ризик поширення інфекційних хвороб.

 

 

Правила поведінки під час цунамі та при його наближенні

Досвід показує, що цунамі є не таким страшним, як людська неорганізованість під час лиха. У більшості випадків існує можливість уберегтися від цунамі. Звичайно, цунамі-станція повинна попередити населення про небезпеку, що погрожує, але кожен мешканець районів, де можливе його виникнення, повинен сам знати ознаки наближення лиха.

 

Першим сигналом може слугувати землетрус. Якщо від підземного поштовху в будинку потріскалися шибки та стіни, зрушилися меблі, зупинився годинник, отже відбувся землетрус такої сили, що з моря можна чекати іншої, не менш грізної небезпеки.

 

Чіткою ознакою цунамі нерідко слугує відступ океану від берега, більш сильний, ніж при звичайному відливі. І чим далі йде вода від берега, тим більшою буде хвиля. На кілька хвилин, а то і на півгодини, змовкне шум прибою. Помітивши це, ні в якому разі не можна кидатися збирати продукти моря, рибу, що застрягла на мілині: незабаром через 5-15 хвилин океан повернеться і з десятикратною силою обрушиться на берег.

 

Проте варто пам'ятати, що не всі цунамі починаються з незвичайного відливу і, що відхід моря буває іншого разу незначним і може залишитися непоміченим. Узимку ознакою наближення цунамі може служити поява тріщин у береговому льоді, незвичайний дрейф криги (наприклад, у безвітряну погоду), сплеск води біля крайки льоду.

 

При перших ознаках небезпеки всім необхідно швидко піднятися на висоту 30-40 м над рівнем моря. Якщо поблизу немає височин, потрібно піти від берега океану не менш ніж на 2-3 км. Тут не можна баритися, тому не слід обтяжувати себе будь-яким вантажем.

 

Коли можливості утекти вже немає, варто укритися на верхніх поверхах або хоча б за стінами капітальних будинків, а там, де їх немає, знайти могутнє дерево і влізти на нього.

 

Якщо укритися не вдалося і висока хвиля наздоганяє вас, необхідно, набравши побільше повітря, пірнути вглиб хвилі і випливти з іншого боку, тоді динамічний удар мине вас.

 

Однією хвилею цунамі звичайно не обмежується - найчастіше їх буває від 3 до 10. Протягом ще півтори-двох годин після першої хвилі небезпека може виникнути знову. Як перша так і повторні хвилі захоплюють велику кількість уламків, каміння, грунту, що нагадує вже селевий потік.

 

Судячи з аналізу подій цунамі 2004 року в країнах Південно-Східної Азії у багатьох засобах масової інформації, масштаби трагедії могли б бути значно зменшені за умови належного реагування на перші сигнали лиха. Напередодні стихії все живе покинуло прибережну зону, тікаючи вглиб острова. Як розповідають українські туристи, в готелях, де вони проживали, жодних інструкцій щодо дій у випадку цунамі не було, кожен рятувався як міг. Потім одні проблеми перетворювалися на інші. Так, у постраждалих країнах почалися епідемії малярії, тифу, дизентерії, застудних хвороб; катастрофічно не вистачало ліків, питної води, продуктів харчування.

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 24; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!